ידיעון 2772 פר' אחרי מות-קדושים

בס"ד ה באייר תשע"ב

פרשת אחרי מות - קדושים

18.57

הדלקת נרות

08.30

תפילת שחרית

19.05

מנחה, קבלת שבת,

דרשת הרב, ערבית    

10.00

תפילת ילדים – בכיתת האולפן

20.00

סעודת שבת בחדר האוכל

11.30

סעודת שבת בחדר האוכל

מכונת השטיפה תפעל

בשעות 21.00 – 23.00

נא להחזיר כלים עד 22.45

13.30

מנחה גדולה

17.15

שעור בדף יומי

17.30

נשים אומרות תהילים – בבית לאה פר'

18.00

שעור לנשים מגילת אסתר - במועדון

18.00

מ נ ח ה

19.58

ערבית, ספירת העומר, הבדלה

            קידוש לבנה

זמני תפילה במשך השבוע

שחרית א, ג, ד, ו             06.00

שחרית ב, ה                   05.50

מנחה ברחבת חדר האוכל  13.30

מנחה בבית הכנסת          18.30

רבע לערבית                   19.45

ערבית                          20.00

עונג שבת לילדים בשעה 11.00

לימוד פרקי אבות

  כיתות א – ג     יהונתן שרמן

  כיתות ד – ו     עזי אלטשולר

לוח השבוע

יום ראשון

17.00

צ'י קונג לבגירים

מועדון לחבר

19.00

גדולי המחשבה הישראלית

חדר עיון

יום שני

17.30

התעמלות לגברים

בית שפירא

21.15

שעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י

חדר עיון

יום שלישי

09.00

מפגש בוקר לבגירים

מועדון לחבר

19.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

20.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

יום רביעי

18.30

מפגש ערבית לבגירים

מועדון לחבר

יום חמישי

19.00

שיעור: ניצוצות מהדף היומי

מועדון לחבר

יום שישי

06.30

שיעור בדף יומי

חדר עיון

השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון

 

                   ק ר א ת ?                                                    מ ח ז ר ת  !

בעקבות הדברים שכתבה עדנה (שכנתי) ב"פתחון פה" לפרשת תזריע-מצורע, אני מבקשת להתייחס.

לפני שנים ביקרנו בעיר הולדתה של אמא ז"ל. רותי אחותי ואני נפגשנו עם בני נוער בבית-ספר. האולם היה מלא מפה לפה. המדריך הציג אותנו בפני קהל התלמידים והמורים: "אלו האחיות רותי ונורית שבאו מישראל. אמא שלהן נולדה כאן למשפחת קאופמן". מיד שמעתי בקהל לחשושים:  "אלה הן מקאופמן האוס, קאופמן האוס". הבית מוכר וידוע.   התרגשתי!

הבית עומד בכל הדרו ברחוב ראשי של העיר, קייזר שטרסה 10 – בית מפואר בן שלוש קומות.

בית קאופמן היה מפורסם בעיר, כנראה בשל היות סבי ז"ל פעיל מאוד בקהילה היהודית הקטנה שהייתה בעיר, או בגלל החנות הגדולה והעשירה שהייתה בקומה הראשונה של הבית, ואולי בגלל המקווה והשטיבל שגם היו בקומה הראשונה.  בעיר לא היה אז בית כנסת.

גם אנחנו ובנות דודינו קבלנו את פנייתם של ראשי העיר גלדבק (עיר הולדתה של אמא ז"ל, זלמה קאופמן וינד) להציב "אבן נגף" על המדרכה לפני ביתה.  לא הסכמנו מסיבה אחת: על לוח הזיכרון לזכר סבא וסבתא שלנו לא ידרוך איש !

