ידעון 2827 שלח לך

בס"ד, כ"ב בסיוון תשע"ג  

 

שלח-לך – מברכין החודש

 

 

19.20

הדלקת נרות שבת

08.30

תפילת שחרית

19.30

מנחה, קבלת שבת

 ערבית, דרשת הרב

קידוש לכבוד החתן והכלה-

                       רחבת בית הכנסת

 

11.30

שעור בפרשת השבוע במועדון

שעור במשניות בשטיבל

20.30

סעודת שבת בחדר האוכל

12.00

סעודת שבת בחדר האוכל

מכונת השטיפה תפעל

בשעות 21.30 – 23.30

בבקשה להביא כלים עד 23.00

13.30

מנחה גדולה

17.15

שעור בדף יומי

17.30

נשים אומרות תהלים – בבית סעדון

18.00

מנחה

20.24

ערבית, הבדלה

 

הרב ומשפחתו לא ישהו עמנו בשבת זו

 

זמני תפילה במשך השבוע

שחרית   א,ג, ד, ו'            06.00

שחרית   ב, ה                  05.50

מנחה ברחבת חדר האוכל   13.30

מנחה בבית הכנסת           18.30

רבע לערבית-לימוד הלכות  20.00

ערבית                           20.15

עונג שבת לילדים בשעה 11.30

  כיתות א-ג    לימור נתנזון

  כיתות ד-ו     עזי אלטשולר

 

 

לוח השבוע

 

יום ראשון

19.00

גדולי המחשבה הישראלית

חדר עיון

יום שני

17.30

התעמלות לגברים

בית שפירא

21.00

שעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י

חדר עיון

יום שלישי

09.00

בית מדרש לגמלאים

מועדון לחבר

19.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

20.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

יום רביעי

17.30

צ'י קונג לבגירים

מועדון לחבר

18.30

מפגש ערבית לבגירים

מועדון לחבר

יום חמישי

19.00

שעור ניצוצות מהדף היומי

חדר עיון

יום שישי

06.30

שיעור בדף יומי

חדר עיון

 

 

השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון

 

 

תורני נוער ברפת:   בוקר -     יאיר-עקיבא שניאור

                            צהריים -  יניב-רחמים מכלוף

 

חוויה מרגשת

רצינו לשתף אתכם בחוויה מיוחדת.

הוזמנו לצפות בהצגה של החוג לדרמה בשוהם שבה משתתפים גם שניים מנכדינו.

ההצגה נקראת "טעונים", והיא עוסקת בסיפורים של תשעה בני נוער המנסים לשרוד ביערות בתקופת השואה.

הם מקימים כפר נוער קטן, יוצרים לעצמם סדר יום הכולל השגת מזון ולימוד תנ"ך, ומכינים את עצמם אפילו לערב כישרונות צעירים.

למרות המצב המסוכן והבלתי אפשרי הם מנסים להתנהג כבני נוער בכל זמן ומקום.

כל דמות היא שונה ומשקפת בתגובותיה את שעבר עליה, והיחד הזה לא תמיד שלו ורגוע.

בהצגה המרשימה והמרגשת חשנו כאילו המשך חוויה לזו שעברנו בתיאטרון העדות.

שיתוף הילדים בתכנים מהעבר הקשה ההוא, כדי שיוכלו להפנים ולנסות להיכנס לרגשות הילדים שעברו את התקופה הנוראית ההיא, היא פעולה מורכבת ולא פשוטה.

הדרך בה העבירו הילדים במשחקם הנפלא את האווירה של הזמן והמקום הכניסה את כולנו להתרגשות.

כל הכבוד ליוזמים, ובעיקר לילדים המקסימים, והלוואי שירבו פעולות כאלה. 

מיכל ואליעזר שפיר

 

 

 

מה בגיליון?

·         על קצה הלשון – הרב ירון

·         שבת ילדי כפר עציון – יונה ברמן

·         הנצחה וזיכרון – עדנה שורץ

·         מתיק המכתבים

·         במועצה – אביעד ישראלי

·         באספה – עדנה שורץ / דינה אמיר

·         הרהורים – מילכה מיור

·         אירועי חודש הקריאה – אילנה לרמן

·         בקיבוץ הדתי – עמוד"ש 164

·         הקיץ בא ואתו הדיאטה – ד"ר ליאורה ארונסון 

                                           כלבו דף ולוחות זמנים

                                                                 קראו בנעימות !

המערכת

 

 

 

וַיִּכְרְתוּ מִשָּׁם זְמוֹרָה וְאֶשְׁכּוֹל עֲנָבִים אֶחָד וַיִּשָּׂאֻהוּ בַמּוֹט בִּשְׁנָיִם – אמנם חז"ל (סוטה לד, א) אמרו שאת האשכול נשאו שמונה אנשים באמצעות שני מוטות, אבל על פי פשט הפסוק נראה כי האשכול נישא על-ידי שני אנשים (וכן כתב הרס"ג), ומכאן לקוח הסמל של משרד התיירות וגם של יקבי כרמל מזרחי .

אֶרֶץ אֹכֶלֶת יוֹשְׁבֶיהָ – זהו כינוי הגנאי שנתנו המרגלים לארץ ישראל, ועל כך נענשו. הכוונה היא שזו ארץ שלמרות פירותיה היפים, תושביה אינם יכולים להתקיים. מסופקני אם נתן יונתן לא חטא בחטא דומה, כשכתב את מילות השיר: "ארץ שיושביה היא אוכלת, וזבת חלב ודבש ותכלת, לפעמים גם היא עצמה גוזלת את כבשת הרש".

