ידיעון 2739 פר' שופטים

בס"ד ג' באלול תשע"א
 
פרשת שפטים
 
18.43
הדלקת נרות
08.30
תפילת שחרית
18.50
 מנחה, קבלת שבת
          ערבית, דרשת הרב
11.00
שעור בפרשת השבוע – במועדון
שעור במשניות – בשטיבל
20.00
סעודת שבת בחדר האוכל
11.30
סעודת שבת בחדר האוכל
 
 
מכונת השטיפה פועלת
בשעות 21.00 – 23.00
נא להביא כלים עד 22.50
13.30
מנחה גדולה
17.15
שעור בדף יומי
17.30
נשים אומרות תהילים – בבית סעדון
18.00
שעור לנשים בפרקי אבות - במועדון
18.00
מ נ ח ה
 
 
19.40
ערבית, הבדלה, קידוש לבנה
 
 
זמני התפילה במשך השבוע
 שחרית א' ג' ד' ו'               06.00
  שחרית ב' ה                      05.50 
 מנחה ברחבת חדר האוכל     13.30
 מנחה בבית הכנסת             18.30    
 רבע לערבית                     19.45
 ערבית                            20.00
עונג שבת לילדים בשעה 11.00
 
 א' – ג':   יהונתן שרמן
 
 ד' – ו':   עזי אלטשולר
 
 
לוח השבוע
 
יום ראשון
19.00
גדולי המחשבה הישראלית
חדר עיון
יום שני
17.30
התעמלות לגברים
בית שפירא
21.15
שעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י
חדר עיון
יום שלישי
19.30
התעמלות לנשים
בית שפירא
20.30
התעמלות לנשים
בית שפירא
יום רביעי
17.30
צ'י קונג לבגירים
מועדון לחבר
18.30
מפגש ערבית לבגירים
מועדון לחבר
יום חמישי
19.00
שיעור ניצוצות מהדף היומי
מועדון
יום שישי
06.30
שיעור בדף יומי
חדר עיון
 
השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון
 
 
 
 
          ק ר א ת ?                                            מ ח ז ר ת !!!
 
  
-          1 - 
 
הכול הפתעה
אשתי ובתי ארגנו לנו חופשה של שני לילות. כשאני בחופשה אני לא מצפה לארגון - אני רגיל לעמוד בלוח זמנים מתוכנן רק בעבודה שלי. וכך היה:
ביום ראשון בבוקר יצאנו לכיוון בית שאן, ליתר דיוק לישוב גדעונה, מקום הלינה שלנו. התקשרנו בדרך ובהפתעה גילינו שיכולים להיכנס לחדר רק אחרי שתים וחצי.  בהפתעה החלטנו למצוא משהוא לעשות בינתיים. אז עצרנו. חשבנו להיכנס לאתר סקי על לא שלג. בהפתעה ביום ראשון המקום סגור. כך בהפתעה עצרנו בשמורה לתצפית מקסימה ואכלנו בהפתעה ארוחת צהריים בנוף מדהים. בהפתעה גיליתי את הירוק של הגליל התחתון. נסענו לחפש אטרקציה כדי להעביר את הזמן ובהפתעה בכפר יחזקאל מצאנו "רפת רובוטית". בהפתעה הגענו בזמן כי בדיוק התחילו את הסיור לקבוצה אחת. 60 פרות במשק שמגיעות לחליבה ע"י רובוט שלוש פעמים ביום, כשהן רוצות. ממש מקסים לראות את הרפתן כמה שהוא גאה ברפת שלו, שהיא לא רק מקור פרנסה אלא גם אורח חיים. למחרת רצינו לראות את "דרך העץ" ליד כפר תבור ובהפתעה התברברנו והגענו למרכז המבקרים של "תנובה", ולמרות שלא נרשמנו מראש בהפתעה הצטרפנו לסיור יוצא מן הכלל במפעל עם קבוצה. אחר כך נסענו לשדמות דבורה לראות את "דרך עץ" ובהפתעה גילינו איך אפשר ליצור מהכישלון של גידול עצי פאולוניה אתר תיירותי חביב לכל המשפחה. בערב נסענו לבית שאן ובהפתעה הצלחנו להיכנס לרכבת ולחזיון אור קולי מהמם ולסיור באזור החפירות של העיר הרומית. בדרך הביתה עצרנו בהפתעה ב"ברווזים בכפר" שבכפר ברוך, שבהפתעה המריאו ממנחת צבאי שלידו שלושה מטוסי F16 ברעש עצום.
אח"כ בהפתעה הצטרפנו לקבוצה שרק נכנסה וקיבלנו סיור מודרך ומרתק על משק גידול הברווזים היחיד בארץ. את ניהול החשמלייה השארתי בידי תום ובהפתעה הוא עמד במשימות.
לאשתי ולאופק תודה על כל ההפתעות שחוויתי בשלושת הימים האלה.
גבי נאור            
מה בגיליון?
·         ויזמרון לך – הרב ירון
·         בואו נדבר – יונה ברמן
·         חצי הכוס – אליעזר שפיר
·         יוצאים לדרך – מוישי גרינברגר
·         מפה ומשם – דוד פורת
·         בורסת הסבתות – מן המרשתת
·         קיץ על גלגלים – עפרה פארן
·         שלום כיתה א'
·         בביה"ס התיכון – שרה עברון
·         בקיבוץ הדתי – עמוד"ש 77
·         מאגף הבנייה – מאיר פרידמן
·         שיר שבת – יהונתן שרמן
                                           כלבו דף ולוחות זמנים
                                                                 קראו בנעימות !
המערכת
 
   נר זיכרון !
      חדוה קוטב ז"ל – ה' באלול תשנ"ב
      מנחם מנשה ערמון ז"ל – ט' באלול תשנ"ח
 
