ידיעון 2835 פר' עקב

בס"ד, י"ט מנחם-אב תשע"ג  

 

ע ק ב

 

 

 

 

 

19.21

הדלקת נרות שבת

08.30

תפילת שחרית

19.30

מנחה, קבלת שבת

 ערבית, דרשת הרב

11.30

שעור בפרשת השבוע במועדון

שעור במשניות בשטיבל

20.45

סעודת שבת בחדר האוכל

12.00

סעודת שבת בחדר האוכל

מכונת השטיפה תפעל

בשעות 21.30 – 23.30

בבקשה להביא כלים עד 23.00

13.30

מנחה גדולה

17.15

שעור בדף יומי

17.30

נשים אומרות תהלים – בבית סעדון

18.00

שעור לנשים בפרקי תהלים – מועדון לחבר

18.00

מנחה

20.22

ערבית, הבדלה

 

 

זמני תפילה במשך השבוע

שחרית  א, ג, ד, ו'            06.00

שחרית ב, ה                    05.50                      

מנחה ברחבת חדר האוכל   13.30

מנחה בבית הכנסת           18.30

רבע לערבית-לימוד הלכות  20.00    

ערבית                           20.15

עונג שבת לילדים בשעה 11.30

  כיתות א-ג   הרב ירון בן-דוד  

  כיתות ד-ו    עזי אלטשולר  

 

  חטיבה        משפחת דיקן

 

 

לוח השבוע

 

יום ראשון

19.00

שעור - גדולי המחשבה הישראלית

חדר עיון

יום שני

17.30

התעמלות לגברים

בית שפירא

יום שלישי

09.00

בית מדרש לגמלאים

מועדון לחבר

יום רביעי

17.30

צ'י קונג לבגירים

מועדון לחבר

18.30

מפגש ערבית לבגירים

מועדון לחבר

19.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

20.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

יום חמישי

19.00

שעור ניצוצות מהדף היומי

חדר עיון

יום שישי

06.30

שיעור בדף יומי

חדר עיון

 

 

השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון

 

תורני נוער ברפת:   בוקר -       רפאל סעדון

                            צהריים -    צוריאל בן-שמול

 

 

 

צדקה  וסביבה

לפני כמה שנים התחלנו לאסוף מיכליות/קלטות דיו ריקות כדי למכרן למִחזור/שימוש חוזר. 

עבור אלה שנאספו בשנה האחרונה קבלנו 215 ₪ שנשלחו לצדקה.  תודה וכל הכבוד לכל מי שעזר באיסוף! 

המבצע ממשיך:

לרוב מיכליות/קלטות הדיו והטונר הריקות של מדפסות מחשב ושל מכונות צילום יש ערך כספי. 

החברה שאיתה אנו עובדים ממלאת אותן מחדש ומוכרת אותן.  אין אפשרות לנצל את כולן מחדש, אבל מפני שהן מכילות מתכות מסוכנות, כאשר זורקים אותן לאשפה מי הגשמים מחלחלים דרכן והמתכות מגיעות למי התהום - שאותם אנו שותים (מסיבה זאת אוספים גם סוללות).  החברה מטפלת באלה שהיא אינה יכולה לנצל.  לכן היא מוכנה לקבל מאיתנו כל סוג של מיכליות/קלטות דיו או טונר.

ארגז לאיסוף מיכליות/קלטות דיו וטונר ריקות נמצא לפני הסיפריה, על אדן החלון.  אפשר לשים בו כל סוג של מיכליות/קלטות דיו או טונר ממחשב או ממכונת צילום.

רחל שפירא

 

 

מה בגיליון?

·         על קצה הלשון – הרב ירון

·         צוות צבי-בונדי – עדה צונץ, אביב יעקבס 

·         מגיעים ל"סיירת" – אבנר סוקולובסקי

·         ונשמרתם לנפשות ילדיכם – קופ"ח הכללית

·         דור ההמשך – סיגי גרינברגר, וועדת הצעירים

·         פסטיבל הקיץ – טל פורשר, צוות הקיץ

·         בקיבוץ הדתי – עמוד"ש 172

·         מים אל ים – חניכי סניף בני-עקיבא המקומי

                                           כלבו דף ולוחות זמנים

                                                                 קראו בנעימות !

המערכת

 

 

       נר זיכרון !