וַנְּהִי בְעֵינֵינוּ כַּחֲגָבִים וְכֵן הָיִינוּ בְּעֵינֵיהֶם – המרגלים ראו עצמם כחגבים ביחס לתושבי הארץ – לא רק בגודלם הפיזי אלא גם במידת השפעתם. וכאשר כך הם ראו את עצמם, בוודאי כך הם נראו בעיני האחרים. מכאן נגזר הביטוי שמשמעו שכאשר אדם מזלזל בעצמו, גם האחרים יזלזלו בו.

כִּי לַחְמֵנוּ הֵם – כאשר יהושע וכלב רצו להרגיע את העם הם אמרו שאין לחשוש מפני הכנענים "כִּי לַחְמֵנוּ הֵם". הכוונה היא שכמו שהלחם אינו מתקומם כנגד האוכל אותו, כך אנחנו נוכל להשמיד אותם. היום היינו אומרים, אולי: "אנחנו אוכלים אותם בלי מלח"...  

סָר צִלָּם מֵעֲלֵיהֶם – זהו עוד ביטוי ציורי שהשתמשו בו יהושע וכלב: כאשר אדם מוגן במגן או על ידי אדם גדול השומר עליו, הוא מטיל עליו צל. כאשר ההגנה עוזבת אותו הוא נחשף שוב לאור השמש, ובהשאלה – הוא חשוף לפגיעה.

עַיִן בְּעַיִן – משה אומר בפרשתנו: "כִּי אַתָּה ה' בְּקֶרֶב הָעָם הַזֶּה אֲשֶׁר עַיִן בְּעַיִן נִרְאָה". הביטוי לראות משהו עין בעין לקוח ממצב שבו שני אנשים עומדים אחד מול השני, ולכן אי אפשר לטעות בכוונותיהם. כוונת הביטוי היא לראות דברים בבירור. מכאן אמר הנביא (ישעיהו נב, ח): "עַיִן בְּעַיִן יִרְאוּ בְּשׁוּב ה' צִיּוֹן". כיום משמש הביטוי גם לתיאור שני אנשים שרואים את המציאות באופן זהה.  

מַעֲפִּילִים – לאחר ששמעו ישראל את הבשורה שהם לא יירשו את הארץ, הם החליטו פתאום שהם רוצים להיכנס אליה בכוח אף ללא הסכמתו של הקב"ה. התורה מתארת זאת במלים "וַיַּעְפִּלוּ לַעֲלוֹת אֶל רֹאשׁ הָהָר". המלה להעפיל אינה מופיעה עוד בתנ"ך. לפני קום המדינה, כאשר אנשים עלו לארץ בניגוד להוראות המנדט הבריטי, הם כינו את עצמם בשם 'מעפילים'. מסתבר שהכוונה שלהם הייתה שהם עולים בניגוד להוראות המנדט, ולא שהם ראו את עצמם כממשיכי המעפילים שעלו לארץ בניגוד לרצון ה'.

הרב ירון

 

 

 

    שבת "ילדי כפר עציון"

באולפנת "רמת קרניאל" בכפר פינס

בשבת שעברה נסענו למפגש שבת של "ילדי כפר עציון" בכפר פינס, וליתר דיוק – באולפנת כפר פינס שנקראת "רמת קרניאל" על שמו של שלום קרניאל הי"ד. שלום קרניאל היה חבר כפר עציון ונפל בחנוכה תש"ח (1948) כשעשה את דרכו מירושלים לביתו בכפר עציון בשיירת משאיות ובליווי צבאי. השיירה הותקפה בדרך בית לחם על ידי פורעים ערבים ובקרב שהתפתח נפלו עשרה קורבנות מחברי גוש עציון ומלווי השיירה, בהם גם שלום קרניאל. השיירה קיבלה את שמה המכונן: "שיירת העשרה". נפילתו של שלום קרניאל הייתה אבידה גדולה לחברי כפר עציון. הוא היה מהחברים הבולטים והמשפיעים בכפר עציון. משורר ואיש רוח בעל נפש חסידית, שהגה ועסק רבות בעיצוב פני החברה בקיבוצו ובתנועה כולה.

אולפנת הבנות "רמת קרניאל" בכפר פינס, נוסדה לפני 53 שנים על הגבעה בגבול כפר פינס, במקום שבו התגבשה החל משנת 1933 חבורת חלוצים בשם: "קבוצת אברהם".  הקבוצה התקיימה במקום כעשר שנים, עד שנקראו בשנת 1943 על ידי המוסדות להקים את היישוב הראשון בהרי חברון, את קיבוץ כפר עציון.

