ידיעון 2728 פר' ראה

 

בס"ד כ"ו מנ"אב תשע"א
 
פרשת ראה – מברכין החודש
 
18.51
הדלקת נרות
08.30
תפילת שחרית
19.00
 מנחה, קבלת שבת
          ערבית, דרשת הרב
11.00
שעור בפרשת השבוע – במועדון
שעור במשניות – בשטיבל
20.00
סעודת שבת בחדר האוכל
11.30
סעודת שבת בחדר האוכל
 
 
מכונת השטיפה פועלת
בשעות 21.00 – 23.00
נא להביא כלים עד 22.50
13.30
מנחה גדולה
17.15
שעור בדף יומי
17.30
נשים אומרות תהילים – בבית סעדון
18.00
שעור לנשים בפרקי אבות - במועדון
18.00
מ נ ח ה
 
 
19.49
ערבית, הבדלה
 
הרב ומשפחתו לא ישהו עמנו בשבת זו
 
זמני התפילה במשך השבוע
 שחרית א' ו'                     06.00
  שחרית ב' ה                      05.50 
 שחרית ג' ד' – ראש חודש    05.45 
 מנחה ברחבת חדר האוכל    13.30
 מנחה בבית הכנסת            18.30    
 רבע לערבית                     19.45
 ערבית                            20.00
עונג שבת לילדים בשעה 11.00
מפגש סיום העונה
 
     א' – ג': ענבל ישראלי
 
     ד' – ו': דקלה שניאור                           
 
 
לוח השבוע
 
יום ראשון
 
גדולי המחשבה הישראלית – לא יתקיים
 
יום שני
17.30
התעמלות לגברים
בית שפירא
21.15
שעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י
חדר עיון
יום שלישי
 
ערב סיום הקיץ
בריכת השחיה
יום חמישי
19.00
שיעור ניצוצות מהדף היומי
מועדון
יום שישי
06.30
שיעור בדף יומי
חדר עיון
 
השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון
 
                   ק ר א ת ?                                                    מ ח ז ר ת !
 
 
 
     נר זיכרון !
     טובה בורנשטיין ז"ל – ג' באלול תשי"ב
תודה לבית בארות יצחק!
כשנעמה ואברהם הודיעו על חתונה הם אמרו מיד "רק בקיבוץ".
אסתר ודוד נכנסו לתמונה ובאווירה נעימה ומסבירת פנים, עם מיליון טלפונים, מפגשים, הסברים בעברית ובצרפתית - הגישו לנו את האירוע על מגש של זהב עם לב רחב.
אליהם הצטרפו צוות החתונות הקבוע – שדאגו שהכל יתקתק הכי מדהים שיכול להיות ושלא יישאר פרור עד לבוקר שלמחרת, ענף המזון שדאג לתפריט עשיר וטעים במיוחד ולהכנת האולם ועריכה לסעודה, הבחורים שהזיעו הרבה כשסידרו לפני וסידרו אחרי, התורנים, המלצרים, נורית והפרחים, סידור רכב, סידור אורחים, ענף הבגד, כלבי, מחלבה, המזכירות, רכזת שירותים, צוות החשמליה, הגבאי, מכלוף שהחליף את שולי לצד דוד, דיויד שנענה לכל בקשה של הרגע האחרון, החברים שפתחו את הבית ואת הלב לארח בביתם אורחים לשבת ואחרים שנתנו יד ונענו לכל בקשה שלנו, אלישבע המדריכה המסורה והרבה מעבר לזה והרב ירון וברכותיו, החברות שהכינו דברי מאפה וקיגלים ושאר מטעמים, המשפחה שהוכיחה ששווה לגור קרוב לקרובים וכל המתעניינים והמברכים ועוד ועוד. זה לא פשוט בכלל ולא מובן מאליו שמרימים ערב כזה!
שמחנו על קהל גדול כל כך שבא לקבלת פנים, גם כאלה שלא יכולנו להזמין לסעודה. הרגשנו מכולם חיבוק אחד גדול.
אולי בזכות האווירה המיוחדת, השמחה, האהבה, האנרגיה החיובית ששררה מסביב – התאפשר המפגש המרגש בין אבא של אהרון לבתו (אחותו של אהרון) אחרי כ- 45 שנים שלא התראו ולא דיברו ביניהם.
תודה לכולם!
ביום ראשון הוזמנו לשבע ברכות בקהילת המחותנים שלנו מאשדוד. באמצע הסעודה הייתה אזעקה ויצאנו לחדר המדרגות עד שעברו עשר דקות ונשמעו שלוש נפילות. אנחנו מעריכים את יכולתם לעמוד במתח התמידי הזה, מחזקים את ידיהם ויחד עם כל עם ישראל מתפללים ומייחלים לימים של שקט ושלווה. שמחנו לאפשר להם לפחות שבת אחת שקטה אצלנו...
אברהם אמור להשתחרר מהצבא בעוד כמה חודשים ויוכל להצטרף לאשתו הטריה בביתם (בינתיים) בקיבוץ.
נאחל לזוג הצעיר שיזכה לבנות בית נאמן בישראל, מלא בשמחה ובאהבה!
אהרון ושולי גל
מה בגיליון?
·         ויזמרון לך – הרב ירון
·         משלחן המזכירה – ורד סוקולובסקי
·         ביום שאחרי – פרד אדן
·         חייבים לגדול – אלי ברמן
·         בכנות על הכן – אורית נצר-גרינברגר
·         עושים תרבות – אורטל לנדה
·                     חדשות גרעין אופק – פרד אדן
·                     מענף המזון – שולי גל
·                     בוועדת צעירים – סיגי גרינברגר
·                     קייטנה לבגירים – לאה ברמן
·                     בקיבוץ הדתי – עמוד"ש 76
·                    חנוך לנער – אסתר פורשר
 
