ידיעון 2806 פר' יחי

בס"ד, ט"ו בטבת תשע"ג  

 

ו י ח י

 

16.23

הדלקת נרות שבת

08.00

תפילת שחרית

 

קידוש לכבוד חתן בר-המצווה

16.30

מנחה, קבלת שבת

 ערבית, דרשת הרב

11.00

שעור בפרשת השבוע במועדון

שעור במשניות בשטיבל

18.30

סעודת שבת בחדר האוכל

11.30

סעודת שבת בחדר האוכל

12.45

שעור לנשים – קהלת - במועדון

מכונת השטיפה תפעל

בשעות 19.30 – 21.30

בבקשה להביא כלים עד 21.15

13.00

מנחה גדולה

15.30

שעור בדף יומי

16.00

מנחה

16.00

נשים אומרות תהלים - בבית סעדון

17.25

ערבית, הבדלה

 

 

זמני תפילה במשך השבוע

שחרית   א  ג, ד, ו            06.00

שחרית ב, ה                    05.50

מנחה ברחבת חדר האוכל   13.30

מנחה בבית הכנסת           16.30

רבע לערבית-לימוד הלכות  19.45    

ערבית                           20.00

עונג שבת לילדים בשעה 11.00

  כיתות א-ג    הרב ירון בן-דוד   

  כיתות ד-ו     בעז פלדמן

 

 

 

לוח השבוע

 

יום ראשון

גדולי המחשבה הישראלית לא יתקיים

21.00

ישיבת מועצה

חדר עיון

יום שני

17.30

התעמלות לגברים

בית שפירא

21.15

שעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י

חדר עיון

יום שלישי

09.00

מפגש בוקר לבגירים

מועדון לחבר

20.00

התעמלות לנשים

מועדון לחבר

יום רביעי

17.30

צ'י קונג לבגירים

מועדון לחבר

18.30

מפגש ערבית לבגירים

מועדון לחבר

21.00

חזרת מקהלת גברים לשבת שירה

מועדון לחבר

יום חמישי

19.00

שעור ניצוצות מהדף היומי

חדר עיון

יום שישי

06.30

שיעור בדף יומי

חדר עיון

 

השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון

 

 

תורני נוער ברפת:  בוקר -  כנרת ברוכי, חן מיור, חובב גל  

                           צהריים -  נדב פורשר, גיל-עד שניאור

 

רוב תודות לכל המאחלים והמברכים. כיף לחוש מידה כה רבה של פרגון ואהבה מכל מי שאני פוגשת מאז הוענק לי התואר. שנים של השקעה מרובה בימים ובלילות מתמצות לרגע הבשורה על אישור הדוקטורט וזו הרגשה נפלאה לדעת שיש חברים עמם אפשר לחלוק זאת. אני חשה שהפרגון הזה הוא המשך ישיר להתעניינות שחברי הקיבוץ וחברותיו גילו במשך השנים.

הרבה שאלו בשבוע שחלף למה ד"ר לפילוסופיה אם המחקר הוא באקולוגיה? ובכן, עבודת דוקטורט נקראת בכל העולם האקדמי: Ph.D שזה ראשי תיבות של Doctor of Philosophy; זאת ללא קשר לעובדה שהדוקטורט שלי - מחקר מדעי בפקולטה למדעי החיים - הוא ריאלי באופן מובהק ונכתב על סמך ניסויים שערכתי במשך השנים, ובכלל לא פילוסופי...

אגב, כותרת המחקר שנכתב באנגלית ושכל פרקיו פורסמו כמאמרים נפרדים בכתבי עת מדעיים ברחבי העולם, היא:

"WATER AS ONE OF THE MAIN TRIGGERS IN DETERMINING SOIL MICROBIAL COMMUNITY COMPOSITION AND ACTIVITY IN A MEDITERRANEAN AND SEMI-ARID REGION"

כשהמחקר, בגדול, עוסק בהרכבה ובתפקודה של האוכלוסייה המיקרוביאלית בקרקע (חיידקים ופטריות) באזורים שוני אקלים. עם ההתחממות הגלובלית מתרחשים שינויים במשטר הגשמים, בפיזורם ובעוצמתם, והמחקר שלי עסק בשאלה כיצד עשוי הדבר להשפיע, אם בכלל, על אוכלוסיית המפרקים בקרקע, שלה תפקיד חשוב ומרכזי במחזור החומרים בטבע.

לסיום אומר שהתבוננות בנבכי טבע העולם הזה מעניקה משמעות יתרה לנפלאות הבריאה, ונוסכת אצל המתבונן רובד אמוני לעניין. לדעתי, כל מחקר שזוהי נקודת המוצא שלו, יש בו ביטוי לעבודת ה'. אני מאמינה שבשל כך זכיתי לסייעתא דשמיא בעבודתי.

כמובן שזה המקום להודות גם לבעלי היקר, יהונתן, ולהוריי, שני ושמואל איזק, על התמיכה והפרגון האינסופיים משך שנות לימודיי.             שנזכה כולנו להגדיל תורה ולהאדיר,

חן שרמן

מה בגיליון?

·         * על קצה הלשון – הרב ירון

·         * דודה אלישבע רמון ז"ל – אלי ברמן

·         * דבש וחלב תחת לשונך – נורית סוקולובסקי

·         * משלחן המזכירה – ורד סוקולובסקי

·         * משלחן מרכז המשק – שמואל ברוכי

·         * חוגגים שבעים – מילכה מיור

·         * שישים שנה כאן

  • תיאטרון עדות – הזמנה – יונה ברמן /

                          נעמי סלומון           

  • נקודת ציון – יצחק שניאור
  • לאן נעלמנו – משפחת כץ
  • מתיק המכתבים – עורכת עמודים
  • בקיבוץ הדתי – עמוד"ש 142
  • מה חדש ב'התחדשות'

 

                                           כלבו דף ולוחות זמנים

                                                                 קראו בנעימות !

המערכת

 

 

 

 

שִׂכֵּל אֶת יָדָיו – כאשר יוסף הביא לפני יעקב את בניו, הוא שם את מנשה, הבכור, מול ימינו של יעקב, ואת אפרים מול שמאלו. אבל יעקב, כידוע, החליף את הידיים, ובירך את אפרים ביד ימינו. נאמר בפסוק שהוא "שִׂכֵּל אֶת יָדָיו". אונקלוס תרגם זאת: "אַחְכֵּמִנּוּן לִידוֹהִי", והסביר רש"י שהכוונה שהוא עשה זאת בידיעה ובחכמה. כלומר שהם פירשו את המלה שִׂכֵּל כמו שֶׂכֶל. אבל מפרשים אחרים הבינו שפירוש המלה שִׂכֵּל היא לעשות משהו הפוך מהסדר הרגיל, ומכאן הביטוי שִׂכּוּל אותיות וגם הכינוי סָכָל, במשמעות של טיפש.