כמו קבוצת "רמת השומרון" במגד, סמוך לפרדס חנה, הכינו עצמם הבחורים והבחורות לקראת חיי תורה ועבודה בקיבוץ הדתי שיקימו, והמתינו עד לקבלת משבצת קרקע מהסוכנות היהודית. מ-12 חברים ראשונים ב-1933 גדלה הקבוצה והצטרפו אליה חברים וחברות שרובם הגיעו מהתנועה בפולין. אימי הגיעה ארצה ב-1939, ישר מאניית המעפילים "אסימי". כבר בבני-עקיבא בלבוב שבגליציה המזרחית ידעה שפניה ל"קבוצת אברהם". אבי הגיע ארצה ב-1940, כשאירופה כבר בערה באש הנאצית. הוא הגיע מקרקוב שבגליציה המערבית דרך וילנה שבליטא. גם הוא, כחבר "השומר הדתי" בפולניה, ידע שפניו ל“קבוצת אברהם“. גם ההורים של חברי יפת שדיאל הגיעו בשנת 1936, כל אחד בנפרד, ל"קבוצת אברהם". זוגות נישאו וילדים נולדו. יפת עוד נולד להוריו במעבר מכפר פינס. אימו נסעה מכפר פינס ללדת אותו בבילינסון, ואחרי הברית בבית החולים נסעה עם התינוק ישר לכפר עציון. מאיר אחי ז"ל נולד בהר הצופים בירושלים כשהאימהות והילדים כבר הצטרפו לנקודה החדשה בכפר עציון.

הרבה פעמים אני חושבת כמה דומים סיפורי בארות יצחק וכפר עציון בשלבי הכשרתם, הקמתם והתפתחותם. אנשי "רמת השומרון" עלו להקים את בארות יצחק מול עזה בחודש שבט לפני שבעים שנה. אנשי "קבוצת אברהם" עלו בחודש ניסן לפני שבעים שנה להקים את כפר עציון בהרי חברון.

חמש שנים ישבו הקבוצות על אדמתן והפריחו את המקום בהצלחה רבה. אף מספר הילדים בשתי הקבוצות עד תש"ח (1948) היה דומה: כשבעים ילדים בכל קבוצה. 

כששבתנו באולפנת כפר פינס השבת חשבנו מדי פעם, יששכר ואני, שרק 7-5 ק"מ מפרידים בין מקום הולדתן והכשרתן של שתי הקבוצות – קבוצת אברהם בכפר פינס ורמת השומרון במגד, פרדס חנה.

אולפנת בני-עקיבא בכפר פינס קמה (1960) על הגבעה 17 שנים אחרי שחלוצי "קבוצת אברהם" עזבוה ועלו להקים את כפר עציון (1943). זהו מוסד חינוכי גדול ובו 400 תלמידות. בגלל מיקומה ההיסטורי, חרתה האולפנה על דגלה את לימוד מורשת כפר עציון. בכיתה יו"ד לומדות התלמידות פרק מיוחד על מורשתו של שלום קרניאל, על ההתיישבות בגוש עציון בשנים תש"ג ועד תש"ח, על סופה הטרגי של ההתיישבות בגוש עציון כשרבים נהרגו ואחרים נלקחו בשבי לעבר הירדן. בסיום פרק הלימוד הן נוסעות לכפר עציון, מסיירות באזור, מבקרות במוזיאון שבכפר עציון וצופות בחיזיון האורקולי המביא את סיפור ההקמה והגבורה של המקום.

עתה, משמלאו שבעים שנה לעליית הורינו ז"ל לכפר עציון, פנה הצוות החינוכי של האולפנה וביקש להזמין את בני הדור השני, או בכינוינו: "ילדי כפר עציון". מי שקרא את ספרה של עמיה ליבליך למד שלעולם נישאר "הילדים" של כפר עציון...

כך התארגנה השבת המיוחדת באולפנה. קריית החינוך לבשה חג. תמונות מוגדלות הוצגו משנות קבוצת אברהם וכפר עציון של אז. שלט גדול קידם את פנינו, והבנות והצוות קיבלו אותנו באהבה גדולה ובהתרגשות. התפעלנו מאוד מההכנה שנעשתה לקראת בואנו. הבנות גילו ידע בנושא, שמחו להיפגש איתנו פנים אל פנים ולגמוע בצמא את הסיפורים האישיים שלנו כילדי כפר עציון. חלק מ"הילדים" נולדו עוד בגבעת האולפנה - בקבוצת אברהם. התפללנו עם הבנות בליל שבת ושירתן נעמה לנו מאוד. לאחר הקידוש של הבוקר ישבנו איתן לשיחה בקבוצות וסיפרנו להן את סיפורי משפחותינו, משפחות כפר עציון, ועל הקשר המיוחד של "ילדי כפר עציון".

הרגשתי במשך כל השבת, וזו הרגשה שהתעצמה עוד ועוד, ש-300 הבנות, תלמידות תיכון ט'-י"א באולפנה, שאיתן שהינו שבת שלמה וחלקנו איתן מסיפורי חיינו הקשורים לסיפור כפר עציון, הן בעצם שותפות למפעל הנצחה חי, תוסס וחינוכי, מלא השראה, אמונה ודרך ארץ. זוהי הנצחה חיה ואמיתית.

יבורך מפעלם של אנשי החינוך במקום – בניהולו של ראש האולפנה, הרב יורם צוהר, וכל מי שקדם להם בהקמת האולפנה ובעיצוב דרכה כבית ספר וכבית חינוך.

יונה ברמן

                                                       

                                                                     לסבתא שרה הלוי

להורים פנינה ושלמה הלוי

ולכל המשפחה

מזל – טוב לנישואי

 כרמית עם ליאור בשירי

                        שיזכו לבנות בנין עדי עד

 

 

             לסבתא וסבא נעמי ויהושע קורן

                      ולכל המשפחה  

                                               מזל – טוב

                  בשמחת בת-המצווה של

                           עינב

                 בת שושי וחגי אילן בשהם

                           רבות בנות עשו חיל

 

 

 

הנצחה וזיכרון

 

אנחנו נמצאים בשלהי שנת הארבעים למלחמת יום הכיפורים.

