ידיעון 2755 פר' מקץ חנוכה

 

בס"ד כ"ז בכסלו תשע"ב
 
שבת מקץ – חנוכה – מברכין החודש
 
16.20
הדלקת נרות
08.00
תפילת שחרית, הלל
16.30
 מנחה, קבלת שבת
          ערבית, דרשת הרב
10.30
שעור בפרשת השבוע – במועדון
שעור במשניות – בשטיבל
18.00
סעודת שבת בחדר האוכל
11.00
סעודת שבת בחדר האוכל
 
12.30
שעור לנשים – מגילת רות - במועדון
 
מכונת השטיפה פועלת
בשעות 19.00 – 21.00
נא להביא כלים עד 20.45
13.00
מנחה גדולה
15.30
שעור בדף יומי
16.00
נשים אומרות תהילים – בבית סעדון
16.00
מ נ ח ה
17.22
ערבית, הבדלה
 
 
זמני התפילה במשך השבוע
 שחרית א' ד' ו'                06.00
 שחרית ב' ג' ראש חודש      05.45          
 שחרית ה'                         05.50
 מנחה ברחבת חדר האוכל     13.30
 מנחה בבית הכנסת             16.30    
 רבע לערבית                     19.45
 ערבית                            20.00
 
 
לוח השבוע
 
יום ראשון
19.00
גדולי המחשבה הישראלית
חדר עיון
יום שני
17.30
התעמלות לגברים
בית שפירא
21.15
שעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י
חדר עיון
יום שלישי
09.00
מפגש בוקר לבגירים
מועדון לחבר
19.30
התעמלות לנשים
בית שפירא
20.30
התעמלות לנשים
בית שפירא
יום רביעי
18.30
מפגש ערבית לבגירים
מועדון לחבר
יום חמישי
19.00
שיעור ניצוצות מהדף היומי
מועדון לחבר
 
ערב לגברים
בית צוותא
יום שישי
06.30
שיעור בדף יומי
חדר עיון
 
השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון
 
                  ק ר א ת ?                                                    מ ח ז ר ת !
 
-          1 - 
 
 
משהו קטן שגם אני לא ידעתי (וקשור לחנוכה)
יש בארצות הברית בית ספר לקצינים מפורסם מאד בשם""West Point Military Academy (הוא נוסד ב - 1802). שם לומדים רק הטובים בן הטובים (אינני מכירה אף אחד מהם). במתחם בית הספר יש פסלים של תשעה אנשים גדולים- שם קוראים להם "התשעה המכובדים" וכמובן כולם קשורים למלחמות או לצבא. התשעה: יהושע, המלך דוד, אלכסנדר הגדול, יוליוס קיסר, הקטור (יווני), המלך ארטור, צרלמאן (צרפתי), גודפרי מבוילון (צלבני) ו... יהודה המכבי!!!! התברר שמייסדי ארצות הברית הכירו היטב את התנ"ך, את ההסטוריה הקלסית (יוון ורומא), וההסטוריה האירופאי. בחנוכה 1777 ג'אורג' וושינגטון למד על יהודה המכבי מחייל יהודי שהדליק נרות חנוכה אחרי קרב נגד האנגלים. הוא קיבל השראה מהסיפור ואמר "טוב לדעת שנסים עדיין קורים". יותר מאוחר, בכסף אמריקאי, חרטו "IN GOD WE TRUST" לזכר אותו אמון שנתן הגנרל וושינגטון בבורא.                             
(המשך הסיפור שנכתב ע"י יורם אטינגר אפשר לקרוא באינטרנט ב"ישראל היום".)
חנוכה שמח!
סוזי בר- אורין
 
מה בגיליון?                                                                   
פינת הלכה לחנוכה – הרב ירון
מנהרת הזמן – אבנר סוקולובסקי
בקיבוץ הדתי- עמוד"ש 92
                                          כלבו דף ולוחות זמנים
                                                                 קראו בנעימות !
המערכת
 
 
 
לסבתא רבתה לאה לוי
ולכל המשפחה
מזל – טוב בשמחת בר-המצווה
של הנין אורי-ש"י
בן רונית וארנון לוי במצפה נטופה
נכד לנעמי ואיתן לוי
דור ישרים יבורך
 