      יוסף ברוך אילני הי"ד – כ"ה מנחם-אב תשי"ז

 

 

 

 

הַצִּרְעָה – משה מבטיח לישראל: "גַם אֶת הַצִּרְעָה יְשַׁלַּח ה' אֱ-לֹהֶיךָ בָּם עַד אֲבֹד הַנִּשְׁאָרִים וְהַנִּסְתָּרִים מִפָּנֶיךָ". בכך הוא חוזר על הבטחת ה' (שמות כג, כח): "וְשָׁלַחְתִּי אֶת הַצִּרְעָה לְפָנֶיךָ וְגֵרְשָׁה אֶת הַחִוִּי וְאֶת הַכְּנַעֲנִי וְאֶת הַחִתִּי". ואכן, יהושע, בסוף ימיו, (יהושע כד, יב) אומר לישראל שכך קרה: "וָאֶשְׁלַח לִפְנֵיכֶם אֶת הַצִּרְעָה וַתְּגָרֶשׁ אוֹתָם מִפְּנֵיכֶם... לֹא בְחַרְבְּךָ וְלֹא בְקַשְׁתֶּךָ". מה היא אותה צרעה? רוב המפרשים מסבירים שהכוונה לחרק שנקרא גם היום צרעה. אך לא ברור כיצד החרק הקטן הזה אמור לגרש את הכנענים. חז"ל הרחיבו בתיאורי נסים ונזקים שאותו חרק גרם לכנענים. ואולם, קאסוטו מעלה השערה שהצרעה היא כינוי לפאניקה, ולטענתו ישנה מלה דומה בערבית שמשמעה בהלה הגורמת למנוסה.

לֹא עַל הַלֶּחֶם לְבַדּוֹ יִחְיֶה הָאָדָם – אחת המטרות של ההליכה במדבר היא "לְמַעַן הוֹדִעֲךָ כִּי לֹא עַל הַלֶּחֶם לְבַדּוֹ יִחְיֶה הָאָדָם כִּי עַל כָּל מוֹצָא פִי ה' יִחְיֶה הָאָדָם". הלחם אינו הגורם לחיים, אלא רצון ה'. כיום משמש הביטוי לכך שאדם זקוק לעוד דברים מלבד לחם.

גֶּפֶן אוֹ גָּפֶן? – "אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן". כאשר המלה 'גפן', כמו מלים מלעליות רבות נוספות (אֶרֶץ, כֶּסֶף, גֶּשֶם, וכו') מופיעה בסוף משפט (כשהטעם הוא סוף פסוק, אתנחתא, ולפעמים גם זקף וטפחא), היא מנוקדת גָּפֶן ולא גֶּפֶן. לפי זה, כאשר אנו מברכים על היין, יש לומר 'בּוֹרֵא פְּרִי הַגָּפֶן'. כך נוהגים האשכנזים. אך הספרדים אומרים 'בּוֹרֵא פְּרִי הַגֶּפֶן', כי הם רואים את התשובה 'אָמֵן' כחלק מהמשפט. גם במשפט 'מַשִּׁיב הָרוּחַ וּמוֹרִיד הַגָּשֶׁם', הספרדים אומרים 'גֶּשֶׁם', כי הם משלימים את משפטו של החזן במלה 'לִבְרָכָה'.

כֹּחִי וְעֹצֶם יָדִי – לקראת הכניסה לארץ מזהיר משה את ישראל: "פֶּן תֹּאכַל וְשָׂבָעְתָּ... וְרָם לְבָבֶךָ וְשָׁכַחְתָּ אֶת ה' אֱ-לֹהֶיךָ", וזה יגרום לך לומר: "כֹּחִי וְעֹצֶם יָדִי עָשָׂה לִי אֶת הַחַיִל הַזֶּה". זהו מקור הביטוי המעיד על כפיות טובה. אגב, משה אינו שולל זאת לחלוטין, אלא רק מבקש להוסיף על כך: "וְזָכַרְתָּ אֶת ה' אֱ-לֹהֶיךָ כִּי הוּא הַנֹּתֵן לְךָ כֹּחַ לַעֲשׂוֹת חָיִל". כלומר: אכן כוחך הוא שעשה את החיל הזה, אבל אל תשכח שכוחך הגיע אליך מהקב"ה.

הַכֹּל בִּידֵי שָׁמַיִם חוּץ מִיִּרְאַת שָׁמַים – לאחר שמסיים משה את הסקירה ההיסטורית, הוא פונה לישראל ואומר: "וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל מָה ה' אֱ-לֹהֶיךָ שֹׁאֵל מֵעִמָּךְ כִּי אִם לְיִרְאָה אֶת ה' אֱ-לֹהֶיךָ". את כל הנסים הגדולים הללו הוא יכול לעשות. מאיתנו הוא מבקש רק יראת ה'. מכאן אמרו חז"ל (ברכות לג, ב): "הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים". 

הָאֵ-ל הַגָּדֹל הַגִּבֹּר וְהַנּוֹרָא – המלים האלה, המוכרות לנו מתחילת תפילת העמידה, לקוחות מתוך פרשת השבוע. הגמרא (ברכות לג, ב) מספרת שהיה חזן שהוסיף תארים נוספים לקב"ה, אך ר' חנינא נזף בו ואמר לו שמכיוון שאין ביכולתנו להקיף את כל שבחי הקב"ה, אנחנו אומרים רק את השבחים שאותם אמר משה רבנו וקבעו אנשי כנסת הגדולה.