                                           כלבו דף ולוחות זמנים
                                                                 קראו בנעימות !
המערכת
 
 
וִיזַמְּרוּן לָךְ
לכה דודי – חלק ג
לְכָה דוֹדִי לִקְרַאת כַּלָּה פְּנֵי שַׁבָּת נְקַבְּלָה
שָׁמוֹר וְזָכוֹר בְּדִבּוּר אֶחָד הִשְׁמִיעָנוּ אֵ-ל הַמְּיֻחָד                      ה' אֶחָד וּשְׁמוֹ אֶחָד לְשֵׁם וּלְתִפְאֶרֶת וְלִתְהִלָּה 
לִקְרַאת שַׁבָּת לְכוּ וְנֵלְכָה כִּי הִיא מְקוֹר הַבְּרָכָה                       מֵרֹאשׁ מִקֶּדֶם נְסוּכָה סוֹף מַעֲשֶׂה בְּמַחֲשָׁבָה תְּחִלָּה 
מִקְדָּשׁ מֶלֶךְ עִיר מְלוּכָה קוּמִי צְאִי מִתּוֹךְ הַהֲפֵכָה                      רַב לָךְ שֶׁבֶת בְּעֵמֶק הַבָּכָא וְהוּא יַחְמֹל עָלַיִךְ חֶמְלָה 
הִתְנַעֲרִי מֵעָפָר קוּמִי לִבְשִׁי בִּגְדֵי תִּפְאַרְתֵּךְ עַמִּי                        עַל יַד בֶּן יִשַׁי בֵּית הַלַּחְמִי קָרְבָה אֶל נַפְשִׁי גְּאָלָהּ 
הִתְעוֹרְרִי הִתְעוֹרְרִי כִּי בָא אוֹרֵךְ קוּמִי אוֹרִי                            עוּרִי עוּרִי שִׁיר דַּבֵּרִי כְּבוֹד ה' עָלַיִךְ נִגְלָה 
לֹא תֵּבֹשִׁי וְלֹא תִּכָּלְמִי מַה תִּשְׁתּוֹחֲחִי וּמַה תֶּהֱמִי                       בָּךְ יֶחֱסוּ עֲנִיֵּי עַמִּי וְנִבְנְתָה עִיר עַל תִּלָּהּ 
וְהָיוּ לִמְשִׁסָּה שֹׁסָיִךְ וְרָחֲקוּ כָּל מְבַלְעָיִךְ                                  יָשִׂישׂ עָלַיִךְ אֱ-לֹקָיִךְ כִּמְשׂוֹשׂ חָתָן עַל כַּלָּה 
יָמִין וּשְׂמֹאל תִפְרֹצִי וְאֶת ה' תַּעֲרִיצִי                                      עַל יַד אִישׁ בֶּן פַּרְצִי וְנִשְׂמְחָה וְנָגִילָה 
 בֹּאִי בְּשָׁלוֹם עֲטֶרֶת בַּעֲלָהּ גַּם בְּשִׂמְחָה בְּרִנָּה וּבְצָהֳלָה                תּוֹךְ אֱמוּנֵי עַם סְגֻלָּה בּוֹאִי כַלָּה בּוֹאִי כַלָּה 
 
שלושת הבתים הבאים של הפיוט מורכבים מחלקי פסוקים שהמשורר חיברם זה לזה, ובכולם הוא פונה לירושלים להתעורר לקראת הגאולה, מכיון שהשבת, הגאולה וירושלים קשורים זה לזה. רוב הפסוקים לקוחים מתוך דברי ישעיהו הנביא, בהפטרות הנחמה שאותן אנו קוראים בשבתות אלו.
הִתְעוֹרְרִי הִתְעוֹרְרִי - בהפטרת פרשת שופטים (ישעיהו נא, יז) נאמר: "הִתְעוֹרְרִי הִתְעוֹרְרִי, קוּמִי יְרוּשָׁלִַם". ואילו בהפטרת פרשת כי תבוא (ישעיהו ס, א) אנו קוראים: "קוּמִי אוֹרִי כִּי בָא אוֹרֵךְ וּכְבוֹד ה' עָלַיִךְ זָרָח". הפייטן שילב את שני הפסוקים הללו זה בזה, אך שינה את המלה 'זָרָח' ל'נִגְלָה', לצורך החריזה. בין שני הפסוקים האלה הוסיף הפייטן פסוק נוסף, הלקוח מתוך שירת דבורה (שופטים ה, יב): "עוּרִי עוּרִי דְּבוֹרָה, עוּרִי עוּרִי דַּבְּרִי שִׁיר".
לֹא תֵּבֹשִׁי וְלֹא תִּכָּלְמִי – גם הבית הזה הוא שילוב של פסוקים שונים, שהמשורר מנחם בהם את ירושלים. החלק הראשון לקוח מתוך דברי הנחמה של ישעיהו, בהפטרת פרשת כי תצא (ישעיהו נד, ד): "אַל תִּירְאִי כִּי לֹא תֵבוֹשִׁי, וְאַל תִּכָּלְמִי כִּי לֹא תַחְפִּירִי". מַה תִּשְׁתּוֹחֲחִי וּמַה תֶּהֱמִי – ע"פ קריאת המשורר לנפשו (תהלים מב, יב): "מַה תִּשְׁתּוֹחֲחִי, נַפְשִׁי, וּמַה תֶּהֱמִי עָלָי". בָּךְ יֶחֱסוּ עֲנִיֵּי עַמִּי – גם זה מבוסס על דברי ישעיהו (יד, לב): "כִּי ה' יִסַּד צִיּוֹן וּבָהּ יֶחֱסוּ עֲנִיֵּי עַמּוֹ".  וְנִבְנְתָה עִיר עַל תִּלָּהּ – בניינה של ירושלים יהיה באותו מקום שבו היא חרבה, ומתוך החורבן צומחת הגאולה. הדברים לקוחים מדברי ירמיהו (ל, יח): "כֹּה אָמַר ה' הִנְנִי שָׁב שְׁבוּת אָהֳלֵי יַעֲקוֹב וּמִשְׁכְּנֹתָיו אֲרַחֵם וְנִבְנְתָה עִיר עַל תִּלָּהּ".
וְהָיוּ לִמְשִׁסָּה שֹׁסָיִךְ - הנביא (ירמיהו ל, טז) מבטיח שכל השונאים והבוזזים של ירושלים יבואו על עונשם "וְהָיוּ שֹׁאסַיִךְ לִמְשִׁסָּה וְכָל בֹּזְזַיִךְ אֶתֵּן לָבַז". וְרָחֲקוּ כָּל מְבַלְעָיִךְ – בהפטרת פרשת עקב (ישעיהו מט, יט) אמר הנביא לירושלים שבעתיד לא יהיה בה מקום לכל בניה שישובו אליה, וכל שונאיה, לעומת זאת, יתרחקו: "כִּי עַתָּה תֵּצְרִי מִיּוֹשֵׁב וְרָחֲקוּ מְבַלְּעָיִךְ". יָשִׂישׂ עָלַיִךְ אֱ-לֹקָיִךְ כִּמְשׂוֹשׂ חָתָן עַל כַּלָּה - בהפטרה האחרונה מהפטרות הנחמה אנו קוראים את דברי הנביא (ישעיהו סב, ה): "וּמְשׂוֹשׂ חָתָן עַל כַּלָּה יָשִׂישׂ עָלַיִךְ אֱ-לֹקָיִךְ". לא רק שהקב"ה ישוב ויקרב אליו את ישראל, אלא שהקירבה הזו תהיה כמו בפעם הראשונה, כמשוש חתן על כלה.
הרב ירון
  