 פינת ההלכה – הרב ירון
לקט תשובות בענייני חנוכה
שאלה: האם נכון שכל אחד מבני הבית ידליק חנוכיה, או שמספיקה אחת?
תשובה: נאמר בגמרא (שבת כא, ב) " מצות חנוכה נר איש וביתו. והמהדרין - נר לכל אחד ואחד. והמהדרין מן המהדרין... יום ראשון מדליק אחת, מכאן ואילך מוסיף והולך". נחלקו הפוסקים האם הדרגה של 'המהדרין מן המהדרין' היא על בסיס המהדרין – כלומר שכל אחד מדליק נרות כמספר הימים שעברו (וכך נוהגים האשכנזים) או שזה חוזר לדין הבסיסי של 'נר איש וביתו', אלא שהמספר משתנה (וכך נוהגים הספרדים).  
שאלה: מי ששמע הדלקת נרות במקום אחר, האם עליו לחזור ולהדליק בביתו?
תשובה: בודאי. מצוות הדלקת נר חנוכה היא בפתח הבית שלך. אם ראית אדם אחֵר שאוכל, זה לא ישביע אותך. באופן דומה ראיית במקום אחר אינה פוטרת הדלקה בבית. לכן אדם המתארח לארוחת ערב בבית אחר, ואין מי שמדליק עליו בביתו, אינו יוצא ידי חובה בהדלקת המארח. אם האירוח כולל לינה, ידליק נרות בבית המארח, או ישתתף עמו בנרות ע"י תשלום סמלי. למנהג הספרדים אין להדליק בברכה בבית המארח בכל מקרה.
המתארח בבית מלון – לדעת האשכנזים ידליק בחדר האוכל, ולדעת הספרדים בחדרו.
שאלה: באיזו שעה נכון יותר להדליק נרות חנוכה?
תשובה: המנהג המקובל הוא להדליק עם צאת הכוכבים, בערך בשעה 17:10. הנוהגים כמנהג הגר"א מדליקים נרות עם שקיעת החמה, בערך בשעה 16:40, אך גם לשיטתם יש להקפיד שהנרות ידלקו חצי שעה אחרי צאת הכוכבים, דהיינו עד שעה 17:40.
שאלה: מה עושה מי שאינו נמצא בבית בזמן ההדלקה?
תשובה: מי שאינו נמצא בביתו בזמן ההדלקה יכול להדליק בברכה לפני שיוצא מביתו, החל משעה 15:45, אך יש להקפיד שהנרות ידלקו עד השעה 17:40, כאמור. מי שחוזר לביתו מאוחר, רצוי שאשתו תדליק בביתו בזמן ההדלקה, ובכך יוצא גם הוא ידי חובה, אך אם גם היא אינה בבית, יכול להדליק בכל שעה שחוזר בלילה. אם אין בני בית ערים בזמן שמדליק, ואין אנשים העוברים באותה שעה בחוץ, ידליק בלי ברכה.
שאלה: מתי מדליקים נרות חנוכה בערב שבת ובמוצאי שבת?
תשובה: בערב שבת מדליקים נרות לפני כניסת השבת, ולכן יש להשתמש בנרות שזמן בעירתם גדול יותר. רצוי להתפלל מנחה לפני הדלקת נרות חנוכה בערב שבת.
במוצ"ש בביה"כ מדליקים נר חנוכה ואח"כ מבדילים, ואילו בבית יש נוהגים להדליק נרות לפני הבדלה ויש נוהגים להדליק נרות אחרי הבדלה. הנוהגים להדליק נרות חנוכה לפני הבדלה צריכים לומר לפני כן 'אתה חוננתנו' בתפילה, או 'ברוך המבדיל בין קודש לחול'.
 