וִיזַמְּרוּן לָךְ
לכה דודי – חלק ד
לְכָה דוֹדִי לִקְרַאת כַּלָּה פְּנֵי שַׁבָּת נְקַבְּלָה
שָׁמוֹר וְזָכוֹר בְּדִבּוּר אֶחָד הִשְׁמִיעָנוּ אֵ-ל הַמְּיֻחָד                      ה' אֶחָד וּשְׁמוֹ אֶחָד לְשֵׁם וּלְתִפְאֶרֶת וְלִתְהִלָּה 
לִקְרַאת שַׁבָּת לְכוּ וְנֵלְכָה כִּי הִיא מְקוֹר הַבְּרָכָה                       מֵרֹאשׁ מִקֶּדֶם נְסוּכָה סוֹף מַעֲשֶׂה בְּמַחֲשָׁבָה תְּחִלָּה 
מִקְדָּשׁ מֶלֶךְ עִיר מְלוּכָה קוּמִי צְאִי מִתּוֹךְ הַהֲפֵכָה                      רַב לָךְ שֶׁבֶת בְּעֵמֶק הַבָּכָא וְהוּא יַחְמֹל עָלַיִךְ חֶמְלָה 
הִתְנַעֲרִי מֵעָפָר קוּמִי לִבְשִׁי בִּגְדֵי תִּפְאַרְתֵּךְ עַמִּי                        עַל יַד בֶּן יִשַׁי בֵּית הַלַּחְמִי קָרְבָה אֶל נַפְשִׁי גְּאָלָהּ 
הִתְעוֹרְרִי הִתְעוֹרְרִי כִּי בָא אוֹרֵךְ קוּמִי אוֹרִי                            עוּרִי עוּרִי שִׁיר דַּבֵּרִי כְּבוֹד ה' עָלַיִךְ נִגְלָה 
לֹא תֵּבֹשִׁי וְלֹא תִּכָּלְמִי מַה תִּשְׁתּוֹחֲחִי וּמַה תֶּהֱמִי                       בָּךְ יֶחֱסוּ עֲנִיֵּי עַמִּי וְנִבְנְתָה עִיר עַל תִּלָּהּ 
וְהָיוּ לִמְשִׁסָּה שֹׁסָיִךְ וְרָחֲקוּ כָּל מְבַלְעָיִךְ                                  יָשִׂישׂ עָלַיִךְ אֱ-לֹקָיִךְ כִּמְשׂוֹשׂ חָתָן עַל כַּלָּה 
יָמִין וּשְׂמֹאל תִפְרֹצִי וְאֶת ה' תַּעֲרִיצִי                                      עַל יַד אִישׁ בֶּן פַּרְצִי וְנִשְׂמְחָה וְנָגִילָה 
 בֹּאִי בְּשָׁלוֹם עֲטֶרֶת בַּעֲלָהּ גַּם בְּשִׂמְחָה בְּרִנָּה וּבְצָהֳלָה                תּוֹךְ אֱמוּנֵי עַם סְגֻלָּה בּוֹאִי כַלָּה בּוֹאִי כַלָּה 
 
יָמִין וּשְׂמֹאל תִפְרֹצִי – מקור הביטוי הוא בהפטרה שאותה נקרא בשבוע הבא (ישעיהו נד, ג): "כִּי יָמִין וּשְׂמֹאול תִּפְרֹצִי", והכוונה שירושלים עתידה לפרוץ ולגדול לכל הכיוונים. ואכן, חז"ל (שיר השירים רבה ז, ג) למדו מהפסוק הזה שעתידה ירושלים להיות מתרחבת בכל צדדיה, והגלויות באות ונינוחות תחתיה. וְאֶת ה' תַּעֲרִיצִי- מקור הביטוי בדברי הנביא (ישעיהו כט, כג)
"וְהִקְדִּישׁוּ אֶת קְדוֹשׁ יַעֲקֹב וְאֶת אֱ-לֹקֵי יִשְׂרָאֵל יַעֲרִיצוּ".
עַל יַד אִישׁ בֶּן פַּרְצִי – כינוי למשיח בן דוד, שהוא מצאצאי פרץ בן יהודה. יש שכתבו שמשפט זה הוא המשך למשפט הקודם, כלומר שבעזרתו של המשיח ירושלים תתרחב, ויש שכתבו שזה מתחבר למשפט הבא, כלומר שבזכות המשיח - וְנִשְׂמְחָה וְנָגִילָה.
בֹּאִי בְּשָׁלוֹם עֲטֶרֶת בַּעֲלָהּ גַּם בְּשִׂמְחָה בְּרִנָּה וּבְצָהֳלָה – בית זה אינו חלק מהאקרוסטיכון של השיר, אבל הוא מוביל לשיאו של השיר. למי פונים במלים אלו? לכאורה אנו קוראים לשבת, וכפי שכתבנו בפתיחה לפיוט, שהדברים מבוססים על מדרש חז"ל (בראשית רבה יא, ח): "אמרה שבת לפני הקב"ה: ריבונו של עולם, לכולן יש בן זוג, ולי אין בן זוג! אמר לה הקב"ה: כנסת ישראל היא בן זוגך". לפי ההסבר הזה אנו קוראים לשבת – שהיא בת זוגם של ישראל - לבוא, וזו גם הסיבה לכך שאנו פונים לכיוון דלת הכניסה של בית הכנסת, כאילו מבקשים מהשבת להיכנס פנימה.
אך יש שהסבירו שאנו פונים לשכינה, ומכיון שהשכינה נמצאת במערב (שהרי קדש הקדשים היה בצדו המערבי של בית המקדש), אנו פונים למערב. הסבר נוסף הוא שהפניה נעשית לצד מערב מכיון ששם שוקעת השמש, ולכן שם ניכרת כניסתה של השבת. לפי שני ההסברים האחרונים, בבתי כנסת שבהם הדלת אינה ממוקמת בצידו המערבי של בית הכנסת, יש לפנות לצד מערב ולא לכיוון הדלת.
תּוֹךְ אֱמוּנֵי עַם סְגֻלָּה – אל תוך עם המאמינים, עם הסגולה, בּוֹאִי כַלָּה בּוֹאִי כַלָּה – הגמרא (שבת קיט, א) אומרת שר' ינאי היה נוהג ללבוש בגדים חגיגיים בכניסת שבת ולומר 'בואי כלה, בואי כלה', ועל בסיס המשפט הזה בעצם נתחבר כל השיר הזה, אבל רק בסיומו בחר המשורר לכתוב את הביטוי המלא.
הרב ירון
 