משלחן המזכירה                              
בחודשים האחרונים עמלנו על הכנת תוכנית להידברות על אורחות חיינו. המטרה הייתה להיכנס לתהליך בו נוכל לדון בסוגיות שונות המעסיקות את בעלי התפקידים והחברים, לגבש ביחד את ערכי הליבה של הקהילה, להציף את הקשיים ולהעלות לדיון את הנושאים בהם נרצה (רובנו) לדון.
הצגנו את הנושא באסיפת חברים וההצבעה עברה לקלפי.
תוצאות ההצבעה בקלפי:  67 חברים הצביעו בעד ההצעה ו-81 הצביעו נגדה.   
בתחילת ספטמבר נכנס את המזכירות ונגבש תוכנית עבודה שתתייחס גם לתוצאות ההצבעה. 
עדכונים בהמשך.
ובנושא אחר - 
ברצוני לאחל בהצלחה לכל ילדינו מטף ועד חניכי המכינות, למורות, לצוות הגיל הרך, למנהלת החדשה - ענבל, לרכזת החינוך - אסתר ולצוות היוצא והנכנס - בהצלחה בשנת הלימודים שתיפתח אי״ה בשבוע הבא! 
אשרינו שזכינו לחופש גדול עשיר בתוכן, חינוכי, ערכי וחוויתי. יישר כח גדול לצוות שעל הפעילול, למדריכי החטיבה והתיכון וכמובן לאסתר שמנצחת על החבורה! 
ורד- מז״פ
 
 
 
לחברנו איסר-מרדכי ספיר
בהגיעך לגיל הזקנה
שא מכולנו ברכה חמה
לשנים ארוכות בבריאות ובשמחה
יחד עם כל המשפחה
 
 
לאסתר וחיים תמים
בחגיגת חתונת הזהב
איחולינו הלבביים
לשנים רבות של אהבה, בבריאות ובשמחה
יחד עם כל המשפחה
 
 
  
ביום שאחרי
במסכת סנהדרין דף ק', עמ' א' מתקיים דיון בקשר לפסוק בספר במדבר פרק ט"ז, כ"ה:
 "ויקם משה וילך אל דתן ואבירם". שואלים למה משה כמנהיג ישראל היה צריך לקום ולהשפיל את עצמו בהליכתו אל דתן ואבירם כדי לנהל אתם שיחה. על כך עונה הגמרא:
אמר רי"ש לקיש: מכאן שאין מחזיקין במחלוקת. דאמר רב:
כל המחזיק במחלוקת עובר בלאו שנאמר   "ולא יהיה כקרח וכעדת "
כלומר, משה עשה ככל יכולתו כדי לקיים שיחה עם אלו שחלקו עליו, גם כאשר היה בטוח מעל לכל ספק שהם טועים והוא צודק. מישהו שבטוח בעצמו אינו חושש לשוחח עם אלו שחולקים עליו, אך מישהו שאינו בטוח בעצמו חושש לקיים שיחה עם אלו שחולקים עליו.
אני מקווה שתימצא דרך לקיים דיון בינינו גם אם כולם בטוחים בצדקתם. אני עוד יותר מקווה שלא יפרשו את תוצאות ההצבעה השבוע כהצהרה שלא רוצים ולא צריכים לדון בנושאים שונים. נראה לי שכולנו רוצים ללכת בדרכי משה רבנו ולא בדרכי קרח ועדתו.
                                                                                                      שבת שלום,
                                             פ ר ד
 
