ידיעון 2807 פר' שמות מברכין את החודש

בס"ד, כ"ב בטבת תשע"ג  

 

שמות – מברכין החודש

 

 

 

16.28

הדלקת נרות שבת

08.00

תפילת שחרית,

 

קידוש לכבוד חתן בר-המצווה

16.40

מנחה, קבלת שבת

 ערבית, דרשת הרב

11.00

שעור בפרשת השבוע במועדון

שעור במשניות בשטיבל

18.30

סעודת שבת בחדר האוכל

11.30

סעודת שבת בחדר האוכל

12.45

שעור לנשים – קהלת - במועדון

מכונת השטיפה תפעל

בשעות 19.30 – 21.30

בבקשה להביא כלים עד 21.15

13.00

מנחה גדולה

15.30

שעור בדף יומי

16.00

מנחה

16.00

נשים אומרות תהלים - בבית סעדון

17.30

ערבית, הבדלה

 

 

זמני תפילה במשך השבוע

שחרית   א  ג, ד, ו            06.00

שחרית ב, ה                    05.50

מנחה ברחבת חדר האוכל   13.30

מנחה בבית הכנסת           16.30

רבע לערבית-לימוד הלכות  19.45    

ערבית                           20.00

עונג שבת לילדים

לא יתקיים בשבת זו.

 

 

 

לוח השבוע

 

יום ראשון

19.00

גדולי המחשבה הישראלית

חדר עיון

יום שני

17.30

התעמלות לגברים

בית שפירא

21.15

שעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י

חדר עיון

יום שלישי

09.00

מפגש בוקר לבגירים

מועדון לחבר

19.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

20.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

יום רביעי

17.30

צ'י קונג לבגירים

מועדון לחבר

18.30

מפגש ערבית לבגירים

מועדון לחבר

21.00

חזרת מקהלה לחגיגות ה-70

מועדון לחבר

יום חמישי

19.00

שעור ניצוצות מהדף היומי

חדר עיון

יום שישי

06.30

שיעור בדף יומי

חדר עיון

 

השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון

 

 

תורני נוער ברפת:  בוקר -      מלאכי שניאור, אלמוג נתנזון

                           צהריים -   עקיבא ויונתן ארונסון

 

קול ששון וקול שמחה – קול חתן וקול כלה.

בשבועיים האחרונים התבשרנו מפי שניים מילדינו שבע"ה בשנה הקרובה יינשאו לבנות-בני זוגם.

האושר והשמחה ממלאים את ביתנו. אנו מרגישים אור גדול ושפע של אהבה ונתינה.

ב"ה משפחתנו הגיעה לשלב של התרחבות, הלב מתרחב והסביבה כולה קורנת ומפרגנת.

בע"ה בעוד כחודשיים נשמח בחתונת רות ואהרן כאן בבארות יצחק. בהמשך השנה נשמח עם טלי-ה ושחר.

תודה לבורא עולם שזיכה אותנו באושר ובשמחה גדולים.

הציבור מוזמן לשתיית 'לחיים' ביום שלישי הקרוב, כ"ו בטבת, החל מהשעה 20.15 בביתנו.

יהודית ומשה סעדון

מה בגיליון?

·                     על קצה הלשון – הרב ירון

·                     בארות יצחק חוגגת שבעים – הצוות המארגן

·                     הצריף הירוק ז"ל – יצחק שניאור

·                     בספרייה – אילנה לרמן

·                     לקראת אספת חברים – הנשיאות

·                     למען ביטחוננו – בנימין ברמן

·                     בקיבוץ הדתי – עמוד"ש 143, כנס 'כל כבודה'

                                           כלבו דף ולוחות זמנים

                                                                 קראו בנעימות !

המערכת

     נר זיכרון !

     יוסף פורת ז"ל – כ"ד בטבת תשס"ב

     יצחק (איציק) קייזלר – כ"ד בטבת תשס"ב

 

 

וְכַאֲשֶׁר יְעַנּוּ אֹתוֹ כֵּן יִרְבֶּה וְכֵן יִפְרֹץ – משפט זה, שמאפיין את עם ישראל, לקוח, כמובן, מפרשתנו. אמרו חז"ל (מדרש אגדה שמות א) שפרעה אמר "פֶּן יִרְבֶּה", והקב"ה אמר כנגדו "כֵּן יִרְבֶּה וְכֵן יִפְרֹץ".