 
בס"ד ערב ראש חודש אלול תשע"א                       
בוא נדבר
מתוך הלהט הגדול של ימי חופשת הקיץ מגיע חודש אלול ומבשר שינוי וכניסה לתקופה של סליחות והתחדשות לקראת שנה חדשה המתדפקת על פתחנו. הקיץ שאנחנו בשלהי תקופתו היה השנה שונה ברחבי הארץ. בקיץ הזה ביקשו אנשים להידבר. הם עשו את זה בשיח שניהלו בשדרות, בכיכרות ובמאהלים ברחבי הארץ. קיץ שרבים בחברה הישראלית צמאו בו מאוד למפגש, לדיון ולהיכרות בלתי אמצעית זה עם זה. קיץ שבו אנשים רבים ביקשו להביע את הקשיים שהם מרגישים, את הזילות בערכי היסוד שאנחנו רוצים שיהיו מסד לחיינו.
אשָווה בדמיוני שיצאנו גם אנחנו והקמנו אוהלים ברחבת חדר האוכל או בגן המשחקים של תני ז"ל בצל העצים ואנו נפגשים פעמים אחדות בשבוע בשעות הערב. שמים קפה על האש ולא ממהרים לשום מקום. מדברים על המועקות שהלכו ונערמו בתוך הלב. על הרצוי והמצוי. מה מעיק עלינו בשנים האחרונות. ואני יושבת ומשתפת אותך בפער התפישתי ההולך ומתעצם ביני ובינך.
התחלנו את הדרך צעירים, נלהבים לדרך משותפת ומאמינים. במשך השנים החלו להיווצר בקיעים ופערים בין הדרך שאתה ממשיך ודבק בה ובין הדרך שלי שבה אני מחפשת פרשנות אחרת לדרך החיים של הקהילה הקיבוצית, השמרנית והמסורתית.
הקול שאני משמיעה, קול הצמא לשינוי, איננו זר היום בתנועה הקיבוצית, ולכן אני מבקשת ממך לקבל אותו כקול לגיטימי. מותר לו שיישמע, ויותר מכך, אני מבקשת שתתחשב בו. זה כבר לא קול בודד שצורם ומקלקל את ההרמוניה הכללית בקיבוץ. יש כנראה לפחות שליש מחברי הקיבוץ אצלנו שמשדרים רצון דומה לשלי ובקשה שקולם יישמע. חשוב לי להסביר לך שאני מרגישה שלקול שלי יש מקום לצד הקול שלך. הוא קול שמשמיעים רבים ברחבי התנועה הקיבוצית מזה עשר ואפילו חמש-עשרה שנים, וחלקם גם יישמו את הכיוון השונה שרצו בו והפכו את קיבוצם לקיבוץ שונה ומתחדש.
נכון שרבים הם החברים אצלנו שלא רוצים שהקיבוץ ישתנה, אבל יחד עם זה, מאחר שאנחנו חיים כאן יחד מתוך ערבות ומתוך סולידריות ויחד השקענו פה שנים של עמל ומסירות למען הקיבוץ שלנו, שומה עלינו לחפש דרך כדי לדבר אחד עם השני על מה שמעיק עלינו – שני הצדדים – ולחפש דרך איך להמשיך לחיות ביחד. אני כבר לא רוצה לשכנע אותך בצדקתי ומבקשת שגם אתה לא תמשיך להוכיח לי שאתה צודק. לא טוב ולא נכון שנמשיך להתחרות על מספר הקולות בהצבעה ויהיו מנצחים ומנוצחים.
שתיית הקפה המהביל ומדיף הריח בצוותא צריכה להיות הרקע לשיחות, בהן נחפש יחד את הנוסחה שתאפשר הכלה של החבר הדבק בתפיסה השיתופית לצד חבר כמוני הרוצה בהתחדשות ושינוי כללי המשחק פה.
ימי הסליחות מגיעים עם רוחות הבוקר הנעימות. זוהי הזמנה לכולנו להכשיר את הלבבות לקראת ראש השנה, לשחרר מרירות שהצטברה ואי נוחות כזו ואחרת, ולהגיע פנויים יותר לפתחה של שנה חדשה. זהו האתגר המונח לפתחנו כשהיום אנחנו משני צידי המתרס.
האם תהיה מוכן לדבר?
יונה ברמן    

 
 
חצי הכוס                            
השתתפתי באסיפה שדנה בנושא שהועלה ע"י המזכירות.
הדיון היה, לדברי אברהם פולובין, "מעניין ותרבותי וללא התלהמות יתר".
כמעט שהרגשתי כך, עד לנקודה בה השמיעו מספר חברים איומים.
יש מי שאמר שכל מגמת הדיון להגיע לשכר דיפרנציאלי שבאמצעותו "הצעירים יגזלו את הותיקים", או שהדיון יגרום לשינויים שיפסיקו את תכנית הבנייה.
ואני חשבתי לתומי שמדובר על אסיפה שצריכה להחליט אם להיכנס לדיון על שינויים אפשריים באורחות החיים שלנו.
דומני שכל מי שישב באסיפה ידע, ואם לא ידע, הוא שמע באסיפה שכל שינוי שיוצע מחייב הצבעת רוב של 75%.
על מנת לא להיראות תמים או להיחשב תמים, מי שהציע להביא להצבעה בקלפי את ההצעה להיכנס למהלך של הידברות התכוון להפיל את היוזמה הזאת על הסף.
הייתה זו הצעה שבאה בשילוב עם האיומים שוותיקים יקופחו על ידי הצעירים ושתהליך הבנייה שהתחלנו בו יופסק, אם על ידי יוזמה של תושבות ואם כאשר "מחר בבוקר" יונהג שכר דיפרנציאלי שיסית את כל הכספים מתכנית הבנייה.
מי שהיה ברור לו למה מתכוונים יוזמי הדיון (המזכירות) – והוא להגיע במהירות לפירוק הקיבוץ באמצעות החלטה על שכר דיפרנציאלי ומציע בעקבות זה להצביע נגד הצעת המזכירות - יכול לומר " שאנו בעד הידברות שעושה רק טוב לחברה " ?
אינני חושב שניתן להגיע להידברות באמצעות איומים והפרחת "אמיתות" לא בדוקות.
לדוגמא: תושבות – אין לה ולא כלום עם בעיית הדיור של החברים. בניית דיור לתושבות צריך להיות מטופל בנפרד תוך קבלת מימון חיצוני ספציפי שיוחזר משכר הדירה שישולם על ידי התושבים ואין הוא צריך להוות איום כל שהוא על בנייה לחברים ועל המשך תכנית ההרחבות.
במהלך הדיון באסיפה הועלו נקודות מספר שצידדו בקיומו של דיון והידברות:
·        עלתה בעיית המבנה הדמוגרפי שלנו , בעיה שמחמירה והולכת.
·        עלתה הבעיה של עבודה ופרנסה.
·        עלתה הבעיה שחלק נכבד מהזוגות הצעירים שלנו פורשים בהגיעם לגיל 30 או לפני כן.
אני חושב שנושאים אלה מחייבים הידברות ובחינה אם ניתן לעשות משהו וכיצד.
 גם אם יחליט הציבור שאיננו רוצים בשינויים, ייתכן שניתן לדון ולהחליט על עריכת שינויים בהפעלת העקרונות השיתופיים שיובילו לשיפור במצב הנוכחי.
למשל: קליטה לחברות, לאור הניסיון המצטבר – האם מהווה תרומה לקיבוץ שלנו או לא?
          האם הטיפול בנושא עבודה ופרנסה הוא נכון או שיש למצוא כלים נוספים ואחרים לטיפול בנושא?
          האם החלטותינו בנושא קליטת בנינו ובנותינו מחייבות שינוי?
בניגוד לאברהם פולובין,  לדעתי הסיכויים להגיע לרוב של 75% בנושאי השינוי השונים הם קטנים למדי, אך אני מאמין שהידברות בכוחה לקרב קצוות ולשפר את הטעון שיפור. 
הערה אחרונה – אני מודע לתופעה של מי שמצביע נגד בהנחה שהרוב ממילא יצביע בעד, אך הוא מרגיש טוב בזה שהוא הצביע נגד והיה נאמן לעקרונותיו. הפעם זה לא עבד.
אינני יודע מה היו תוצאות ההצבעה אם זו הייתה מתקיימת באסיפה, אבל אז הייתה זו תוצאה של מה חושבים 80 איש שהשתתפו בדיון ולא של הצבעה של כ-150 איש שמהם כ- 70 לא השתתפו בדיון.
התקנון מחייב רוב של 75% בהצבעות מהותיות על שינויים בתקנון ולא על החלטה על רצון לדבר.
מה ערכה של חברה שיתופית שהחליטה שאינה מוכנה לדבר?
אליעזר שפיר
 
 
יוצאים לדרך
אמש התכנסנו במועדון לחבר, 39 חברים, לרב-שיח. חברים ממגוון גילאים שביטאו דעות שונות, על חשיבות ההידברות ועל נושאים אידיאולוגיים.
חשוב לציין שגם חברים שהצביעו נגד הצעת המזכירות השתתפו והשמיעו את דעתם, ונראה שלא הייתה מחלוקת על חשיבות השיחה והחלפת הדעות.
כמובן שבשיחה התגלו דעות מכל גווני הקשת, החל מהרצון לשימור המצב הקיים ועד הרצון לשינוי דרסטי.
כהכנה לשיחה גיבש צוות ההיגוי בהשתתפות לאה פרידמן, שלמה הלוי ואנכי נושאים מרכזיים שבהם נרצה לדון:
ביטחון סוציאלי
·        דיון בתקנון רדום.
·        הגדרה מחדש של מבנה הפנסיה וגובהה.
מבנה האוכלוסייה
·        הצעות לשיפור המבנה הדמוגרפי
·        בחינת מודלים לסוגי אוכלוסייה שונים.
·        התייחסות למעמד הבנים לאחר גיל 30.
צרכנות הפרט
·        הפרטת מזון
·        בחינת נושא רכב לשימוש החברים.
 