חייבים לגדול
למרות שהצבעתי נגד, אין אני חש תחושת הקלה שדעתי התקבלה, כי המשמעות היא כעת שכאילו אין אפשרות לדבר בבארות-יצחק.
בניתוח של האירועים שהיו, ברור לי שכוונת המזכירות לקיים הידברות הייתה ועודנה טובה. היו מכשולים בדרך שגרמו לכוונה זו להיעצר.
אני שב וחוזר על מה שאמרתי באסיפת החברים שדנה בנושא ההידברות: בעייתה המרכזית של קבוצת בארות-יצחק היא הדמוגרפיה, וכבר נכתבו על כך מאמרים רבים.
יש בעיות נוספות, אך הן אינן קרדינאליות כמו הדמוגרפיה.
כדי לגדול ולהצעיר את הקהילה יש שתי דרכים: קליטה במגמה לחברות או תושבות.
כמובן שיש גם אפשרות של שילוב ביניהן.
לאחר ההחלטה על הבינוי הצטמצם מאוד מלאי הדיור שלנו שעומד לצורך הקליטה, כך שאם אנו רוצים להמשיך ולהתקיים כקיבוץ שיתופי הרי שאין לנו בשנים הקרובות אפשרות לגדול, אלא דרך קליטה במגמה לחברות.
בדבריי באסיפה הבאתי כדוגמא את קיבוץ מגדל-עוז. הזכרתי את כוונתם לקלוט 12 משפחות בטווח המיידי (בינתיים נודע לי שמדובר ב-20).
אגב, יש לציין שלא כל המשפחות מתחילות בקליטה ישירה במסלול מועמדות וחברות, אלא יש כאלה שמתחילות כתושבות למשך זמן מסוים. הרעיון שווה בדיקה.
הצעתי כעת היא לדון בצורה מעמיקה ומקיפה בדרכים לקלוט ולגדול במניין ובבניין.
אלי ברמן
 
 
"בכנות על הכן"  - תערוכת ציורים שנייה שהיא כולה פרי יצירתי.       
בכנות מתקשה להגות זאת. מרגישה שמשהו שאותו רציתי יותר מכל קיבל אסמכתא.
את אהבת הצבע רכשתי מכמה כיוונים שהובילו אותי לחלום ולרצות לצייר. אני לא ציירת כמו שנהוג לומר. אני מציירת בצבעים חזקים את שאני רואה וחשה. בקיצור, מה שהלב מסכים להביע בצבע.
בציורים יש צבעים רכים שהם הבסיס, ויש מים, ואדמה ופרחים ועצים שיש בהם שורש וגזע ועלים ופירות, ויש אנשים ודמויות המביאים איתם טעם ועוצמה, וריחות ומראות – תמונה ענקית ססגונית.
ההשפעות שאותן אתם רואים בציוריי מגיעות ממקומות רבים אליהם אני נחשפת במסגרות שונות: עין הנצי"ב – ביתי מזה 32 שנה שם נולדו ילדיי, שם מתגוררים חבריי וחברותי, שם בחרנו לגור אודי ואני.
עמק המעיינות שאת הנוף האנושי והנוף הנשקף בו למולי בכל יום לא מחליפה.
ברוב שעות היום אני בחברת "אורית", חברה להפקת אירועים. הניסיון שרכשתי למול עשרות לקוחות לימד אותי יותר מכל שיצירתיות, יוזמה, דמיון, ראייה מרחבית ושאר רוח המביאים עימם תוצאה אחרת ייחודית, הם כלי היצירה אותם אני לוקחת במארז והם אלו היוצרים את היכולת להביא הצלחה. 
כל פרויקט שונה במהותו ואני נזקקת לתבונה ללמוד ולדעת שכל לקוח יש לו את האופי והצבע המיוחד לו ורק את אלו ירצה לקבל.. 
כך ניתנה לי הזכות אתמול לבקר במשכנו של שמעון פרס האחד והיחיד ולהיות הפרויקטורית של הסוכה הפתוחה לשנת תשע"ב בבית הנשיא. בהמשך היום רצתי לאתר גשר הישנה, שם אני מייצרת כעת צלילים שהם מנוע לשיקום הירדן, במטרה שהוא יהיה נהר של שלום, ומשם לחברה חקלאית הרוצה לדבר על צדק.
למחרת בבקר מוקדם, לפני שכולם יגיעו אני משרטטת את היום..  כותבת משהו, מקווה שהוא הגיוני, לפגישה חשובה עד מאד, ואז מתחיל עוד יום דומה, אך שונה מיום האתמול, ולפנות ערב אצל חברים בעין חרוד בשעה שקרני השמש נחבאות מאחורי הגלבוע ורוח נעימה מנשבת, שם אני נפגשת עם אופטימיות ותרבות וערכים שמלווים את העין-חרודים מיום היווסדם. בתום יום אני רדופת צבע, ממש רדופה, מגיעה לביתי הנעים החילופי כי הגיע תורי לשפץ..  ושם בבית יש לי סטודיו אדיר ורוגע ושקט עם אודי, רוני ומנחם, שהם כרגע דיירי הבית. שם אני יכולה להיות אני, אורית, בין בני ביתי שמקבלים אותי כפי שאני – ילידת חשוון/נובמבר, בת יובל וכמעט שנתיים, מורכבת: אישה, אמא, אמא של חייל, סבתא חברה – יוצרת, בועטת, זועקת, נינוחה וחוזר חלילה.
תערוכת הציורים הראשונה התקיימה בימות החורף ב"מוזה" אשר בגן השלושה – מקום קסום בעמק המעיינות. בגן השלושה יש לי פינות שאני ישובה בהן לצורך הירגעות וחשיבה ובמקומות האלו אני סופגת יצירתיות עצומה.
באחד הציורים תוכלו לראות ויכוח, רעש, מהומה, בלגאן, חוסר יציבות – הציור נוצר בסוף 2009 בתקופה של ויכוחים סוערים, ממש רגע לפני סידורו של פארק המעיינות. בציור נוסף, ממש לידו, בחורף 2011 אני כבר יכולה לומר באחריות שיש פארק מסודר שאוגד בתוכו מעיינות ושדות וניקיון ו(עדיין) אי יכולת לתת לכל אחד בדיוק את שרצה. בעוד שנה הכל יראה ברור מאליו.
ציור הדגל שלי הוא אני: דמויות עגלגלות, ססגוניות, חושבות אחרת .. ומבקשת: קבלו כל אחד ואחת על פי מידותיו, על פי סגנונו, על פי מי שהוא, למה כולנו צריכים להיות באותה התבנית?
 לא יכולה לתאר את ההרגשה וההתרגשות הגדולה שאחזו בי כשהדסה – הדס בשבילכם -  התקשרה להזמין אותי להציג את ציוריי. ידעתי שהתערוכה הזו באה בעקבות התערוכה של נפתלי ז"ל, האיש שהשפיע עלי רבות.  הוא שנתן לי את התרבות ואת הצבע ככלי ביד היוצר והוא היה אומר: תראו מה שתרצו בציורים.  
בחרתי בקפידה להציג ציורים של בית, כאלו הנותנים תחושה משפחתית נעימה שיש בה המון אושר ורוגע – כך אני מרגישה כאן בבארות יצחק, נקודה ירוקה בלב הכרך האפור.
את התערוכה הזו אני מקדישה לבגירים – אותם אני אוהבת עד מאד, כל אחד ואחת, ולכל בית בארות יצחק.
את הציורים שיש בהם צבעים של חום, אהבה והמון הערכה אני מקדישה לבני ובנות גרינברגר כולם ובמיוחד להוריי, ומבקשת מהיושב במרומים – עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל ואמרו אמן.
תודה גדולה לכם שבאתם לכבד אותנו ביום חג זה.
תודה להדס חברתי מילדות על ההזמנה להציג את ציוריי ובמיוחד על היחס הנעים והיפה שאת מעניקה לבגירים, תבורכי בכל מעשה ידייך.
תודה לדינה ולנורית על המילים היפות – אתן שתיכן נתתן לי בהיותי ילדה-נערה, כל אחת בדרכה, פח של צבעים לסימון הדרך.
הציורים הינם למכירה ויישארו תלויים עד יום שישי כ"ד באלול 23.9. המכירה באמצעות עירית הלוי.
תמיד שמחה להיות כאן ועוד יותר לתת את הנשמה ואת הלב לכל אחד ואחת, מי בצבע ומי במילה. תודה.
אורית נצר (גרינברגר)
עושים תרבות
מיועד לחברי בארות יצחק ותושביה בלבד !!!
ביום שלישי,  ל' אב, 30.8.11
 
