ידיעון 2853 פר' מקץ - חנוכה - מברכין את החודש

בס"ד, כ"ו בכסלו תשע"ד  

 

מקץ – חנוכה – מברכין החודש

 

 

הדלקת נרות חנוכה

08.00

תפילת שחרית, הלל, ברכת החודש

16.15

הדלקת נרות שבת

קידוש לכבוד חתן בר-המצווה

16.25

מנחה, קבלת שבת

 ערבית, דרשת הרב

11.00

שעור בפרשת השבוע במועדון

שעור במשניות

18.00

סעודת שבת בחדר האוכל

11.30

סעודת שבת בחדר האוכל

מכונת השטיפה תפעל

בשעות  19.00 –  21.00

בבקשה להביא כלים עד 20.30

12.45

שעור לנשים בספר תהלים – במועדון

13.00

מנחה גדולה

15.30

שעור בדף יומי

16.00

נשים אומרות תהלים – בבית סעדון

16.00

מנחה

17.15

ערבית, הדלקת נר חנוכה, הבדלה

 

זמני תפילה במשך השבוע

 

שחרית א, ב,                05.50

שחרית ג, ד, ה              05.45

שחרית ו                     06.00

 

מנחה ברחבת חדר האוכל   13.30

מנחה בבית הכנסת           16.30

רבע לערבית                    19.45    

ערבית                            20.00

 

הרבנות הראשית יצאה בקריאה להוסיף תפילת 'ועננו בורא עולם' בגלל עצירת הגשמים.

ויהי רצון שנזכה שייענו תפילותינו במהרה. חנוכה שמח

הרב ירון

לוח השבוע

 

מוצאי שבת

20.30

ריקודי עם עם חן שרמן

בית שפירא

יום ראשון

טיול משפחות לשפלת יהודה

         מתורתו של הרב יצחק ניסנבוים הי"ד – לא יתקיים

יום שני

09.00

בית מדרש לגמלאים

מועדון לחבר

17.30

התעמלות לגברים

בית שפירא

19.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

20.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

21.00

שעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י

חדר העיון

יום שלישי

מסיבת חנוכה

יום חמישי

19.00

ניצוצות מהדף היומי

חדר העיון

יום שישי

06.30

שעור בדף יומי

חדר העיון

 

השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון

תורני נוער ברפת:   בוקר -  יהושע ברוכי,  נתנאל בן-דוד           

                            צהריים -   שפר צוייג, אלמוג נתנזון

 

 

 

לפני שבוע השתתפתי בתחרות ג׳ודו אזורית בהדר יוסף.  לא תחרות לנקודות לאיזה אליפות, רק תחרות רגילה כמו גרנד פרי.  (היה גרנד פרי לפני שבוע בדובאי).   השתתפתי בשלושה קרבות - ניצחתי בשניים.  

בסוף היום הגעתי למקום השני.  

את החבר שלי, לבב, לא הצלחתי לנצח.  הוא מתאמן כבר הרבה שנים והשתתף בעבר באליפות אירופה.  אני מתאמן איתו כבר שנה וחצי אבל בינתיים הוא תמיד מנצח אותי בקרבות.  אולי יום אחד אצליח.

בעוד כמה חודשים תהיה תחרות אליפות אירופה ל-special Olympics.  בגלל  החלטות של הוועד (כסף)  עשו הגרלה לראות מי יצא להשתתף בתחרות.  רק שניים מישראל יכולים להשתתף.  לצערי לא עלה שמי בהגרלה. אולי בעוד שנתיים אצליח להגיע לאליפות העולם.

בינתיים אני ממשיך להתאמן.

                                                                                     שבת שלום,

שי-אל ליבוביץ

 

 


מה בגיליון?

·         סיפור מן ההפטרה – הרב ירון   

·         חדשות גרעיני צבר – פרד אדן

·         בבית הספר התיכון – שרה עברון

·         סביבונים – מפה ומשם

·         שירותים לחבר בחנוכה – עירית פורשר

·         חדש בכריכייה – משפחת שדיאל

·         מה בתרבות – דקלה שניאור

·         בקיבוץ הדתי – עמוד"ש 189

                                           כלבו דף ולוחות זמנים

                                                                 קראו בנעימות !

המערכת

 

 

 

הפטרת פרשת מקץ היא משפט שלמה (מל"א ג, טו – ד,א).

