ידיעון 2833 פר' בחוקותי

בס"ד, כ"ג באייר תשע"ג  

 

בהר-בחקותי – מברכין החודש

 

19.01

הדלקת נרות שבת

08.30

תפילת שחרית

19.10

מנחה, קבלת שבת

 ערבית, דרשת הרב

11.30

שעור בפרשת השבוע במועדון

שעור במשניות בשטיבל

20.30

סעודת שבת בחדר האוכל

12.00

סעודת שבת בחדר האוכל

"שלום זכר" לכבוד

הרך הנולד לבית צור

על הדשא ליד בית פארן

13.30

מנחה גדולה

17.15

שעור בדף יומי

17.30

נשים אומרות תהלים – בבית סעדון

        מכונת השטיפה תפעל

בשעות 21.30 – 23.30

בבקשה להביא כלים עד 23.00

18.00

שיעור לנשים בספר קהלת – בחדר עיון

18.00

מנחה

20.03

ערבית, ספירת העומר, הבדלה

 

 

זמני תפילה במשך השבוע

שחרית   א,ג, ד,               06.00

שחרית   ב, ה                  05.50

שחרית ו – ראש חודש      05.45

מנחה ברחבת חדר האוכל   13.30

מנחה בבית הכנסת           18.30

רבע לערבית-לימוד הלכות  19.45    

ערבית                           20.00

עונג שבת לילדים בשעה 11.30

לימוד פרקי אבות

  כיתות א-ג    יהונתן שרמן

  כיתות ד-ו     בועז פלדמן

 

 

 

לוח השבוע

 

יום ראשון

גדולי המחשבה הישראלית לא יתקיים

יום שני

17.30

התעמלות לגברים

בית שפירא

21.00

שעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י

חדר עיון

21.15

אספת חברים

חדר האוכל

יום שלישי

09.00

בית מדרש לגמלאים

מועדון

19.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

20.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

אירוע לכבוד יום ירושלים

רחבת בית הכנסת

יום רביעי

יום ירושלים

17.30

שעור צ'י קונג לבגירים

מועדון לחבר

18.30

מפגש ערבית לבגירים

מועדון לחבר

יום חמישי

19.00

שעור ניצוצות מהדף היומי

חדר עיון

יום שישי

06.30

שיעור בדף יומי

חדר עיון

 

השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון

 

תורני נוער ברפת:  בוקר -       יהושע ונדב ברוכי

                           צהריים -   ניב גרינברגר

 

 

 

 

צל"ש מקומי

אבקש לציין לשבח את צוות הגינון שעובדים קשה במשך כל השנה, ועכשיו חידשו כמה פינות חמד בפרחי העונה. למשל: מסביב לחדר האוכל, אזור החנייה, ליד מגדל המים, ועוד.

תודה רבה על שימור הקיים ותודה על פינות החמד החדשות המשמחות את לבנו.

בשם ההולכים בשבילים

 

 

 

מה בגיליון?

·         על קצה הלשון – הרב ירון 

·         שבת נוער – צוות החטיבה, צוות התיכון, אסתר פורשר

·         מישהו לרוץ אתו – אבנר סוקולובסקי

·         דיווחים מצוות התכנון – ורד סוקולובסקי

·         לקראת אספה – הנשיאות

·         בקיבוץ הדתי – עמוד"ש 160

·         תכנית יום ירושלים – ועדתרבות

·         לקראת מועצת הקיבוץ הדתי – מילכה ואסתר

·         מה החודש בהתחדשות 

                                           כלבו דף ולוחות זמנים

                                                                 קראו בנעימות !

המערכת

 

      נר זיכרון !

      יצחק בידר ז"ל – כ"ה באייר תשנ"ז

      משה פלדהיים ז"ל – כ"ה באייר תשס"ג

      מאיר שנור הי"ד – כ"ז באייר תשכ"ז

        מרדכי ברמן ז"ל – א' בסיוון תשכ"ז

 

 

 

 

 

מָה עִנְיָן שְׁמִטָּה לְהַר סִינַי? – פרשתנו פותחת במלים: "וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה בְּהַר סִינַי", ומיד אח"כ ישנו פירוט של מצוות השמיטה. שואל על כך רש"י (ומקורו במדרש בתורת כהנים): "מה ענין שמיטה אצל הר סיני?" אין הכוונה, כמובן, לשלול קשר בין השמיטה להר סיני, אלא שהשמיטה אינה שונה מכל שאר המצוות, שגם הן ניתנו בסיני, ומדוע דוקא על המצוה הזו מדגישה התורה שהיא נאמרה בהר סיני. תשובתו של רש"י היא: "מה שמיטה נאמרו כללותיה ופרטותיה ודקדוקיה מסיני, אף כולן נאמרו כללותיהן ודקדוקיהן מסיני". ואולם, כיום בדרך כלל משתמשים בביטוי זה לשני דברים שאינם קשורים זה בזה כלל.  