18:30-20:30- גברים בבריכה
20:30-22:00- נשים בבריכה
ארוחת ערב בין השעות 19:00-20:00
 
 
 
מה נשמע בגרעין אופק
"היה לי חבר, היה לי אח,
 הושט לי יד כשאקרא,
היה לי חבר, היה לי אח,
 
אני אחיך, אל תשכח! 
היה לי חבר, היה לי אח..."

 

 
כבר עברו חודשיים מהדיווח האחרון שלנו והסיבה העיקרית היא שהחבר'ה נכנסו לשגרה. הם מוצבים ביחידות קבועות או נמצאים לקראת סוף מסלול ההכשרה. קשה להאמין שחברי גרעין צבר נמצאים כאן כבר שנה... במקביל אנחנו עדים לתהליך של התבגרות והתגבשות. החבר'ה בקשר רציף אחד עם השני, עוזרים אחד לשני ודואגים אחד לשני. זאת המטרה העיקרית של גרעין צבר, שלכל אחד יהיה על מי לסמוך והתמיכה היא הדדית. יחד עם הסביבה הקיבוצית והמשפחות המאמצות הם מרגישים בטוחים במסגרת הצה"לית.
 
ביום חמישי שעבר התקיים טקס קבלת גרעין צבר 2011. השנה קיימים שני גרעינים דתיים - לקיבוץ לביא ולקיבוץ סעד. נחמיה רפל ברך את אלפי באי הטקס בשם התנועה הקיבוצית ומצא לנכון לספר על שני חברי גרעין אופק (הגרעין של בארות יצחק) כדוגמאות של הגשמת החלום הציוני באמצעות תוכנית גרעין צבר. 
יש כבר שלוש חברות גרעין אופק שיתחילו קורס קצינות לאחר החגים והיד עוד נטויה. הגרעין של סעד התקבל במטחים של קאסמים ופצמ"רים וביוזמת הצברניקים שלנו הצענו לחברי גרעין צבר בסעד לבוא אלינו לכמה ימים של אוורור ולהשתכן בחדרים של החבר'ה שלנו. בינתיים הם מסתדרים במקומם.
 