הרב ירון

 

 

צוות צבי-בונדי

אביב שמשרתת כמפקדת ב'חוות השומר' - בסיס של חיילי מקא"ם (מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות) - סיפרה וביקשה ללמוד וללמד על חייו של צבי אחי במסגרת "פרויקט –חלל", שבו כל מפקדת בוחרת שם של  חלל  צה"ל, והצוות שהיא מדריכה ייקרא על שמו של אותו החלל מרגע סיום המסע ולאורך כל הטירונות.                      אביב בחרה לכבד את זכרו של דודה, ולקרוא את צוותה על שם צבי אחינו הי"ד.

בתום המסע  נקרא  הצוות שנושא את שמו "צוות  צבי-בונדי".  הם לומדים מי היה החלל שעל שמו הם נקראים, ומה אפיין  אותו בדרכו בצבא ובחיים. חלק מהלימוד הוא מפגשה עם המשפחה, וממנה הם שומעים עוד אודות החלל, והם זוכים להכירו היטב.

בכיתה הלימוד ב'חוות השומר' יש פלקט עם תמונתו, וכל חייל בוחר ערך אחד מחייו של צבי שהוא מחליט לקחת איתו להמשך חייו. את הערך שבחר הוא מדביק סמוך לתמונתו ופועל לאורו.

צוות הפיקוד בחוות השומר שם לו כמטרה לגרום לשינוי חינוכי חיובי בחיי החייל /הטירון. שינוי זה  מהווה נדבך חשוב בהמשך דרכו הצבאית  ואזרחית.

אביב הפעילה את כל המשפחה וחברים של צבי כדי לארח את החיילים באופן מכובד, ושיהיה להם יום מהנה ומלמד.

לצה"ל  יש שעון משלו, ובמקום להגיע בשעה 10:30-11:00 הגיעו בשעה 14:20. למרות הכול, אלי ברמן, אליהו ושלמה – בני כיתתו של צבי - נרתמו למשימה. אלי  סיפר על החיים כילדים בקיבוץ ועל אחריות ונשיאה בנטל עבודה והאחריות לחברים ולקיבוץ.  אליהו דיבר על אחריות כצוות לדאוג לאחר/ ולשונה בקבוצה.

רבין  הייתה אחראית על הצד הלוגיסטי: המקום, הכיבוד וארוחת הצהריים.

אני הראיתי תמונות ומכתבים ואחר כך הם זכו לצפות בסרט שערכנו לזכרו במלאות 30 שנה לנפילתו.

החיילים היו נרגשים מאד .

תודה לאביב שחשפה אותנו לפרויקט מלמד וחשוב  במלאת 40 שנה למלחמת יום כיפור.

                                                   עדה צונץ – גם בשם אמא ואמיתי                                                               

 

תודה !

אחרי שעדה סיפרה  על הפרויקט שיש לנו בחוות השומר ועל הביקור המיוחד אצל המשפחות,

ברצוני להודות לחברים של צבי שתרמו מזמנם וסיפרו על צבי הי"ד ולהנצחתו.

תודה לאסתר על העמדת בית הילדים לרשותנו.

לצוות המטבח על האוכל הטעים ועל הרצון לעזור ולהגיע לאירוח מושלם.

                                                        אביב יעקבס

 

 

" ה י ח י ד ה  "

מוריה, את לא יודעת כמה אבא מרגיש רע שעד היום לא כתבתי לך אף מילה, ובלי ששמתי לב את או-טו-טו מתחיילת ומתגייסת ליחידה. רגע לפני שאת מתחילה מסלול בגן חרוב, אני רוצה לתת לך כאן טיפ מאוד חשוב. תכניסי לך אותו טוב טוב לזיכרון ולאייפון, לביפר ולאיתורית, ותשימי אותו בקול רם גם בדיבורית.

מוריה, תדעי לך שכל כל כל מה שרותי תגיד לך בגן הוא שריר וקיים, כי היא נמצאת שם מאז בריאת העולם.

אני לא יודע אם סיפרו לך בגן דקל, אבל ביום השישי א-לוקים ברא את רותי, ומאז היא שם, מחנכת בנים ובנות ועושה איתם סדר בחצר הגרוטאות.  עכשיו, מוריה, הגיע תורך.

אם בסתם יום בהיר אחד תצאו לטיול רגלי לכיוון בית הספר מודיעים, רותי בטח כבר תספר לכם שבית הספר נמצא צפונית לנחלים ודרום מערבית למגשימים, ונופך נופלת על הכיפה שביניהם.

אני אומר לך, מוריה, שאין לך מה לפתוח מפה ולבדוק אותה, כי זה ידע שנצבר אצלה אחרי שנים של טיולים רגליים.