בפתיחת השיחה הוצג התהליך המוצע:
1.       מפגש ראשון – זה שהתקיים אמש – ובו הצגת התחומים המוצעים לדיון, הצגת התהליך ודיון כללי בנושא ההידברות.
2.       מפגשים בקבוצות קטנות (חוגי בית) במטרה לדון ולברר מהם הגבולות והקווים האדומים, והעלאת נקודות החשובות לחברים.
3.       הקמת צוותי עבודה לכל אחד מהנושאים.
4.       לימוד הנושאים וגיבוש הצעות.
5.       ערבי לימוד, הסברה ודיון עם כל החברים על הצעות הצוותים.
6.       גיבוש סופי של ההצעות השונות שיועלו להצבעה.
7.       פנייה – בחתימת החברים – לנשיאות האסיפה לכינוס אסיפת חברים.
8.       דיון והחלטות באסיפות חברים.
 
חשוב לציין שתהליך זה הוא ארוך ויימשך מספר חודשים (יש האומרים שנים).
מטרתנו היא להגיע למירב החברים, תוך רצון לקיים דיונים פתוחים שיביאו להצעות מאוזנות המוסכמות על רוב הציבור.
במפגש הודגש הרצון לנפץ את הסטיגמה האומרת "מי שבעד הוא בעד שינוי דרסטי ופירוק השותפות, ומי שנגד – הוא בעד קיבוץ מסורתי".
אני מעריך שרוב הציבור נמצא באמצע ולהערכתי בשיחה פתוחה אפשר יהיה להגיע לרעיונות מוסכמים שישפרו את חיי הקהילה הקיבוצית מבלי לפגוע במהות השותפות.
לדעתי, עצם ההידברות היא חשובה, אולם יש חשיבות גם לתהליך שיביא לקבלת החלטות אופרטיביות במטרה לשפר את המצב ולהצעיד את בארות-יצחק לקראת עתיד טוב יותר.
מוישי גרינברגר
 
 
שלום לחברים,
נכון, לא השתתפתי אמש בכנס ההידברות [נבצר ממני,  הסבר בע"פ].אבל יש לי דעה מוצקה על כל הפעילות:
טרם כל דיבור על נושאי שינוי, תיקון מצב או כל נושא אחר שיעלה, יש לבצע שני מהלכים מקדימים.
האחד, למנות ועדת ביקורת ניטראלית לחלוטין שתהווה "כותל דמעות" אם תרצו, אשר אליה תתנקז כל תלונה או טענה של חבר כלפי נושאי תפקידים באשר הם.
השני, יש להכין ולקבוע חזון לקבוץ אשר יתעדכן מידי עשור [בהחלטה]. זאת עקב העובדה [לדעתי] שהקבוץ שלנו עדיין לא החליט מה יהיה כשיהיה גדול.
למרות שיש לי הרבה מה לומר בנושאי הליבה המדוברים [שינוי, הידברות, אורח חיים וכולי]  לדעתי, אין טעם להתכנס ולדון מכיוון ששני הנושאים שהעליתי קודמים לכל דיון אחר.
יואב הלר
 
 
 
 בורסת הסבתות רותחת 
הכתבה הבאה מסתובבת בימים אלה במרשתת. עם תום חופשת הקיץ אני מבקשת להקדיש אותה לכל חבריי, הסבתות והסבים היקרים, שעכשיו יכולים מעט לנוח, עד לחופשה הבאה.
"בקיץ מזנק מחיר הסבתות בבורסת הסחורות לשיא, ומי שלא ינצל זאת ימצא עצמו מהר מאוד בפשיטת רגל.
זה לא עניין של צדק חברתי או תמיכה בקפיטליזם מול סוציאליזם. את המשאב הזה אי אפשר לקחת מאחד ולחלק למעוטי יכולת. כסף לא יעזור פה. לזכות השיטה ניתן לומר שהיא אינה ריכוזית - גם אלה שיש להם לא יכולים לצבור יותר משתיים.  מדובר למעשה בחלוקה של כל ההורים בעולם לשני מעמדות מובהקים: מי שיכול להיעזר בסבתות * (המעמד העליון) ומי שלא (המעמד התחתון). אתם יכולים להיות עשירים כקורח ולהשתייך לאלפיון העליון, לשלוח את ילדיכם לעשרות חוגי העשרה ולהשקיע בהם שעות של זמן איכות, אבל אם אין סבתות ברקע - ואין דרך אחרת לנסח זאת... מעמדכם נחות יותר.
סבתות הן משאב טבע נדיר וסחורה שקשה לשים עליה תג מחיר. אם אפשר היה לסחור בסבתות בבורסת הסחורות, לקראת יולי המחיר שלהן היה מזנק, ובאוגוסט הן היו נסחרות במכפילים תלת-ספרתיים. "תקנה לי דחוף 1,000 סבתא של אוגוסט!", היו צווחים לקוחות על מנהלי ההשקעות כבר ממאי.
מנגד, משקיעים סולידיים היו מפזרים כמה אחוזים מהתיק שלהם גם על "סבתא מסדרת תשרי" או מ"סדרת ניסן". אבל מכיוון שהבנקאים תאבי הבצע עדיין לא המציאו מכשירים פיננסיים מתוחכמים כל כך, רק מי שיש לו יכול לנצל את הסחורה שקיבל בירושה.
כאן המקום לציין, שכמו בטבע, כך גם בעסקי הסבתות - לא כל המרבצים הם באיכות זהה. יש סבתות שמספיק להרים אליהן טלפון אחד והן מתייצבות בפתח הבית עם סיר מהביל, נעלמות עם הילדים לשעתיים-שלוש וחוזרות עם שקיות קניות מהסופר וילדים עייפים ומטונפים, מקלחות אותם, מכינות להם ארוחת ערב ועל הדרך גם שוטפות כלים (גם את שלכם מאתמול), ובזמן שהילדים נרדמים אפילו מכסחות עבורכם את ערימת הכביסה שהצטברה.
יש גם מרבצים צנועים יותר: "סבתא לייט". כזאת שאמנם מקפידה על נוכחות, אבל גם בעלת חיים משלה, שלא לומר עדיין לא בפנסיה. עם סבתא כזאת נדרש תיאום מוקדם ושיבוץ לוח זמנים שבועי שנקבע מראש. בין חוג ריקודי עם לקפה עם חברות - גם את הנכדים היא מוכנה לשבץ בלו"ז העמוס שלה. מערכת היחסים עם סבתא לייט היא עניינית יותר, ומבוססת על מתן שירות. כמו עם טכנאי של בזק או מתקן המזגנים.
אתה מתקשר לספק השירות, מתאם מועד והיא מתחייבת להגיע בטווח של שעתיים. המשימה שלה מוגדרת מראש: לקחת את הילדים לסרט בקניון. "אולי תקפיצי אותם אחר כך גם לחוג ג'ודו"? פחחחחח... הצחקת אותה!  היית צריך לפרט מראש בבקשה הטלפונית שייתכן שיש גם בעיה של חוג. אין לה זמן, יש לה עוד כמה ביקורים אצל לקוחות אחרים ובכלל, אין לה את החלק המתאים. בשביל זה היא צריכה לעבור במחסן וזה יכול לקחת שעות. תתקשר מחר ותתאם פגישה אחרת בכל מה שקשור לחוג ג'ודו.
קיימת גם האפשרות שאתה לא בעל הזיכיון היחיד על המכרה. יש מצב שיש לך כמה שותפים, ויכול להיות שאתה בכלל לא בעל המניות המועדף בתאגיד הכרייה. אח צעיר ומפונק או אחות שגרה קרוב ממך עשויים לקבל קדימות בטיפול בנכדים. יש לך דרישה מיוחדת? תכנס אסיפת בעלי מניות (בארוחת הערב של יום שישי), תעלה את העניין להצבעה, ויחד עם שאר השותפים תתקבל החלטה אם לאשר לך תוספת חריגה של חצי יום.
 אבל חייבים לזכור שאי אפשר לנצל את הסבתות לעד - כמו מינרלים ומחצבים נדירים, גם הן משאב מתכלה. אפילו אם זכית שיהיה ברשותך הסוג המשובח ביותר, השירות שתקבל מהן עם הילד השלישי לא יהיה טוב כמו זה שקיבל הנכד הראשון. לא בגלל שהן לא רוצות - אלא בגלל מגבלות אובייקטיביות כגון חלוקת המשאב בין יותר לקוחות, או עקב העובדה שסבתות, עם כל הצער שבדבר, לא נעשות צעירות יותר. מקיץ לקיץ הן יכולות לספק פחות שעות, כמות המטלות מצטמצמת ובמקום שירות עד פתח הבית, אתה מוצא את עצמך משנע את הסחורה עד למוקד שירות הלקוחות ועוד עומד בתור.
גילוי נאות: הכותב שייך למעמד העליון - ונעזר בסבים ובסבתות נהדרים משני הצדדים. בזמן כתיבת שורות אלה הם הצילו אותו, בפעם-המי-יודע-כמה, מעוד משבר אוגוסט בלתי צפוי.
* למען הסר ספק, הפנייה בלשון נקבה (סבתא) היא מטעמי נוחות בלבד ומתייחסת לכולם (סבא)."
כתב: אליחי וידל, הביאה לידיעון: עדנה
 