אנחנו מתכוננים לקבלת גרעין בשנת 2012 ועובדים קשה כדי לגייס מקורות מימון לשיפוץ חדרים נוספים עבור חיילים בודדים. אני יכול להעיד היום שזכיתי לקבל מחברי הגרעין יותר מאשר נתתי ואני סבור שיש אחרים כמוני. אני למדתי הרבה מהלהט הציוני שלהם ומהשאיפה לתרום ואני מקווה שאחרים גם זכו לחוויה דומה.
                                                                                                שבת שלום,
                                                             פרד אדן
 
 
חדשות מענף המזון
·        קניות במסגרת תכנית השקעות: בתכנית השקעות של 2011 הגשנו בקשה לקניית מקרר הפשרה ותנור חלבי. בשבוע שעבר בשעה טובה הותקן המקרר על הרמפה של המטבח. במקרר זה מופשרים הבשרים בתנאים האופטימלים מבחינה היגיינית ובריאותית. מקוים בע"ה להשלים גם רכישת התנור בקרוב.
·        עובר ושב – אל צוות חדר האוכל הקבוע – ג'ניפר ולאה'לה – הצטרפה יוליה שהם לתקופה של כמה חודשים (במקום שולמית גריידי שעברה לפעילול).
למכונת השטיפה נכנסה מלכה ישיבר – במקום שמוליק וידרמן שעבר לתגבר את צוות המטבח – והיא הביאה איתה את יפה ירמיאס, שתיהן מיהוד השכנה.
בינתיים נכנס הוד בואר לתקופה קצרה למכונת השטיפה ומלכה הצטרפה לצוות חדר האוכל.
אנחנו מברכים את הנכנסים, מודים ליוצאים ומאחלים בהצלחה לכולנו!
שנצליח בע"ה לעבור את הקיץ בשלום, בשמחה, בשובע ובנעימות!
"ונאכל מפריה ונשבע מטובה"
שולי גל
 
 
 
לסבתא וסבא ריקי ויוסי שטרן
ולכל המשפחה
מזל – טוב בהולדת הנכד
בן לקרן ועמיחי שטרן בקרני שומרון
תזכו להכניסו בבריתו של אאע"ה בזמנו
ולגדלו לתורה, לחופה ולמעשים טובים
 
 
לסבתא רבתה חיה פרידמן
ולכל המשפחה
מזל – טוב בהולדת הנין
נכד לנעה (טוני) ויונה פרידמן
בן למליסה ושגיא רוכמן בארה"ב
טוב ינחיל בני בנים
 
 

שלום לכולם,
 
שבוע סוער בדרום
כל קיבוצי התנועה שבדרום הארץ היו בשבוע שעבר צמודים לממ"דים. בתוך שעות בודדות התארגנו מחדש "צוותי חירום יישוביים", נפתחו מקלטים וחולקו הוראות. האזעקות לא התחשבו בקדושת השבת ובזמני התפילות, והקפיצו את כולם גם בשעות הקטנות של ליל שבת. תודה לאל, יצאנו ללא פגע מהסיבוב הנוכחי, וביחד עם כל עם ישראל אנו מקווים ומתפללים שבמהרה "עֹשֶה שָׁלום בִּמְרומָיו הוּא יַעֲשֶה שָׁלום עָלֵינוּ וְעַל כָּל יִשרָאֵל".
 
משבר החלב
בישיבה השבועית של הצוות הכלכלי במזכירות הקבה"ד דיווח צביקי פורת (מרכז אגף המשק, עלומים) על המהלכים הנעשים "מאחורי הקלעים" במטרה להגיע להצעת פשרה שתתקבל ע"י שרי הממשלה מחד וע"י התאחדות מגדלי בקר מאידך. מלבד ההתייחסות המקצועית לשאלות הכלכליות ניתנת תשומת לב מיוחדת לצורך לעגן לטווח ארוך את ההצעה שתתקבל, ולמנוע את המצב הנוכחי שלאחר כ- 4 חודשים ממועד קבלת "חוק החלב" בכנסת הונחו על שולחן הממשלה הצעות שמשמעותן הוא שינויו המהותי.
 
המכון לחקר הקיבוץ הדתי
בימים אלה יצאה לאור הדפדפת הראשונה של "המכון לחקר – תנועת הקיבוץ הדתי", ובו מוצגות התוכניות לתשע"ב בתחומים הבאים: תוכנית עמיתי מחקר; שיח צעירים; סמינר נקלטים; ימי עיון. את המכון מובילים: לימור ספראי (מעלה גלבוע), מיכאל בן-אדמון (שדה אליהו), עמרי עמירם (לביא), רזי בן-יעקב (כפר עציון). בפתיחת הדפדפת מוצגים המכון ומטרותיו: "המכון הוקם במטרה לשמֵר את הזיכרון ההיסטורי של תנועת הקיבוץ הדתי, לחקור את קורותיה בעבר, וליצור שיח פורה, מעמיק וביקורתי סביב רעיונות היסוד. המכון שואף לפתח יכולות פעולה, התחדשות ויצירה בקרב צעירי התנועה ואחרים סביב ערכי התנועה ופועלה בהווה ובעתיד." ב ה צ ל ח ה !
  
בניית ממ"דים בעלומים
בימים אלה נראה כל אזור המגורים היפה של קיבוץ עלומים כאתר בנייה. לא מעט מגאוות אנשי עלומים מבוססת על הנוי הנהדר, שטופח במקצועיות, באהבה ובעמל של שנים, ועתה מתרחשת – בלשון המקומית – "הפצצת הנוי". כ- 120 יחידות ממ"ד מוצמדות לכל בתי המגורים שעדיין לא זכו לכך. העבודה, בניהולו המסודר והיעיל של שמריה מלר, מתקדמת ע"פ התוכנית, והצפי הוא לסיימה בעוד כשנה. בקיבוץ השכן, סעד, נוספו כבר הממ"דים לרוב יחידות המגורים אך העבודה עדיין לא הסתיימה.
 