שַׁל נְעָלֶיךָ מֵעַל רַגְלֶיךָ – המשפט הראשון שאמר הקב"ה למשה היה: "אַל תִּקְרַב הֲלֹם שַׁל נְעָלֶיךָ מֵעַל רַגְלֶיךָ כִּי הַמָּקוֹם אֲשֶׁר אַתָּה עוֹמֵד עָלָיו אַדְמַת קֹדֶשׁ הוּא". ליהושע, אגב, נאמר משפט דומה ע"י המלאך ליד יריחו – אבל שם מדובר בנעל ולא בנעליים: "שַׁל נַעַלְךָ מֵעַל רַגְלֶךָ כִּי הַמָּקוֹם אֲשֶׁר אַתָּה עֹמֵד עָלָיו קֹדֶשׁ הוּא" (יהושע ה, טו). מסביר האברבנאל שהסיבה להבדל היא שלמשה נגלה הקב"ה בכבודו ובעצמו, וליהושע – מלאך.

וְלֹא יִשְׁמְעוּ לְקֹל הָאֹת הָרִאשׁוֹן וְהֶאֱמִינוּ לְקֹל הָאֹת הָאַחֲרוֹן – כבר הזכרנו בפרשת וישלח, על הפסוק "וְאֶת לֵאָה וִילָדֶיהָ אַחֲרֹנִים וְאֶת רָחֵל וְאֶת יוֹסֵף אַחֲרֹנִים", שהמלה 'אחרון' בעברית המקראית אינה זה שאין אחריו כלום, אלא זה שבא אחרי משהו קודם. לכן נאמר בפרשתנו: "אִם לֹא יַאֲמִינוּ לָךְ וְלֹא יִשְׁמְעוּ לְקֹל הָאֹת הָרִאשׁוֹן וְהֶאֱמִינוּ לְקֹל הָאֹת הָאַחֲרוֹן. וְהָיָה אִם לֹא יַאֲמִינוּ גַּם לִשְׁנֵי הָאֹתוֹת הָאֵלֶּה... וְלָקַחְתָּ מִמֵּימֵי הַיְאֹר וְשָׁפַכְתָּ הַיַּבָּשָׁה... וְהָיוּ לְדָם בַּיַּבָּשֶׁת". לאחר חורבן בית המקדש השני היו שטענו כנגד ישראל שבית שלישי לא ייבנה, שהרי הנביא (חגי ב, ט) אמר על הבית השני: "גָּדוֹל יִהְיֶה כְּבוֹד הַבַּיִת הַזֶּה הָאַחֲרוֹן מִן הָרִאשׁוֹן", וממילא מוכח שהבית השני היה הבית האחרון. ואולם, הגר"א העיר על כך שהמים שהפכו לדם הם ראיה לכך שגם אחרי האחרון יכול להיות אות נוסף, והרמז הוא בפסוק (שמות יב, יג) "וְהָיָה הַדָּם לָכֶם לְאֹת עַל הַבָּתִּים" – על בתי המקדש. 

לֵךְ לְשָׁלוֹם – כאשר ביקש משה מחותנו לשוב למצרים, ענה לו יתרו: "לֵךְ לְשָׁלוֹם". לעומת זאת, כאשר אבשלום ביקש מדוד ללכת לחברון, אמר לו דוד: "לֵךְ בְּשָׁלוֹם". אמרו חז"ל (ברכות סד, א) "הנפטר (=נפרד) מחברו אל יאמר לו 'לך בשלום', אלא 'לך לשלום', שהרי יתרו שאמר לו למשה "לך לשלום" - עלה והצליח, דוד שאמר לו לאבשלום "לך בשלום" - הלך ונתלה". אבל בלוויה בכל זאת אומרים 'לך בשלום', שהרי כתוב לגבי אברהם "וְאַתָּה תָּבוֹא אֶל אֲבֹתֶיךָ בְּשָׁלוֹם".