 
 
לסבתא רבתה שרה כרמי
ולכל המשפחה
מזל – טוב בהולדת הנינות
בת לרות ואיתי בצלאל בירושלים        בת לשרון ואפי זיגדון באילת
מזל- טוב לסוזי ואורי כרמי                נכדה לחיה ונפתלי כרמי
                בהולדת הנכדה    
תזכו לרוות מהן רוב נחת ושמחה
 
 
 
לסבתא וסבא דבורה ומיכאל נתנזון
ולכל המשפחה
שפע ברכות בהולדת הנכד
בן לוורד ורועי נתנזון בפתח-תקווה
דור ישרים יבורך
 
 
 
מפה ומשם
פרויקט סולארי
הנושא בטיפול שוטף, רצוף ואינטנסיבי. כזכור, יש לנו "בצנרת" שני פרויקטים: הראשון – מערכת סולארית בינונית (51 קוט"ש, 5 מגה) שאמורה להיבנות על גגות הלולים בחוות הושע. זו מערכת בשותפות עם חברת מ.ג.א. מבית-שאן (החברה שהקימה את תחנת הגנראטורים) והיא אמורה לייצר 600 קוט"ש.
יש התקדמות יפה בקבלת האישורים השונים מחברת החשמל ורשות החשמל ואנו ממתינים בתור לקבלת אישור סופי. מערכת זו תחובר אי"ה לרשת החשמל הארצית באזור חוות הושע. השנאי למערכת זו ממוקם לפני השנאים של בארות-יצחק.
במקביל בוצעה גם סגירה פיננסית של הפרויקט והמימון יהיה כדלקמן: 25% הון עצמי של השותפים, 75% מימון ע"י הבנק כשהבטוחה להלוואה היא הכנסות המיזם הסולארי בלבד, על פי התנאי שהוחלט באסיפת החברים לאישור הפרויקט.
האגף הכלכלי הקים שני צוותים שילוו את הפרויקט: צוות הקמה – דוד פורת, אהרן גל ומרכז המשק. צוות זה ידאג לביצוע הפרויקט עד האישור הסופי של חברת החשמל עם הפעלת המערכת.
כמו כן הוקם צוות היגוי רחב יותר ונקבע אחראי תפעול לעבודה השוטפת של המערכת.
המערכת הקטנה שאמורה להיבנות על גג "בית שרגא כץ" נמצאת בינתיים בהמתנה לפתיחת מכסה נוספת מטעם רשות החשמל.
בטיחות בכבישים
נושא זה נמצא בטיפול שוטף במסגרת התקציב השנתי (5,000 ₪).
במסגרת תקציבי הפיתוח סיימנו להתקין את קו תאורת החוץ סובב בריכה – מגרש הטניס.
לעבודה השוטפת יש מקום לשיתוף פעולה פורה יותר עם הציבור.
אנו נתקלים בחוסר שיתוף הפעולה עם הנהלת הבריכה. נדרש מאמץ לא גדול על מנת לכוון את החנייה באזור הבריכה למקומות בטוחים. נקווה לטוב...
גם באזור המועדון לחבר מחנים חברים ואורחים כלי רכב במקום בו יש שלט ברור האומר "אין חנייה".
זה מסכן רוכבי אופניים, ילדים בדרך וכו'.
אנו מבקשים – הח"מ ורכז השירותים – שבעלי רכב הגולף ואופנועים/קטנועים לא יחנו ברחבת חדר האוכל.
יש מקום לחנות מאחורי מכולות הריהוט ממערב לחדר האוכל וכן באזור המתנ"ס.
דירת הנופש בירושלים
באחריות שוטפת של דבורה נתנזון ובסה"כ תגובות הציבור טובות. הדירה הייתה בתפוסה מלאה בחודשי הקיץ. השנה שמרנו מקום לחברים בחודש אוגוסט בלבד. בשאר חודשי השנה, בשבתות התפוסה מלאה בעיקר ע"י חברים.
אנו מאפשרים שימוש בשבתות גם לקרובים ולידידים, כאשר הדירה לא מוזמנת עד 2-3 ימים לפני שבת.
אנו ממשיכים ליזום פעולות שדרוג בדירה: כורסאות, נברשות, תמונות וכו'. נשמח לקבל הצעות לשיפורים.
בסיוע החשמלייה החלפנו את קו ההזנה הראשי מהלוח בחוץ ועד הלוח הפנימי.
 