מִיָּמִים יָמִימָה – המלה 'יָמִים' מציינת בדרך כלל ריבוי של המלה יום. ואולם, מלה זו משמשת גם במשמעות של שנה, כמו שכתוב בפרשתנו על גאולת בית שנמכר: "וְהָיְתָה גְּאֻלָּתוֹ עַד תֹּם שְׁנַת מִמְכָּרוֹ, יָמִים תִּהְיֶה גְאֻלָּתוֹ". זו היתה גם כוונתו של לבן כשהוא הציע לעבד אברהם (בראשית כד, נה): "תֵּשֵׁב הַנַּעֲרָה אִתָּנוּ יָמִים (=שנה) אוֹ עָשׂוֹר (=עשרה חודשים). זוהי, כנראה גם משמעות הביטוי "מִיָּמִים יָמִימָה" (שמו"א א, ג) שפירושו בכל שנה ושנה. 

אֶבֶן מַשְׂכִּית – בסוף פרשת בהר נצטוינו: "לֹא תַעֲשׂוּ לָכֶם אֱלִילִם וּפֶסֶל וּמַצֵּבָה לֹא תָקִימוּ לָכֶם וְאֶבֶן מַשְׂכִּית לֹא תִתְּנוּ בְּאַרְצְכֶם לְהִשְׁתַּחֲוֹת עָלֶיהָ". מה היא אותה אֶבֶן מַשְׂכִּית? רש"י כותב שזה לשון כיסוי, כמו סוכה, והכוונה לרצפה מצופה באבנים. אך הרשב"ם מפרש שזה מלשון ראיה, והכוונה לאבן שמושכת את העין – כלומר אבן מצויירת.

מָה שֶׁבַע? – במסגרת הקללות חוזר הביטוי: "וְיָסַפְתִּי עֲלֵיכֶם מַכָּה שֶׁבַע כְּחַטֹּאתֵיכֶם". היו פרשנים שהבינו שהכוונה למספר שבע ממש, אך הרשב"ם כותב שהכוונה להרבה מכות. המספר שבע, ע"פ פירושו, הוא מספר טיפולוגי, כלומר מספר שמסמל ריבוי. ואכן, ישנן דוגמאות רבות בתנ"ך שהמספר שבע מסמל ריבוי, כגון: "כָּל הֹרֵג קַיִן שִׁבְעָתַיִם יֻקָּם" (בראשית ד, טו), "עַד עֲקָרָה יָלְדָה שִׁבְעָה" (שמו"א ב, ה), "שֶׁבַע יִפּוֹל צַדִּיק וָקָם" (משלי כד, טז), ועוד.

עָלֶה נִדָּף – אחת הקללות הקשות שבפרשה היא: "וְרָדַף אֹתָם קוֹל עָלֶה נִדָּף וְנָסוּ מְנֻסַת חֶרֶב וְנָפְלוּ וְאֵין רֹדֵף". "עָלֶה נִדָּף" הוא עלה שנדחף ע"י הרוח ונושר על הקרקע. בנפילתו הוא משמיע קול חלש מאוד, ואפילו קול כזה יפחיד את העם. כיום הביטוי "עָלֶה נִדָּף" משמש בדרך כלל לאדם חסר אונים שאפילו הרוח מטלטלת אותו ממקום למקום.

סַבְתָּא בַּבַּיִת, מַטְמוֹן בַּבַּיִת – פרשתנו עוסקת באדם שנודר לתת את ערכו כהקדש.  התורה מכתיבה את הערכים הכספיים בהתאם לגילו ולמינו של האדם, כאשר בכל הגילאים ערכו של זכר הוא יותר מערכה של נקבה. ואולם, חז"ל (ערכין יט, א) שמו לב לכך שכשמגיעים לגיל הזיקנה, הפער בין האיש לאשה מצטמצם. ומסבירים זאת חז"ל ע"י פתגם שהיה נפוץ: "סבא בביתא, פאחא בביתא. סבתא בביתא, סימא בביתא" (=זקן בבית, צרות בבית. זקנה בבית, מטמון בבית).

 

הרב ירון

 

 

 

אוהבים וגאים 

כמו כל ילד בגילי, גם אני קם בבוקר, מצטחצח, מתארגן, מנשנש משהו קטן ו"עף" לבית הספר. גם אני הולך לתנועת נוער, מתעייף משיעורי בית ומזייף איזה כאב בטן כדי להבריז מיום אחד בלימודים. גם אני מחכה לקיץ, לים, בריכה.

גם אני מבלה המון בישיבה מול המחשב ועם החבר'ה במשחקי כדורגל וכדורסל.

גם אני אוהב את ההורים שלי, אבל מוצא את עצמי מתווכח איתם, לא אחת, על הגעה לתפילה בזמן...

ובכל זאת, אני קצת אחר.

אני קיבוצניק, וקיבוצניק זה מחייב!

כל שבת אנו נפגשים כל החבר'ה של החטיבה לפעילות משותפת, שיחה על נושאים "בוערים" וקידוש.