יְשִׂמְךָ אֱלֹהִים כְּאֶפְרַיִם וְכִמְנַשֶּׁה – הנוהגים לברך את ילדיהם בשבתות ובחגים פותחים את הברכה במשפט הזה, ובכך הם מקיימים את צוואתו של יעקב אבינו שאמר לנהוג כך: "בְּךָ יְבָרֵךְ יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר יְשִׂמְךָ אֱ-לֹהִים כְּאֶפְרַיִם וְכִמְנַשֶּׁה".

שְׁכֶם – זהו שמה של עיר בישראל, שנפלה בחלקו של שבט אפרים, וזהו גם שמו של האיש שאנס את דינה בת יעקב, וזהו גם שמו של איבר בגוף האדם והבהמה – העורף עם הכתפיים – שעליו נושאים משאות.

שלוש המשמעויות הללו יוצרות פירושים שונים לפסוקים שבהם המלה הזו מופיעה. בפסוק (בראשית לג, יח): "וַיָּבֹא יַעֲקֹב שָׁלֵם עִיר שְׁכֶם" יש שפירשו שהכוונה שהוא הגיע בשלמות לעיר שנקראת שכם, ויש שפירשו שהוא הגיע לעיר בשם שלם, שהיא עירו של האדם שנקרא שכם. גם בפרשתנו, בדברי יעקב ליוסף "וַאֲנִי נָתַתִּי לְךָ שְׁכֶם אַחַד עַל אַחֶיךָ", יש שפירשו שהכוונה שהוא נתן לו את העיר שכם שתהיה בחלקו, ויש שפירשו שהוא נתן לו חלק (=משא) נוסף על הירושה הרגילה שלו – שהרי במקום לרשת חלק אחד הוא קיבל שני חלקים – אחד עבור מנשה ואחד עבור אפרים.

הרצל, אימבר פרץ ופינסקר – בברכותיו של יעקב לבניו הוא משווה את חלקם לבעלי חיים: "גּוּר אַרְיֵה יְהוּדָה", "נַפְתָּלִי אַיָּלָה שְׁלֻחָה", "בִּנְיָמִין זְאֵב יִטְרָף".  ההשוואה הזו גרמה לכך שלשמותיהם של יהודים רבים, אשר נקראו בשמם של שבטי ישראל נוסף גם שמו של בעל החיים: יהודה לייב (=לביא, אריה) פינסקר, י"ל פרץ, נפתלי הרץ (=צבי, איילה) אימבר, בנימין זאב הרצל, וכו'. מעניין לציין שלגבי השם יששכר דווקא מצוי מאוד החיבור יששכר דב, וזאת – כנראה – כי אנשים לא רצו לקרוא לבנם יששכר חמור...

בֵּן פֹּרָת יוֹסֵף – יעקב מברך את יוסף ואומר לו: "בֵּן פֹּרָת, יוֹסֵף, בֵּן פֹּרָת עֲלֵי עָיִן". הביטוי "בֵּן פֹּרָת" מופיע בפסוק זה פעמיים בדומה לפסוק (תהלים צב, י): "כִּי הִנֵּה אֹיְבֶיךָ, ה', כִּי הִנֵּה אֹיְבֶיךָ יֹאבֵדוּ".

מה פירוש הכינוי 'בן פורת' שנאמר על יוסף?

יש שהסבירו את המלה 'פורת' מלשון חן, כמשמעה בארמית, ויש שהסבירו זאת כמו ענפים – פאֹרות, ויש שהסבירו זאת מלשון פריון. חז"ל (ברכות כ, א) אמרו שבזרעו של יוסף לא שולטת עין הרע, ולכן רבים משתמשים בביטוי זה כסגולה נגד עין הרע.

הרב ירון

     נר זיכרון !

     בתיה (בתי) סלומון ז"ל – כ' בטבת תשמ"ו

     יצחק בלנקנשטיין ז"ל – כ' בטבת תשנ"ח

 

דודה אלישבע רמון ז"ל

פעם, בהיותי ילד אמרתי לאמי:  אני מאוד שמח שאת אמא שלי. 

אמא הייתה גאה ושמחה באמירה זו, ובכל זאת שאלה: מדוע?  'כי אחרת לא הייתה לנו דודה אלישבע' – עניתי.   עבורנו, אחיינייך ואחייניותייך, היית בעצם אמא שנייה.

להספיד אותך, הדודה אלישבע, זו משימה כמעט בלתי אפשרית, כי היית בעצם סמל החיים והחיוניות, היית גדולה מן החיים. בכל זאת, ננסה.

אלישבע, נולדת ב-21 ביוני 1918 בממינגן, גרמניה, להורייך סוזן-שושנה, שֶלְיָדה בקשת להיטמן בהר הזיתים,

ולאביך בנימין-וילי רוזנבאום שנקבר בבית העלמין סגולה בפתח-תקווה. הצעירה שבבנות רוזנבאום – אחות של טרודל-תמר ואמנו הילדה-חנה, ואחות לאחיך יצחק-קורט שנפטר כילד ממחלה ונקבר בממינגן, גרמניה.

החיוניות שלך: חלוצה צעירה ועקשנית ב'בית צעירות מזרחי' בירושלים, קיבוצניקית בשדה-אליהו, ואחר כך גננת שנים רבות בגן הילדים 'אוהל יעקב' עם חברתך הטובה יטה נוי; פסיכולוגית-ילדים בעיריית תל-אביב, כזו שמבינה היטב את נפש הילד למרות שלא זכית לפרי בטן משלך.

כתוב כי כל המלמד בן חברו תורה מעלה עליו הכתוב כאילו ילדו – זכית ללדת מאות ילדים בגן הילדים ובטיפול הפסיכולוגי, ובהם שועי עולם וראשי המדינה ומנהיגיה – כולם גאים לציין אותך כגננת שלהם.

התאפיינת ברוח צעירה ושובבה כל ימייך, באהבת האדם והחתולים שגידלת – בכל מקום שהיית.

אהבת את החיים, מוסיקה קלאסית, דירה, דרמה, ספורט – שחייה וסקי, טיולים ואופרות. כל אלה משולבים באהבת התורה ובשיעורי התורה שלא החמצת לעולם. הייתה זו מורשת הבית שבו גדלת בגרמניה – בית יהודי נאמן ופתוח לאוצרות התרבות והאמנות.