 גנראטורים
התחנה פעילה מאוד בחודשים יולי-אוגוסט שהם זמן של תצרוכת שיא בארץ.
כזכור, החשמל שמיוצר ע"י הגנראטורים (כ-1600 קו"ש) מוזרם פנימה לקיבוץ בלבד.
התחנה עובדת באופן אוטומטי רק בשעות שפעולתה משאירה לנו רווח של 24 אג' ומעלה לקו"ש.
הרווח מורכב מתמריץ המשולם ע"י חברת החשמל ומחיסכון באי-קניית חשמל מחברת החשמל.
כזכור, השקענו בתחנה 3.5 מיליון ₪. לאחר כ-3 שנות הפעלה הרווחנו כ-2 מיליון ₪.
קצב ההחזר הואט ואנו בוחנים כלכלית אפשרות של כניסה למסלול הפעלה של 100 שעות שנתיות מול המסלול הקיים כיום.
שבת שלום,
דוד פורת
 
 
קיץ על גלגלים - מיומנה של סדרנית רכב         
שלום לכולם,
זהו אפשר להתחיל לנשום. מערכת סידור הרכב סיימה את הקיץ בשלום.
אז מה היה לנו?  במשך הקיץ רובנו מרבים בנסיעות לחופשות ולבילויים. כמו תמיד אני מנסה להיענות לכל הבקשות, אבל בתקופה זו הפאזל הרבה יותר מורכב ומסובך.
שיא ההזמנות היה בשבוע שבו היו המעונות סגורים. ב- 3 ימים אלו הצלחתי לסדר 12 כלי רכב לחבר לכמה ימים וגם להשאיר מכוניות פנויות לטובת מי שנשאר בקיבוץ.
מידי פעם בעונה כזאת נשאלת השאלה למה לא שוכרים כלי רכב? לטענתי שכירת רכב היא מאוד יקרה וכדי לחסוך בהוצאות מוגזמות החלטתי להיצמד להחלטת מזכירות ולהיעזר במוניות לנסיעות של מרחקים קצרים. לצערי, לא קיבלו את דעתי והחליטו לשכור רכב גדול ל-3 ימים - לטעמי בזבוז כספי הציבור וחבל שזו ההתנהלות.
למי תודה:   לנועם שהחליף אותי בחופשתי, לליבו שדאג לתקינות הרכבים ולקשר עם המוסך, לאוריאל "חבר טלפוני" שעוזר לי כשאני לא ליד המחשב, לעובדי חוץ שהסכימו לוותר על רכב העבודה בימי הלחץ לטובת החברים.
לכל המשפחות שהשתמשו ברכב לחבר והחזירו כלי רכב נקיים. ולמערכת החינןך{הצוות והנערים} שנסעו עם המכוניות לכיופית וטיול גיוס והחזירו אותן מצוחצחות.
כרגיל, אני מזכירה לנהגים /ות  שחשוב לדווח לי על כל תקלה או חו"ח תאונה, ובגמר הנסיעה ברכב להשאיר מיכל דלק/סולר מלא.
                                                          להתראות בחופשות הבאות.
                                                                                             נסיעה בטוחה וזהירה,
                                                                                                                שבת שלום,
עפרה פארן
 
שלום לכולם,
רבותי, ההיסטוריה חוזרת - גרעין יונתן בעלומים
לאחר שנים רבות שבהן לא נפגשנו בקיבוצינו עם גרעיני נח"ל, מגיע בימים אלה גרעין יונתן לקיבוץ עלומים, ועמו התחדשות ורעננות. במכתב לחברי הקיבוץ הקולט הם כתבו (בין השאר): "מי אנחנו? בתמצית: גרעין נח"ל ציוני דתי לבנים ובנות (נכון להיום 9 בנים ו- 12 בנות), בקיבוץ עלומים, שמבקש לשלב תורה ("ללמוד ... ולקיים"), עבודה (קיבוצית וחברתית), וכן עשייה קהילתית התנדבותית. במסגרת הלמידה והפעילות נשלב בעז"ה גם הכנה לשירות (גופנית ומנטלית), וידיעת הארץ (טיולים וסדנאות היכרות עם החברה הישראלית לגווניה). חברי הגרעין באים מאזור ירושלים, גוש עציון, בית שמש והמרכז (חסרים "צפוניים"). החבר'ה נמצאים כעת בהגדרה של "מועמדים לשירות ביטחון", והם יהיו בעלומים כשנה עד לגיוסם במסגרת הנח"ל." פניה של מזכירות הקבה"ד להקמת גרעין נוסף, ונקווה שהניסיון שנצבר יסייע לנו ליצירת נח"ל איתן.
 
הכביש סלול
שלב נוסף הסתיים בפיתוח אתר בארות יצחק שבנגב. הכלים הכבדים של קק"ל סללו וזיפתו שתי דרכים מעלומים ועד המגדל: הדרך הצפונית העוברת ליד המאגר, והדרך הדרומית היוצאת מהשער האחורי של עלומים. בכך הסתיים שלב חשוב בשיקום האתר ובשימורו. תמיכתם של אנשי קק"ל אינה מסתכמת בעבודה הפיזית: חשוב לציין שחלק נכבד מאד מהעבודה הגדולה נעשה במימון קק"ל, על כך נתונה להם תודתנו הענקית, ואנו מקווים שעוד נכונו להם עלילות בתחום זה ... בימים אלה קיבלנו הודעה על תמיכה תקציבית נוספת: משרד החקלאות אישר את השתתפותו המשמעותית בפרוייקט ובסלילת הדרכים אליו, וזאת במסגרת מדיניות "העוגנים לפיתוח הכפר" של המשרד. כעת אנחנו משתדלים לקדם במהירות את הכנת התוכניות המפורטות לבנייה, לשיפוץ ולעיצוב "אולם המורשת והזיכרון" שיהיה בבניין "המשולש" בתוך עלומים.
 
תוכניות באתר
באתר האינטרנט של הקיבוץ הדתי מתפרסמות תוכניות אגף החברה להשתלמויות שונות שייפתחו בעז"ה במהלך תשע"ב הבעל"ט: קורס ניהול חברתי שיתקיים בשדה אליהו; קורס גישור שיתקיים בבארות יצחק; קורס מנהיגות שיתקיים בקבוצת יבנה. מן הניסיון אנחנו יודעים שהביקוש לקורסים הללו עולה על ההיצע, ואנו ממליצים למעוניינים להקדים ולהירשם.
 