בחגים ובחופשות אנחנו "חורשים" את הארץ ומרגישים אותה ברגליים. מנחל חווארים שבנגב, דרך נחל פרס שבמעלה הערבה, עד למעיינות הגולן הצוננים. גם את הסביבה הקרובה אנחנו דואגים להכיר- ממקורות הירקון התגלגלנו באופניים עד לשפך הים, בנווה ירק התקררנו לאחרונה, ועל קומזיץ לחופי הים התיכון אנחנו לא מוותרים!

אנחנו משתדלים לזכור היכן אנחנו חיים ולשמור על קשר רצוף עם הקהילה שלנו – בסוכות עזרנו בקישוט סוכות החברים; בפורים היינו מסמר הערב – החתן והכלה!! בפסח חילקנו פיצות לבגירים; ביום העצמאות עזרנו בהכנות טכניות רבות לקראת החג.; פעילויות לילדי הקיבוץ הפעלנו כבר כמה פעמים, ובכלל – היכן שרק צריך – הננו כאן!

"תיאטרון עדות" היה חוויה מיוחדת בשבילנו. לא די בכך שגילינו שאנו קצת שחקנים, ושהיה לנו הכבוד לעבוד עם עירית ועזרא דגן המוכשרים, אלא שזכינו להכיר מקרוב את משתתפי ההצגה, ניצולים ובני הדור השני שחיינו איתם כל שנות חיינו, ובתיאטרון עדות, לראשונה, נרקמו קשרים חזקים ועמוקים כל-כך.

התרגשנו במיוחד בחגיגות ה-70 לעליית בארות יצחק לקרקע. למדנו את ההיסטוריה, שמענו סיפורים מגוף ראשון וחקרנו את אשר היה. השיא היה מבחינתנו כשהצגנו בבארי, כשהדרכנו באוטובוסים וכשעמדנו על הבמה. להרגיש חלק ממורשת עשירה שכזאת, זה ממלא אותנו גאווה!

בכל חופשה אנו פותחים את הבוקר בתפילה בציבור – "מניין שני", ויוצאים לעבודה. מרכזי הענפים תמיד נותנים לנו תחושה שהם סומכים עלינו ושאנו נחוצים. לכן אנו גם שמחים לעבוד מעבר לשעות, או בשעות לא שגרתיות.

בימי שישי אנו נוסעים לקנות פרחים שאותם אנחנו מוכרים בחדר האוכל. את הכסף נתרום לצדקה, ובחלקו נעשה איזה פעילות שווה לחבר'ה בחטיבה.   בקיצור אנחנו עושים המון וזה רק קצה הקרחון..

לאחרונה דורית, המדריכה, שברה את הרגל, ושחר פורשר נכנס בטבעיות למלא את מקומה. שחר לא מוותר לנו וממשיך במרץ בשגרה: טיולים שווים, שיח משותף, עשייה, עבודה ותרומה לקהילה...

אז אולי אני כמו כל ילד בגילי, אבל אני חושב שאני קצת אחר.

כי להיות קיבוצניק זה מחייב!

שבת נוער זו ההזדמנות שלנו לומר שאנו אוהבים וגאים במקום בו אנו חיים!

ילדי החטיבה, שחר, ש"י ודורית.

 

ומה בתיכון ?

התיכון שלנו מונה 23 ילדים מקסימים, שאיתם אנו עוברים חוויות, טיולים וכן.. גם פעולות רציניות. בחרנו לעסוק השנה במעגלי זהות בנושאים שבחרו ילדי התיכון בעצמם.

פתחנו את השנה בנושא תקשורת ותרבות הפנאי. ראינו סרט הוליוודי וניתחנו את תפיסת האהבה על פיו וכמה אנחנו מושפעים ממנו. תוך כדי טיול חנוכה בנחל צפית דיברנו על מותגים, על פלאפונים ועל ההשפעה שלהם עלינו. ערכנו חידון בנושאים כלליים וראינו על איזו תרבות אנו יודעים יותר, ודווקא שמחנו לגלות שהידע רב בהרבה תחומים. בין לבין נהנינו בערב חורף ובמסיבת חנוכה וקריוקי.

את חודשי טבת- שבט הקדשנו לקיבוץ היקר שלנו לקראת אירועי 70 שנה לעלייה לקרקע .      

 פתחנו בחידון ידע משותף עם החטיבה על ההיסטוריה המפוארת. בהמשך שמענו חוויות ממיכל שפיר וחנה ברוכי שסיפרו על הקיבוץ בנגב, דיברנו עם מוישי גרינברגר על ההיסטוריה של הקיבוץ, והתכוננו לקראת האירוע. ילדי התיכון הצטרפו לאוטובוסים שהובילו את המשפחות ליום הסיור, והדריכו את המטיילים בעקבות נקודות מרכזיות בסיפור בארות יצחק. לפני האירוע נסענו לראות את כל הנקודות שבהן יעברו המשפחות וכן ישנו בקיבוץ עלומים בלילה שלפני כן ונפגשנו עם הנוער שלהם.