האמנת באדם וביכולתו להשתנות, למרות השואה שפקדה את עמנו ולקחה עימה שלוש דודותייך האהובות – ברטה, לוסי ועלמה, ה' יקום דמן, שנספו בשואה, ולמרות הזיכרונות הטראומטיים שנשאת עמך מפוגרום וילי רוזנבאום, אביך, שבו הוא הוכה כמעט עד מוות בכיכר העיר בשנת 1921 כשהיית בת שלוש.

ביקשת להזכיר לצוררים את השואה ולהנחיל את מורשתה לדור הצעיר. כשעשית זאת לפני מספר שנים בהרצאה לתלמידים בגרמניה, לקחת זאת ללב, ואז עברת את האירוע המוחי שתוצאותיו פגעו בך עד היום.

זכית לשיבה מופלגת ולבריאות הגוף והנפש כמעט עד הסוף.

זכית גם לבעל אוהב ומיוחד, הדוד יעקב רמון שהיה רופא קבוצתנו שנים רבות, שעימו חיית באושר גדול במשך שנים רבות בקיבוץ וברמת-חן, עד פטירתו לפני כ-24 שנים.

הדודה אלישבע שלנו, את מובאת היום  למנוחות בהר הזיתים, ירושלים. ירושלים העיר שאהבת מכל הערים בעולם, וברבות מאוד מהן היית בטיולייך ברחבי העולם; ירושלים בה גרת, בדירתך המיתולוגית ברחוב

אלחריזי 11 שהייתה עבורנו גן-העדן של ילדותנו; עם בית כנסת של ממש – ישורון, עם מקרר חשמלי, עם תרבות, מוזיאונים, ומנהיגי האומה שגרו בסמוך.

דודה אלישבע היקרה והאהובה, אהבת אותנו – האחיינים והאחייניות ובני זוגם, ואת בנינו ונכדינו, ממש כאילו היינו ילדייך. זאת הייתה עבורנו זכות גדולה שננצור אותה לעד.

ודבר אחרון – חוש ההומור שלך, מקור הכוח הגדול שלך. כששאלו הותך האם אינך רוצה לנוח, היית מצטטת את אבא-סבא וילי, שאמר 'לנוח אפשר בקייפר' (בקבר).

נוחי בשלום דודתנו האהובה, זה מגיע לך. ינעמו לך רגבי הר הזיתים הצופה פני העיר, ותעמדי לגורלך לקץ הימין עד בוא הגואל ויציב רגליו על הר-הזיתים.

באהבה מכולנו - בת שבע, יששכר, אסתי, רעיה, אלי ובני משפחותינו.

 

דבש וחלב תחת לשונך (שיר השירים)  

'דדיהם הזכים מחלב...' (ח.נ. ביאליק – שירי קיץ).

 

בכל שבוע מתכנסים צוות ענף המזון והמחלבה לשיעור שבועי בפרשת השבוע. הפעם הצטרפו אלינו גם השותפים לעשייה בשיפוץ המחלבה – ענף הבניין ורכזת השירותים.

התארחנו במחלבה המשופצת שהאירה לנו פנים ומטעמים.

הרב ירון, כהרגלו, מגדיל לדרוש בפרשה בחן וביופי ומקשר לאקטואליה כצידה לדרך.

בברכת יעקב לבניו הוא מברך את יהודה בנו: 'חכלילי עיניים מיין ולבן שיניים מחלב' (בראשית מט, יב). גם הפרשה השבוע מרמזת לחלב.

חב"ש (חיים בן שמול) החלבן סקר בפנינו את היסטוריית המחלבה מהעבר עד היום, והודה לכל הגורמים שדחפו והיו שותפים בשיפוץ.

יוזף (יוסף דה-יונג) שהצטרף לעבודה במחלבה, טומן את ידיו באמונה ובמסירות.

השניים מקווים לשפר, לחדש ולהמשיך לייצר עוד ועוד מוצרים. הם טעימים, גם אם חיים כלל לא טועם ממעשה ידיו.

את ברכת הכלבי למחלבה הביאה מיכל ששיבחה את המוצרים העונים בטיבם על דרישות הקהל ומשביעים את רצונו (לדבריה, מוצרי שטראוס, טרה ותנובה ירדו פלאים בקנייה). מחלבת חיים את יוזף יותר זולה.

הרמנו כוסית, טעמנו וברכנו על המוגמר.  שיהיה בשעה טובה !

                                                                                   שאו ברכה גם ממני,

סבתא נורית מענף המזון

 

חזק ונתחזק ! 

 

בראשית הציעו לַבָּחור, אך הוא ביקש לחשוב בנח;

ואז החליט: לך לך לראותה, וירא אותה והתעניין בחיי שרה.

לאחר מכן שאל על תולדות: בת מי היא, מי ההורים, הסבים וכו'.

הוא לא ידע אם ויצא איתה או וישלח אותה.

חשב והחליט ויצא איתה.

לכן וישלח מכתב לרבי לבקש את הברכה לזיווג.

לאחר שקיבל את ברכת הרבי, וישב עם המשפחות על דבר החתונה.

ויהי מקץ כל הישיבות, ויגש לחתונה, ואחר כך ויחי איתה.

ואחר שנה באו אלה שמות בני ישראל,

ואת ההמשך לא מספרים לזוג כי את עבודת הפרך הם ירגישו לבד...

מן המרשתת

 

דבר המזכירה – בפעם האחרונה.

השבוע אסיים תקופה של שלוש שנים וארבעה חודשים בתפקיד מזכירת פנים.                           

נכנסתי לתפקיד אחרי קדנציה של 3 שנים במזכירות, ואחרי תקופה ארוכה בניהול ענף המזון, ריכוז חינוך ועוד...

קשה לסכם תקופה וגם הפרידה לא פשוטה. גיליתי בתקופה זו את הפנים היפות וגם הפחות יפות של הקהילה, ליוויתי חברים רבים ובעלי תפקידים מבוגרים וצעירים, נשים וגברים, כועסים ושמחים. שמעתי המון ביקורת – חיובית ושלילית, ניסיתי להקשיב לדעות של אחרים וגם להשמיע את דעתי.

תפקידי הניהול אינם פשוטים, ובטח ובטח בקיבוץ. לא פשוט לעבור תהליכים חברתיים ועסקיים בעסק שבו כולם שותפים. למדתי המון בימים ארוכים של תרומה לקהילה ולחברה. גיליתי שלא הכול שחור ולבן, שלא תמיד מה שנראה הגיוני ופשוט הוא הנכון.

בסוף השנה הלועזית אעביר את השרביט למילכה ולאליהו. שניהם אמורים להיפרד ממקום עבודתם ולהחליף אותי. מכיוון שהתהליך איננו פשוט ואפילו מורכב ביקשתי להשתחרר מהאחריות ומהסמכות למרות שהם עדיין לא מוכנים... עד אמצע ינואר אהיה במשרד "לנקות שולחן", אנסה להעביר למחליפיי את כל מה שנדרש.