 שלום כיתה א'
אמיתי פורת (כפר עציון), הנכנס בימים אלה לריכוז מחלקת החינוך במזכירות התנועה, ונחמיה רפל, פתחו את שנת הלימודים תשע"ב בביקור בבתי הספר היסודי והעל-יסודי, בקבוצת יבנה. בכל אחד מבתי הספר לומדים כ- 500 תלמידים, ורובם – כמו גם רוב הצוות החינוכי – מישובי האזור ולא מקיבוצינו. מעניינת במיוחד היא צמיחתו המתמשכת של ביה"ס היסודי, שניכרת בו תנופת בנייה והתחדשות. במהלך החופש הגדול הושלמה בנייתו של מבנה דו-קומתי, המיועד לכיתות א-ב, שבכל אחת מהן 3 כיתות מקבילות, והושלם מתן מענה ממוגן לכל תלמידי ביה"ס עם סיום בניית ממ"מ (= מבנה ממוגן מוסדי) המאובזר בכל המערכות החדישות של אוורור ושירותים. בצד הפיזי עומד ביה"ס בפני פרוייקט שיפור חזות חצר ביה"ס, ובצד החינוכי מלאות, כרגיל, ידי סגל ביה"ס בעבודה אל נוכח האתגרים החינוכיים והלימודיים שמציבה בפנינו המציאות הישראלית. 
 
"שמחת חיינו" – הכנס השיתופי בלביא
כרזות צבעוניות והזמנות אישיות מלאות שמחה נשלחו בימים אלה לכל הקיבוצים. הכנס מיועד לכולם: מבוגרים וצעירים, חברים ונוער, מקיבוצים שיתופיים ומקיבוצים מתחדשים, ולכל המעוניינים לציין בשמחה את הייחוד של חיינו בקיבוץ. בכנס מארחת תנועת הקבה"ד את כל המשפחה, ויהיה בו שילוב של עיסוק בסוגיית המחאה החברתית, דיונים ושיעורים בתחום האידיאולוגיה הקיבוצית, ביחד עם תערוכה ממגוון היצירה בקיבוצים. בכנס תהיה אפשרות לפגוש ולהיפגש, לצאת לסיורים קצרים בשטח ולראות סרטים מבית היוצר הקיבוצי. את הערב תחתום הופעה של להקת הגרובטרון, שהיא אחת מהלהקות הרעננות והמבוקשות בארץ. כולכם מוזמנים ללביא, לארח ולהתארח!
 
נוף צורים – שכונה חדשה
ביום רביעי, ראש חודש אלול, נחנכה בקיבוץ ראש צורים שכונה חדשה: "נוף צורים". בשכונה 32 בתים-דירות, המשלימים את אוכלוסיית היישוב לכ- 180 בתי אב, מתוכן כ- 25 חברים בקיבוץ. האירוע נחגג ביחד עם סיום החופש הגדול: הכביש המרכזי של השכונה החדשה הפך למדרחוב, ולאורכו הציבו המשפחות דוכנים מגוונים של אמנות, יצירה ובישול. שאול גולדשטיין, ראש המועצה האזורית גוש עציון, ונחמיה רפל בירכו את מאות הילדים ואת ההורים השמחים, והדגישו שאיננו בסוף-פסוק מבחינת הצמיחה הדמוגראפית של ראש צורים, אלא רק באתנחתא המתחייבת מתהליכים ממושכים של הוצאת אישורי בנייה וכד'. האתגר העומד בפני ראש צורים הוא ענק: להגדיל את בית הכנסת, להוסיף מעונות וגנים, ובעיקר לקלוט את עשרות המשפחות החדשות תוך שמירה על אורח חיים מבית מדרשה של תנועת הקיבוץ הדתי. בהצלחה!
                                
                                            שבת שלום,
                                                           נחמיה רפל
וחברי המזכירות הפעילה
 
 
 
שלום כתה א'
אתמול נפתחה בשעה טובה שנת הלימודים תשע"ב ושישה מילדינו פסעו את צעדיהם הראשונים בבית הספר.
 
 
בתמונה – משמאל לימין: ברק אמיר, איתן שיק, נעה שניאור, טל-שיר שניאור, אסף סוקולובסקי.
            עליהם נוסף אלי-ה בן-דוד שצועד בעקבות אחיו בביה"ס "למרחב" בפתח-תקווה.
ברכותינו תלווינה אותם ואת כל ילדינו במוסדות החינוך באשר הם לשנת לימודים פורייה ובטוחה.
 
בבית הספר התיכון  
תהא שנת עבודה ברוכה - מהנעשה בבית הספר העל יסודי בקבוצת יבנה       
                                                אִם תַּחְפְּצָה בֶן אִישׁ לְסוֹדוֹת נִבְחֲרוּ
                                                תִּקְנֶה לְךָ חָבֵר וְרֵעִים יָקְרוּ
                                                בַּעֲבוּר יְחִי לִבָּךְ וְתִשְׂמַח נַפְשְׁךָ
                                                שֵׂכֶל וְהַנֶּפֶשׁ בְּטוֹב יִתְחַבְּרוּ
פיוט על אהבת לימוד התורה וחשיבות החברותא במאמץ הלמידה מאת ר' שלום שבזי
תחילת אלול ותחילת ספטמבר משולבות השנה זו בזו ושנה"ל תשע"ב יוצאת לדרכה עם זמן הכנה יפה וטוב לימי הסליחות והרחמים.
בבית הספר שלנו ילמדו השנה כ- 490 תלמידות ותלמידים, עם צוות חינוכי ומנהלי של כ- 80 אנשים. 
שלושת המוקדים של עשייתנו החינוכית: תרומה לקהילה כערך דתי, ארון ספרים יהודי פתוח, וחינוך דתי צנוע מעורב לבנות ובנים, מכוונים את תחומי הלמידה והחינוך אצלנו. אנו עושים מאמצים לשמר ולהיטיב הרבה מסורות ישנות וטובות, ולהטמיע בצידן ולתוכן חידושים.
ומה בתכנית לשנה"ל הקרובה?
בכל הכתות מז' עד י"ב נקיים את שגרת העשייה הכוללת לימודים, התנדבות, ופעילות חברתית.
 יחד עם מערכת החינוך כולה נכוון ליעדים של חינוך לערכים, שיפור הלמידה וההישגים, הטמעת טכנולוגיה ותקשוב, שמירה על אקלים לימודי מיטבי ועוד. יעד חשוב של מערכת החינוך - שיפור מעמד המורה באמצעות רפורמת "עוז לתמורה" -  נותן כרגע מענה רק למורים המלמדים בכתות י'- י"ב ואנו ממתינים לבשורה בנושא חטיבת הביניים. נכון לעכשיו, הרפורמה טרם נכנסה אלינו.
 
משו"ב – ראשי התיבות של: מיידיות שקיפות ובקרה -  המערכת הממוחשבת באמצעותה יכולים תלמידים, הורים ומורים להיות מעודכנים בזמן, תתרחב גם לחטיבת הביניים, ואתר בית הספר יחדש את פניו.
 
תוכניתבית המדרשנכנסת לשנתה השנייה. היא מתרחבת לחטיבת הביניים ותקיף כמחצית משנתוני בית הספר, מעל מאה תלמידים בכתות ט' י' וי"א. בכל אחד מהשנתונים הללו יש ארבע כיתות מקבילות, שתיים עיוניות ושתי כיתות בית מדרש. בתוכנית בית המדרש מרכיבים חווייתיים של סמינרים ושבתות ומרכיבים של חוויה דתית לכל אחת מהשכבות. השנה, ב"ה נקיים גם פעילויות משותפות לכל תלמידי המסלול.
אנו מדגישים שפעילות בית המדרש באה להוסיף על התוכנית הותיקה של בית הספר, כמסלול מצוינות למעוניינים ואינה מבטלת או מקטינה את שלל הפעילויות שתמיד נהגנו לקיים.
 