אם בסתם יום מעונן תצאו לכם לטיול אופניים, שלא תחשבי להשיג את רותי עם הפדאלים, כי אין לך סיכוי.

שלא תחשבי שאם את יותר צעירה, אולי תִקחי אותה בעלייה, כי רותי לוקחת שיעורי פילאטיס בגבעת השלושה, ויש לה כושר לא נורמאלי.  תדעי לך שאת הסיבוב שאתם עושים, רותי עושה כבר שלושה עשורים, והיא מכירה את כל הסיבובים והאבנים שבדרך.  אם את שואלת אותי, מוריה, תמיד תמיד תִסעי בקוליסים שרותי משאירה אחריה. אני מבטיח לך שתגיעי למקומות ומחוזות גדולים ויפים.

באחד הלילות אתם בוודאי תצאו לטיול לילי, ואני בטוח שרותי תראה לכם את כוכב הצפון, ותספר לכם שהוא מקיף את הדובה הקטנה, כי נמאס לו להיות הכוכב היחיד שהקיף את הדובה הגדולה, וכל שאר הכוכבים רק מאירים.  אני אומר לך, מוריה, שאין לך מה לבדוק אותה באנציקלופדיה, כי לרותי יש טונה של ידע.

חוץ מזה, תגידי לכל הניצנים שלא ישכחו לשים בטריות בפנסים. ואני אגלה רק לך, מוריה, שבסוף תחכה לכם פיצה בגן המשחקים. רק אל תגלי לאף אחד, כי זה עוד לא הותר לפרסום.

אם רותי תגיד לכם שהביצה הייתה כאן לפני התרנגולת, שלא תחשבי שהיא מתבלבלת, כי היא הייתה גננת של שניהם והיא יודעת בדיוק מי הגיע ראשון.

באחד מהימים בצהריים, אתם תצאו עם ההורים לטיול בהרי ירושלים. אני בטוח שרותי תיתן לכם להריח פרחים, ותלמד אתכם שהפרחים נושמים CO2 ופולטים את דו-תחמוצת הפחמן.

אין לך, מוריה, מה לבדוק את רותי בגוגל, וחבל לך על הזמן, כי מה שרותי אומרת הוא שריר וקיים.

מוריה, שלא תפריעי שם בשעת סיפור, כי ישלחו אותך לשמור.

בעוד שנתיים, מוריה, כשבעזרת השם תסיימי בחרוב מסלול, אולי רותי תמליץ לנו להשאיר אותך שם בוגרת וותיקה, ותמשיכי בחרוב לקצונה.  אני מבטיח לך שאז כבר תוכלי את האופניים לשים בחניית האופניים של רותי (תמיד עם הפנים כלפי חוץ...) ותראי לניצנים את הדרך לחוג קראטה, ותוכלי לשתות עם רותי קפה באוהל המטפלות, וגם תהיי כבר מוסמכת להחליט מי תהיה אמא של שבת ומי יישאר שבת.

אבל עד אז, מוריה, אני מבטיח לך שבשום מקום בתבל לא תמצאי גן כמו גן חרוב, גם לא בגוגל.

אז מוריה, שפרי הופעתך לפני הכניסה לבסיס, והמון בהצלחה !

רס"ל אבא

ולך, רותי, שלא תעזבי את הפיקוד על היחידה, ותמשיכי עוד שנים רבות לעשות שם נפלאות בעזרת הגננות האחרות.

אבנר סוקולובסקי

 

 

שלא נזדקק

 

שלום רב,

לאור המקרים המצערים שאירעו בימים אלו  הקשורים לשכחת ילדים ברכב –  מועברים הדגשים שפרסם ארגון "בטרם" בנושא. אנא  - העבירו את המידע החשוב הזה להורים

                                                  בברכת המשך קיץ טוב ובטוח.

 

רקע מחקרי בנושא

נעילת ילדים ברכב סגור הינה מסוכנת בעיקר בחודשי הקיץ. חום קיצוני משפיע על תינוקות ופעוטות במהירות רבה יותר ובצורה חמורה יותר מאשר על מבוגרים.

מכיוון שממדי הגוף של ילדים קטנים, טמפרטורת הגוף שלהם עלולה לעלות במהירות הגדולה פי שלושה עד חמישה מהמהירות שבה עולה טמפרטורת הגוף של מבוגר. במחקרים נמצא כי בתנאי חום של 36.8 מעלות צלזיוס מחוץ לרכב, חום פנים הרכב עולה בכ- 75% ב- 5 הדקות הראשונות.

גם אם משאירים חלון פתוח מעט, מידת החום במכונית עולה לרמות מסוכנות ביותר לילדים, למבוגרים ולבעלי חיים.