בחטיבת השריון "ברק" שבשירותה נפל חברנו נתנאל-תני אהרן הי"ד, מקיימים בכל שנה בתקופת תשרי עצרת זיכרון לנופלי החטיבה.  מסיבות שונות החליטו לקיים אזכרה מיוחדת לפני שבוע, ואני נפגשתי עם אורה אהרן לשמוע ממנה רשמים.

מאז נפילתו של תני הי"ד אורה מקפידה לשמור ולטפח את הקשר עם החטיבה, והשנה זכתה לכבוד מיוחד – הדלקת המשואה לזכר הנופלים.  כשהגיעה אורה למקום הוצמד לה קצין נחמד שליווה אותה לכל אורך האירוע.

לעצרת מתכונת די קבועה.  היא נפתחת בהתכנסות בני המשפחות בבסיסי הגדודים של החטיבה – כל משפחה בגדוד שבו שירת בנה.  בכל גדוד הוקם חדר מורשת קרב והנצחה לנופלים. נערכת קבלת פנים, סועדים ארוחת צהרים בגדוד ושומעים דברים מפי מפקד הגדוד. בסיום קטע זה התקיימה הפעם תצוגת אש בשטח מרוחק יותר. 

ואז מתכנסים כולם על הדשא לרגלי האנדרטה החטיבתית שבסמוך לה נמצאת מפקדת החטיבה, ובה מבנה המוקדש למורשת הקרב של החטיבה כולה.

האנדרטה מנציחה את כל נופלי החטיבה מאז הקרב בעמק דותן ועד ימינו אלה.

בשטח מוצבת במה גדולה, וברקע מסך שעליו מוקרנת תמונה של נוף הגולן, ותמונות הנופלים עוברות בסך על המסך.  בעצרת משתתפים כל מפקדי האוגדה הצפונית, קצין שריון ראשי, מפקד החטיבה ומפקדי הגדודים.

את הטקס השנה הנחה הקריין מנחם פרי. משמר כבוד מוצב ליד האנדרטה, תפילת יזכור, הורדת הדגל לחצי התורן, דברים קצרים מפי המפקדים הבכירים, להקה קולית השמיעה שירי זיכרון.

ואז הזמינו את אורה להדליק את משואת הזיכרון, ותוך שהיא עולה לבמה מוקרנת על המסך תמונה ענקית של תני הי"ד בליווי דברים על תני הי"ד ועל אמו אורה שתבדל"א.

נציגת המשפחות השכולות נשאה דברים.  רב החטיבה אמר את תפילת "אל מלא רחמים", וכן פרק תהלים.  כאן אורה מציינת כי בזמן שירותו הסדיר של תני בכלל לא היה רב לחטיבה.

לסיום הונחו זרים, ואחד מהם בידי חיילת מגרעין 'צבר' (לא שלנו) – אורה טורחת לציין כי גם זה ריגש אותה.

בתום העצרת הובעה הערכה רבה והורגש פרגון רב.

עולם קטן:  סמח"ט החטיבה כיום הוא בן של חברה טובה של בתצי מתקופת לימודי הפיזיותרפיה שלה.

עד כאן על העצרת.

סגירת מעגל יפה התקיימה בשבת האחרונה – פרשת בהעלתך – עם ההתכנסות השנתית של חברי הכיתה של תני, בני מושב נחלים (גם כאלה שכבר לא גרים במושב) על הדשא אצל אורה לסעודה שלישית. פרשת בהעלתך היא פרשת בר-המצווה של תני, ומאז נפילתו באים חבריו למפגש הזה.  הם התחילו לבד, אחר כך הצטרפו בני הזוג, בהמשך באו גם הילדים, והיום הם באים כבר עם הנכדים. אורה מציינת בשמחה שבכל מפגש עולים סיפורים חדשים על תני ועל יהודה ז"ל.

אני מבקשת להודות לאורה על ששיתפה אותי, ובאמצעותי גם את הקוראים, בשימור הזיכרון של תני הי"ד.

עדנה שורץ-לובושיץ

 

 

 

מעניין לעניין באותו עניין

שלום לכל העוסקים במלאכת החייאת העבר והנצחתו

באשר לחברי בארות יצחק.

אגידכם דבר- ישירות מליבי.

מזה שנים אני משוטט, מהלך ומטייל באזור עוטף עזה.

כל פעם שהייתי עובר על יד המגדל העזוב

חשתי יתמות.

וכשהייתי משתהה על ידו הייתי מפזם ביני לביני :

"את אדמה בלב מדבר, ללא צל עץ ללא מטר

אל מרחבייך נדרימה אמרנו כי נשימה פנינו הנגבה."

איך שהוא,  לפני מספר ימים, הגעתי לקבוץ עלומים ונתבשרתי, כי  סביבת המגדל

תהפוך לאתר הנצחה.

יומיים לאחר מכן יצאתי מביתי בכפר עזה והלכתי למגדל ואורו עיני,

בה בעת החלטתי לערוך לנכדי חג בר-מצווה שני,

שגולת הכותרת שלו תהיה סיור מאתר ברכת המים אשר בניר עם, עד למגדל בבארות יצחק אשר בנגב. 