ההחלטה לדחות את הפנייה אלינו הייתה בדעה אחת של כל בנות משפחתנו הקטנה – כל אחת בהחלטה אישית שלה – וכך הודענו לפונים.  הרצון אולי טוב אך את הביצוע לא אהבנו. אם ההנצחה הייתה על קיר הבית הכול היה נראה אחרת. על הבית של אמא בגלדבק יש שלט שהוצב מטעם העירייה

"KUFMAN'S HAUS ", כפי שהוא נקרא בפי כל, בלי יותר מדיי פירוט על הדיירים.

נורית סוקו

מה בגיליון?

·         תמיד רציתי לשאול – הרב ירון

·         בקיבוץ הדתי – עמוד"ש 109

·         שירות לחבר – עירית פורשר

                                           כלבו דף ולוחות זמנים

                                                                 קראו בנעימות !

המערכת

   נר זיכרון !

   יעקב פונדיק ז"ל – י"א באייר תשנ"א

תמיד רציתי לשאול

שאלה: האם יש הבדל בין מנהגי האבלות של ספירת העומר לשלושת השבועות?

תשובה: ההבדל הוא גדול מאוד. בשלושת השבועות אנחנו מתאבלים על חורבן בית המקדש הראשון והשני, שאירעו באותו יום, וכפי שחז"ל אומרים (תענית כט, א) שמגלגלים זכות ליום זכאי וחובה ליום חייב. ימי ספירת העומר, לעומת זאת, היו ימים שמחים בתורה, והרמב"ן (ויקרא כג, לו) אף כותב שהם כעין חול המועד ארוך שבין פסח לשבועות.

רק לאחר חורבן בית שני אירע בו אסון גדול שמתו תלמידיו של ר' עקיבא, כפי שמתארת הגמרא (יבמות סב, ב). ואולם, בגמרא לא נזכר שנהגו מנהגי אבלות כלשהם בימים אלו, ואף לא כתוב שהימים האלו הם ימים קשים לישראל. אלא שבמשך הגלות אירעו עוד דברים קשים בימי ספירת העומר (בשנים תתנ"ו, ת"ח ות"ט ועוד), ונוספו מנהגי אבלות שונים.

בתקופת הגאונים (המאה ה-11) נכתב שנהגו לא להתחתן בימים אלו, ומאוחר יותר (במאה ה-13) הוסיפו גם לא להסתפר. שני הדברים הללו נפסקו גם בשולחן ערוך (או"ח תצג א-ב). מאוחר יותר (במאה ה-17) כתב ה'מגן אברהם' גם לא לעשות ריקודים ומחולות, ומכאן הסיקו הפוסקים שאסור גם לנגן בכלי נגינה.

אך איסור שמיעת כלי נגינה אינו עוסק בכל סוגי המוסיקה. יש להבדיל בין מוסיקה שנועדה לשמוח ולרקוד, שנאסרה, לבין מוסיקה שקטה, קלאסית או מוסיקת רקע שאדם שומע תוך כדי נהיגה וכדומה, שאותם אין לאסור. כמו כן יש שהתירו לשמוע מוסיקה של שירי קודש שמהללים את הקב"ה. הצגות שאין בהם מוסיקה מותרות בימים אלו.

שאלה: מפני מה נקבעה תקופת האבילות הארוכה ביותר בלוח השנה על אירוע חד-פעמי שבודאי לא היה אסון גדול יותר מחורבן בית המקדש או מהשואה?

תשובה: אמנם חז"ל כתבו שכל תלמידי ר' עקיבא מתו ממחלת האסכרה, אבל רבים סבורים שיש כאן מגמה להסתיר את האסון האמיתי: ר' עקיבא היה ידוע כתומך נלהב של בר כוכבא, ולא מן הנמנע שהוא שלח את תלמידיו לסייע במרד, ותלמידיו נהרגו במרד.

האבילות על מותם של תלמידי ר' עקיבא, אם כן, אינה רק אבילות על האנשים שמתו, אלא על סיומה של תקופה. זהו, בעצם, המסמר האחרון בארון של בית המקדש השני. אחרי כשלון המרד התפזרו היהודים לכל עבר, וארץ ישראל הפכה להיות חרבה כמעט לגמרי. האבילות של ימי הספירה הם החותם האחרון של האבילות על החורבן.