הרבה חברים טובים היו לצידי בתקופה זו – ולא אודה לכולם מעל גבי הידיעון...                                אבל אי אפשר בלי להודות לנורית, ליצחק, ליוסקי ולילדים שהיו לצידי בימים הטובים וגם בימים הפחות טובים.

                                         בברכת חברים,

ורד סוקולובסקי – כבר לא מז"פ.

 

 

משולחן מרכז משק                                                             

בתקופה האחרונה הפעילות מתחלקת בין נושאי ניהול שוטפים של עסקי הקיבוץ, להתארגנות להרכבת מזכירות חדשה, והכנת תוכנית משק 2013.

מזכירות חדשה

עידכון לציבור יצא לפני מספר ימים ואני מקווה שבקרוב נצליח להעמיד מזכירות חדשה, כך שנוכל לעבור לשגרת ניהול מוצלחת יותר מ"שגרת החירום" בה אנו פועלים בחודשים האחרונים. כאן המקום להודות לחברי המזכירות הנוכחית, שמצליחים למרות הקשיים, לשנס מותניים ולאפשר את המשך שגרת החיים הנורמליים לחברי הקיבוץ.

וגם לציבור מגיעה הערכה על אורך הרוח והסבלנות שמאפשרים לנו להתארגן כיאות להמשך.

תוכנית משק 2013

אנו נמצאים (באיחור) בשלבי הכנה מתקדמים של תוכנית המשק לשנת 2013. סיימנו את הכנת תוכנית הענפים ומשק שונות. נותרו עוד מספר סעיפים להשלמה בהוצאות הקיום ונוכל להביא את התוכנית לאישור הציבור.

באופן כללי, יכולות התמרון מאוד מוגבלות. השפעות המצב הכלכלי במדינה חודרות גם אלינו והתמונה המתקבלת היא של הקטנת הכנסות מחד, והגדלת הוצאות מאידך, בתחומים בהם אין לנו שליטה (רגולציה, מיסים וכדו').

 

תכנית הבניה

אנו מעריכים שבמהלך השבועות הקרובים נסכם את הפרטים האחרונים שיאפשרו לנו קבלת היתרי בניה. בשלב הבא נקיים מכרז בין קבלנים, כך שנהיה מוכנים לתחילת עבודה לקראת חודש אפריל 2013.

בנקים

אנו לקראת סיום מו"מ ארוך מול המערכת הבנקאית לקבלת מסגרות אשראי.

הסדרת קרקעות

כפי שציינתי בעבר, נושא הסדרת החוזים מול מינהל מקרקעי ישראל , נושא קריטי עבורנו גם מבחינה כלכלית, נמצא בטיפול נמרץ על ידי מאיר מכלוף ומלכה אנגלנדר. לאחרונה נפגשנו עם פקידי המינהל בניסיון להניע את המהלך שנתקע עקב חילופי גברי במינהל. התהליך מתיש, מייגע, ולעיתים מתסכל. עם זאת, אנו מקווים שנצליח להתגבר על כל המכשולים ולסיים את מרבית ההסדרה כבר במהלך 2013.

רשות שדות התעופה

לאחר כמעט שנתיים של ניסיונות מצידנו להידבר עם הרשות בנוגע לשינויים המתוכננים במערך המסלולים בנתב"ג והשפעתם עלינו, ניסיונות אשר זכו להתעלמות מצידם, נודע לנו השבוע שבכוונת הרשות להתנער מכל הסכמות העבר, ולהפעיל את המסלולים בניגוד לתוכנית (ולהעביר את כל הנחיתות מעלינו!).

אנו פועלים בשיתוף עם שכנינו ממזור בערוץ המשפטי על מנת למנוע את רוע הגזירה.

משרדי תנועת הקיבוץ הדתי

משרדי התנועה יושבים כידוע ברח' דובנוב 7 (מאז הכניסה לארץ...). כבר כמה שנים שנבחנות אפשרויות שונות של פינוי המבנה ושימוש שונה בשטח שעליו הוא בנוי. היות ועל דיירי הבית למצוא משכן חדש, פנתה תנועת הקבה"ד אל בארות יצחק לבחון אפשרות להעתיק את משרדיה לקיבוץ.

המזכירות דנה בנושא והחליטה להיענות לבקשה, ולהתקדם בתכנון, מתוך הבנה ששני הצדדים יצאו נשכרים מהמהלך. נפגשנו ביחד עם נציגי הקבה"ד עם יועצים משפטיים כדי לבחון את הסוגיות המשפטיות והתכנוניות הנובעות מהמהלך.

לאחרונה סוכמו פרטי העסקה באשר למבנה בתל אביב, ותנועת הקיבוץ הדתי נדרשת לפנות את משרדיה משם לקראת אפריל 2013. לאור זאת, פנו אלינו נציגי התנועה בבקשה להעמיד לטובתם משרדים חלופיים במהרה.

הכוונה להעמיד פתרון זמני על בסיס מבנים קיימים ובמקביל לפעול לתכנון והקמת מבנה קבע בשטח הקיבוץ.

הנושא יובא לדיון ציבורי בקרוב.

                                                שבת שלום,

                                    שמוליק ברוכי – מרכז משק

 

לסבתא רבתה ולסבא רבה עדנה (שורץ) ושמואל לובושיץ

ולכל המשפחה

מזל – טוב בהולדת הנינה

נכדה לתמי ויוסי מונסה במעלה מכמש

                                  בת ליעל ויעקב מונסה בבאר-שבע

                      תזכו לרוב נחת ושמחה

 

עוד ארבעה שבועות

 

 

 

"בכ"ב בשבט תש"ג עלתה הפלוגה הראשונה על האדמה, דרומית-מזרחית לעזה במרחק 5 ק"מ מן העיר. באותם הימים הייתה הקבוצה היישוב הדרומי ביותר בין היישובים העבריים שישבו דרומית לכביש עזה-באר שבע, הנחשב כגבול הצפוני של הנגב...

קרוב לשנתיים הובילו מים בעגלות ובטנדר מהפרדס הערבי הסמוך – מים מלוחים לצרכי כביסה וניקוי, ומעזה העיר – מים מתוקים לצרכי שתייה ובישול...

שנתיים וחצי אחרי העלייה להתיישבות, בתמוז תש"ה, התאחדה קבוצת הבונים בנגב עם הקבוצה שנשארה ברמת השומרון.

שמחה גדולה קיננה אז בקבוצה, בחשבה שהגיעה סוף סוף לחיים תקינים. לא העלתה אז על הדעת כי יבוא יום שבו ייהרס עד היסוד כל מה שנבנה עד אז...