שַׁלַּח אֶת עַמִּי – הסיסמא הזו, שהייתה מאוד נפוצה לפני נפילת מסך הברזל ברוסיה, מקורה בפרשתנו. ואולם, יש לציין שבחמש הפעמים שבהן היא מופיעה בתורה, היא תמיד מופיעה עם תכלית, נוסף על עצם השחרור: "שַׁלַּח אֶת עַמִּי וְיָחֹגּוּ לִי בַּמִּדְבָּר", או "שַׁלַּח אֶת עַמִּי וְיַעַבְדֻנִי". יציאת מצרים לא הייתה מטרה לכשעצמה אלא רק אמצעי לעבודת ה'.

מַתְכֹּנֶת – לפני בחינת בגרות, יש מבחן מתכונת. זהו מבחן שזהה לתוכן מבחן הבגרות. המקור בפרשתנו: "וְאֶת מַתְכֹּנֶת הַלְּבֵנִים אֲשֶׁר הֵם עֹשִׂים תְּמוֹל שִׁלְשֹׁם תָּשִׂימוּ עֲלֵיהֶם".  

הרב ירון

לסבתא לאה ברמן ולכל המשפחה

מזל – טוב לנישואי הנכד

יואל ברמן עם איה

בן חנה ועקיבא ברמן

                    שיהא זה בניין עדי עד

 

 

עוד שלושה שבועות

חדשות מהשטח

 

יצאנו, מילכה, יפעת, מוישי, דורית, איילת ואני ליום סיור, כהכנה ליום המתוכנן בכ' בשבט בנגב.

שמי התכלת, שדות החיטה הירוקים והרחבים... רחוק מאד מ"נקודה ירוקה בלב כרך אפור".

סיירנו במקומות שאותם אנו מתכננים שתפגשו ותחוו ביום הסיור שיודרך ע"י הנוער החביב שלנו. ניצלנו גם את ההזדמנות להיענות להזמנתו של רמי חרובי, לסיור מרתק ב"אתרי מורשת" של בארי, שהוא היה שותף פעיל בהקמתם (לחלקו של רמי בכל נושא ההנצחה של בארות יצחק שבנגב, החל מראיונות עם ותיקינו לפני כעשרים שנה, וכלה בכל פרט, פסיק ונקודה בשלטים באתר שליד המגדל, ובמרכז המורשת ההולך ונבנה בעלומים, צריך להקדיש ידיעון נפרד...).

 אחרי המפגש עם רמי שתאר לנו בצורה כל כך חיה ומוחשית, עד כמה גדול ומרכזי היה הקיבוץ שלנו בנגב של אז, החלנו לשאול את עצמנו שאלות שבעבר לא חשבנו עליהן: איזה קיבוץ היה בארות יצחק שבנגב? איך חיו שם? במה שיחקו הילדים? מה היתה האופנה – האם היה לזה בכלל ביטוי? האם היו חוגים? איזה ערבי תרבות? איך חגגו חגים? ממה התפרנסו? ועוד אינספור שאלות...

אולי זה כתוב בספרים, אך בשבילנו, תיאוריו של רמי היו מפגש ראשון עם חיי השגרה שהיו להם. עד היום שמענו תמיד על קרב הגבורה, ח' בתמוז.  יום הקרב הוא טראומה, פצע, כאב ושבר גדול, שהגיע אחרי שחברינו בנו, חלמו, עמלו והתגאו בקיבוץ הגדול והחזק שהקימו שם בעמל כפיהם.

הביקור בבארי ב"צריף הנוסטלגיה" ובחדר ההנצחה של חללי הקיבוץ, הצית אצלי כל ניצוץ של חלום שאני נושאת איתי כבר כמה שנים. 

החלום שלי: להקים כאן מוזיאון או בית ראשונים, יחד עם צוות ששותף לחלום הזה שלי (ויתאפשר הודות לדבורה שחוץ מלחלום עשתה - אספה ושמרה כל השנים!). אני יודעת שהנושא עלה וירד, אז אני מעלה אותו שוב... כולי תקווה שבעז"ה יהיו לנו כוחות ויצירתיות, לספר לעצמנו ולילדינו על העבר, ואיך הוא מתחבר להווה ולעתיד שלנו. כמאמר הידוע: "עם שאין לו עבר אין לו מחר"...