זאת ועוד, חלומי הוא ,שנכדי יניף שם את דגל מדינת ישראל.

אנא העבירו לאנשי בארות יצחק שקולם וזכר אחיהם לא נדם.

הנה בא נער והניף את דגל ישראל לזכר גבורתם.

שלכם שלמה נדב

כפר עזה.

 

מי היה נדב שלמה? מה עשה נדב שלמה?

לאחר מלחמת ששת הימים העניק מח"ט הראל, אל"מ אורי בן ארי, לנדב שלמה צל"ש על אומץ והתנדבות.

טור' נדב שלמה, על גילוי אומץ לב והתנדבות.

ביום ה-6 ביוני, לפנות בוקר, בעת לחימת החטיבה על מוצבי נבי סמואל, חילץ טור' נדב שלמה נפגעים מזחל"מ מרגמה שהתדרדר תחת הפגזת אויב. לאחר העברתם למקום מבטחים, הזיז שתי משאיות תחמושת שעמדו באזור המופגז על ידי האויב בלא שקיבל פקודה לכך.

הצל"ש הוסב לעיטור המופת.

                                                                                    הבה נצדיע לו,

נחום ברוכי

 

 

ב מ ו ע צ ה  י"ד בסיוון תשע"ג, 23 במאי 2013

 

1.     דיון והצבעה על נקלטים

המועצה דנה בהמלצת וועדת הקליטה לקבל לחברות את המשפחות:

רחל ורפי צור, שולמית ואופיר גריידי, טובה ומשה שי"ק ואלישבע והוד בואר.

כמו כן דנו בהמלצת ועדת קליטה לקבל למועמדות את משפחת גל וצביקה פרידמן ואת אורטל לנדה.

המועצה אישרה להעביר לאסיפה את הדיון על כל הנקלטים.

2.      ערעור משפחת אדן

המועצה דנה בבקשת אורי(ה) אדן לצאת לשליחות התנדבותית של חודשיים במחנה קיץ בארה"ב מטעם הסוכנות היהודית.

הדיון נערך במסגרת ערעור על החלטת המזכירות שלא להיענות לבקשתה.

המועצה אישרה את הבקשה.

רשם: אביעד ישראלי, יו"ר המועצה

 

 

באספת החברים   י"ז בסיוון תשע"ג  26 במאי 2013 

 

1.       האספה העבירה רשימת נקלטים ומועמדים להצבעה בקלפי לקבלה לחברות ולמועמדות.

2.       אושרה ההצעה להחליף דודי חשמל לדודי שמש בדירות החברים שבהן גג שטוח.

3.     לוועדת הקלפי, שחבריה הם דוד שפירא, ציפי לוי, חיים בן שימול ושורי אמיר, הצטרפו חי יום טוב ברוכי, עירית פורשר, יצחק שניאור ויפת שדיאל

רשמה: עדנה שורץ  הביאה לידיעון: דינה אמיר

 

 

                         לסבתא וסבא מרים ואליעזר תגרי

ולכל המשפחה

מזל – טוב

בשמחת בר המצווה של הנכד

עמית

בן צביה ויוני רייף-תגרי בשוהם

                                  דור ישרים יבורך

 

הרהורים

ביום חמישי שעבר השתתפתי באזכרה במלאת שנה לפטירתו של יוסק'ה אחיטוב ז"ל, ובשיעור שנתנה לזכרו הרבנית מלכה פיוטרקובסקי, הגדירה אותו כ"אדם אוהב אדם".

בין הציטוטים שהביאה בשיעורה, היה אחד שהתחבר לי בדיוק לנושא האספה ביום ראשון, כאילו נכתב עבורנו:

לכל יחיד סגולה משלו, יקרת המציאות שאינה נודעת לזולתו. לכל איש בשורה ייחודית להעבירה, צבע מיוחד להוסיפו למגוון הקהילתי. אדם בודד המצטרף לקהילה מוסיף מימד חדש לתודעה הציבורית, תרומה בלעדית משלו, הוא מעשיר את הציבור מבחינה קיומית, ואין לו תמורה.

הרב יוסף דב סולובייצ'יק.

 

השבוע קיבלנו שלוש משפחות חדשות לחברות: אלישבע והוד בואר, שולמית ואופיר גריידי ורחל ורפי צור, למועמדות קיבלנו את אורטל לנדה ואת גל וצביקה פרידמן. ברכות לכולם, ולנו שהתברכנו.

עם זאת, הרשימה לא מלאה, והתהיות רבות...  איפה טעינו? האם באמת הגיעו אלינו אנשים שממש לא מתאימים לנו? האם יכולנו לצפות את התוצאה מראש? האם חברים ניזונים ממידע שגוי המכריע את החלטתם בהצבעה?  ובשורה התחתונה, שאלת השאלות – הרי זו זכותנו הבסיסית להצביע, פשוט על פי ראות עינינו. האם ומתי זכות זו מגינה עלינו או פוגעת בנו? התשובות מן הסתם מורכבות, כבדות ומעלות עוד הרבה שאלות נוספות... על קליטה בכלל, ובמישור הפרטני והפרטי – על האפשרויות העומדות היום בפני המשפחה.

נגמרו לי המילים, אז אסתפק בציטוט: "יש סיבות לכל דבר, יש חלום שלא נגמר, בסוף הדרך עוד תהיה מאושר..."