שוב עומדת היום הקבוצה כבראשית צעדיה. עשירה יותר בניסיון ובזיכרונות יפים ומרים כאחד, אבל ענייה יותר בחברים יקרים. אלא שחדורה היא הכרה שמילאה את חובתה באמונה, ושתפקידה לא נסתיים עדיין. בטוחה היא שיעלה בידה להקים במקום חדש את ביתה, שבע"ה לא ייהרס עוד.... "

(נכתב בתש"ט, "בשערי עזה").

 

על הטעמים ללימוד בליל ט"ו בשבט נכתב:

יום טו בשבט נקבע במשניות כ"ראש השנה" לאילנות, לצורך מניית שנים לערלה ולמעשרות. מלבד המשמעות ההלכתית יש ביום זה גם שמחה מיוחדת.

והסבירו המקובלים שבכוח האכילה והברכות והלימוד של יום זה מתקנים אכילת אדם הראשון מעץ הדעת ומשפיעים שפע רב שתהא השנה הבאה עלינו שנת שובע וברכה בעולם.

בעוד חודש בדיוק, בשבת שירה- שבת ט"ו בשבט, נציין 70 שנה לבארות יצחק.

בין השאר נערוך בליל שבת סדר ט"ו בשבט, ובו נשלב לימוד וברכות כנהוג בט"ו בשבט, בסיפורים משלנו ובשירי היובל (אותו חגגנו לפני 20 שנה).  מומלץ להיכנס לאתר האינטרנט שלנו ולהיזכר בשירים... 

תכנית מפורטת לשבת תפורסם בקרוב.

כמו כן, נפרסם הרשמות לנסיעה לנגב ביום חמישי כ' בשבט (31.1.13).

ביום זה יתקיים בעלומים יום עיון בארגון הקבה"ד. הזמנות אפשר לקבל במשרד של עטרה.

כמו כן, במקביל, נצא כולנו, על ילדינו (שישוחררו מבתי הספר לטובת העניין), וטפנו (שיקבלו שחרור מיוחד מהנהלת המעון), ובהדרכת נערינו מהחטיבה והתיכון, נבקר במקומות שונים בנגב, ונלמד ונספר על הקשר בינם לבין בארות יצחק דאז. ב-14:30 נתכנס ליד המגדל, יחד עם משתתפי יום העיון, תושבים מהאיזור, והשותפים השונים להקמת האתר,  לטקס חנוכת האתר.

הטקס מתוכנן להסתיים ב- 16:30.    עוד פרטים בהמשך, עקבו אחר הפרסומים.

 

בקיצור, לא לשכוח:

שבת שירה, פרשת בשלח, ט"ו בשבט 26 בינואר

ולאחריה: יום חמישי, כ' בשבט, 31 בינואר

חוגגים  70...

 

 

תיאטרון עדות

הזמנה לחברי הקיבוץ, לבני המשק מחוץ לקיבוץ, לידידינו וקרובי משפחותינו - אנא ראו זאת כהזמנה אישית ובואו.

 

הננו מתכבדים להזמינכם להצגה

"לספר כדי לחיות..."

תיאטרון עדות

מפגש בין-דורי בתהליך טיפולי-חינוכי

סיפור הישרדותם של ניצולי שואה, חברי קיבוץ בארות יצחק

בנים לניצולי שואה, בשיתוף נוער בני הקיבוץ בכיתות ח'-י'

ונכדות לניצולי שואה שגרות בשוהם

המשתתפים:

דור ניצולי השואה: לאה לוי, עדינה וולף, רות יעקבס, שושנה ליבוביץ, שמחה שטרסבורגר, שרה הלוי, אוריאל אמיר, אליעזר שפיר, זהבה שניאור;

 

דור שני לשואה: איקה שניאור, אלישבע בן דוד, לני בן שימול, מרים פרייס, מלכה אנגלנדר;

חן בר נדר (דור שלישי);

 

בני נוער: יונתן ארונסון, גיל-עד שניאור, חן מיור, טליה שניאור, יובל אמיר, ניצן שפיר, נועם סוקולובסקי, עדי מכלוף, רוני אמיר, רעות שניאור, שקד אמיר;

 

אתם מוזמנים לבוא ולצפות בהצגה המרגשת שתעלה 4 פעמים ב"בית שפירא". ההצגה הרביעית שתתקיים ביום רביעי בשעה 17:30, מיועדת לבני משפחות המשתתפים ולמוזמנים רשמיים מבחוץ. לא יהיו לנו מקומות לצופים נוספים בהצגה זו.

אנא הודיעו לנו מראש לאיזו הצגה תבואו.

הצגה ראשונה – חזרה גנראלית                           הצגה שנייה                        הצגה שלישית          

יום שני  14.1.13                                             ביום שלישי 15.1.13                     יום רביעי 16.1.13      

בשעה 17.30 אחה"צ                              בשעה 10:00 בבוקר                        בשעה 10:00 בבוקר   

 

יונה ברמן ונעמי סלומון

 

 

נקודת ציון: בריכת הבטון הראשונה בארץ

מי שזוכר, במשך שנים עמדה בצד כביש 40, לאחר תחנת האוטובוס לכיוון פתח-תקווה, במקום שבו עומד היום שלט תנועה גדול, בריכת בטון עגולה וגדולה. הבריכה נהרסה בשנת 1985, עם הרחבת הכביש.

מהו סיפור הבריכה, ומה מיוחד בה?

על זה ראו הסיפור הבא (מעובד מתוך הספר "אנשי סדום" מאת אהוד עזר):

איכר היה בפתח-תקווה, דניאל ליכטנשטיין שמו. הוא הגיע מפולין, וכבר שנה לאחר עלייתו החל לייצר בטון. את הניסיון רכש בחצר ביתו. עד לאותה תקופה לא ידעו בארץ את סוד היציקה של קיר-בטון דק וחזק. נהגו לבנות בשיטה הערבית: קירות עבים, הרבה חומר-מילוי של כורכר ואבן, מטר עובי על כל מטר גובה. בסיס הקיר היה רחב כמידת גובה הבריכה.

איש לא האמין ליהודי מפתח-תקווה כי בריכה חדישה, בעלת קירות-בטון דקים, תחזיק מעמד. גם האיכרים במושבתו צחקו לו. והנה, דווקא גרוסבאואר דקר, האיכר הטמפלרי מוילהלמה, היה הראשון שהעֵז לבנות בפרדסו בריכה חדישה מבּטוֹן. אך תנאי התנה עם היהודי: את מאתיים הנפוליאונים, דמי העבודה, ישלם רק לאחר שתושלם הבריכה וימלאו אותה מים, והוא, דקר, רשאי אז להזמין את כל נערי הכפר אל הבריכה המלאה, ולקול שריקתו יקפצו כולם בבת-אחת פנימה. והיה, אם תחזיק מעמד ולא תתפוצץ – ישלם הכול, במזומנים, בו במקום! ואם לא – פטור הוא. וכך היה.