הרב ירון
 
 
מנהרת הזמן
הדס, אני יודע שאת בטח מה זה כועסת על אבא, כי כבר הרבה זמן לא ישבתי וכתבתי לך, וכבר מלא מלא זמן לא עשינו שעורי בית ביחד. אבל את צריכה להבין שלאבא יש כמה חברים מעבר לגבולות וגם להם אני צריך לפעמים לכתוב ולתת הסברים ותשובות.
אני יודע שזאת לא הסיבה העיקרית שאת כועסת, אבל את צריכה להבין שלא חייב להיות לך כל מה שיש לדנה מנחלים, ואני חושב שאת בכלל לא בגיל המתאים.
תסלחי לי, הדס, אבל לא יעזרו לך הדמעות - לאבא אין שום תכניות לקנות לך איזה אייפוד או MP3 עם רסיבר מתקפל; אין לי מושג מה זה רינגטון ומאיפה הוא יורד ולאן הוא הולך;
את יכולה לשכוח מהלפטופ HP שביקשת וגם מהפלאפון, ואין בכלל מה לדבר על אייפון.
הדס, הדבר היחיד שאבא מוכן לקנות לך כבר מחר בבוקר זה פטיפון ואסימון, שיזרקו את שנינו במנהרת הזמן וישאירו לנו את הטעם שהיה פה פעם, כשכולם כאן הסתובבו בסנדלי אצבע קרועים ובג'ינס משופשפים, ועמדנו בתורים לטלפונים הציבוריים, בחולצת טריקו שחורה ועל הראש הייתה קשורה לכולם בנדנה אדומה, וכל היום שמעו כאן את הדודאים ולהקת ברוש נתנה אז בראש.
אם את רוצה לדעת מה זה פטיפון ואסימון, חכי למחר לאור ראשון.
After 24 Hours
בואי הדס, בואי, תראי מה הבאתי לך כמו שהבטחתי. זה הפטיפון וזה אסימון. בואי נוציא את התקליט, נשים על הפטיפון ונתחיל להפליג. ואת לא צריכה לתת לי יד, כי הדבר הזה, הדס, מסתובב לאט.
תסתכלי הדס, תסתכלי מצד ימין - כאן היה פעם מגרש המשחקים. שיחקנו כאן בערבים כדורסל, כדורגל וגם כדורעף. כאן כל בלטה ברצפה עשתה מה שהיא רצתה, היציעים היו ספסלי עצים ואת הפרוג'קטורים הדליקו רק הגדולים. עשינו כאן במגרש מלא רעש ובאלאגן לשכונה, ועד היום, הדס, לא מצאתי את הזמן לבקש סליחה מרחל ומלאה. אז בואי נלך ביחד לבקש סליחה - שמעתי שהן נותנות לילדים סוכרייה.
תראי הדס, תראי מלפנים את הצריף שעד היום בנוי מעצים. כאן לפני הרבה שנים יהודית גרוס ז"ל חילקה לנו נעליים. הבנים היו מקבלים נעליים חומות והבנות נעליים אדומות. אחרי כמה שנים סבתא נורית קיבלה את המפתחות ומשכה עוד כמה שנים טובות. ואז, הדס, הגיעה ההפרטה וכל אחד קנה מה שהוא רצה.
את רואה, הדס, את רואה? זה המועדון לחבר. להגיד לך ת'אמת, הוא לא השתנה, אבל פעם היינו באים לכאן לפי גילאים לראות טלוויזיה בצבעים, כי בבתים היה רק שחור-לבן. אם תרצי, יום אחד אני אספר לך מי זה היה סטיב אוסטין וכמה יפה הייתה מרי מ"בית קטן בערבה", ועל האיים האבודים ועל הדבורה מאיה. אבל בינתיים, הדס, תאמיני לאבא שהצבעים האמיתיים של החיים נמצאים בלב ולא במרקעים.
כאן, ממש כאן, איפה שאנחנו מפליגים ורגלינו עומדות, היינו משחקים אחרי ארוחת הערב בגוגואים ובגולות. הסתובבנו אז עם "טונה" גולות בכיסים ואכלנו מטעים שלמים של משמשים רק בשביל הגוגואים. כשהיינו צמאים נכנסנו לחדר-האוכל לשתות קפה - שלא היה מגורען, והכוסות אז עוד לא היו מפורצלן. אבל בינתיים, הדס, הגולות יצאו מהאפנה ובנו כאן כבש כניסה לאנשים שכבר לא בשכבה הצעירה. תדעי לך שבזכותם יש לנו בית ואנחנו נושים בקיבוץ לרווחה. תכניסי לך את זה טוב טוב לזיכרון - זה פי 1000 יותר חשוב מאייפון.
פה הדס, פה למטה בכניסה למקלט של חדר האוכל היה טלפון ציבורי והיינו עומדים בתורים לדבר עם החבר'ה מסעד ומעין-צורים.
 