ועדת טרכטנברג
מתוך הבנה שהוועדה בראשותו של פרופ' מנו טרכטנברג, ועדה שהקים ראש הממשלה להתמודדות עם "מחאת האוהלים", עשויה להביא לשינוי סדרי העדיפות במדיניות הממשלה ובהקצאת משאביה, אנו נערכים ביחד עם תנועות ההתיישבות הגדולות להגיש לוועדה נייר עמדה שישקף את חשיבותה הלאומית של ההתיישבות הכפרית והחקלאית.
בפתח מכתבנו נכתב: "מחאת הדיור (האהלים) של שכבות הביניים ומגזרים נוספים במשק, הביאה להקמת ועדת טרכטנברג, שנועדה לבחון ולהציע פתרונות למצוקת יוקר המחיה במדינת ישראל, וכן להמליץ על שינויים בסדרי העדיפויות בהקצאת משאבים ממלכתיים, צמצום פערים בחברה הישראלית, הקלה על השכבות החלשות, סיוע לפריפריה, פיזור האוכלוסין, איכות חיים וסביבה, והכל תוך שמירה על יציבותה הכלכלית של מדינת ישראל. במסמך ההצעות שלהלן מעלות התנועות הקיבוציות ותנועת המושבים נושאים הנמצאים בתחומי סמכות הוועדה, בהקשר להתיישבות הכפרית, ומחייבים פתרונות אחרים מאלו הקיימים כיום."
 
אירוע מרכזי בקבוצת יבנה
בתום שנת היובל, ולאחר שורה של אירועים מרשימים, יסיימו חברי הקבוצה את החגיגות בהופעה על הבמה, ולאור ההכרות הקרובה שלנו עם יבנה אנו אומרים: כדאי לבוא!
השבוע הוציאה מזכירות קבוצת יבנה הודעה ראשונית לקראת האירוע המרכזי לציון שנת ה- 70 להתיישבותה של קבוצת יבנה על אדמתה, וזו לשונה: ביום שלישי בשבוע, י"ד אלול תשע"א, 13.9.11 בשעות הערב נחגוג בקבוצת יבנה אירוע מרכזי לציון שנת ה- 70. אנא רשמו ביומנים ובלוחות. הזמנות יישלחו.
                                
 
שבת שלום
נחמיה רפל
וחברי המזכירות הפעילה
 
 
בוועדת צעירים
בשעה טובה ומוצלחת הקיץ קרב לסיומו. כל הצעירים היו עסוקים – מי בלימודים, מי בעבודה ומי בליווי כיופיות. תודה לכולכם. הנוכחות שלכם בקיבוץ תורמת הרבה לאווירה טובה, רעננה וצעירה.
הוועדה גם יצאה הקיץ, כביכול, לפגרה (אם לח"כים מותר, לנו לא?), אך המשיכה לטפל בשוטף וזה לא מעט.
אנו ממשיכים לטפל בנושאים הקיימים: בדיקת תקנון, המשך טיפול בחדרים, המשך שיחות אישיות, ועוד דברים של יום-יום.
אני מודה שהיה לא קל לראות ארגזים על הדשא של משפחת עמית וענבל פורשר, אך מה לעשות? התקנון הוא של תושבות בנים עד גיל 30. אולי בהידברות בע"ה נצליח לתקן זאת, לפחות עבור הצעירים שגרים פה.
לכן עלינו להגיע לשיח ציבורי בנושא (דעתי האישית). בכל זאת אנו ממשיכים עם השגרה.
מזל טוב לנעמה ואברהם פרטוש, ויישר כח לחיילים שהצליחו להגיע למרות הגזרה החמה בדרום. מי כמוני יודעת איזה קושי היה לכם להגיע ולחזור. שמרו על עצמכם.
לצערי, אביעד אדן הודיע על עזיבה. הוא נסע לטיול בחו"ל ואחר כך מתכנן ללמוד בירושלים.
 
עובר ושב
נעמה פרטוש  סיימה שנתיים של שירות לאומי ונכנסת לתקופת הסתגלות.
אברהם פרטוש  משרת בחה"ן גולני ויסיים בע"ה באוקטובר. הוא נכנס להסדר א'.
יובל ריידר  סיימה שנתיים שירות לאומי ונכנסת לתקופת הסתגלות.
מיכל פורשר  סיימה שנת י"ג בדולב, נמצאת החודש במדרשה, עובדת בגיל הרך ותתגייס בע"ה בדצמבר  
                     לחיל החינוך.
תום כרמי  עובד בחשמלייה ויתגייס בע"ה בנובמבר.
אביב יעקבס  עבדה בבית הילדים ויצאה לשנת י"ג בבית הילד בירושלים.
יאיר ארונסון  עובד בגידולי שדה ויוצא בשבוע הקרוב ללמוד בישיבה באיתמר.
צבי גרינברגר  סיים שנת י"ג ב"שומר החדש", עובד בגידולי שדה ויתגייס אי"ה בנובמבר.
עובד סלומון  סיים שנה ראשונה במכינת "עוצם" (לשעבר עצמונה), עובד ברפת וימשיך שנה ב' במכינה.
                       בחודש מרץ יתגייס אי"ה ליחידה מובחרת.
שיר אמיר  סיים שנה ראשונה במכינה בבית יתיר וימשיך לשנה שנייה. גיוס – בהמשך.
להב רזניק  סיים שנת י"ג במסגרת "השומר החדש", עובד ברפת ויעבור ללימודים במכינה בקשת. יתגייס
                   בע"ה במרץ לשייטת.
אהרן סעדון  סיים שנה ראשונה בישיבה באיתמר, עובד ברפת וימשיך בישיבה שנה שנייה. תאריך גיוס
                      בהמשך לקראת מרץ.
איתן ארונסון  סיים שנה ראשונה במכינת עוצם, עובד ברפת וימשיך שנה שנייה במכינה. תאריך גיוס
                        בהמשך.
 