 

בימים שני-שלישי השבוע התקיימה מועצת הקבה"ד בסעד, עוד על המועצה בעמוד"ש של נחמיה.

המועצה הייתה מפגש מרתק עם מגוון אנשים מעניינים מכל התנועה, ובמגוון נושאים הקשורים בחינוך.

ביום שני אחה"צ זכינו ללמוד מפי הרב ד"ר בני לאו, שבין השאר החמיא לתנועה שעוצרת באמצע הדרך לבדיקת הדרך. הוא המשיל את המועצה ל"תחנת דלק באמצע מסע", והתיאור אכן תאם מאד את התחושה שם.

 

עובר ושב...

מיכאל וחגית פורת – מתכננים להיפרד מאיתנו (זמנית?...) ביולי, לאחר שנת תושבות.

בהצלחה בכל אשר תפנו, ובתקווה שניפגש שוב בהמשך...

מור תורג'מן – מדריכה בבית הילדים, הצטרפה לצוות בית ילדים לפני כחודשיים, גרה במגורי הצעירים.

תהילה לוי – בתקופת מעבר אחרי שהייה לצורך לימודים בחו"ל, מצטרפת לצוות הפעילול למשך הקיץ, גרה במגורי הצעירים.

                                                                                  שבת שלום,

מילכה

 

 

השכנים שלנו

אנו רוצים לספר על השכנים שלנו, אולי אתם לא מכירים אותם.

השכנים שלנו הם משפחה תורמת, דתית, חברותית, ערכית, מתפרנסת, מעורבת.

כייף לנו לראות האחד את השני בבקרים בדרך לעבודה, מילה טובה, חיוך, טרמפ לתל אביב...

נעים לנו להתראות אחר הצהריים עם הילדים, ליד הנדנדות, לפעמים לקשקש על כוס קפה...

טוב לנו להיפגש בשבת, בניחותא, בבית הכנסת, בחדר האוכל, בגן תני - תסביר מה זה האתר שהקמת?

אם צריך משהו - אפשר תמיד לגשת, נתקבל בנועם ובשמחה, מדברים על הא ועל דא...

מחליפים מתכונים, עושים "על- האש", מדברים קיבוץ, משאילים ספר, כוס שמן, אוהל, סרט...

ואם כבר חיים בקיבוץ, אז עד הסוף - מידי יום שישי חליבת בוקר, בשביל החוויה...

"תרבותניקים", מטיילים, מעורבים בכל חג ואירוע, עוגה לכל שמחה, מעבירים שיעור לילדים...

כמעט שנתיים אנחנו שכנים, חברים, שותפים לדרך, ולנו היה ברור שיישאר כך הרבה שנים...

שורי וגיל מ"שכונת שבילי"

 

 

             לסבתא וסבא נורית ויצחק סוקולובסקי

ולכל המשפחה

מזל – טוב

בשמחת בת-המצווה

של הנכדה אחינעם

בת מיכל ומוטי סוקולובסקי בפתח-תקווה

                    והא-לקים שמחם שמחה גדולה

 

 

                  לסבתא רבתה רחל הלר

לסבתא וסבא יעל ויואב הלר

ולכל המשפחה

מזל – טוב

בשמחת בר-המצווה של הנכד נעם

בן אריאל הלר ומאיה

                             טוב ינחיל בני בנים

 

 

 

במסגרת חודש הקריאה, נארח את הצגת הילדים:

 

"ט ר ו פ ו ת י"

עכבר טייל ביער, שמח וטוב לב, ראה אותו שועל, ונהיה פתאום רעב. "לאן אתה הולך?" פתח שועל בשאלה, "אולי תבוא לארוחה אצלי במחילה?" העכבר החכם מצליח להתחמק מהשועל הרעב, וגם מהינשוף, מהנחש ומהטרופותי הנורא, שהחליטו כולם להפוך אותו לארוחה טעימה.

איך הוא עושה את זה, ומה זה בכלל טרופותי? הכול יתגלה לכם בהצגה.

 

ההצגה, תתקיים ביום רביעי הקרוב

כ"ז בסיוון, 5 ביוני, בשעה 16:00 , בספריית בארות יצחק,

ילדי חוץ מהמעונות שלנו מוזמנים בעלות של 15 ש"ח.

 

לאחר ההצגה יתקיים הפנינג של מכירת ספרים משומשים

במחירים סמליים, דפי פעילות והכנת סימניות.

 

              כולם מוזמנים!

 

 

אילנה לרמן

 

 

 

שלום לכולם,

בחירת רב ראשי

במועצה שהתקיימה השבוע בקיבוץ סעד, התקבלה ההחלטה הבאה:

 

 

 

 

 

 

 

חומה ומגדל

במסגרת פרוייקט 'חומה ומגדל' שוב הוקם יישוב קטן בנגב המערבי: גרעין יונתן בעלומים עשה את המלאכה באופן מעורר השתאוּת – רֵעוּת, חריצוּת, רוח טובה והרבה נשמה וחלוציות! גופים חינוכיים שונים מעוניינים לנצל את הפרוייקט ולשלב במסגרת עבודתם החינוכית את העשייה הפיזית וההתלהבות בבניית יישוב בעבודה מאומצת במהלך הלילה. כעת נמצא כל המערך (קרשים, ציוד מטבח וכו') בקיבוץ עלומים, ואנו מחפשים עוד קיבוץ בצפון הארץ "שיאמץ" את הפרוייקט, יאכסן אצלו את כל הציוד, ייתן את המסגרת החלוצית-היסטורית-חינוכית המתאימה, ויאפשר לקבוצות בצפון הארץ לעבור את החוויה החלוצית. פרטים אצל רזי בן-יעקב.   