 
 
ואת רואה, הדס, את רואה את שלוש אלה שבאות מולנו? אלה לאה ריידר, ג'ודי פורת ואסתר תמים - הן היו המטפלות של אבא בבתי הילדים. קראו לנו אז "שקמה" ו"תדהר". תאמיני לי, הדס, שבעיניי הכול אז היה נהדר.
תשאלי אותן, הדס, תשאלי, איזה פרחח אבא היה. גם מהן אני מרגיש צורך לפעמים לבקש סליחה.
שיחקנו אז הקפות ו-7 אבנים, והבנות שיחקו קלאס וגומיות, וממש כאן, בירידה לכיוון המרפאה, חיכינו למשאית של פארס מהשטחים שתיקח אותנו ללימודים. וכשחזרנו הלכנו למדידת בגדים במחסן הבגדים אל שמחה ולאה, וסבתא זלמה ויפה ז"ל.
תצחקי, תצחקי הדס, אבל פעם כל מה שסיפרתי לך כאן היה טבעי ואמיתי, והיום - לצערי...
אז בואי, הדס, נעצור את התקליט ונכין לנו נס קפה של "עלית" מהכלבי בשקל ושישים, שישאיר לנו בפה את הטעם שהיה פה פעם בשנות השבעים והשמונים.
ואם תשמעי טוק, טוק, טוק בדלת תעני כן, ו"אמן" - תחזור התקופה שאבא סיפר לך עליה בהמון געגוע ואהבה.
                                                                                                               שלך,
אבא
 
ערב גברים
 
יום חמישי, ג' טבת, 29.12.11
בשעה 21:00
בבית צוותא
הערב הוא פנימי ומיועד לחברי הקיבוץ ותושביו
 
 
 
הפנינג חנוכה
משחקים ויצירה לכל המשפחה
יום ראשון כ"ט בכסלו, 25.12.11
החל משעה 17:00
באולם ספורט / בית שפירא
 
בס"ד

 

 
שלום לכולם,
פורום רכזי החינוך
פורום רכזי החינוך התכנס השבוע בבארות יצחק, כנהוג מידי חודש, ואמיתי פורת מדווח: עסקנו ביחסים עם בני עקיבא, ברמת כל קיבוץ וברמה התנועתית. עלו נקודות מחלוקת ופערים בצד הערכי, לצד אמירה רחבה שבני עקיבא היא תנועת הנוער שלנו, ועלינו להתחבר ולהשפיע בתוכה, וכן לדרוש שירות ראוי ומתאים בקיבוצים (קומונרים, קשר מסודר לרכזי המחוז, ציוד נדרש וכד'). עמדנו על ההזדמנות והרצון מצד בנ"ע לחזק את הקשר בין התנועות, בררנו את ההיבטים המעשיים של הפעילות התנועתית הקשורה ואולי מתחרה בבני עקיבא (סמינרי הדרכה והכשרה למדריכים, סמינר לכיתות ט' בקיץ), וסיכמנו שהכיוון הוא המשך הפעילות התנועתית תוך הבנה ותיאום מול בנ"ע. עסקנו גם בכפילות היחסית הקיימת בקיבוצים בין המערכת הבלתי פורמאלית לבין תנועת נוער, והצגנו מודלים ארגוניים המאפשרים התמודדות עם כפילות כזו. העיקר הוא שגם כאן נשמעה עמדה ברורה בדבר החשיבות החינוכית של נוער שמדריך ילדים ונוער, והבנה כי אין לכך תחליף.
 