אם צודקים דברינו, הרי שהמסמר האחרון שנסגר יהיה גם המסמר הראשון שייפתח. כשהגאולה מתחילה לצמוח, דוקא בתוך ימי ספירת העומר מתחילים לבצבץ ניצוצות של אור. פרוץ מרד גטו ורשה, הקמת המדינה, ויום שחרור ירושלים – את שלושתם אנו מציינים בימי הספירה. השלב הבא יהיה קיומם של דברי הנביא (זכריה ח, יט): "צוֹם הָרְבִיעִי וְצוֹם הַחֲמִישִׁי וְצוֹם הַשְּׁבִיעִי וְצוֹם הָעֲשִׂירִי יִהְיֶה לְבֵית יְהוּדָה לְשָׂשׂוֹן וּלְשִׂמְחָה וּלְמֹעֲדִים טוֹבִים וְהָאֱמֶת וְהַשָּׁלוֹם אֱהָבוּ". אבל בשביל שהדברים האלה יתקיימו אנחנו צריכים לתקן את חטאם של תלמידי ר' עקיבא, שלא נהגו כבוד זה בזה.

הרב ירון

שלום לכולם,

מִפְקָד הציונות הדתית

השבוע התפרסמו "הנחיות למתפקד – מִפקד הציונות הדתית", והן נפתחות במילים אלה:

"בימים אלה נערך מִפקד הציונות הדתית לכל המבקש להיכלל בשורות 'המפד"ל – הבית היהודי', ולכל המעוניין להשתתף בבחירת יו"ר התנועה וחברי הכנסת, ולהשתתף בבחירות למוסדותיה הארציים והמקומיים. הנכם מוזמנים ליטול חלק ביצירת מסגרת מפלגתית מתחדשת אשר תכיל את הציבור הציוני-דתי לגווניו, תיתן ביטוי לענפיו השונים, ותתמודד כגוש אחד בבחירות לכנסת."

המִפקד החל ביום ראשון ר"ח אייר, והוא יימשך כ- 90  יום, עד יום ראשון ג'  במנחם-אב תשע"ב (22.7.2012) הוועדה הרעיונית-מדינית הקימה צוות מצומצם לליווי המִפקד, העוקב אחר ההתפתחויות בשטח. אנו משתדלים למצוא את הדרך הנכונה בה יהיה לתנועת הקיבוץ הדתי כוח פוליטי משמעותי.

פרטים נוספים ניתן למצוא באתר הקיבוץ הדתי – www.kdati.org.il

יום שק"ד

במסגרת חגיגות 60 שנה לבית הספר שק"ד בשדה אליהו נקיים ביום חמישי הבעל"ט, 3 במאי 2012, יום עיון משותף לבית הספר ולתנועת הקיבוץ הדתי. במהלך היום ננסה לבחון היבטים שונים של מימוש ערכים חינוכיים בחברה הישראלית, דרך בחינת מקומם של בוגרי בית הספר בעשייה זו. היום מיועד לתלמידי הכיתות הגבוהות של בית הספר, ולבוגרי בית הספר בשש השנים האחרונות, בכללם בוגרים הנמצאים בשנת שרות משמעותית ברחבי הארץ. המשתתפים יִפָּגְשוּ עם מגוון דמויות מההוויה הישראלית, אנשי תקשורת, אישי רוח ומפקדים בצה"ל, בכללם אנשי העמק ובוגרי בית הספר, שמימשו את רוח החזון של בית הספר: "מטרת החינוך הדתי לגדל דור של יהודים יראי שמים שיטביעו את חותמם על  החברה הישראלית" (משה אונא). יום העיון שיערך בבית הספר שק"ד שבשדה אליהו, יתחיל בשעה 09.30 . סיומו המשוער ב-  15.00.