אסתר פורשר

הערות טכניות:

1.       מול לוח המודעות בחד"א, על "קיר הזמנת התמונות", תלויות הרשמות לנסיעות לנגב בכ' בשבט, בשלושה מסלולים: 1. נסיעה לכנס בעלומים, 2. נסיעה לסיור – שני אלה יסתיימו במפגש ליד המגדל ובטקס שיערך שם "לפני שקיעה". 3. הסעה מהקיבוץ בצהריים - ישירות למגדל. 

כולם מוזמנים להרשם בהקדם, כדי שנוכל להיערך בהתאם.

2.       כמו שפירסמנו לגבי שבת-שירה, הציבור כולו מוזמן לסעודות שבת משותפות בחדר האוכל, ההרשמות תהיינה על הלוח כבר בשבוע הקרוב. נא להרשם כנ"ל...

3.       הזמנות לכנס בעלומים נשלחו לבני המשק שאין להם משפחה בקיבוץ, למשפחות החללים שאין להם קרובים בקיבוץ, ולחברים לשעבר שהיו בנגב. הזמנות נוספות למעוניינים, אפשר לקחת מהמשרד של עטרה.

           הצוות המארגן.

 

נקודת ציון - הצריף הירוק

השבוע נהרס הצריף הירוק.

הלכתי לחנה ברוכי ולעוד חברים כדי לשמוע מה היה בצריף הזה.

הצריף נבנה עם בניית בית התינוקות (הספרייה הנוכחית) ושימש כבית בידוד (איזולציה). ילד שהיה חולה היו מעבירים אותו לבידוד, כדי שלא ידביק את קבוצת הילדים.

בהמשך, עבר הצריף הסבה לאספקה קטנה בחדר השמאלי וחדר לעליית הנוער (בנים מקבוצת הנוער של טובה רזניק) בצד הימני.

באספקה קטנה חילקו לחברים מוצרים לשימוש עצמי בבית כמו: שרוכים, סבון, משחת נעליים, משחת שיניים וגם ממתקים כמו שוקולד וסוכריות. את האספקה קטנה ניהלו יוסק וינד, יהודית גרוס – זיכרונם לברכה, וייבדלו לחיים ארוכים יעקב שניאור, אסתר בידר ורות יעקבס (אז חשבתי שסבון "רות" נקרא על שמה).

נורית מספרת שכאשר אביה ניהל את האספקה קטנה, נכנסה חברה וביקשה סבון. הוא פתח את המחברת בה נרשמה החלוקה ומצא שהיא קיבלה סבון לפני שבוע, שאל אותה למה היא חושבת שהיא צריכה לקבל סבון כל שבוע והיא אמרה לו שלקחה את הסבון למקלחת הציבורית ושכחה אותו שם, וכשחזרה לקחת אותו הוא כבר לא היה ולכן היא צריכה סבון חדש.

אבא שלי מספר שכשהוא ניהל את המקום (בשנים 1956-7), הוא שם לב שצריכת הסבונים הייתה גבוהה מאד. הסתבר שכל אחד שהלך למקלחת הציבורית עבר בדרך באספקה קטנה, לקח סבון והשאיר אותו שם. הוא פנה למזכיר הפנים משה פרידמן והציע שבמקום לחלק סבונים, נחלק תקציב וכל אחד יקנה מה שהוא באמת צריך (היום קוראים לזה הפרטה) וכך באמת קרה. כל אחד קיבל תקציב של 8.5 לירות לקניית סבונים וכו'. מיותר לציין שצריכת הסבונים ירדה פלאים.

עם העברת האספקה קטנה לבית המדגריה ששכן במקום הכלבי הנוכחי, נעשה מכרז לתת שם חדש ונבחר השם "כלבי" ראשי תיבות כלבו בארות יצחק. את הכלבי ניהלה שנים רבות לאה ברמן, לאחר סיום עבודתה בגן הנוי.