בחודש זה התקיימו גם הבחירות לכנסת. ביום זה נסענו לתל חדיד לארוחת בוקר מפנקת וערכנו מסע תעמולה להצבעה בבחירות ולבסוף הצבעה חשאית. כמו המבוגרים, גם כאן הרוב הצביע לבית היהודי.

בחודש אדר עסקנו בנושא החודש- חג הפורים. דיברנו על שמחה אמיתית, על שכרות ועל מהות החג באופן כללי. פתחנו את החודש בבזאר הצדקה שהיה מוצלח כרגיל. המשכנו במסיבת פורים בנושא: " מהודו ועד כוש". כל ילד מהתיכון התחפש לתושב ארץ אחרת. בשושן פורים השתתפנו בטורניר הכדורסל השנתי של הקיבוץ הדתי וזכינו, זו השנה השנייה, במקום השני!! ( שנה הבאה- גביע!!)

בחודש ניסן עסקנו בשאלה " מיהו אדם חופשי". דיברנו על נתן שרנסקי שהיה כלוא בכלא הרוסי, אך ברוחו הרגיש משוחרר. בדקנו את השאלה במפגש עם החברה החרדית. נסענו לבני ברק , סיירנו בעיר ונכנסנו לישיבת פונוביז'. בתום הסיור נפגשנו עם אישה חרדית שהסבירה לנו את העקרונות של החברה החרדית וענתה על שאלותינו. המפגש היה מעורר מחשבה ומגבש.

בחודש זה גם שיפצנו את המועדון שלנו, החבר'ה ניקו, צבעו והפכו את פני המועדון. בהמשך טיילנו בפסח בנחל תבור וסיימנו את חופשת הפסח בפויקה על חוף הים.

הילדים עבדו בחודש זה במרץ רב בהכשרות במטבח, בארגון סעודות החג, וכן כל אחד בענפו.

את חודש אייר פתחנו בשבת עם ילדי "שמחה לילד" - עמותה לילדים הסובלים ממחלות כרוניות. השבת סוכמה כמוצלחת מאוד, והכול בזכות ילדי התיכון שעבדו וארגנו להם את השבת הזו. בעז"ה מקווים בשנה הבאה להמשיך את המסורת..                                                                                

ביום הזיכרון שמענו שיחה מפי מיכאל פורת על סבא שלו הי"ד ועל עמנואל מורנו הי"ד.

בחודש האחרון עסקנו בנושא הצבא שלנו - איזה שירות הוא משמעותי, האם הצבא הוא מקפצה לחיים או תרומה נטו. אנו עדיין עוסקים בנושא וממשיכים ללבן אותו. זה מה שנעשה עד עכשיו והיד עוד נטויה.

בינתיים נאחל לחבר'ה היקרים שלנו שתמשיכו להיות קרובים לליבנו, לאתגר אותנו בדיבורים המעניינים שלכם ובדעות של כל אחד ואחד.   תודה שאתם נותנים לנו לחוות יחד איתכם את תקופת הנערות שלכם, ובהצלחה בכל תקופת הבגרויות המתקרבת ובאה.                              

אוהבים,

חננאל ואיילת שקלאר

 

חנוך לנער

חטיבה ותיכון

הסיכום שאתם קוראים כאן מספר על פעילות עשירה ומגוונת שעושים בני הנוער שלנו (חוץ מלימודים

שזה העיקר בתקופה הזאת). אני נעדרתי בחודשים האחרונים ומנסה לחזור לחלק מהעניינים, למרות

שאני עדיין בחופשת מחלה. אני מטופלת 3 פעמים בשבוע באשפוז יום בבית רבקה לפחות עד סוף מאי.

בתקופה הזאת כל צוותי החינוך עבדו למופת למרות היעדרותי. תודה לורד שהחליפה אותי.

אני חוזרת לליווי הצוותים והכנת הקיץ. ורד עדיין מטפלת בנושאים הלוגיסטיים: הסעות,אסיפות הורים,

טיולים שנתיים וכו' .

 

כיתות א-ו

מזל טוב לרחל שילדה! כולנו שמחים ומצפים ללידה של נעמה שתהיה בשעה טובה ומוצלחת.

כעת צוות המדריכים לא יציב בבית הילדים א-ו (ניסינו לחזור לאלונים וארזים, אך זה לא תפש!

למי יש רעיון??). בכיתות א-ו עובדת מדריכה חדשה בשם מור תורג'מן. מור השתחררה מצה"ל לפני כמה חודשים והגיעה לעבוד כאן. עדיין לא עשינו מפגש של מור עם ההורים. בקרוב מאוד נזמין אתכם.

מור הצטרפה לאברהם ונעמה פרטוש ולאורי אדן. אברהם התחיל השבוע לעבוד בחוץ, וכעת נעמה ואורי

מדריכות את ד-ו. יש בצוות הזה שיתוף פעולה מצוין. יש חשיבה משותפת ועבודה משותפת. חזרנו לפגישות הצוות השבועיות החשובות מאוד יחד עם הרב ירון שמצטרף אלינו.