הרב אורי דסברג ז"ל

נענינו בחיוב לפניית מכון צומ"ת (צוותי מדע ותורה), לסייע להם בהוצאת כרך ל"ב של "תחומין", שיוקדש לזכרו המבורך של הרב אורי דסברג, עורך ל"א הכרכים הראשונים של "תחומין". רבים מבני משפחת דסברג הענפה הינם חברי ותושבי הקיבוץ הדתי, ואנו רואים זכות בהזכרת פועלו הייחודי של אורי, איש "תורה ועבודה" בכל רמ"ח ושס"ה, שנספה בתאונת דרכים קטלנית לפני כשנה. נדם הל"ב, יהי זכרו ברוך.

הכוח שלנו בידיים שלך - צליחת הכנרת ה- 3 לנשים

לאחרונה חברה תנועת "אמונה" ל"סדנת שילוב" שבראש צורים, והיא שותפה בהקמת הסדנה ככפר עצמאי בישוב גבעות שבגוש עציון. בימים אלה פועלת "אמונה" לגיוס כספים לבניית דירות לבוגרים בעלי צרכים מיוחדים. התנועה קוראת לנשים להתגייס למבצע גיוס הכספים, בין השאר ע"י השתתפות בפעילות המיוחדת שהיא מארגנת: צליחת הכנרת ו/או השתתפות ביום כיף וכושר לנשים בחוף צמח. "בעזרת תרומות שנאספו באירועים קודמים", כך מדווחת ליאורה מינקה, יו"ר אמונה, "בנתה העמותה לבוגרים את דירת 'נחשון', וגם את דירת הבוגרות הראשונה. מידי שנה מתרחבת המסגרת וגדלים הצרכים, וצעירים וצעירות נוספים, שמעבר לגיל חינוך, ממתינים להסדרת דיור שיעניק להם עצמאות בחיי היומיום וכמובן יקל על משפחותיהם". האירוע יתקיים ביום שלישי, ר"ח סיוון, 22/5/2012, ואנו מציעים לנשות הקיבוץ הדתי המעוניינות בכך להצטרף לפרויקט המבורך. פרטים באתר הקיבוץ הדתי – www.kdati.org.il

.

אזורי עדיפות לסיוע במימון בנייה ושיכון

חברי הצוות הכלכלי של המזכירות הפעילה נפגשו עם הגב' אסנת קמחי, מנהלת האגף הבכיר לענייני הכפר במשרד השיכון, במטרה לבחון את האפשרויות לקבלת סיוע של המשרד לבנייה בקיבוצים השיתופיים והמתחדשים. אסנת הסבירה לחברי הצוות את הנימוקים שמאחורי החלטת הממשלה לקבוע מפת אזורי עדיפות לאומית חדשה, שתוצאותיה הן הטבה ניכרת לאחדים מקיבוצינו, והרעת התנאים לקיבוצים אחרים. אסנת הסבירה: "באמצעות קביעת המפה החדשה, מבקש משרד הבינוי והשיכון לעודד הגירה חיובית ליישובים הנכללים בה, לעודד בהם בנייה, להעצים את חוסנם הכלכלי ולהציג פתרון בעל יתרון כלכלי למצוקת הדיור של רבים מתושבי הארץ " . בשיחה התברר לנו שקיבוצים שקלטו בשנים האחרונות משפחות רבות יזכו לסיוע תקציבי מועט, גם אם הם בתנופת קליטה המחייבת השקעות כבדות בפיתוח תשתיות. בהמשכה של השיחה הרחבנו את הדיבור גם על אפשרויות לעיבוי הישוב בעזרת קאראווילות, על פיתוח מתחמים, זכאויות ועוד מונחים מקצועיים מתחום הבינוי.