 

מה החוק אומר

בישראל, סעיף 361 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 עוסק בנושא "השארת ילד ללא השגחה" ולפיו: המשאיר ילד שטרם מלאו לו שש שנים בלא השגחה ראויה, ובכך מסכן את חיי הילד או פוגע או עלול לפגוע פגיעה ממשית בשלומו או בבריאותו, דינו – מאסר שלוש שנים; עשה כן ברשלנות, דינו – מאסר שנה; עשה כן במטרה לנטוש את הילד, דינו – מאסר חמש שנים.

לגבי רכבי הסעת ילדים, יש לציין שבישראל חלה על הנהג חובת סריקת רכב לאחר הורדת הילדים מרכב ההסעה.

 

המלצת 'בטרם'  

לעולם לא משאירים ילד ברכב - אפילו לא לשנייה אחת. זה יכול לקרות לכל אחד מאיתנו:

1.      שִכחת ילדים ברכב מתרחשת לרוב במצב שבו ההורים מחליטים להשאיר את הילד לכמה דקות לטובת סידור מהיר. לרוב הדבר נעשה מתוך התחשבות בילד.

כמה פעמים חשבתם לעצמכם "הוא בדיוק נרדם וחבל לי להעיר אותו;  הוא נשאר לנוח עם הרדיו;  אני רק מוציאה הילד השני מהגן" וכד'. 

גם אם אתם חושבים שאתם יוצאים לדקה מהרכב ואתם באמת מתכוונים לכך, אינכם יכולים להבטיח שלא תתעכבו יותר מכך.

2.      מקרה נוסף שכיח הוא מצב של שינוי שיגרה.

סיטואציות שבהן נשכח הילד ברכב מתרחשות לרוב בשל הסחת דעת או עקב שינוי שגרה. פעולות רבות במהלך היום אנו מבצעים אוטומטית בלי לחשוב עליהם, ולכן בסיטואציה של שינוי שיגרה אנו מרוכזים בדרך או בשיחת טלפון וקיומו של הילד (הרגוע) ברכב יכול לרגע להישכח מאתנו.

מצב זה יכול להתקיים כאשר הורים מתחלפים ביניהם בשגרת היום ובחלוקת התפקידים של איסוף/פיזור הילדים בגנים. אלו מקרים שיכולים לקרות לכל אחד מאיתנו, ולכן חשוב להיות מודעים לכך כל הזמן.

 

חומר הסברתי נוסף בנושא אפשר למצוא:

§         באתר 'בטרם' בלינק המצורף : http://www.beterem.org/pages/השארת_ילדים_ללא_השגחה_ברכב.aspx  

§         עלון קיץ - http://www.beterem.org/download/files/עלון%20קיץ%20באחריות%20עברית.pdf

§         סקירת מוצרים למניעת שכיחת ילדים ברכב

                                                                                                  בברכה,

    ד"ר יעל רייכנברג - מומחית ברפואת משפחה

                                                         מנהלת רפואית, מחוז דן פ"ת

הובא לידיעון בידי ד"ר ליאורה

 

 

 

לסבתא וסבא חנה ונחום ברוכי

ולכל המשפחה

שפע ברכות

בשמחת בר-המצווה

של הנכד איתי

                 בן אביטל ודודיק ברוכי בנופי-פרת

                        בן חכם ישמח אב

 

 

 

לסבתא וסבא רחל ודוד שפירא

ולכל המשפחה

מזל – טוב

בשמחת בר-המצווה של הנכד

איל

              בן ציפי ואופיר לוי בקיבוץ מירב

                            ברכת ה' היא תעשיר

 

 

 

                           לסבתא וסבא דבורה ומיכאל נתנזון

ולכל המשפחה

מזל – טוב בהולדת הנכד

בן לורד ורועי נתנזון בפתח-תקווה

תזכו להכניסו בבריתו של אאע"ה

ולגדלו לתורה, לחופה ולמעשים טובים

פסטיבל הקיבוץ

מרוץ הקיבוץ עבר בצורה ממש מהנה וכיפית.

ביום רביעי האחרון הגיעו משפחות הקיבוץ למגדל המים, התחלקנו לקבוצות ומשם כל קבוצה יצאה לדרך. עברנו בין 10 בתים שונים ומגוונים בקיבוץ, התארחנו והתרשמנו, ובעיקר הכרנו כמה בתים מעניינים מבפנים. ראינו עבודות פסיפס, ניסינו לחייג בטלפון מחוגה (בגלל זה אומרים ״לחייג״?)... אפילו האזנו למופע פסנתר אינטימי, ועוד ועוד...

אחרי המרוץ המתיש והמהנה רצנו לחדר האוכל לארוחת ערב מדהימה, מרגשת, וגם מעולה. 

זה לא ברור מאליו שיש לנו פעילויות בקיבוץ. בעידן שבו כולם סוגרים את עצמם בבית ומתקבצים סביב הטלוויזיה, נדיר לפגוש באנשים הרצים מבית לבית, ואנשים הפותחים את דלתותיהם לעוברים ושבים.