הסיבה היא המלים הראשונות בסיפור: "וַיִּקַץ שְׁלֹמֹה וְהִנֵּה חֲלוֹם"

אשר מזכירות את תחילת הפרשה: "וַיִּיקַץ פַּרְעֹה וְהִנֵּה חֲלוֹם", ואולי אף רומזות

למלה 'מקץ'. ואולם, כמעט תמיד חלה פרשת מקץ בחנוכה, כמו השנה.

הפטרה זו משמשת גם לפרשת בהעלותך, ושם נרחיב בעז"ה מעט יותר בפירושה.

הפטרת שבת ראשונה של חנוכה : זכריה ב, יד – ד, ז

תמצית ההפטרה – הנביא זכריה פועל בתחילת בניין הבית השני. בתחילת ההפטרה מובאת

 נבואת נחמה על השכינה העתידה לשוב לירושלים. אח"כ רואה הנביא בחזיונו את יהושע הכהן   

     הגדול – אשר לדעת רוב המפרשים כבר היה מת באותה שעה, וזכריה ראה את דינו שנעשה בשמים. הקב"ה מצווה להסיר מיהושע את הבגדים הצואים ולהלביש אותו בבגדי כהונה. אח"כ אומר הקב"ה ליהושע שאם הוא ישמור את דרך ה' הוא יזכה למהלכים בין העומדים – ורש"י מסביר שהמהלכים הם בני האדם והעומדים הם המלאכים, והברכה היא שהוא יזכה שצאצאיו יהיו צדיקים. בהמשך רואה זכריה חזיון של מנורת זהב, שמעליה שני ענפי זית, אשר נסחטים אל תוך מיכל גדול (גֻלָּה), ומשם מועבר השמן בצינורות לנרות המנורה. כאשר זכריה אומר שהוא אינו מבין את החיזיון הזה, מסביר לו המלאך שזו נבואה לזרובבל שהוא יצליח במשימתו למרות כל המתנגדים לו.

הקשר לפרשה – כאמור, לא אמור להיות קשר בין הפרשה להפטרה, שהרי היא נקבעה כך בגלל חנוכה, אבל בכל זאת יש קשר מעניין בין הפרשה להפטרה, והוא נושא הבגדים. ענין זה מלוה את יוסף מתחילתו ועד סופו: כתונת הפסים שעשה לו אביו, הכותונת שתלשו ממנו האחים והטבילו בדם, הבגד שתפסה אשת פוטיפר, החלפת שמלותיו בבואו אל פרעה, בגדי השש שמלבישים אותו בהם, ועוד. הבגדים סימלו תמיד את מעמדו של יוסף, וגם דינו של יהושע הכהן הגדול מתחיל בכך שמסירים ממנו את הבגדים הצואים. הגמרא (שבת קמה, ב) אומרת שכשאדם נמצא בעירו מכירים אותו בשמו, וכשהוא זר – לפי בגדיו...

הקשר לחנוכה הוא, כמובן, חזיון המנורה. ואולם, האברבנאל מציין שיש קשר גם בין תחילת ההפטרה לחנוכה, כפי שהסבירו חז"ל (סנהדרין צג, א) שהחזיון של יהושע הכהן הגדול רומז לחטאי בניו, שנשאו נשים שאינן ראויות לכהונה. גם צאצאיו, שושלת בית חשמונאי, חטאו בכך שהם לקחו על עצמם את בגדי המלכות, ולא הסתפקו בבגדי הכהונה.

מתוך ההפטרה – "לֹא בְחַיִל וְלֹא בְכֹחַ כִּי אִם בְּרוּחִי אָמַר ה' צְבָא-וֹת" – כיצד היה אמור זכריה להסיק נבואה זו ממראה המנורה? – אלא, שכמו שהמנורה בחזיונו דלקה ללא מגע יד אדם, כשהזיתים נכתשים מאליהם, והשמן זורם לגולה וממנה לנרות, זרובבל צריך לדעת שבית המקדש ייבנה בכל מקרה - בין אם יפריעו לו ובין אם לא.