ויהי היום והבריכה מולאה במים. דקר הזמין את כל נערי וילהלמה, וכן הוסיף ואסף גם קבוצה גדולה של נערים ערביים מן הכפרים בסביבה, אשר עבדו בוילהלמה. הללו עמדו מסביב על שפת הבריכה.

דקר טיפס ועלה בדי-עמל על גג בית-הבאר הסמוך, עורפּוֹ השמן והנפוח האדים מן המאמץ ואגלי זיעה עלו במצחו. הוא יִיצב עמידתו שם, נשען על מקלו, ו-ש-ר-ק .

קצף לבן עלה מעל לגופות הנערים שקפצו כאיש אחד וצפו ועלו והשתכשכו להנאתם. דקר נופף ידיו בשמחה, כמעט העיף מקלו באוויר, ולולא פחד, היה יוצא במחול על גג בית-הבאר. אחר-כך נאנח, ירד לאיטו ושלשל לידי היהודי את מאתיים הנפוליאונים.

כך החל השימוש בבטון והתפשט בארץ. ידוע הבניין הקרוי "בית הבטון" שנמצא על גדת הירקון, שגם אותו בנה ליכטנשטיין לאחר מכן.

                                           איקה שניאור

 

 

סָוָואדִיקָה, או לאן נעלמנו לשלושה שבועות???
הישראלים נוהגים לספר על נהג מונית תאילנדי ששאל נוסע ישראלי: "תגיד, כמה ישראלים יש?" עונה לו הישראלי: "7 מיליון." "לא," אומר הנהג, "לא בתאילנד, בישראל"...
האמת היא שבדיחה זו אינה רחוקה מהמציאות. זה לא ייאמן כמה ישראלים מסתובבים בתאילנד.
הטיול אליו יצאנו תוכנן בראשינו כבר זמן רב. בחרנו לצאת בתקופה זו של השנה שבה החורף התאילנדי מרגיש כמו הקיץ הישראלי. חם, שמשי ולח בעיקר בבנגקוק הצפופה.
שימחה אותנו במיוחד הידיעה שבזמן שהותנו בחו"ל ירדו בארץ גשמי ברכה רבים.
תאילנד, הנמצאת בדרום מזרח אסיה, מונה כ- 60 מיליון תושבים.
נחיתתנו בתאילנד הייתה בשבוע החגיגות של יום הולדתו של המלך, המולך כבר 60 שנה. המלך הוא דמות אהובה ונערצת בתאילנד, והמדינה כולה ובנגקוק בפרט קושטו בפרחים צהובים, דגלים צהובים ותמונות ענק של המלך ומשפחתו.
התאילנדים מאוד מסבירי פנים ומברכים כל אחד בהצמדת ידיים ובברכת "סוואדיקה" (שלום והסברת פנים).
הדת השלטת בתאילנד הינה הבודהיזם. בכל מקום ופינה ניצבים מקדשים ופסלים של בודהה. התושבים מניחים בכל מקדש פירות, מאכלים ואפילו משקאות עם קשית (שיהיה לו נוח לשתות...)
לשאלתנו, מה הבודהה עושה עם המנחות, נענינו שהם מאמינים שבעולם הבא הם יקבלו בחזרה את מה שהגישו לבודהה.
מול עיני עמדה כל הזמן השורה מתוך תפילת "עלינו לשבח": "שלא עשנו כגויי הארצות... שהם משתחווים להבל ולריק, ואנחנו כורעים משתחווים לפני מלך מלכי המלכים."
מסענו סבב סביב 4 סניפי בית חב"ד הפזורים בכל קצוות המדינה. מרגש ומעניין במיוחד היה בבית חב"ד בנגקוק שבו לאחר הארוחה של ליל שבת, הוזמנו לביתו של הרב, לטיש הנערך בהרכב מצומצם יותר, ובו העלו המשתתפים חוויות מטיולם. במוצאי שבת זכינו להדליק נרות חנוכה ולהתכבד בסופגניות חמות.
תאילנד היא גן עדן לכל מטייל. המדינה מציעה נופים עוצרי נשימה, חוויות ספארי ומפגש עם חיות לא שגרתיות. (למעוניינים: פיל עולה כמיליון בהט – 127 אלף ₪ בלבד...)
אנחנו השתתפנו בטיול ג'יפים, בשיט רפטינג על נהר, רכיבה על פילים, שיט קיאקים, שנורקלינג בין שוניות האלמוגים, שיט בין איים, ורחצנו בחופים קסומים. ראינו מספר מופעי חיות: פילים, נחשים, תנינים, טיגריסים, האכלת פינגווינים וכרישים, וחזינו במופע FANTASEA שמשלב לוליינות עם מופעי חיות, רקדנים רבים המחליפים תלבושות רבות וקוסמים.
בין לבין הספקנו קצת לנוח בחופי הים, לעשות כמה מסאז'ים מפנקים, לשתות שייקים ולאכול פירות טרופיים טעימים.  וכמובן, איך אפשר בלי קניות.... בשווקים ובקניונים העמוסים לעייפה.
אחד מהאתגרים שעמדו לפנינו היה להיות אחד עם השנייה 24/7 במשך שלושה שבועות, משימה שלשמחתנו שהוכתרה בהצלחה.
במהלך הטיול צברנו הרבה חוויות מעניינות, בין היתר שהות ממושכת ביותר בשדות התעופה התאילנדים... (איחורים בטיסות, ביטולים ופירוקי מזוודות...)
חזרנו עמוסי מזוודות וחוויות, עם רצון רב להגיע הביתה... לוקחים קצת פסק זמן ומתכננים את היעד הבא...

 

איריס וחיים כץ

 

 

 

לסבתא רבתה שושנה ליבוביץ

לסבתא סוזי בר-אורין     

לסבא שלמה ליבוביץ

לדוד שי-אל ולכל המשפחה

שפע ברכות

בהולדת הנין-הנכד-האחיין

בן בכור לאפרת ושגיא ליבוביץ בשדות ים

 

 

לסבתא רבתה רות יעקבס

לסבתא וסבא רבין ואמיתי יעקבס

ולכל המשפחה

מזל טוב בהולדת הנין-הנכד

בן לטל ולצבי יעקבס בירושלים

תזכו להכניסם בבריתו של אאע"ה  ולגדלם לתורה, לחופה, ולמעשים טובים

 

מתיק המכתבים 

לחברי בארות יצחק היקרים

לכבוד טקס חנוכת מגדל המים בבארות יצחק שבנגב תצא חוברת עמודים מיוחדת שתספר בקצרה ובתמציתיות את סיפורו של האתר וסיפורה של בארות יצחק שבנגב.