אני אישית נכנסתי במסגרת המשחק להרבה בתים שלא ביקרתי בהם מעולם, או לא הייתי בהם המון שנים. אני מקווה שהצעד הבא בתהליך יהיה חידוש וועדת התרבות, הכנסת דם צעיר לוועדה והרצת פרויקטים תרבותיים בהיקף רחב.

אני אשמח אם בפעילויות הבאות נראה עוד פרצופים, מוכרים יותר ומוכרים פחות, כי זה מה שעושה אותנו לקבוצה (וסליחה על הבוטות) - היציאה מהבתים וההתכנסות המשותפת בפעילויות השונות.

אחת המטרות הגדולות שהצבנו לעצמנו בצוות הקיץ: מפגש של כמה שיותר חברים ובני משק במקומות המרכזיים ובשבילי הקיבוץ, ומתוך כך, ארגון ארוחות ערב משותפות בחדר האוכל, בתוספת פעילות חברתית, בין   

                                              בזמן הארוחה או בצידה. 

שימו לב לפרסומים, עדכנו את כל מי שצריך, ובעז"ה נהנה ביחד מקיץ שופע אירועים חברתיים ופעילויות משותפות. הילדים רוצים את זה ונהנים מזה, ואיתם גם ההורים והסבים....

אז אחרי סדנת השוקולד המשמינה והקורעת מצחוק, אחרי ערב פתיחת הקיץ, ואחרי מרוץ הקיבוץ, היכונו לפעילויות הבאות: טיול בוקר, פתיחת אלול בפעילול - כולל ארוחת ערב "פעילולית", נסיעה לים, יום כיף ויצירה ב"חורשה" בשיתוף ילדי הפעילול עם ילדי המעון והוריהם, ולסיום הקיץ – ערב בבריכה.

                             אז שיהיה קיץ נעים, טעים ומהנה לכולנו. 

                                                טל פורשר

 

שלום לכולם,

 

בחירות – רבנים ראשיים

לפני כחצי שנה, עוד בתחילת המרוץ לבחירות שהסתיימו השבוע, קיבלנו את רשימת "חברי הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים", ונשאלנו: את מי אתם מכירים? עם מי תוכלו לשוחח? על מי תוכלו להשפיע? בתשובתנו נאלצנו להודות שאת רובם איננו מכירים, ויכולתנו לשכנע אישי ציבור בעד מועמד זה או אחר היא קטנה מאד. עם זאת, הוצאנו כתנועה עמדת תמיכה חד-משמעית ברב דוד סתיו, וסייענו בכך ל"בית היהודי" להגיע להחלטה ולפרסם את תמיכתה במועמדותו. היום, לאחר שהתפרסמו תוצאות הבחירות, נברך את הנבחרים ונאחל להם שיזכו "להגדיל תורה ולהאדיר". עם זאת אנחנו מוּדָעִים לכישלון הפוליטי של המפלגה המאחדת בתוך בית אחד זרמים שונים של ציונות דתית, וברורה לנו מחויבותנו להמשך העבודה על דמותה וחיוניותה של הרבנות הראשית לישראל.

 

רשם האגודות

לפני חודשים אחדים פרש לגמלאות רשם האגודות הוותיק, עו"ד אורי זליגמן, ובמקומו נכנס למשרד רשם האגודות השיתופיות עו"ד מירון הכהן. השבוע התקיימה פגישת העבודה הראשונה עם הרשם החדש, במטרה לקדם נושאים העומדים על סדר יומנו והנידונים במפגשים תכופים ואקראיים עם הרשם וצוות משרדו. בין השאר נדונו: "חוק עבודת נוער" – הצורך לאפשר בחוק עבודת ילדי הקיבוצים בענפי המשק; קליטה במעמד של "עצמאות כלכלית" בקיבוץ שיתופי; המערכת השיתופית מול רשות המים; הסדרי קופת הגמל ל"עמית קיבוץ", ועוד. לפני ימים אחדים, בפגישה נפרדת, סקרנו בפני הרשם את תהליך "איחוד הקהילות" בראש צורים, וביקשנו את הסכמתו, הדרכתו וברכתו לכל המהלך.