  ציטוטים – "רָנִּי וְשִׂמְחִי בַּת צִיּוֹן". "הַס כָּל בָּשָׂר מִפְּנֵי ה'". "יִגְעַר ה' בְּךָ הַשָּׂטָן". "אוּד מֻצָּל מֵאֵשׁ". "וְנָתַתִּי לְךָ מַהְלְכִים בֵּין הָעֹמְדִים הָאֵלֶּה". "תִּקְרְאוּ אִישׁ לְרֵעֵהוּ אֶל תַּחַת גֶּפֶן וְאֶל תַּחַת תְּאֵנָה". "מָה אַתָּה רֹאֶה". "לֹא בְחַיִל וְלֹא בְכֹחַ כִּי אִם בְּרוּחִי אָמַר ה' צְבָא-וֹת"

הרב ירון

 

חדשות גרעיני צבר

"הפנים המוכרות 
הפרצופים המוכרים 
אני זוכרת 
ואלפי זיכרונות בלב שומר"       שרית אבייב

 

השבת, פרשת מקץ/שבת חנוכה, נחגוג שבת גרעין לחיילים הבודדים בבארות יצחק.  אנחנו מציינים שבת גרעין שלוש פעמים בשנה, ומנסים לשחרר את כל החיילים הבודדים שלנו מבסיסיהם ולתת להם סוף שבוע של פינוק בקיבוץ.  את אירועי "שבת גרעין" נפתח ביום חמישי בחתונתם של אביבה ואלי, חברי גרעין נחשון.  זאת החתונה השלישית מבין חברי גרעין צבר ואי"ה יהיו עוד שלוש חתונות בחודשים הקרובים.  כל הזוגות נשארים בארץ וקובעים את ביתם בישראל, וזוג אחד (קנדל ואלעד צונץ) אף חי בקיבוץ.  יותר מארבעים חיילים בודדים שהו בבארות יצחק במסגרת צבר מאז פתחנו את התכנית, ורק אחת מהם לא נשארה בארץ.  משפחה אחת עלתה ארצה בעקבות הבן שלה ששירת בצה"ל.  זאת הצלחה על פי כל קנה מידה. 

התכנית ביום ששי לאחר החתונה תהיה גמישה, והכנו מגוון פעילויות מפנקות.  בליל שבת חברי הגרעין מזמינים את כל הציבור לחדר האוכל לאחר הסעודה להרמת כוסית לכבוד גרעין צבר, ולציין יותר משלוש שנים של הפעילות המבורכת הזאת.  החיילים שהיו בעבר ושנמצאים היום שרתו במגוון רחב של תפקידים צבאיים, כמעט כולם ביחידות קרביות.  חמישה מהם הגיעו לתפקידי קצונה ואחרים רוצים גם הם להגיע לכך.  בשלוש השנים האחרונות, יותר משלושים משפחות בקיבוץ אימצו חיילים בודדים והפכו אותם לחלק ממשפחתם.  גם לאחר שחרורם, שומרים איתם על קשר הדוק.  בנוסף לכיבוד הקל, נכין תערוכה על כל החיילים ששהו בקיבוץ ועל אלה שעדיין שוהים כאן.

כהמשך טבעי לקשר הטוב הקיים בין החיילים הבודדים לבין ה"קיבוצניקים", תיערך במוצאי שבת מסיבת חנוכה וצעירי הקיבוץ מוזמנים לחגיגה גם הם.  מחמם את הלב לראות את הקשר הזה שאינו ברור מאליו ולא קיים במרבית הקיבוצים האחרים.  זה עוד ציון לשבח לקהילת בארות יצחק.  ביום ראשון חוזרים לצבא, ואנחנו מקווים שלמרות הקושי של החזרה לצבא, הם ייקחו איתם הרגשה טובה מסוף השבוע הזה.

אני גאה לעבוד עם החבר'ה האלו וגאה לייצג את בארות יצחק שמוכיחה בכל פעם מחדש שהיא יודעת לתת מעצמה לאחרים, לפתוח בפניהם את ביתה, וממשיכה למלא משימות ציוניות.

                                                                             שבת שלום, וחג חנוכה שמח,

                                                              פרד אדן

 

לסבתא קטי לוי

ולכל המשפחה

מזל- טוב

לנישואי הנכדה אילנית עם יוסף

בת חנה ורפי פלק בקבוצת יבנה

                                   בונה הבניין השלם זה הבניין

 

בבית הספר התיכון

כל הנרות 
שהדלקנו בלילה 
לא יגרשו את החושך הקר הזה 
כל הרוחות שנשבו כל הלילה 
לא יכבו את האור בקצה 
לא יכבו את האור 
שעולה בבוקר                                                     האור שבקצה / אריק איינשטיין

נזכור, נתגעגע, ונתעצב, יהי זכרו ברוך!