בשל קוצר הזמן נשמח לשיתוף פעולה בעיקר בשני ערוצים:

האחד- אם יש בן או בת משק שרוצים ויכולים לכתוב מנקודת מבטם כבני המקום על התחושה של לגדול בצל סיפורה של בארות.

השני – אנו מעוניינים בחפצים או תמונות שיש מאחוריהם סיפור, או באנקדוטות קצרות  - מימיו הראשונים של קיבוץ בארות יצחק, (סיפורים הקשורים להתמודדות היומיומית שהמקום וצורת החיים זימנו לחברים), או מהימים שאחר כך – לפני, תוך כדי ואחרי הקרב.

המועד האחרון להגשת החומרים הוא יום א' כ"ד טבת (6/1/13)

את החומרים ניתן לשלוח ישירות למייל – amudim@kdati.org.il או להעביר לידיה של עדנה שוורץ.

                                                                                             בתודה,

ריבה עורכת עמודים

 

 

לאלמוג-חיים נתנזון בר המצווה

להורים לימור והושע

לסבתא וסבא דבורה ומיכאל

ולכל המשפחה

מזל – טוב

תזכה להגדיל תורה ולהאדיר

לסבתא וסבא מיכל ואליעזר שפיר

ולכל המשפחה

מזל – טוב

בשמחת בר המצווה של הנכד יהל

בן מילי ואהוד שפיר ברחובות

 

 


 

שלום לכולם,

יחד עם רבים וטובים מבית ישראל,

אנו מצדיעים לסגן ת' מהישוב מ': השמיים הם הגבול!

המריאי, נווטי והצליחי, ויהי ה' עמך!

המזכירות הפעילה בעין הנצי"ב

במעיין הנפלא שבתוך הקיבוץ פתחו חברי המזכירות הפעילה את הביקור בעין הנצי"ב. בעומדם ליד המקפצה המאולתרת שמעו מרוברט ברל על ההתלבטויות הכרוכות בשליטה על זרם המבקרים העצום הפוקד את המעיין "כל יום, כל היום". לפני השיחה עם חברי המזכירות ומרכזי הוועדות, התקבלה המזכירות הפעילה במאור פנים וקיבלה הסבר ממצה בבית החרושת רחב הממדים והמצליח – "פלציב". לאחר מכן, בפתח השכונה החדשה  – (5 יחידות דיור ו- 3 משפחות חבר/תושב שכבר מתגוררות בבתים) – שמעו על הבנייה ועל ההתפתחות המתוכננת, פגשו את נקודות החוזק בצד המשקי, וכן את חִינוֹ המיוחד של הקיבוץ– הנוי והאנשים. בהמשך נפגשו עם חברים בשלושה מוקדים, ושמעו על קשיים אך גם על פעילות התנדבותית רחבה של החברים ושל הקיבוץ בתחומי בטחון, הצלת חיים, אולפן גיור ואף על תכנית ראשונית להקמת בית לבעלי צרכים מיוחדים. המפגש חידד את ההבנה שיש צורך בארגון מחודש של תחום הקליטה והצמיחה הדמוגראפית, ע"י גוף שיתכלל את כלל הפעילות בתחום וייצור תנופה וצמיחה. בפגישה הוצגו גם כיוונים ראשונים לפרויקט בניה כולל לחברים, ובכל אלה הוצע סיוע של התנועה. תודתנו נתונה למזכירי עין הנצי"ב שארגנו את הביקור, ואירחנו אותנו במאור פנים ל'יום לימודים ארוך'.

 

סדנת אדיג'ס למזכירים

ביום שלישי השבוע, התכנסו בקבוצת יבנה מזכירי הקיבוצים וחברים-אורחים, למפגש למידה בתורת אדיג'ס, שיש לה משמעות רבה לקיבוץ. את המפגש הינחה ניר בן לביא ממכון אדיג'ס בישראל, בשיתוף עם חברת "מעוף". מדווח אמיתי פורת (מרכז אגף חברה, כפר עציון): למדנו על מושגים כמו "מחזור החיים בארגון", ועמדנו על כך שרבים מקיבוצנו מצויים בשלב האריסטוקרטי (המכובד, אך מצריך תשומת לב שתמנע התדרדרות). עמדנו על הצורך בחיבורם של בעלי הסמכות, הכח והעוצמה (השולטים במשאבים), עם בעלי ההשפעה (מצד הידע או מצד המעמד הציבורי), בכדי לקדם את ההסכמות בשלב קבלת ההחלטות, ועוד יותר מכך בשלבי יישום וביצוע ההחלטות. לבסוף למדנו על הצורך לשפר את האינטגרציה הפנימית בקיבוץ כתנאי להצלחתו, כמו להצלחתו של כל ארגון, מהלך התלוי בעיקר בכבוד ובאמון ההדדי בין השותפים – במקרה שלנו כקיבוץ: בתוך ההנהלות, בין האגף החברתי לאגף המשקי, בין ההנהלות לחברים, ובתוך החברים בקהילה. אנו מקווים שנצליח ליישם בתוך ביתנו את הדברים שלמדנו.

שבת במעלות

השבת השנייה בסדרת "שבתות עיון ונופש" שמארגנת מזכירות הקיבוץ הדתי הסתיימה בריקודים! לאחר "הבדלה מוסיקלית" נתנו המשתתפים יד אחד לשני, ויצאו במחול, שביטא נפלא את תחושת רוממות הרוח שליוותה אותנו לאורך כל השבת! תחזית מזג האוויר היתה סוערת, והיא הביאה לשינוי מסלול הטיול של יום שישי: מטיול רכוב במרחבי הגליל הירוק והגשום עברנו לביקור ב"שטעטל" שבכפר חסידים, וזכינו לחוויה ייחודית. בשבת פרשת שמות תצא בעז"ה הקבוצה השלישית להתארח במלון שבקיבוץ קלי"ה, ובשבת פרשת יתרו תצא בעז"ה הקבוצה הרביעית להתארח במעלות. נקווה שנזכה להצלחה בכולן!

עבודות במגדל המים

באתר מגדל המים של בארות יצחק שבנגב ישנה התקדמות של ממש: במהלך הימים האחרונים החל הקבלן ביציקת התבניות שיכילו את השלטים שיספרו את תולדות המקום בכלל ואת אירועי הקרב האחרון בפרט. אנחנו מקווים שהעבודות סביב המגדל תסתיימנה כמתוכנן, לקראת טכס חנוכת האתר שיתקיים ב"ה ביום חמישי כ' בשבט (31 בינואר 2013), במלאות 70 שנה לעליית החלוצים להקמת הקיבוץ בנגב. השבוע יצאה לאור ההזמנה לטכס וליום העיון, וכולם מוזמנים! 