 

הלובי החקלאי

במשכן הכנסת נערך הדיון הראשון של השדולה (הלובי) החקלאית החדשה. הנושא: הבנייה בקיבוצים ובמושבים. האולם היה מלא מחברי ותושבי קיבוצים ומושבים מכל רחבי הארץ שהביאו דוגמאות עצובות למציאות קיימת: רשות מקרקעי ישראל אינה חותמת על היתרי בנייה בקיבוצים ובמושבים, ולמעשה מקפיאה את הבנייה בהתיישבות. למרות שחברי כנסת בודדים הגיעו לדיון, מכיוון שהם היו לאחר לילה שלם של דיונים עירניים על גיוס חרדים לצה"ל, צריך לומר שהדיון היה טוב, ואנו מצפים להתקדמות משמעותית. עו"ד בנצי ליברמן, ראש רשות מקרקעי ישראל, הציג את עמדת משרדו, שהותקפה בחריפות ע"י אנשי מקצוע מהתנועות ההתיישבותיות. בכישרון רב הוצגה התוצאה של הרפורמה עליה הכריז ראש הממשלה: ביישובים העירוניים הוקטן החיכוך בין הרשות המאשרת לבין האזרח המעוניין לבנות, ואף נערכו מבצעי היוון והעברת בעלויות בתשלום סמלי, ואילו במרחב הכפרי – בטענת "צדק חלוקתי" – הוקטנו זכויות המתיישבים והוגדל החיכוך עד כדי שיתוק הבנייה. חברי הכנסת קיבלו על עצמם לקדם את הפתרון המהותי לבעיה, והוא: שינוי בחקיקה של סמכויות רשות מקרקעי ישראל ותפקידיה.

 

המרוץ הרביעי לקיבוץ הדתי

בשבוע שעבר יצאו למרוץ הרביעי למעלה ממאה משתתפים, בוגרי כיתות ז' מקיבוצי התנועה. עליהם היה לעבור מסלול מאתגר שכלל חידות ידע ותוכן על הקיבוצים והתנועה, ומשימות פיזיות מעולמם של קיבוצניקים. החבריא נדרשו לשחזר את התמונה המפורסמת 'תפילת אנשי ההר' מכפר עציון הישנה, לבקר בחורבות קיבוץ הקרוי ע"ש הרב הראשי השני, לזהות בעזרת משקפת מילים שנכתבו על גבעת הקרב ולגלות איזה פסוק מפורסם הן מרכיבות, לבקר באנדרטת הפלוגה הדתית בקריית גת, לחסל מגש אינג'ארה (מאכל אתיופי ערב לחך...), להתגבר על דבורי הבמבוס הענקיות, לספור פָּרוֹת, לסמן בגדים לכביסה עם חוט ומחט, לצייר את סמל התנועה בעזרת אלף כוסיות מים בגוונים שונים, להקים חבורת זמר עם זקני קריית מלאכי ולהוציא ערימות בצלים מן האדמה (מלאכה שספק אם יש היום יהודי שמוכן לעשותה). בתום המרוץ הסתבר שנולדו לנו עוד מאה חלוצים המוכנים להגשים את חזון התנועה ולקיים חיי צניעות, מסירות וחלוציות. להפתעת המארגנים, בהמתנה לארוחת ערב, החלה לפתע להתגבש השכבה באופן עצמאי. עשרות ילדים התרוצצו על מגרש הכדורגל שבעלומים והפעילו את עצמם באופן מעורר השתאות. בלי הבדלים בין צפון לדרום, דיפרנציאליים ושיתופיים, תלמידי חכמים ועמי ארצות. כולם יחד, במעגלי כוח, "הקדרים באים", כדורגל בלי כדור ושאר ירקות. מי אמר שהמשחק מעורר מתח בין הקיבוצים?! לסיום נודה לקיבוץ עלומים על האירוח והסיוע הלוגיסטי ונברך את ילדי עלומים על הזכייה בדאבל היסטורי – בטורניר הכדורסל וגם במירוץ! כבוד לגוש הדרום וכבר נאמר: גם הנגב עוד יהיה פורח!

 

התאחדות חקלאי ישראל

בראש "התאחדות חקלאי ישראל" עומד כיום אבו וילן (נגבה), המוכר לרבים כח"כ לשעבר מטעם מר"צ. פעילותה של התאחדות זו נפרסת על פני שני מרחבים: מצד אחד היא מרכזת את פעילותם של ארגוני המגדלים (עופות, בקר, דבש, פרחים ועוד), ומצד שני, היא כוללת יחד, תחת גג אחד, את כל נציגי תנועות ההתיישבות (לא רק התק"צ, הקבה"ד והמושבים, אלא גם תנועות מוכרות פחות כגון: האיחוד החקלאי, התאחדות האיכרים, העובד הציוני, מושבי הפועל המזרחי, ועוד). על שולחנה של ההתאחדות עלו השבוע הנושאים הבאים: חוק ההסדרים ותקציב המדינה; מים ביתיים – כמויות ומחירים; בחירות למזכיר ארגון מגדלי פירות ולמנכ"ל התאחדות מגדלי בקר; דיווח על פגישות שהתקיימו עם שרי החקלאות והגנת הסביבה ועל פגישות מתוכננות עם שרי האוצר והכלכלה. כל התחומים הללו חשובים מאוד למשקינו!