יום הזיכרון ויום העצמאות

דור הראשונים, אשר ראה עין בעין את תשועת אלוקינו, טבע לעצמו צורות הבעה של תודה והלל לה' על כל הניסים והנפלאות שקרו לו. זהו אשר כתוב: "וירא ישראל את היד הגדולה – וייראו העם את ה' – ויאמינו בה' ובמשה עבדו – אז ישיר משה ובני-ישראל את השירה הזאת" (שמות, י"ד). היד הגדולה  מולידה את יראת הרוממות ואת האמונה, ובמקום שהלב מלא, נפתח הפה לומר שירה. אך אין זה מספיק. אנחנו חייבים להעביר את תחושותינו ומחשבותינו לדור הבא, לקיים מצוות "והודעתם לבניך ולבני בניך". כי תמיד אנו בחזקת החשש " כי תוליד בנים ובני-בנים ונושנתם בארץ וגו'. (מתוך ההקדמה למחזור יום העצמאות שהוציא הקבה"ד).

מועדים לשמחה ולגאולה שלמה!

                                      שבת שלום

                                               נחמיה רפל

וחברי המזכירות הפעילה

שירות לחבר

שינויים בתוכנת סידור הרכב

עקב שינוי שנעשה במערך המחשוב, ניכנס למערכת סידור הרכב באמצעות הקלדה של שני נתונים:

 שם משתמש וקוד כניסה.

שם משתמש: שם המשפחה ולאחר מכן השם הפרטי.

קוד כניסה: הסיסמה הרגילה.

עובד חוץ ייכנס בדרך הבאה: ע.ח. + שם פרטי ושם המשפחה. לדוגמה: ע.ח. עפרה פארן.

ענפים: שם הענף + שם פרטי ושם משפחה.

מי שצריך עזרה, מוזמן לפנות לעפרה, עירית ואוריאל.

ניקוי מזגנים

ביום ראשון יבואו מ"הום מסטר" לנקות את המזגנים במקומות הציבוריים, במשרדים ובענפים, החל מהשעה 8:00 בבוקר.  נציג מטעם "הום מסטר" ייצור קשר עם בעלי העניין לצורך פתיחת המקום. לאחר ביצוע העבודה יש לבדוק ולחתום על מסמך המאשר כי העבודה בוצעה לשביעות רצונכם.

עירית פורשר

לחברתנו מרים פרייס

מזל – טוב

במלאת לך 60 אביבים.

שתזכי לאורך ימים בבריאות ובשמחה

עם כל המשפחה

הציבור מוזמן לשתות כוסית "לחיים" עם מרים בביתה, בשבת אחרי סעודת הצהריים.

בואו בשמחה !

כ ל ב ו ד ף

שעור בפרשת השבוע במועדון:  נחום ברוכי

אחות תורנית:  ברוריה לנדה – פלאפון 61999

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

ספרים, רבותי ! 

בשעה טובה יצאה לאור מהדורה שנייה מתוקנת של ספר בארות יצחק מאת נחום ברוכי.

אפשר לרכוש אצל עדנה בארכיון במחיר 40 ₪ לחברי הקיבוץ / 50 ₪ לאנשי חוץ.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

קול ששון וקול שמחה                                              קול חתן וקול כלה

מזל טוב לג'ודי ודוד פורת ולכל המשפחה לרגל אירושי מיכאל עם

חגית ברונפלד ממושב גמזו.   שיזכו לבנות בית נאמן.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

יישר כח

לכל מי שתכנן, טרח, הפיק, הרכיב, הופיע, קרא, הנחה, שר, רקד, ערך, בישל, הגיש, פירק,

ניקה והשיב את הסדר על כנו - נשים, אנשים וטף - ומעל כולם אורטל הנהדרת.

גם הקב"ה העניק לנו מזג אוויר נפלא – והיה לנו חג עצמאות נהדר. 

שנזכה כולנו לחוג יחד בשמחה עוד חגים רבים ויפים.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

ת ו ד ה

ילדים קטנים וגדולים !

הייתם נפלאים ונחמדים בהביאכם לפנינו את יום העצמאות עם הפרחת הבלונים ועם טכס הזיכרון לכל חללינו הי"ד.  השארתם רושם מכובד וטוב בלבנו.

לאה ברמן

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

AtarimTR