סמינר שמיניסטים - "לקראת שירות"
בסוף השבוע שעבר התכנסו למעלה מ- 60 בני ובנות כיתה י"ב לסמינר שעסק בערך 'כלל ישראל'. מעבר לסוגיות הכוונה והתמודדות עם דילמת ה"מה אני אעשה בשנת הי"ג – מרוב אפשרויות לא רואים את היער...", בדקנו האם לסיסמה הזו – "כלל ישראל" – יש גם משמעות מעשית: משמעות יהודית? מוסרית? הלכתית? והאם היא מחייבת בחירה דווקא בשירות כזה או אחר? שאלות גדולות עלו, והתשובות – נמצאות אצל החבריא. מעבר לתוכן הסמינר – שני אנשים חיצוניים לתנועה, שליוו את הסמינר משתי נקודות מבט שונות, סיפרו בהשתאות שיש לנו חבר'ה מדהימים. ואכן, למעט חריקות קלילות היתה שבת מרוממת, עם שירה וריקודים שלא היו מביישים גם את הטובה שבחסידויות (טוב, אולי קצת מוגזם, אך באמת היה מרשים ומשובב נפש). בסמינר הובעה דרישה ותביעה מהשמיניסטים ליטול אחריות גדולה יותר מזו שנהגנו ליטול עד לאחרונה – אחריות על הקיבוצים, על התנועה, ובעיקר על עם ישראל. מכך משתמע שכבר איננו יכולים להסתפק באתגרי צדקה וחסד, ועלינו לפרוץ לאתגרי החינוך – שם כבר דרושה יכולת אישית גבוהה הרבה יותר, ולשם מוּעָדוֹת פנינו. אחדים מהחבר'ה שוקלים ברצינות לשלב בשנת הי"ג ריכוז סניף בנ"ע כלשהו, וזה כבר חידוש משמח. בשנה הבאה יעמוד לנו בעז"ה גרעין הקומונרים/יות הראשון של הקבה"ד מאז שנות ה- 60. תודה גדולה לעמרי עמירם ולצוות מדרשת תורה ועבודה על הכנת הסמינר והפעלתו המוצלחת מזה שלוש שנים.
 
גרעין יונתן - שבוע ניווטים
גרעין יונתן שבעלומים קיים בשבוע שעבר שבוע ניווטים ב"גבעות גורל". עימנו בשטח ניווטו עוד כמה מאות חיילים, מיחידות שונות, שנדהמו לשמוע שאנו מנווטים בגבעות החשופות מרצוננו החופשי. מלבד לימוד התמצאות במרחב והתאמת מפה לשטח, המטרות היו התמודדות אישית וקבוצתית בתנאי שטח, התמודדות עם קשיים (מסוגים שונים), התנסות בפעילות משימתית (זמנים, משימת ניווט, התארגנות), והכל כחלק מההכנה לשירות הצבאי. ליוו אותנו מדריכים ומסייעים מקיבוץ עלומים ומהתנועה, ולכולם – תודה! היה מלמד ומאתגר.
 
כנס קלישר
השבוע נשלחה לכל הקיבוצים תוכנית "כנס קלישר", שייערך בעז"ה בעוד כעשרה ימים, בקיבוץ טירת צבי הקרוי על שמו של הרב צבי הירש קלישר. הכנס, שיתקיים בעז"ה בימים שני ושלישי ז-ח' בטבת (2-3 בינואר 2012), הינו יוזמה משותפת של יד יצחק בן-צבי, מזכירות הקיבוץ הדתי ומזכירות טירת צבי, והוא נערך במסגרת אירועי שנת ה- 75 לעלייתה של טירת צבי על הקרקע. בכנס יצויין מלאות 150 שנה לפרסום ספרו של הרב קלישר "דרישת ציון", וישולבו בו הרצאות של מיטב חוקרי ארץ ישראל והציונות, עם פעילות ענפה ומגוונת המיועדת לחברי הקיבוץ הדתי ולתלמידי בית ספר שק"ד. כדאי לבוא, לשמוע ולהשתתף!
 