 

בני-עקיבא

בשבת הבאה הסניף שלנו יתארח בסניף ראש העין. כל הכבוד למעיין ולמדריכים שלא מוותרים, ולמרות

ריבוי הפעילויות וריבוי המסגרות מתארגנים ומפעילים את הסניף . יש גם תכניות לשבת גיבוש למדריכים באחת השבתות הקרובות.

 

שבת נוער

השבת אנחנו מקיימים שבת שהופכת למסורת. לסעודת שבת הנוער יתארחו אצל משפחות ותיקות או צעירות כדי להכיר מקרוב אוכלוסיה שהם פחות מכירים וגם ההיפך. בני הנוער יובילו בתפילות ויכניסו רוח צעירה ושמחה כמו שהם יודעים לעשות! ובסעודה שלישית, כל הציבור מוזמן לפאנל בנושא: "חינוך למעורבות חברתית". שעות ופרטים נוספים מפורסמים בלו"ז השבת.

                                                                        שבת שלום לכולם.

אסתר פורשר – רכזת חינוך

 

 

 

תכנית שבת הנוער 

ערב שבת – ליל שבת

 18.00  קבלת שבת וגלידה לנוער על הדשא לפני בית משפחת שקלאר

19.01    כניסת השבת

19.10   מנחה וקבלת שבת עם שליחי ציבור מבני הנוער

 

אחרי התפילה סעודת ליל שבת:   ילדי החטיבה – סעודה משותפת בבית צוותא

                                            ילדי התיכון -  אצל משפחות בקיבוץ

 

22.00   תיכון – פעילות 'עין טובה' אצל משפחת שקלאר

          חטיבה – פעילות בבית צוותא

 

ש ב ת

10.40 – לאחר תפילת מוסף:  חטיבה – קידוש עם הבגירים בבית צוותא

                                      תיכון – קידוש עם הצעירים על הדשא מול חדר האוכל

 

12.00   סעודת שבת משותפת עם הציבור בחדר האוכל, דברי תורה וזמירות, ובסוף כמובן קינוח !!!

 

18.30   הציבור מוזמן לדיון משותף עם הנוער בנושא "חינוך למעורבות חברתית"

          במקום יוגש כיבוד קל – קפה ועוגה (לא סעודה שלישית)

                                                                                      שתהיה שבת שלום !  

הצוות החינוכי

 

 

מישהו לרוץ אתו...

אומרים שעל בדיחה לא חוזרים פעמיים. אז תסלחו לי שאני חוזר על הבדיחה הזאת שוב. כתבתי אותה כאן לפני שלוש שנים (יש כאלה שאומרים שזה סיפור אמיתי).

לפני עשרים וכמה שנים נכנס מר עולם (האיש החזק בעולם) עם כל השרירים שלו לדיסקוטק בניו-יורק.

אחרי שקיבל את כל תשומת הלב, הכבוד וההערצה מהסובבים אותו, הוריד האלוף את הז'קט החדש שלו, שם אותו על משענת הכסא, צרף פתק 'נא לא לגנוב – הז'קט שייך למר עולם', והלך לרחבת הריקודים עם בת-זוגו.

אחרי חצי שעה של ריקודים ושיכרון חושים, חזר מר עולם לשלחן וראה שהז'קט נעלם, ועל משענת הכסא מונח פתק: 'המעיל נגנב על ידי אלוף העולם בריצה'.

ביום ששמעתי את הסיפור הזה החלטתי שאני יוצא לריצה.  מאז עברו עשרים וכמה שנים והגעתי למסקנה שעדיפה סיבולת לב-ריאה מכוח מתפרץ, וכדאי לברוח ממוקדי כוח.

אם רק הייתי יכול להעביר לכם דרך הידיעון או דרך איזה מסרון את התחושה של אחרי ריצה, אני בטוח שרובכם היו קופצים על העגלה הזאת שנקראת ריצה.

בשבוע הבא מתחילה לה עוד עונה של 'בית האח הגדול', ונפתחה גם הרשמה לעונה החדשה של 'היפה והחנון'.

אני חושב שזה בדיוק הזמן המתאים לצאת מכורסת הריאליטי המשעממת הזאת ולצאת לריאליטי האמיתי של החיים – הריצה.

לפני הרבה שנים נשאלתי במילואים על ידי אחד החברים: למה דווקא ריצה?

עניתי לו שריצה לא דורשת בגרות וכל אחד יכול.

שלמה המלך אמר ש'יין ישמח לבב אנוש', ואני אומר לכם שריצה פי שלוש !

                                                                                                        שבת שלום,

אבנר סוקולובסקי

 

                         לרחל ורפי צור

לסבתא וסבא עפרה ויחיאל פארן

לסבתא רבתה דינה פרנקל   לסבתא רבתה שרה הלוי

ולכל המשפחה

מזל – טוב בהולדת הבן-הנכד-הנין

אח ליובל ולרותם

תזכו להכניסו בבריתו של אאע"ה

                                      ולגדלו לתורה, לחופה ולמעשים טובים

 

שלום זכר

הציבור מוזמן לשתיית לחיים להולדת בננו על הדשא ליד משפחת פארן לאחר סעודת ליל שבת, (בערך 21:45).