במקביל לאספקה קטנה, היו מחלקים פעם בשבוע מצרכי אפיה (קמח, סוכר וכו') במטבח הישן. אבל בעצם, כל אחד היה יכול לעבור במטבח ולקחת מה שהוא רוצה, מתי שהוא רוצה. כשנבנה חדר האוכל החדש, הועברה החלוקה למרתף. בשנות ה-90 נפתחה במקום הזה המרכולית שחילקה את המצרכים בצורה מסודרת, ושם עבדה אמא שלי במשך 11 שנים. עם הפרטת ארוחת הערב בשנת 2003, אוחדה המרכולית לתוך הכלבי.

חזרה לצריף הירוק. לאחר יציאת האספקה קטנה, שוכן שם מחסן הנעליים של יהודית גרוס. מחסן זה נדד אח"כ לאחד מצריפי גוטמן, ליד הסנדלרייה של חיים ליבוביץ. כל ילד היה צריך לבוא לפני כל עונה ולמדוד נעליים אצל יהודית גרוס. היו נעלי חול ונעלי שבת. בסוף העונה, או כשהילד גדל הוא היה צריך להחזיר את הנעליים למחסן. כך הלכנו כולנו באותם דגמי נעליים (וגם אותם דגמי בגדים שמדדנו אצל לאה לוי).

לאחר מכן שימש הצריף למשך תקופה קצרה כמועדון לנוער, ואז גם הוסרה המחיצה בין שני החדרים שהפכו לחדר אחד גדול. באיזה שהוא שלב היה שם גם מחסן תחפושות.

אחר כך שימש הצריף כחדר מוסיקה ובו התקיימו חוגי הנגינה של הילדים.

                                    איקה שניאור

בספריה

א.      שני ספרים פרטיים הושארו לפני כחודש בספרייה ואני רוצה להשיבם לבעליהם, אבל לא יודעת למי.

·        מנוחה נכונה מאת עמוס עוז.

·        אהבה בדלתיים סגורות מאת רם אורן.

אם לא יימצאו בעלי הספרים, אמכור אותם בחנות לספרים משומשים וארכוש תמורתם ספרים שאין לנו בספרייה.

 

ב.      אני מבקשת ממי שקנה בסטימצקי באשראי את הספר 'פינוקי מסתכל ומקשיב' להתקשר אליי בהקדם.

                                                                                           בתודה מראש,

אילנה לרמן

 

 

אסיפת חברים

תתקיים בע"ה ביום ראשון כ"ד בטבת תשע"ג   6 בינואר

בשעה 21:00 בחדר האוכל

על סדר היום:

אישור מבנה המזכירות

אם לא יהיה מספר נוכחים כנדרש לשם קבלת החלטות,

תתקיים אסיפה נדחית חצי שעה לאחר פתיחת האסיפה

והחלטות תתקבלנה בכל מספר נוכחים שיהיה.

נשיאות האסיפה

 

 

לחובב גל בר-המצווה

להורים שולי ואהרן

לסבתא איליין שריד       לסבתא וסבא זהבה ויעקב שניאור

ולכל השבט

מזל – טוב

                               שתזכה להגדיל תורה ולהאדיר

 

מצוות ביטחון

חורף, כולם במיטה מתכרבלים.  זה זמן הפריצות לבתים, ובמיוחד לעסקים (מי יצא מהבית שלו לעסק בגלל שהאזעקה לא מפסיקה לטרטר...?).  שכנינו סובלים באופן קבוע מהתפרצויות לבתים ועסקים מידי לילה.

לצערי גם אצלנו היו לאחרונה שני אירועים:

1.       לפני כשבועיים גניבת מלגזה מאברות (כבר לא באחריות מחלקת הביטחון המקומית, אבל עדיין גניבה מתחת לאף).

2.       לפני שבוע – פריצה לבית משפחת שפירא.

תיאור המקרה:

עם קבלת הקריאה ביצענו גבי ואני סריקות בשכונה הדו-קומתית. במקביל, נחום השומר ביצע סריקות בהיקף הקיבוץ ובכבישים הראשיים.  במהלך הסריקות כמעט ונתפס הפורץ. במהלך מנוסתו מכיוון דירת משפחת נאור לכיוון כביש 40 הצטרף אליו גנב נוסף והם נעלמו מאחורי הסוללה.

יחד עם נחום נסענו לכביש 40 לחפש אותם. בדרך חזרה מצומת טייסים זיהינו שלוש דמויות רצות בשדה לכיוון בני עטרות.... הקפצנו גם את הרב"ש שלהם...