רשמים משבת תנועה באריאל
וכך כתבה משפחה מהעמק לאחר השבת: "חזרנו בתחושת גאווה על התנועה ועל מדינת ישראל! למן הרגע הראשון הייתה זו שבת של התרוממות רוח. הסיור עם נתנאל אלינסון היה חוויה חשובה ומאלפת. הוא מדריך בחסד, שופע ידע, בעל חוש הומור, חן, ומקצועיות. רוב הדברים והמקומות היו עבורנו חידוש גמור ... הבנו את השיטה, את המורכבות של נערי הגבעות, ואת עבודת הקודש הנעשית בשטח. סיור חובה! היה נפלא שהמלון כולו עמד לרשותנו ... החברה הנעימה, השיעורים המצוינים והגדושים, חידושי תורה של הרב יואל בן נון, דברי התורה, דבר התנועה, טיול הצהריים, הסרט, הכל הכל היה מושלם. אנחנו מוּדָעִים לכך שכדי להפיק שבת כזו נדרש מאמץ רב ומרוכז. אשרינו שזכינו. תודה!!
 
חג אורים שמח ושבת שלום
נחמיה רפל
וחברי המזכירות הפעילה
 
כ ל ב ו ד ף
השיעור בפרשת השבוע יינתן ע"י דינה אמיר
אחות תורנית: שלי ספיר – פלאפון 61999
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
תזכורת ממערכת תקציב אישי/מנגנון תכניות חסכון
עכשיו הזמן...
מי שמעוניין למשוך כסף מהחיסכון או להפקיד בו כסף, ישאיר הודעה לדוד בשבוע הקרוב, בקופת בית או בתא הדואר של קופת בית שבין תאי הדואר הנעולים. הכסף ישוחרר/ יופקד ביום הראשון של הרבעון הבא 1.1.2012
בעלי חשבונות קיימים קיבלו דיווח מצב החשבון נכון ל 31.12.2011                                  צוות הנה"ח
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
מהמועצה האזורית
למרכזי למידה בשעות אחה"צ בישובי חבל מודיעין דרושים מדריכים /מדריכות אחרי צבא
חרוצים/ות בעלי/ות זיקה לילדים, בעלי ניסיון עבודה עם ילדים למשרה חלקית 3 פעמים בשעות אחה"צ.
להתקשר לדורית שניידר- 03-9722810 שלוחה 5   או:   052-2220143
אפשר לשלוח קורות חיים לפקס 03-9722817 לידי דורית או למייל dorit.schn@gmai.com
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
לשולמית ואלי ברמן לסבתא שרה פיש ולכל המשפחה שפע ברכות עם הודעתה המשמחת של מעין על החלטתה להינשא למתי פלק מירושלים.
                                                                 שיהיה בשעה טובה
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
ביטוח חפצי ערך
הערכת חפצי הערך הקודמת נערכה בשנת 2006. מאז חלה עליה ניכרת בערכם של תכשיטים וחלה ירידה תלולה בערכן של מצלמות ושל מוצרים אלקטרוניים. לאור זאת העברנו את פרטי ההערכה משנת 2006 לחברה שביצעה אז את ההערכה ובקשנו לעדכן את הערכים לסוף שנת 2011. ההערכה בוצעה ואנו מעדכנים את הרשימה. בזמן הקרוב נעביר אל החברים את הרשימה המעודכנת. אם יש הערות לרשימה המעודכנת אנא העבירו בהקדם לאליעזר שפיר. למי שלא יעיר על הרשימה נראה את הסכומים כמאושרים והחיוב לשנה זו      ( 1.7.2011 עד 30.6.2012 ) יתוקן בהתאם.                                                      אליעזר שפיר
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
מבית שפירא
 דרושים: חבר'ה צעירים לניקוי האולם לאחר אירועים. {שעות גמישות} - ניתן לפנות לחנה יעקובי.
 %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
מענף המזון
 ארוחת צהריים ביום רביעי, יום הטיול, עד 13:30. במידה וצופים בעיה ניתן לפנות מראש לג'ניפר פרץ.
 %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
התחדשות  אופנה – חפצים – מפגשים
הפתיחה  החגיגית ביום חמישי 29/12/11 ג' בטבת בשעה 18:00 בכפר טרומן.
AtarimTR