                                                                                   נשמח לראותכם,

משפחת צור

 

 

דיווחים מצוות תכנון 

בשמחה ובששון התחלנו לבנות את 24 היחידות בגוש ה'. חברת "על הדשא" שזכתה במכרז גידרה את השטח במהירות, סימנה את הבתים ויצאה לעבודה. הקבלן התחייב למסור את הבתים בשלושה שלבים, בכל שלב 8 דירות. מרגע חתימת החוזה ועד למסירת הדירות האחרונות לא יעברו יותר משמונה-עשר חודשים.

בעבר הצגנו באספה שהכוונה היא לבנות מדרום לצפון ולשבץ את הדיירים בשכונה לפי  וותק ושיקולים נוספים. לאור זאת סדר הבניה ואיוש הדירות יהיה:

שלב 1 – לרמן אילנה, הלוי שלמה, פרידמן מאיר, פארן יחיאל, הלר טובי, גלזמן יגאל, כרמי אורי וצוייג.                                                                    

שלב 2 – לוי אליהו, אדן פרד, סוקולובסקי אבנר, אלטשולר עזי, הלר יואב, פלדמן אריאלה, ספיר ורוזנבלט.

שלב 3 – אמיר גיל, ישראלי אביעד, פורשר עירית, מיור קים, סעדון משה, יעקבס אמיתי, בן שימול חיים ושניאור יצחק.

צוות הבניין החל בסדרת מפגשים עם המשפחות הנ"ל ובימים אלה נפגש עם שמונה המשפחות הראשונות שתעבורנה. במפגשים מציגים את הסטנדרטים שעליהם הוחלט בצוות התכנון, שומעים את צרכי הדיירים וביחד מתכננים את התכנון הפנימי של הבית, של רשת החשמל וכד'.

 במקביל אנו עובדים על איחודי הדירות וההרחבות, ועל מעברים בתוך המחנה.

בתקופה הקרובה מיכל וידרמן תעבור לדירה שמעל אילנה לרמן כדי שנוכל לבצע איחוד לביתם של יונה ויששכר ברמן.

                                                                      שבת שלום,

חברי צוות התכנון.

 

 

אסיפת חברים

תתקיים בע"ה ביום שני  כ"ו באייר תשע"ג 6 במאי

                  בשעה 21:00 בחדר האוכל

על סדר היום:

דבר תורה

1.    בחירת צירים למועצת החינוך של הקיבוץ הדתי

2.    אישור הצעת המזכירות לשינוי חלוקת התפקידים בצוות התכנון המורחב

                        דפים חולקו לתאי הדואר לקראת האסיפה

אם לא יהיה מספר נוכחים כנדרש לשם קבלת החלטות,  תתקיים אסיפה נדחית חצי שעה לאחר פתיחת האסיפה והחלטות תתקבלנה בכל מספר נוכחים שיהיה.

נשיאות האסיפה

 

שלום לכולם,

חנוכת הקו החדש בעל-בד

התרגשות רבה הייתה באירוע חנוכת קו הייצור החדש במפעל על-בד שבמשואות יצחק. מאות מחברי המשק, עובדי המפעל, השותפים בהקמת האגף החדש, שכנים וידידים מהארץ ומחו"ל, כל אלה התכנסו באחד מהאולמות רחבי הידיים לַטכס הרשמי, אותו כיבדו בנוכחותם שר הכלכלה מר נפתלי בנט; ח"כ זבולון כלפה; נשיא התאחדות התעשיינים מר צביקה אורן; יו"ר איגוד התעשייה הקיבוצית יונתן בשיא; ראש המועצה האזורית שפיר מר אשר אברג'ל, ועוד רבים וכן טובים שקצרה היריעה מלפרט שמותיהם. בין השאר שאל נפתלי בנט את בועז רוזמן, מנכ"ל על-בד: "אתה ישן בלילה? אני יודע מה זה להיות מנכ"ל מפעל, ואני אומר לכם: התפקיד שלי כשר הכלכלה הוא לא לישון בלילה כדי שאתה בועז, וחבריך תוכלו לישון בלילה, ובבוקר לקום, לעבוד ולייצר. תפקידנו לפלס עבורכם את הדרך, לנקות את מסלולי ההמראה, ולא להפריע למי שהחליט להקים מפעל ולקח על עצמו סיכונים אדירים. היום אני יודע שאנחנו, המערכת השלטונית, מפריעים ובענק, ואני מבטיח לעשות כמיטב יכולתי כדי לשנות את המצב". על דבריו של בועז בזכות החינוך לעבודה ולתעשייה; על אות ההוקרה שהוענק לאמנון ברודי, מייסד המפעל ויו"ר על-בד; על ההנחיה של נחומי לבבי, מנהל על-בד ישראל; על הסיור בקו הייצור ועל הכול – עוד יסופר, ובינתיים ברכות כולנו והשתאות כולנו תלווינה את בית משואות יצחק: "וְהָיָה רֵאשִׁיתְךָ מִצְעָר, וְאַחֲרִיתְךָ יִשְׂגֶּה מְאֹד".