 
כל הצעירים הלומדים במכינות ובישיבות יוצאים בשבוע הקרוב – א' באלול.
תזכורת להורים ולצעירים: בחופשות מהלימודים כל צעיר עובד בענף שלו. בחופשות החגים נכנסים לעזרה בתורנויות. נא שתפו פעולה עם מרכזי הענפים.
הוועדה חדשה באופן יחסי וגם אני – לפעמים אני טועה מחוסר ידע ואחר כך מתקנת. קבלו זאת בהבנה, כי גם אני בן אדם.
אני מאחלת לכולנו סוף שבוע טוב ורגוע ושנהיה סבלניים אחד לשני. כי מה הכי חשוב? רק שנהיה בריאים ומאושרים.
בשבוע הקרוב 28.8.11 אהיה עם משפחתי בחופשה.
לסיום, שיהיה לנו רק טוב ושגם לנו תזרח השמש בלילות.
איזה אבסורד / שלמה ארצי
"אומרים שלא רחוק מחדרה,
בין הים לבין החולות,
יש מקום שבו זורחת השמש בלילות.
רק אצלנו לא תמיד היא זורחת,
רק אצלנו משום מה אור חסום.
יש אנשים שהתרגלו לחיות ככה,
איזה אבסורד."
                                                שבת שלום,
סיגי בשם ועדת צעירים                         
 
 
 
קייטנה לבגירים
מי ראה ומי שמע על גברת גדולה, נחמדה וטובה, שופעת טוב לב עם הרבה סבלנות וחיוך לזולת?
הרי זו המטפלת שלנו, של הבגירים, הדס.
הייתה לנו השבוע קייטנת בגירים וכל יום עם אירוע חדש, יפה, מעניין ומושך – לא להפסיד אף יום.
בין היתר ביקרנו בכפר חב"ד בכוורות הדבורים, ומי שלא ראה ולא שמע על כוורות אני ממליצה לו לנסוע עם בני משפחתו, רק לא עם ילדים קטנים מתחת לגיל 10. הביקור היה מהמם!
עם סרינה למדנו השבוע על אמנות הכנת התה בארצות שונות – בסין, בהודו, באנגליה ובארצנו. יישר כח !
למחרת, בעזרת מדריכה מבני עטרות, הכנו פריטים שונים מקרמיקה.
אורית נצר-גרינברגר שמחה אותנו עם ציוריה הנפלאים, ונהנינו מערב מהנה שהדס הכינה לנו.
ביום חמישי צפינו בסרט.
                                                           עוד פעם תודה להדס ורק בשמחות.
לאה ברמן
 
 
חנוך לנער
על פרידות, מעברים, חדשות ותודות.
 
נפרדים ממדריכי הנוער: יאיר בן-שמואל (ושירה), טל ברמן, חן ויאיר בר-נדר.
המדריכים מסיימים את עבודתם עם סיום החופשה ואנחנו ניפרד מהם בצורה רשמית בהמשך (נפרסם לנוגעים בדבר).
מדריכים חדשים הגיעו ומגיעים.
משפחת איילת וחננאל שקלאר לילדי התיכון (איילת תעבוד גם עם ילדי א'-ו').
משפחת דורית ושי דיקן – לילדי החטיבה.
 
מעברים
ילדי כיתה ו' נפרדים מהבית המשולב ויצטרפו לשורות החטיבה. ברוכים הבאים לשקד אמיר, טליה שניאור, גלעד שניאור ויונתן ארונסון. בהצלחה בחטיבה !
בוגרי הגן הצטרפו לפעילול לימים האחרונים של החופשה. ברוכים הבאים לאסף סוקולובסקי, נעה שניאור, טל-שיר שניאור, אלי-ה בן-דוד, ברק אמיר ואיתן שיק. בהצלחה בכיתה א'!
 
תודות
השנה שחררנו את הצוות הקבוע של הפעילול ובקשנו מהורים ומאנשים טובים אחרים ללוות את הקייטנות והכיופיות.
את הקייטנה לילדי א' - ג' הפעילו ורד סוקולובסקי ומילכה מיור.
את קייטנת ד'- ו' הפעילו עזי אלטשולר, יוסי שניאור, לאה שהם ואיתן ארונסון.
ילדי החטיבה כייפו בליווי חן בר-נדר, מאיר מכלוף, יובל רייד ולהב רזניק.
ילדי התיכון נהנו בכיופית עם טל ברמן, יאיר בן-שמואל ודניאל שטרן.
חן חן לכולכם ! עשיתם את זה בחן, באהבה, בשמחה ובהמון יצירתיות, והעיקר – חזרתם בשלום ובבריאות.
 
אירוח קיבוצים מהצפון
השבוע ארחנו כאן הרבה מאוד קבוצות של קייטנים מקבוצותינו בצפון – חלק בתיאום מראש וחלק ברגע האחרון עקב החמרת מצב הביטחון בדרום. קיבלנו את כולם וכמעט מאחורי כל דלת שנפתחה שהו נוער וילדים, גם על הדשאים...
שבת שלום,
אסתר פורשר – ועדת חינוך
 
 
השיעור בפרשת השבוע יינתן ע"י אהד אהרן
אחות תורנית: ברוריה לנדה - פלאפון 61999
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
תודה
למשפחת פרטוש – המחותנים החדשים של משפחת גל – על תרומתם הנאה לטובת כלים יפים לפינת הקפה לחתונות.
צוות החתונות: אסתר, דוד, חנה, לאה ורבין
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
 
 
 
 
 

הושט לי יד בעת צרה,
 
AtarimTR