 

 

התייעצויות

ביום שישי האחרון התקיימו במשרדי ארגון הקניות "גרנות" שתי פגישות. הראשונה של צוות הקרקעות הקיבוצי, שהתכנס להחלפת דעות לאחר קבלת "סיכום דיון" שהתקיים בלשכת שר השיכון. ברקע עומדת מערכת היחסים הקשה והבלתי-אפשרית בין מינהל מקרקעי ישראל לבין תנועות ההתיישבות, והכוונה היא להגיע להסכמים ולהסדיר את הבנייה הכפרית בקיבוצים ובמושבים לטווח ארוך.

הפגישה השנייה כונסה ביוזמת ראשי מועצות אזוריות (יהודה שביט – מטה אשר, ד"ר מוטי דלג'יו – דרום השרון, כרמל סלע – חוף הכרמל), ובה נטלו חלק נציגי התנועות הקיבוציות והמושביות, ונציגי הארגונים הכלכליים הקיבוציים. על הפרק עמדה שאלת התפתחותו של המרחב הכפרי, שחולשתו הפוליטית הנוכחית ידועה, והשינויים הפנימיים המתחוללים בו מצריכים הנהגה והובלה.

 

ההנהלה הארצית של בני עקיבא

בישיבה האחרונה של ההנהלה הארצית של בני עקיבא התקיים דיון מעניין על דרכי העבודה של המליאה, במטרה להופכה לגוף משמעותי בחיי התנועה. בפועל, מזכירות התנועה ופעיליה מנווטים את דרכה של התנועה המונה עשרות אלפי חניכים, הם מקבלים את ההחלטות השוטפות, וחברי מליאת ההנהלה הארצית מרגישים שהדיונים במליאה מרוחקים. כתוצאה מכך, לעיתים קרובות לא מגיעים חברי ההנהלה לישיבות המליאה. המזכ"ל דני הירשברג חזר ואמר: "אני מעוניין שההנהלה הארצית תוביל את התנועה, ותנחה את הפעילים שבשטח". התקבלה ההצעה לחלק את חברי ההנהלה הארצית ל- 4 וועדות: חינוך והדרכה, מדיניות ציבורית, בוגרים והגשמה, ארגון וכספים (יו"ר נחמיה רפל). הרב ד"ר יהודה ברנדס קיבל על עצמו את תפקיד יו"ר ההנהלה הארצית. המשך הישיבה הוקדש לדיון בנושא גיוס בנות לצה"ל, מתוך מוּדָעוּת לפסק ההלכה של הרבנות הראשית מחד גיסא, ומאידך גיסא, לכך שבפועל, בוגרות בני עקיבא מתגייסות לצה"ל במספרים גדלים והולכים, לתפארת בית גידולם וחינוכם.

 

מועצת החינוך של הקיבוץ הדתי

ביום שלישי בלילה, שעות אחדות לאחר שהסתיימה "מועצת החינוך", כתב אמיתי פורת (מרכז אגף חברה במזכירות הקיבוץ הדתי, והאחראי על הכנת המועצה וביצועה) את המכתב הבא:

                               

לחברַיי במזכירות הפעילה,

תודה גדולה על כל המאמץ וההשקעה שהשקעתם בהכנות לפני ובמהלך המועצה.

לענ"ד היו במועצה קטעים מרגשים ומרוממים, יש קריאות כיוון חדשות, יש כאלו המכוונות להמשך ופיתוח העשייה הברוכה שקיימת בשטח, ויש גם כיוונים ליצירת כלים חדשים בתחומים שונים.

יש גם עבודה רבה שעלינו לקדם, ואנו מקבלים אותה בשמחה!

 

ואנו מוסיפים תודה גדולה לאמיתי ולכל המשתתפים במועצה – מבוגרים וצעירים, נשים וגברים, חברים ותושבים. תרומתכם לדיונים ניכרה מאוד, ומועצה כזו שמשתתפים בה מכל קשת הגילאים ומספרם של הצעירים אינו נופל ממספר הוותיקים, הייתה בהחלט משב רוח מרגש וטוב לכל מי שנכח בה.

ברגעים כאלה חשנו כולנו גאווה ושמחה על היותנו חלק מתנועה שעוצרת ליומיים על מנת לחשוב, לבדוק, לנתב דרכים חדשות; להיות חלק מתנועה שלא מפחדת לבדוק את עצמה, לראות את הטוב אך גם לגעת בשאלות ובסוגיות הדורשות תיקון על מנת להיות תנועה עוד יותר טובה ובעלת משמעות גם כלפי עצמה וגם כלפי הציבור הציוני דתי, וכלפי עם ישראל כולו.

כעת נותר למזכירות הפעילה להפשיל שרוולים ולצאת להמשך המסע – תפעול הצוותים השונים להמשך הדיונים, הקמת צוותי חשיבה על פי היעדים שהוצבו במועצה, ולבסוף – קביעת מועד ליום מועצה נוסף (בחורף תשע"ד) שבו יתקבלו חלק מההצעות שנדרש בהן תהליך נוסף בדרך גיבושן להצעות החלטה.