 

פורום מזכירים

פורום המזכירים נפגש השבוע בבני דרום. מדווח אמיתי פורת (כפר עציון, מרכז אגף חברה): בחלקו הראשון סיירנו, בהובלת אורי מרכז המשק, באזור התעשייה החדש, וראינו את הבינוי והפיתוח המרשים שנעשה בו; סיירנו בשכונת ההרחבה היפה, ושוחחנו על היחסים המספריים והאחרים שבין ההרחבה למושב. החלק השני הוקדש לשיח ולשיתוף עמיתים לקראת מועצת החינוך. בסבב זה שמענו מצד אחד על פעילות הכנה יפה ותהליכים פנימיים חשובים שנעשים לקראת המועצה בחלק מהקיבוצים. מאידך, עלו השגות וביקורות על עניינים שונים הקשורים למועצה: המועד הבעייתי, משך המועצה (הקושי לגייס אנשים ליומיים), הצורך במיקוד ברור יותר של הנושאים, והצורך בהצגה מראש של הצעות החלטה כמקובל במועצות קודמות. הוצע למקד את נושאי הדיון במועצה הנוכחית ע"י דיונים מכינים, לאפשר זמן הבשלה והתייחסות בקיבוצים ובמוסדות החינוך, ולאחר זמן לקבוע מושב נוסף לקבלת החלטות. בחלק השלישי של היום, למדנו על תהליך מורכב של דיון ציבורי בשינוי אורחות החיים המוצע לבני דרום, על הדילמות הערכיות והמעשיות הכרוכות בו, על ההשפעות המשמעותיות על חייהם של חברי המושב, על קבוצות הקהילה השונות: נקלטים, צעירים, מבוגרים ופנסיונרים. ניסינו ללמוד מניסיונם של אחרים, לנתח את המשמעויות המורכבות, ולקחת משהו מזה כל אחד לקיבוצו וקהילתו.

 

לקראת המועצה

המועצה מתקרבת (3 שבועות ועוד קצת ...). בקיבוצים עסוקים בתהליכי ההכנה – כל אחד כפי הבנתו ויכולתו. במפגש פורום רכזי החינוך ניכרה אנרגיה חיובית רבה לקראת המועצה. השבוע אנו מתחילים לפרסם את היוזמות וההצעות שהתגבשו והגיעו לשולחן המזכירות הפעילה. ההצעות הקיימות נוגעות לתחומים השונים: מערכות החינוך החברתי בקיבוצים, הכשרת עובדי החינוך, מסלולי "הגשמה" חדשים, יוזמות למסלולי צעירים הנושקים לתחומי החינוך, מסלולי בתי הספר התיכוניים, הגברת לימוד תורה וכן עיון במשנת הקבה"ד ודרכנו הרעיונית, ועוד. בהמשך לדיון שהתקיים בפורום מזכירים, תדון המזכירות הפעילה בנושאים ובהצעות שעלו, ביום הערכות מיוחד שהיא תקיים לקראת המועצה (יום שני, 6.5). נשתדל לחשוב ולתת מענה להשגות ולהצעות, ולאחר הדיון נוציא התייחסות מסודרת לכל הקיבוצים והמוסדות. אנו מזכירים לכל הקיבוצים את הדברים המרכזיים שביקשנו מהם: (1)  להפעיל ולדחוף צוות מכין, ולקיים דיונים פנימיים בשיתוף מרבי של הציבור, (2) לבחור צירים ומשקיפים, (3) לגבש יוזמה אחת של הקיבוץ (ואחת של הנוער בקיבוץ), (4) לגבש התייחסות לנושאי התוכן המרכזיים וליוזמות שאנו מפרסמים.

תקציב המדינה וחוק ההסדרים

אינספור פגישות נעשות בימים אלה עם שרי הממשלה וחברי הכנסת, מתוך כוונה להפעיל את השפעתנו, לנצל את כוחנו ולתעל את תקציב המדינה ואת חוק ההסדרים לכיוונים שיאפשרו את המשך התפתחות ההתיישבות בכלל ובקיבוצים בפרט, וגם את המשך צמיחתה של החקלאות והתעשייה הקיבוצית. כידוע, מקום מרכזי בשולחן מקבלי ההחלטות תופסת מפלגת "הבית היהודי", ומשקלה כסיעה עם 12 חברי כנסת הוא משמעותי מאד. באופן טבעי זורמות אלינו ודרכנו בקשות להעביר ולהבהיר לראשי המפלגה את צורכי "העם שבשדות", ואנו משתדלים להיפגש עם כולם ולייצג נאמנה את שולחינו. בד בבד אנו פועלים להשגת יעדים ארוכי טווח, שהוצבו על ידי אחדים מחברי הכנסת החדשים כיעדים מרכזיים מבחינתם לקדנציה הנוכחית, ובהם: חידוש מערך הגיור, היערכות לשנת השמיטה, הכנסת לימודי ליבה בכל מוסדות החינוך במדינה, שוויון בנטל ועוד.