 

שלום לכולם,

בית הספר אבל על לכתו של דב לאוטמן איש חינוך וחזון שעמד מאחורי יזמות מפרש- יהי זכרו ברוך!

"כוחי ועוצם ידי עשו לי את החיל הזה"? אסיף כתות בית מדרש (מפרש) בערב חנוכה נגע בשאלת מקומנו ומגבלות כוחנו בעשייה בעולם.  "וזכרת כי ד' אלוקיך הוא הנותן לך כוח לעשות חיל" היה הרעיון שעמד בלב הלימוד המשותף.

דב לאוטמן הקדיש את משאביו ומרצו לחינוך, הוא האמין שזוהי הדרך היחידה והאמתית לתקן ולשנות עולם.  הקרן שהקים עמדה מאחורי מיזמי מפרש, והוא היה מעורב אישית בכל אחד מעשרת המיזמים. הוא הזמין אותנו לביתו לפני שיצאנו לדרך על מנת להכיר אישית את בתי הספר והמנהלים בהם יצמחו היוזמות, ליווה את התפתחות הרעיונות, ולקח חלק פעיל ביום הצגת הפרויקטים שלנו במאי שעבר, מי שהיה שם- לא ישכח אותו!  יהי זכרו ברוך!

My hero  - חוברת מסכמת ובה מאמרים קצרים מפרי עטם של תלמידי כתות ט' באנגלית הונחה על שולחני ערב החנוכה וכולה עוסקת בדמויות גיבורים.  גלעד שליט, ניר פורז, מללה יוספזי, אלי כהן, מירה בן ארי, שרה אהרונסון, רועי קליין והרב עובדיה יוסף, הן חלק מהדמויות שבהן רואים תלמידינו גיבורים, תוך הנמקות וחיבור אישי. כתיבת המאמרים ועריכתם היא כבר מסורת, והתוצר המוגמר המונח על השולחן נותן תחושה של התרוממות הרוח. יישר כוח לצוות אנגלית ט' – שירי, ענבר ושרהל'ה הרכזת!

יום ספורט פתח את השבוע בחטיבה העליונה, ומרוץ הלפיד בחטיבת הביניים סגר אותו. יישר כוח ללארי ולילך הבלתי נלאים, המעמידים במרכז העשייה את הרוח הספורטיבית, ומחנכים לנפש בריאה בגוף בריא. יישר כוח לכל העושים עימם במלאכת הימים הללו, יקיר, מושיק המדריכים והמחנכים, מוטי ומחנכי החטיבה. בתמונות ניתן לראות את משתתפי מרוץ הלפיד בחטיבה, ואת משתתפי ומשתתפות יום הספורט על המגרש.

בערב החנוכה קיימנו לא מעט פעילויות, כיתתיות, שכבתיות ואף חטיבתיות. נציין כאן את היציאה להתנדבות ואיסוף החבילות לחיילים, את הרצאתו של הרב שמואל מורנו, אחיו של עמנואל מורנו ז"ל, את עבודות המחזור שעשו תלמידי המדעים בדמות חנוכיות מחול ואבן, קיסמי אוזניים וחרוזים, וגם את פרויקט "בתי ספר תאומים" בו פועלות תלמידות כתה ז' מול בית ספר בפריז הרחוקה.

מאחלת לכולנו חג חנוכה שמח ושבת שלום

להתראות בעוד שבוע

שרה עברון

סביבונים / יורם קניוק

  צריך לאהוב מעט את מה שהיה 
ולרצות להנחיל את זה הלאה 
כי זה מן בושם העושה את החיים,

יותר מובנים ופחות אכזריים.
מה מונע תעשיין נבון 
מלייצר סביבונים מעופרת יצוקה כל שנה 

כל עוד חי העם הזה היושב בארץ הזאת? 
ואז היו הילדים משחקים 
פעם בשנה, פעמיים בשנה, 

באותם משחקים ששיחקו הוריהם

וכך נוצר אותו קשר של שבירה

משום שמאוחר יותר ימרדו הילדים 
ויחפשו דרכים משלהם 

והסביבון מעופרת יצוקה יהיה הגשר הקט,

גשר הפשר שבין הילדים הללו להוריהם
והסביבון הזה ימשיך ויסתובב 
ויהיה הגשר גם בינם לבין ילדיהם.....

