ניצוצות מהדף היומי שיעורים של הרב ירון בן דוד

פסחים

בס"ד                                                                                       כ אייר תשס"ו
                                                                                                18 במאי 06
 
דבר תורה בסיום מסכת פסחים בדף היומי
 
ברוך ה' זכינו לסיים את מסכת פסחים, אותה למדנו מתחילת השנה. אני יודע שזה זמן לחגיגות, ובטח תשמעו הרבה דברים בשבחנו הערב, אבל אני רוצה לשתף אתכם בהרגשה אישית שלי: אני מרגיש שאני לא ממש יודע את מסכת פסחים. אותם דפים שלימדתי - אני יודע שלפחות הבנתי בשלב מסויים, ואותם דפים שרק הקשבתי בהם לשיעורו המצויין של הרב שמואל, אני לא יודע האם באמת תמיד הבנתי, או שקצת נרדמתי, וקצת ויתרתי לעצמי וקצת החלקתי את הדברים הקשים.
ועם זאת, אני מאושר מאוד היום, ואני חושב שאפילו אם כולם מרגישים כמוני, יש הצדקה גדולה למסיבה. רק אתמול למדנו את המשנה האחת לפני האחרונה של מסכת פסחים: "ישנו מקצתן יאכלו, כולן לא יאכלו". ואולי צריך לפסק: "ישנו מקצתן - יאכלו כולן"... אפילו אם חלק מהאנשים לא היה כל הזמן איתנו, הקבוצה סיימה מסכת.
החגיגה היא לא רק על הסיום האישי של כל אחד מאיתנו, אלא בעיקר על החברותא שיצרנו כאן. על הקבוצה האיכותית הזו שמקדישה מזמנה כדי ללמוד את המסכת. גם אם יש כאלה שלא מרגישים שהם סיימו את המסכת, כי פספסו כמה דפים באמצע, או כי נרדמו באמצע השיעור - ולא השלימו אותו אח"כ מהאינטרנט, הרי שכקבוצה אנחנו זוכים לסיים את המסכת. ישנן מקצתן - יאכלו כולן.
ר' מאיר שפירא מלובלין, מייסד הדף היומי, היה מפרש את המלים 'שאנו עמלים ומקבלים שכר והם עמלים ואינם מקבלים שכר' כך: אמנם יש גם שכר על דברים בעולם הגשמי, אבל בעולם הגשמי השכר אינו על המאמץ אלא על התוצאות. בעולם הרוחני, בלימוד התורה, השכר הוא לא רק על התוצאות אלא גם על העמל. אנו עמלים ומקבלים שכר.
אנשים באים אחרי יום ארוך, מנסים בכל כוחם להישאר מרוכזים וערניים, ולא תמיד מצליחים. אבל השכר אינו רק על התוצאה, אלא גם על העמל. אנו עמלים ומקבלים שכר.
 
קטגוריה: מסכת פםחים
AtarimTR