 

בעקבות אירוע הלילה החלטנו לחפש עוד מתנדבים לכיתת הכוננות, כדי שתהיה לנו פריסה ראשונית מיידית לכל 'שכונה', וכבר גייסנו שני חברים נוספים: אביעד שטרן ומשה שי"ק.

אנו מאמינים מאוד בשיטת העבודה שלנו, ומשוכנעים שהיא תורמת לכמות הנמוכה יחסית של התפרצויות לעומת הסטטיסטיקה באזור.

 

תזכורת לשומרים:  חשוב להמשיך לפטרל כמה שיותר עם הרכב ועם הצ'קלקה !  זה לא סתם הצקה. זה עובד.

 

כוחות המתמי"ד של מג"ב פועלים בגזרה ומוסיפים לנו נוכחות והרתעה.

בהזדמנות זאת נודה למרים שניאור שמתנדבת כבר כמה שנים בבסיס המתמי"ד ואחראית על שיבוץ הסיורים. מרים, כל הכבוד !

גם שי ליבוביץ הצטרף והוא אחראי על מערך התקשורת – העברת הודעות והנחיות אינטרנטיות לכול המתנדבים.  ברוך הבא !

 

הודעות שוטפות

-          בשעטו"מ סיימנו את המטווחים. כמובן שיש חברים בעייתיים שעדיין לא מצאו זמן לגשת למטווח, אבל הרוב התייצב וירה (חלק אפילו פגעו במטרות...).

-          בעת סיום השמירה יש לחבר את הרכב החשמלי לטעינה ולנעול אותו רק לאחר החיבור לחשמל (צריך לראות חמישה הבהובים), אחרת הוא לא נטען.

-          אחרי סיום הלחימה בדרום חידשנו את הטיפול בהקמת צוות צח"י.

-          דרוש סייר/מאבטח לקיבוץ ליום הירידה לנגב.  המעוניין – נא להתקשר אתי.

 

שבת שלום !   בנג'ו ברמן – רב"ש / צוות ביטחון: דבורה ריניץ, איסר ספיר וגבי נאור

 

שלום לכולם,

"עֲטֶרֶת זְקֵנִים בְּנֵי בָנִים, וְתִפְאֶרֶת בָּנִים אֲבוֹתָם"

סג"מ ירדן, נכדתו של אריה קרול ז"ל ובתם של שוּלִית ורענן תימור (נחלים) המשרתת כמפקדת מחלקה בבסיס חיל החינוך "חוות השומר", החליטה לחנך את חייליה על מורשתו של סבה הזכור לטוב: המחלקה קיבלה את השם "מחלקת לביא", שם נרדף לאריה, והמֶסֶר גוּבַּש בארבע מילים: "נתגבר כארי, נעשה ונצליח". ביוזמתה של ירדן, ובסיוען של מזכירות הקיבוץ הדתי והמועצה האזורית גליל תחתון, הגיעו חיילי המחלקה לביריה, קיבלו מרענן, חתנו של אריה, הסבר מקיף על תולדות הישוב, על פועלם החלוצי של חניכי בני עקיבא, ועל גבורתם של רבים שחזרו ועלו להר והחזיקו בו למרות כל המכשולים. החיילים, שבעבר כונו "נערי רפול", עוברים ב"חוות השומר" טירונות מיוחדת, המכשירה אותם להשתלבות כחיילים בצבא. הביקור בביריה נחתם במסדר, בו שולבו דברים שאמרו החיילים על החוזקות שקיבלו בטירונות הייחודית, קטעים שאמרו מיכל ושולית, בנותיו של אריה, ושיחה של נחמיה, מזכ"ל התנועה, בה הוארה דמותו של אריה. היה מרגש, עוצמתי ומרשים!