 

 

 

 

סביבון, סוב סוב סוב...

כשאנחנו מסובבים את הסביבון, הוא מסתובב ומסתובב והאותיות נ, ג, ה, פ, מיטשטשות. רק כשהסביבון עוצר האותיות חוזרות להיראות.

כמו הסביבון גם אנחנו: מסתובבים ומתרוצצים ושקועים בענייני היומיום העסקניים שלנו ולא מבחינים בניסים שכל הזמן מתרחשים סביבנו.

רק כשאנחנו עוצרים כדי לחשוב, העיניים שלנו נפקחות לראות את הניסים שלמעשה היו כאן כל הזמן.

חנוכה שמח,

שולי גל – מעובד על פי אתר AISH

 

 

 

 

 

  

 

שעות פתיחה ענפי השרות בחנוכה

                        כלבי

 

                       ביום ראשון, 1 בדצמבר - הכלבי ייפתח בשעות  06.30 – 08.30 בבוקר

                                                                                    17.00 – 19.00 בערב.

                       ביום שלישי, 3 בדצמבר (מסיבה), בבוקר ובצהריים - כרגיל

                                                                  בערב רק בין 17.00 – 18.00

 

                      מחסן בגדים - כרגיל

 

 

                       חדר האוכל

                          ארוחת בוקר עד השעה 09:00

יום ראשון, כ"ח בכסלו, 1 בדצמבר

ארוחת צהריים עד השעה 13:30 (טיול)

 

עירית – רכזת ענפי השירות

 

מסידור הרכב

בחודש הקרוב – לקראת סיום השנה האזרחית – ייתכנו בעיות בהזמנת גרר לכלי הרכב של הקיבוץ.

אם חברת הגרירה טוענת שאין לנו ביטוח תקף לגרירה, יש לשלם עבור הגרירה באמצעות כרטיס האשראי ואחר כך למסור לעפרה פארן את כל הפרטים כדי שתזוכו עבור ההוצאה.

עפרה פארן – סדרנית רכב

 

 

לאור אלטשולר בר המצווה

להורים אפרת ועזי

                   ולכל המשפחה

                     מזל – טוב

                                תזכה להגדיל תורה ולהאדיר

 

חדש בכריכייה

מעכשיו, אפשר לבצע בכריכיית הקיבוץ גם:

 

ý                 צילומי צבע והדפסות צבע במדפסת לייזר.                                             

ý                 סריקות                                                                                           שרות אדיב ומקצועי

ý                 הדפסות על סוגי נייר שונים (כרומו, בריסטולים...)

ý                 הדפסות על שקפים (הקץ לנזק במכונות הצילום J)

 

שירותים אלו מתוספים לשירותים הקבועים:

 

ý                 כריכת ספרים.

ý                 כריכת חוברות בספירלה.

ý                 כריכה בלמינציה

 

כמה בקשות:

אנו מבקשים לא לשים לנו עבודות בתיבת הדואר.                                               

אפשר להביא את החומר לכריכייה בשעות העבודה:  9:00 - 13:00 (בתאום טלפוני).

בבקשה לסמן את העבודות, עם הוראות ברורות ושם המבקש.

יפת ועפרה שדיאל

 

לסבתא אסתר תמים

ולכל המשפחה

מזל - טוב

בהולדת הנכד נרי-ה

בן למרב ודוד דדון במעלה אדומים

                                  דור ישרים יבורך

 

 

יום ראשון, כ"ח בכסלו, 1 בדצמבר

 

טיול משפחות חוויתי

לאזור שפלת יהודה מערות בית גוברין

בהדרכת טובה שיק  ונוער בארות יצחק.

                             יציאה בשעה 8:30 לאחר ארוחת בוקר.

                                  ארוחת צהרים תינתן במהלך הטיול.

                                  חזרה משוערת בשעה 16:00

                             ציוד חובה: פנס, מים, כובע נעלי הליכה והרבה מצב רוח!

                                                    שימו לב, כדאי להביא לתינוקות מנשאים ולא עגלות!