תוכנית המצוינות המדעית טכנולוגית, שמטרתה הגדלת מספר התלמידות והתלמידים המגיעים לתעודת בגרות, נפתחת גם השנה לתלמידי כתה ז' החדשה וממשיכה גם בכתות ח', שיזכו לעסוק ולבנות רובוטיקה. בתיכון ממשיכים תלמידי מגמת הנדסת תוכנה בי"א וי"ב את המסלול, במטרה להגיע ל-15 יחידות בגרות המשלבות פיסיקה ומחשבים.
 
בין יום הכיפורים לסוכות נקיים דיון פתוח על דרכו העתידית של בית הספר. השלב הראשון של הדיונים, הדיון הפנימי של חברי קבוצת יבנה, היה מרשים ביותר מבחינת מספר המשתתפים והאכפתיות חוצת הגילים לבית הספר. אנו מקווים שהשלב הבא של הדיונים, אליו מוזמנים כל בעלי העניין בבית הספר שלנו, יהיה משמעותי לא פחות.
נא רשמו ביומן: דיון ציבורי על עתיד בית הספר שלנו יום ראשון  י"א בתשרי, 09.10.11 והיו עימנו!
 
צוות בית הספר מקבל אל שורותיו מחנכים ומדריכים חדשים לצד הותיקים – אנו מביאים כאן רק את שמות רכזי החטיבות. (עדנה)
ממונה חטיבת הביניים: מוטי שולץ (בני דרום),
יועצת: דורית רמיאל (עין צורים)    רב: עילאי עפרן (יבנה)
ממונה תיכון – יאיר לסלוי (יבנה)
יועצות:  נירה שחר ברוקר (מודיעין), נאוה פורת (ראשל"צ)  רב:  אפרים ב"ק (כפע"צ)
מרכז הפנימייה: אוריאל אסולין
יהלה לחמיש מדריכת כתה י'
סיון חדד,  עדי אסולין  ועידן ברזילי – מדריכי  י"א
טל אביעוז ויהונתן וינברג – מדריכי  י"ב
תמי שטינמץ - אם בית, אחינועם  לב -  ע. סוציאלית
 
לכל הבאים בשערי בית הספר – ברוכים הבאים! שנת לימודים טובה!
שרה עברון- מנהלת בית הספר
 
 
מאגף הבנייה      
אי"ה ביום ראשון הקרוב, ה' באלול 4.9.11 נתחיל בעבודות שיפוץ השירותים בבית הכנסת.
השיפוץ יכלול:
שירותי גברים: החלפת ריצוף, התאמת התא הקיים לנגישות נכים, תוספת תא שירותים, קרמיקה על הקירות, הגדלת חלונות לאוורור ותוספת כיור.
שירותי נשים: הגדלת התא הקיים והתאמתו לנגישות נכים, תוספת כיור,   
                     קרמיקה על הקירות.
                                                הצפי להיקף העבודה: שבועיים.
                                    התכניות מוצגות על הקיר בכניסה לחדר האוכל.
מאיר פרידמן – רכז בנייה
 
 
 
שיר-שבת     
 
 
"...לא תלמד לעשות כתועבת הגוים ההם: לא ימצא בך... קסם קסמים מעונן ומנחש ומכשף: וחבר חבר ושאל אוב וידעני ודרש אל המתים: ...: ...: כי הגוים האלה... אל מעננים ואל קסמים ישמעו ואתה לא כן..."
אף שלעולם לא יחזיק
בביתו בובת וודו,
בפוגשו את הצדיק -
ללא עיכוב - מיד יקוד הוא.
 
ברנש גדול בעסקים,
מיליארדר - דופק קופות,
אך כיפה (שתהיה לשים...)
במרצדס - בתא הכפפות.
בשביל קמע תורם קמעה
ועל ידו גם חוט אדום.
כשדוגמניתו צובעת, במספרה,
רוכש נבואה - מה ילד יום.
 
אומרים: הרב - סגפן, קדוש;
מאף אחד לא מתרחק.
גלימת שחורים מקפיד ללבוש,
אך מעולם - לא סרב לצ'ק.
 
טקסי נרות - חסידות שוטה;
פחות "תורת", יותר "נסתר"...
חזק בקבלה - תרתי משמע,
'ואתה לא כן' - מה עוד נשאר?
יהונתן שרמן
 
 
השיעור בפרשת השבוע יינתן ע"י דינה אמיר
אחות תורנית: אריאלה פלדמן - פלאפון 61999
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
ישראל היום
בכל יום שישי מגיעים לקיבוץ כ- 20 עותקים של העיתון "ישראל היום". מי שמעוניין לקבל עותק מוזמן לפנות לעדנה.
עירית פורשר – רכזת שירותים לחבר
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
קול ששון וקול שמחה                                                             קול חתן וקול כלה
רוב ברכות לחנה ובני יעקבי עם הודעתה המשמחת של אלינור על החלטתה להינשא לאלעד שחר. 
שיהיה בשעה טובה.       מועד החתונה כבר נקבע: יום חמישי אור לר"ח מרחשון, 27.10.11
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
שירות לחברים
בעקבות מספר פניות בנוגע לריכוז תיקוני המחשבים הפרטיים יצרנו קשר עם טכנאי מחשבים בשם מריו.
מריו עובד תקופה ארוכה עם הקיבוץ בתחום המשקי ויש עליו המלצות חמות בתחום המקצועי, השירותי והמחירים הנוחים.
ניתן לפנות אליו במקרה של מחשב מקולקל, שדרוג, קניית ציוד חדש...
מריו קליימן   טלפון: 050-6354222
                                                        עירית פורשר – רכזת שירותים
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
קניות בדואר
כדאי לחברים לדעת שיש כמה פעולות שאפשר לבצע בסוכנות הצנועה שלנו.
כמובן שליחת מכתבים וחבילות. ניתן לשלוח בדואר רשום, ותמורת עוד שקל לקבל הודעה בטלפון הנייד כשזה נמסר. ניתן לשלם חשבונות,  אגרות רישיונות ו(לא עלינו) קנסות.
ניתן לקנות מעטפות רגילות ומבוילות. ניתן לרכוש קופסאות לשליחת חבילות.
יש גם מבצעים שונים. למשל, לקראת החגים ניתן לקנות סט של 5 כרטיסי ברכה עם מעטפות מבוילות.
יש סט של 5 כרטיסי ברכה לכל אירוע במחיר של  14.90 ₪ , ו- 2 סטים ב- 19.90 ₪ .
יש ערכה לילדים לחגי תשרי הכוללת חוברת סיפורים, משחק חברתי לכל המשפחה, גיליון בולים ייחודי לחגי תשרי ודיסק המכיל 3 סיפורים מקוריים ושירי חגים. מחיר הערכה 39 ₪.
                                                                                                        אז אנא היכנסו!
איסר ספיר
 
 
 

 

AtarimTR