אלומה – דיון אסטרטגי

חברי הנהלת "אלומה", עמותה המלווה צעירים מכל שכבות האוכלוסייה משלב ההכנה לשרות ועד החזרה לאזרחות ("משירות משמעותי לחיים בעלי משמעות"), התכנסו השבוע לדיון אסטרטגי. הפעילות המגוונת, ההולכת ומתעצמת של "אלומה", מחייבת מדי כמה שנים בחינה מדוקדקת, ניתוח המציאות המשתנה והגדרת יעדים מחודשת. יאיר רינמן (לביא) יו"ר העמותה, וחברי ההנהלה שכמחציתם הינם חברי הקיבוץ הדתי, התכנסו יחד עם מנכ"לי הפעילויות השונות של "אלומה", לדיון שהונחה על ידי יועצת ארגונית חיצונית המלווה את העמותה בשנים האחרונות.

נדונו נקודת החוזק והייחודיות של "אלומה", והועלו כיווני פעולה אפשריים לעתיד. 30 שנים אחרי הקמתו של הארגון, והגם שפניו ופעולותיו מופנות לקהלים גדולים ומגוונים בחברה הישראלית – יוצאי אתיופיה, בני נוער בסיכון, צעירות דתיות, בעלי צרכים מיוחדים –נושבת בו רוח הקיבוץ הדתי וערכיו.

במהלך הדיון ציינו חברי ההנהלה את גאוותם על השתייכותם ל"אלומה", ואת תרומתה העצומה של יפעת סלע, המנכ"לית, להצלחת הארגון.

 

"הבית היהודי"

השבוע כתב אלינו אחד מחברי הקיבוץ הדתי: "עברנו בהצלחה מהפרוזדור לטרקלין, מערב הפריימריז לערב הבחירות, ובאמת ובתמים חסרה לי פנייה עוצמתית של המזכ"ל אל החברים להתגייס למען הצלחת "הבית היהודי". ייתכן שלראשונה בהיסטוריה, ה"מפד"ל" נעשית רלוונטית באופן משמעותי לכלל ישראל ולקבוצות חילוניות מובהקות. הדברים ידועים. לעניות דעתי, מי שאמור להשתלב במהלך הזה באופן הטבעי והמתבקש ביותר הוא תנועת הקבה"ד. ... למפקד הייתה הצלחה גדולה, ובעקבותיה נוצר איחוד מרשים של כל הזרם הראשי בציונות הדתית. מן הסתם לא כל החברים חושבים כמוני. אז מה? יש לי כבוד אליהם, אך למה לא להצטרף, לתת רוח גַּבִּית, ולתרום למהלך את קולו הייחודי והסגולי של הקיבוץ הדתי?".

בינתיים, המיועדים לכהן כחברי כנסת משתדלים להיענות להזמנות הרבות: בקיבוצים, במוסדות הלימוד ובימי עיון, הכול מעוניינים לשמוע את דעותיהם על הסוגיות המרכזיות המעסיקות את מדינת ישראל. אנחנו נשמח לסייע כמיטב יכולתנו בהשגת פוליטיקאים להופעות במסגרות השונות.

גרעין י"ג לחינוך

בחודשים האחרונים הולך ונרקם נתיב חדש למתנדבי הש.ש. המכונים 'גרעיני יג"ל': גרעין חינוך. במסגרתו ילמדו השינשינים בשעות הבוקר והצהרים ויעבדו בסניפי בני-עקיבא כקומונרים/ות בשעות אחה"צ והערב.

בכך ייפתח מסלול של מעורבות ותרומה לחברה בתחום החינוך, שיתווסף למגוון המסלולים בתחום גמילות החסדים. המהלך נעשה בתיאום מלא עם הנהלת בנ"ע והעומד בראשה, דני הירשברג. אנו מקווים שמהלך זה יאפשר לאוכלוסיות נוספות להשתלב במנהיגות ובסניפים של התנועה: בנות שרצות להתגייס לצה"ל, ובנים. לגרעין המתגבש נרתמו עד כה 8 חבר'ה רציניים, בעלי עניין רב ונכונות גבוהה מאוד, ולצידם עוד כ- 25 מתעניינים. בימים הקרובים, בתיאום עם הנהלת בני-עקיבא ומרכֵּז גרעיני יג"ל, דוד גדיש, ייסגרו הפרטים הטכניים של משימות הגרעין בשנה הבאה (בחירת איזור לפעילות ובעקבותיו – בחירת סניפים לשיבוץ חברי הגרעין, דירות למגוריהם, מוסדות לימוד מתאימים לשילובם וכד').