בעז"ה, נעשה ונצליח!

שבת שלום,

                                                             נחמיה רפל

 וחברי המזכירות הפעילה

שבע המיתוסים הגדולים שהורסים לכם את הדיאטה

ו־9 טיפים פשוטים שיעזרו לכם לנצח

 

פריכיות אורז עדיפות על לחם
יש מחשבה שגויה שלחם משמין ושעדיף לאכול פריכיות אורז. ניתן להגיע גם ליותר כפות ממרח, ואז לא חסכנו קלוריות, שומן או פחמימות.   ההמלצה שלי: הקפידו על לחם איכותי, בדקו שהוא מכיל דגנים מלאים, הציצו לכמות הנתרן בטבלת הסימון התזונתי (רצוי שתהיה נמוכה ככל האפשר) ובחרו את הלחם האיכותי ביותר, שגם טעים לכם).

גרנולה ודגני בוקר הם דבר נפלא
לא, לא ולא. הם רק נראים בריאים. הם מכילים בדרך כלל כמות גדולה של סוכרים ושל שומנים.

מזונות לייט טובים לדיאטה
אל תתפתו לאכול מוצרים שעל האריזה שלהם כתוב "לייט" (רטבים לסלט) או "מופחת קלוריות" (חמאה או מיונז). הסימון הזה מעיד שהמוצר מכיל עד שני שלישים מכמות הקלוריות שיש במוצר המקורי. גם מוצר הלייט עלול להיות עשיר בקלוריות. חמור מכך: לא פעם הוא טעים פחות, וכדי להרגיש את טעמו ניאלץ לשים ממנו יותר. אז מה הרווחנו מזה?

אוכל מוכן שלא דורש טיגון הוא מצוין -  גם הצ'יפס וגם השניצל המוכנים טוגנו לפני שהוקפאו.

חטיף ללא כולסטרול אפשר לאכול בלי חשבון
חטיפים כשמם כן הם - חוטפים אותם בלי חשבון, כך שבדרך כלל אתם לא שמים לב שאכלתם שקית שלמה של החטיף או נשנשתם מזו של הילד. אם החטיף לא מטוגן או ללא כולסטרול, מופחת שומן או מחיטה מלאה - אין בכך כדי להעיד על טיבו.

גלידת סורבה וארטיק קרח ידידותיים לדיאטה
מדובר בשני ממתקים מרעננים המכילים 0% שומן, אבל מכילים כמויות סוכר לא מבוטלות. 

פירות הם תחליף לארוחה

פירות הקיץ מפתים מאוד, ולא פעם תעדיפו קערת פירות עשירה בסוכרים על חשבון ארוחה עיקרית המכילה את כל אבות המזון.   ההמלצה שלי: אכלו שתיים עד שלוש מנות פרי בין הארוחות ולא במקומן. 

ולסיום, תשעה טיפים לירידה במשקל:
 • הקפידו על אכילה מסודרת כל שעתיים עד ארבע שעות.
 • השביעו את קיבתכם בארוחה עיקרית (בוקר, צהריים או ערב) או בארוחת ביניים פעמיים־שלוש ביום.
 • הקפידו על הכמויות בכל ארוחה.
  •שתו 10 כוסות מים ביום והימנעו משתייה מתוקה.
•  אכלו פירות וירקות.
•  הפחיתו בממתקים ובחטיפים.
 • אכלו מזונות עשירים בסיבים תזונתיים.
 • הקפידו על אכילת דגנים מלאים, שומן טוב ומזון דל בסוכר ובשומן רווי.

  אל תשכחו פעילות גופנית לפחות ארבע פעמים בשבוע. 
                                                      הביאה לידיעון: ד"ר ליאורה ארונסון

 

 

כ ל ב ו ד ף

שעור בפרשת השבוע במועדון: דינה אמיר  

אחות תורנית: ברוריה לנדה - פלאפון 61999

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

כל הכבוד

לטלי-ה שניאור עם זכייתה במדליית זהב בתחרות ההתעמלות הארצית של האולפנות שהתקיימה לאחרונה בגבעת וושינגטון.  טלי-ה התחרתה במסגרת הנבחרת של אולפנית ישורון בפתח-תקווה שבה היא לומדת.

נבחרת האולפנית קטפה כשליש מכלל המדליות שחולקו בתחרות. (תודה לעלון "מצב הרוח" שממנו נלקחה הידיעה).

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

אזכרה ליהודה נוה ז"ל

במלאת שנה לפטירתו של לואי-יהודה נוה תתקיים אזכרה ביום ראשון א' בתמוז, 9 ביוני

בשעה     19.00  בבית העלמין. יציאה מהחניה בשעה 18.45

בשעה     20.30 – לאחר תפילת ערבית – ניפגש בחדר האוכל ללימוד ודברים לזכרו.

רותי נוה והמשפחה

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

ח' בתמוז

ביום ראשון בעוד שבועיים, ח' בתמוז, 16 ביוני, נקיים את האזכרה השנתית לחברינו שאינם עוד עמנו.

האזכרה תתקיים בחדר האוכל.

19.30   מפגש רעים

20.15   תפילת ערבית בבית הכנסת

20.30   התכנסות בחדר האוכל

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

מפעילי הערוץ: הדס וגבי

AtarimTR