יחזקאל כהן ז"ל

בני משפחתו ומאות משכניו, חבריו ומוקירי זכרו של יחזקאל כהן ז"ל, התכנסו באודיטוריום היפה של בית חינוך עיוורים, המצוי בשכונתו– שכונת קריית משה בירושלים, במלאות שלושים לפטירתו. תהילה נחלון, יו"ר תנועת 'נאמני תורה ועבודה' אותה ייסד יחזקאל, פתחה את הערב בתארה את דמותו של יחזקאל כ"מאמין וזורע", יחיד הפועל מתוך ידיעה ברורה שלא יזכה לראות את פירות עמלו, אך בניו ובני בניו יאכלו בזכותו את הפירות המתוקים. הגב' מלכה פיוטריקובסקי לימדה שיעור מאלף, בו העלתה קווים משותפים לרבן יוחנן בן זכאי וליחזקאל כהן. בדבריה הציגה מקורות תורניים לביסוס הערכים התורניים בהם דגל יחזקאל, ערכים שלמען הגשמתם בחברתנו הוא לחם בעוז ובמסירות. מלכה חזרה וציינה עד כמה שאבה מיחזקאל עוצמה וביטחון ללכת בדרך אותה סלל גם עבורה. הרב דר' בני לאו העלה קווים לפועלו של יחזקאל, אותם שזר סביב יסוד מרכזי בתפיסתו הרעיונית – שילוב התורה והמדינה, ובלשונו של יחזקאל: "השאלה העומדת לפנינו במלוא חומרתה היא: כת לומדי תורה או עם החי על פי התורה?". חברו של יחזקאל מימי ילדותו העלה זיכרונות ילדות ונעורים שהאירו את התקופה בה גדל ואת האווירה בה צמח. המשתתפים זכו להתוודע לאיש שהיטיב לראות למרחוק, זיהה מוקדם מאד את ניצני התופעות הקשות, שזכו לימים לכינוי "חרד"ליות", איתן אנו מתמודדים כיום בציבור הציוני-דתי. את היציאה מהאולם ליוותה תחושה שטרם התמלא החלל שנפער עם הסתלקותו של יחזקאל, הדגל שהניף עדיין ממתין למי שיישא אותו באומץ, בכישרון ובנחישות כפי שעשה יחזקאל בזמנו. יהי זכרו ברוך.

 

          שבת שלום

                                               נחמיה רפל

וחברי המזכירות הפעילה

 

 

 

תוכנית סדנאות  חודש ינואר 2013

נשים קוראות ולומדות

מזמינות  אתכן להצטרף לקבוצה בה נשתף  אחת את השניה באמצעות טקסטים שקראנו או מידע חזותי או כל חומר מעורר השראה בנושא הנבחר מידי חודש. נושא המפגש הראשון: מנתינה להשפעה.

                                יום שני, כ"ה בטבת 7 בינואר 2013  בשעה 20:00.                                מנחה: דלית לאופר.

 

נשים חוגגות את חודש שבט

בואי להתחבר לאנרגיה המיוחדת של חודש שבט, בסדנא חווייתית המשלבת למידה, שיתוף, דמיון מודרך ועוד.

                     יום ראשון, ב' בשבט, 13 בינואר 2013 בשעה 19:00.            מנחה: לאה פרידמן

 

בוקר של התחדשות

סטודיו פתוח ליצירה חופשית. מוזמנות להתחיל ולסיים עבודות ויצירות עפ"י בחירתכן.

אנחנו מחכות לכן עם מגוון חומרים, רעיונות וכלים.

יום ראשון, ט 'בשבט, 20 בינואר 2013  בשעות 9:00 עד 12:00 בבוקר.

 

דבר אלי בפרחים

לקראת ט"ו בשבט את מוזמנת לסדנת העצמה בפרחים.

בסדנא נשזור סידור פרחים, ונלמד בצורה חווייתית על האנרגיה של הצבעים ועל כוחות הפלא של הפרחים.

                              יום חמישי , י"ג בשבט, 24 בינואר בשעה 19:00.          מנחה: צופית רוזן- אור ופרח.

 

נשים יוצרות

והפעם - הכנת מתלה דקורטיבי לעגילים.

הכנת מתלה ממסגרת של תמונה. נחדש אותה בעזרת שאריות בדים וקישוטים שונים, ונכין רקע מרשת חלונות.

                       יום שני , י"ז בשבט, 28 בינואר בשעה 19:00.              מנחה : לאה פרידמן.

כל הסדנאות ללא תשלום אך מחייבות הרשמה מוקדמת

לאה פרידמן- 0505972437    Friedman.by@gmail.com

 

מירית שחורי חצרוני  ,

רכזת מתנדבים  טלפון 039722888 שלוחה 8147 דואר אלקטרוני mirit@modiin-rigon.muni.il

 

 

 

  -כ ל ב ו ד ף

שעור בפרשת השבוע במועדון  רחל פלינט

אחות תורנית: אילנה פלינט – פלאפון 61999

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

ספירת מלאי בכלבי 

ביום שני הקרוב,  י"ח בטבת 31.12.12 תתקיים ספירת מלאי בכלבי.

לכן לא תהיה מכירה אחר הצהריים. אנא התארגנו בהתאם.

                                                                                                 תודה,

צוות הכלבי

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

במספרה

עקב עלויות נלוות המשרתות את המספרה, אנו נאלצים להעלות את מחירי הפעילות במספרה ב 10%   החל מינואר 2013.

עירית פורשר – רכזת שירותים

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

ישיבת מועצה

תתקיים בע"ה ביום ראשון הקרוב י"ז בטבת תשע"ג  30 בדצמבר

בשעה 21:00 בחדר עיון

           על סדר היום:     החזקת הורי חברים

 

אביעד ישראלי - יו"ר המועצה

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

גשם

הגשם לא פסק עם סגירת הידיעון האחרון ובסך הכל בסוף השבוע של פרשת ויגש זכינו ל- 45.5 מ"מ שהביאו את הסיכום עד כה ל- 252 מ"מ.        תודה לבורא עולם ובקשה שכן ירבו !

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

שתרבינה השמחות

גם בשבת הבאה, פרשת שמות, נחוג בר-מצווה – והפעם לחובב גל.  דירות האורחים תעמודנה כולן לטובת המשפחה החוגגת.

שורי אמיר – האגף החברתי

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

צה"ל קרא לה 

ברכת דרך צלחה לאביב יעקבס שהצטרפה לפני שבוע לכוחות צה"ל / אגף השריון.

צאתך ושובך לשלום !

 

AtarimTR