המזכירות הפעילה מברכת על הרעיון ומאחלת לרזי ולראשוני החברים בגרעין הצלחה!

 

למעלה מ- 100 מתעניינים במכינת יונתן

בשבועיים האחרונים נערכו שני ימים פתוחים ב'מכינת יונתן' שבקיבוץ עלומים, אליהם הגיעו למעלה ממאה בנים ובנות מתעניינים! במכינה הרואה לנגד עיניה את ערכי תורה ועבודה, משלבים הבנים והבנות לימוד תורה לצד עבודה במשק עלומים. כיומיים בשבוע הם משתלבים בענפי הקיבוץ, ובשאר הזמן לומדים בבית המדרש תורה, חסידות, ציונות, פילוסופיה, וידיעת הארץ. השנה, במחזורה השני של המכינה, חברים 25 בנים ובנות (11 בנים ו- 14 בנות) שמגיעים מכל הארץ – מקיבוצי התנועה, מההתיישבות (שילה, עפרה) ומהערים. הרעיון הוא ליצור חברה מעורבת דתית לכתחילה שפועלת יחד תוך שמירה על קיום מצוות, להגשמת ערכי הציונות דרך לימוד תורה, עבודה, וגמילות חסדים. בקרוב תצא המכינה לשבוע הישרדות יחד עם זיו כרמל, ואנו משוכנעים שיהיה מעניין ומגבש. בקרוב יתקיים יום פתוח נוסף לקראת תשע"ד.

שבת שלום

                                                           נחמיה רפל

וחברי המזכירות הפעילה

 

 

 

 

 

 

לסבתא רבתה לאה לוי

ולכל המשפחה

בהולדת הנינה

נכדה למרים ויורם לוי

בת לשושי ומיכה לוי בארה"ב

והא-לקים שמחם שמחה גדולה

לסבתא וסבא יונה ויששכר ברמן

ולכל המשפחה

מזל – טוב בהולדת הנכד

בן למירי ואבישי ברמן בחצבה

תזכו להכניסו בבריתו של אאע"ה

ולגדלו לתורה, לחופה ולמעשים טובים

 

כ ל ב ו ד ף

שעור בפרשת השבוע במועדון  שמואל לובושיץ

אחות תורנית:  ברוריה לנדה – פלאפון 61999

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

קול ששון וקול שמחה                                                              קול חתן וקול כלה

ברכות לברוריה ודוד לנדה, לסבתא וסבא מסעודה ואברהם בן-שמול ולכל המשפחה,

עם הודעתו המשמחת של איל על החלטתו להינשא לסתיו כהן (כפר סבא).

 

ברכות ליהודית ומשה סעדון, לסבתא שרה ולכל המשפחה,

עם הודעתה המשמחת של טלי-ה על החלטתה להינשא לשחר גריידי (הרצליה).

הרמת כוסית בבית משפחת סעדון ביום שלישי בערב.  מוזמנים בשמחה !

תזכו להכניסם לחופה בשמחה.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

מידע מ"תיאטרון עדות"

א. ההרשמה להצגות הבוקר נסגרה.

ב. הוספנו הצגה נוספת ביום שלישי ד' בשבט, 15.1.13 בשעה 17:30

    ההרשמה פתוחה לכל המעוניינים.

ג. ההרשמה להצגות הבוקר בימים שלישי ורביעי הולכת ומתמלאת בתלמידי בתי ספר של הילדים המופיעים.   

   אנחנו נשמור את השורות הראשונות לנרשמים המבוגרים. יחד עם זה אנחנו מציעות למי שיכול, לעבור

   להצגות של שני, שלישי  ב-17:30, שהן ללא הנוער התוסס מבתי הספר.

יונה ברמן – נעמי סלומון

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

פרס ניהול תקין לחבל מודיעין

בטקס אשר נערך ביום חמישי האחרון בירושלים, קיבלה המועצה את פרס הניהול הכספי התקין לשנת 2011-2012 , זו הפעם הרביעית ברציפות. ראש המועצה: "ברצוני להודות לעובדי המועצה על עבודתם המקצועית והמסורה על היוזמה והמיומנות המקצועית אשר הביאה את המועצה להישגים אלו. יישר כוח!".

 

 

AtarimTR