 

פארק הַפְּסָלִים

בכפר הנוער "ימין אורד" הוקם גן פְּסָלִים חינוכי. הגן הוקם בשיתוף עם אוצרי האמנות דורון פולק, אסתי דרורי ורן לבדי, שעשו את מלאכתם בהתנדבות, וגייסו 10 פַּסָּלִים, כולם תושבי עין הוד והאזור, ליצירה ייחודית. הגן ישמש להצמחה ולחיזוק של הילדים המוכשרים בכפר, וכבר מהווה מקום לישיבה, שיחה, חשיבה והתכנסויות ספונטניות. גן הפסלים הוא רק בראשיתו: הרעיון הוא לייצר בתוך הכפר היפה מסלול הליכה, שמשולבים בו אדם, טבע ואמנות. שיתוף תושבי האזור בבניית הגן נועדה לחזק את קשרי כפר הנוער עם שכניו, ולהסתייע בכישוריהם של האחרונים לטובת המתחנכים בכפר.

 

                                               שבת שלום

                                                           נחמיה רפל

וחברי המזכירות הפעילה

 

 

 

 

"שִׂמְחוּ אֶת-יְרוּשָׁלִַם וְגִילוּ בָהּ כָּל-אֹהֲבֶיהָ ..."

ישעיהו ס"ו, י'.

כולם מוזמנים לחגוג את יום ירושלים

ביום שלישי, כ"ז באייר, 7 במאי

19:15 –     תפילת מנחה

טקס ליום ירושלים בהשתתפות ילדי ד'-ו'

20:00  – תפילת ערבית חגיגית

 ואחריה, ברחבת בית הכנסת:

דוכני אוכל והופעה של להקת  "סול-פארם"

מוזיקת נשמה, קרליבך, רוק ועוד  

בואו בשמחה

ועדתרבות        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בימים שני-שלישי, י"ח-י"ט בסיוון, 27-28 במאי,

תתקיים בסעד מועצת החינוך של הקיבוץ הדתי.

חברים רבים, מהמזכירות הפעילה של הקבה"ד ומהקיבוצים השונים עמלים כבר תקופה ארוכה על הכנתה.

בימי ההכנה שהתקיימו פה בבארות בהשתתפות נציגים מכל הקיבוצים, עלו נושאים רבים, ובסופו של דבר התכנסו סביב הנושאים הבאים, ועליהם ידונו במועצה:

·        דרכנו הדתי או התמודדות עם אתגרי החרדליות והחילוניות

·        חינוך למנהיגות וחיי שליחות

·        אמונה ויראת שמיים, חינוך למצוות

·        עבודת כפיים

·        מעורבות חברתית

גם אנו נידרש לנושא בשבועות הבאים כהכנה למועצה (ואולי גם בעקבותיה...), ובשלב ראשון עלינו לבחור את צירינו למועצה (7 צירים). חברים המתעניינים ומעוניינים מוזמנים לפנות אלינו (עוד היום...).

                              אסתר ומילכה

 

 

 

כ ל ב ו ד ף

שעור בפרשת השבוע במועדון  שמואל לובושיץ 

אחות תורנית: אילנה פלינט – פלאפון 61999

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

פח האשפה שליד בית שפירא (מצד דרום)

יש להקפיד לזרוק אשפה בתוך הפח.

השבוע הונחו בחוץ קרטונים של מזגנים שהותקנו, וחלקי קלקר ושקיות עפו לכל עבר עם הרוח.     שכנים מתלוננים על לכלוך תמידי בכניסה לבית שלהם...

בקיצור, את האשפה לשים בפח. לא ליד, לא כמעט !!!      תודה על שיתוף הפעולה,

כל השכנים

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

משנה מקום

השיעור לנשים בספר קהלת יתקיים בשבת זו בחדר העיון.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

העיקר הבריאות

לכל הקהילה שלום,

ברצוני להודות על תשומת הלב במצבי, דבר שחימם לי את הלב (המשופץ) לאורך כל התקופה ורומם את רוחי.       שוב תודה,

יגאל גלזמן ומשפחתו

אנו ממשיכים לאחל ליגאל רפואה שלמה ומהירה מכולנו.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

מתחדשים

מכירת בגדים של חברת ריצ'מונד תתקיים ביום ראשון הקרוב, כ"ה באייר, 5 במאי,

בשעות 16.00 – 19.00 בחדר האוכל.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

עושים חיל !   

כל הכבוד לדן הירש, חייל בודד המאומץ אצל ברוריה ודוד לנדה, שסיים טירונות בחיל הים  כחייל למופת !                           
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

הודעת המערכת

הידיעון הבא הוא גם הידיעון לחג השבועות.

כתבות לחג וגם אחרות יתקבלו בברכה עד יום חמישי בצהריים.

אשמח לקבל לפרסום גם מתכונים מיוחדים למאכלי חלב וכד'

עדנה

 

 

AtarimTR