 

סבב מזכירים

בעונת החופשות ובימי "חום יולי אוגוסט" קשה לרכז ועדות וצוותים, ולכן יוצאים חברי המזכירות הפעילה לפגישות אישיות בקיבוצים ובמוסדות. אמיתי פורת (שחגג השבוע עם מיקי אשתו את כניסתה לעול מצוות של עפרי, בתו) ונחמיה רפל פתחו בשדה אליהו ובסעד "סבב מזכירים", שבמסגרתו נסקרות סוגיות חברתיות שבתוך הקיבוץ, ומתקיים שיח על הקשרים של הקיבוץ עם המערכת התנועתית. במקביל ממשיכים פעילי אגף המשק בפגישותיהם בקיבוצים, מתוך כוונה לעמוד על המצב הכלכלי של כל משק ולאתר נקודות בהן מתבקש סיוע תנועתי. אנו מקווים לסיים עד תחילת השנה הבעל"ט את הסבב הנוכחי, ולחדש בחורף הקרוב את ביקורי המזכירות הפעילה בקיבוצים במסגרת "מטה מול מטה".

                     שבת שלום,

                                                             נחמיה רפל

 וחברי המזכירות הפעילה

 

 

ים אל ים

השבוע יצאנו לטיול מהים התיכון לכנרת בשלושה ימים.

קמנו בשלוש בבוקר ומ"הזלמה" לקחו אותנו הרב ירון והושע לנתב"ג. משם לקחנו רכבת לנהריה. בזמן הנסיעה התקיים ויכוח מה עדיף: אינג'רה או רגל קרושה. בעודנו מדברים על האינג'רה נכנסה קבוצת אתיופים.

כאשר הגענו לנהריה לקחנו מונית אל חוף אכזיב,שם התפללנו שחרית, והתחלנו את המסלול בנחל כזיב. לאחר הליכה של 20  ק"מ הגענו למעלות עם הרבה שפשפות,  ושם אכלנו, שיחקנו והלכנו לישון אצל חבר של יששכר. 

בבוקר, אחרי איחור בשנייה של האוטובוס, אנו מתחילים לרדת לכיוון הכביש הראשי, ופתאום בנס פוגשים את ישי כץ עם האוטו שהסכים לקחת אותנו בנגלות אל תחילת המסלול: המשך נחל כזיב דרך עין חותם, ושם עם הרבה מאמץ (ועזרה של דודו פרנסואז ודיזיין) עלינו עד לקבר רשב"י. שם פגשו אותנו אהרון, הראל וגילעד והכינו לנו "על האש". לאחר תפילת ערבית נשארו גילעד והראל, וחזרו גיל ואהרון.                                                                  בבוקר, לאחר שינה רועשת במיוחד (טוב, בכל זאת אנחנו בקבר של הרבי) התפללנו ויצאנו למסלול של היום השלישי והאחרון - נחל עמוד. לאחר 10 קילומטרים קשים במיוחד פגשנו את גיל, ואצלו הורדנו את התיקים לאוטו. יצאנו ל-10 הקילומטרים האחרונים של נחל עמוד (היינו קרובי להתייאש אבל שוב דודו פרנסואז ודייזין עזרו לנו).

שעה לפני סוף המסלול פגשו אותנו גיל ומאיר עם קולה קרה, אבטיח עסיסי ומלון, ולאחר הפסקה קטנה המשכנו ללכת ובשעה טובה ומוצלחת הגענו לכינרת. שם כמובן מילאנו אותה במים מהים התיכון, ולאחר טבילה נסענו לטבריה לשווארמה, ומשם הביתה.

אה, וגם למדנו מסר מאוד חשוב בטיול והוא: "ילד, אל תהיה"Child . 

תודה לכל מי שעזר והיה שותף. 

חניכי השבטים מעפילים-הרואה-איתן – סניף בני-עקיבא

 

 

 

כ ל ב ו ד ף

שעור בפרשת השבוע במועדון:  שמואל לובושיץ

אחות תורנית: ברוריה לנדה - פלאפון 61999

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

כלבי

לאחרונה, הוספנו בפתקית הקנייה בסעיף "פרטים" את שם הקונה בפועל או האותיות הראשונות שלו.

כמו כן, אנחנו חוזרים ומבקשים לבדוק את הפתקית, לפני היציאה מהכלבי.

יש לבדוק את שם הלקוח וכן את הכמויות.

בתודה על שיתוף הפעולה

צוות הכלבי

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

שומרים על הסביבה

אתמול באו עם משאית מרמת חובב שבנגב למחסן מל"ח, ולקחו 3 חביות מלאות בטריות וסוללות

ישנות להטמנה. כמובן שהשאירו שלוש חביות חדשות למילוי לשנים הבאות.     

מנחם שניאור

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

מחכים לכם בבית

לילדינו בוגרי כיתה י"א שיצאו השבוע למסע בפולין – מאחלים לכם מסע מוצלח, שבת שלום, ושובו בשלום.

 

 

 

 

AtarimTR