 

יום שלישי ,ל' בכסלו, 3 בדצמבר, בשעה 17:45

בתוכנית:    17:45  מופע להטוטי  אש מרהיב ברחבת חדר האוכל                      

                 18:30  ארוחת ערב חגיגית    /    חידון רב משתתפים

 

             

 

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"הצבי ישראל על במותך חלל איך נפלו גבורים"      (שמואל ב, א,י"ט)

 

 

ארבעים שנה עברו מאז מלחמת יום כיפור ואנו נתכנס

במוצאי שבת הבאה, פרשת ויגש,ד' בטבת, 7 בדצמבר  בשעה 19.30 בחדר האוכל

לערב זיכרון לזכרם של בנינו היקרים שנפלו במלחמה.

נתנאל-תני אהרן הי"ד

צבי-בונדי יעקבס הי"ד

                                                                 הציבור מוזמן.

                           משפחות אהרן ויעקבס

 

 

שלום לכולם,

 

חמישה כוכבי יופי

כפר הנוער הודיות זכה שוב בפרס חמשת כוכבי יופי בתחרות השנתית של המועצה לישראל יפה, הבוחנת היבטים שונים ומגוונים בתחומי איכות הסביבה ואיכות החיים. מנהל הכפר, אלי שטיין, ציין בהתרגשות: "אני מבקש לחלוק את הפרס עם שותפים רבים להצלחה, החל מעובדי כפר הנוער והצוות החינוכי, וכלה בעובדי המועצה האזורית והעומד בראשם, ראש המועצה מר מוטי דותן, שמהם אנו מקבלים את השירותים המוניציפאליים". בשנה האחרונה הוקמה בכפר חוות סוסים, שבנוסף להיותה אמצעי חינוכי היא מכשירה סוסים מובחרים לצורכי המשטרה. ראוי לציין שבעבר זכה הכפר בפרסי החינוך המחוזי והארצי, והוא זוכה להערכה רבה על פועלו החינוכי והערכי.

 

חקלאי עלומים – מהמצטיינים בעולם !

חקלאי קיבוץ עלומים התבשרו לאחרונה שהם אחד מארבעת הזוכים בעולם בפרס Global GAP לשנת 2013. הפרס הוענק לזוכים מארבע מדינות: הודו, אקוודור, ארגנטינה ועלומים בישראל. הארגון הבינלאומי קובע תקנים לתהליך הייצור של תוצרת חקלאית ברחבי העולם. GAP = ראשי תיבות של Good Agricultural Practice "התנהלות חקלאית טובה". מטרת הארגון – הבטחת יושרה, שקיפות, הרמוניה ועקביות של סטנדרטים חקלאיים עולמיים, תוך מתן חשיבות לבריאות העובדים, בטיחותם ורווחתם, וכן התייחסות לאיכות הסביבה. ארגון GLOBAL GAP מאופיין בגישה הכוללת את כל שלבי התהליך החקלאי, החל מבדיקה של תנאי העבודה והתעסוקה של כלל העובדים, ועד להתייחסות לאיכות הסביבה. הפרס מביא כבוד גדול: להיות אחד מ- 4 הזוכים בעולם זו תעודת כבוד והוקרה למאמצים המושקעים מדי יום בחקלאות בעלומים. מאז הקמתו מבוסס קיבוץ עלומים על חקלאות מגוונת ומתקדמת. רוב הגידולים מיועדים לייצוא, ולשם כך יש בעלומים 3 בתי אריזה העובדים כולם תחת תקנים בינלאומיים של BRC. בשם כל בית הקיבוץ הדתי אנחנו מברכים את חברי עלומים בכלל ועובדי הגד"ש בפרט, ומאחלים: יֵלְכוּ מֵחַיִל אֶל-חָיִל!

 

חקלאי לחקלאי

בשבוע הבא, למעלה ממאה בני נוער מקיבוצי התנועה ייטלו חלק במאמץ שיפוץ והכשרת חווה חקלאית אתיופית בקרית גת. עמותת 'הנני' הקימה בשנים האחרונות גרעיני משפחות יוצאות אתיופיה, הפועלים במרכזי ערים לטובת אוכלוסיית העדה. העמותה גורסת שהשבת כבודם, מקומם ותפקידם של מבוגרי העדה למצבם המקורי תשפיע על החברה כולה, ותסייע לצמצום קשיי הקליטה בארץ. במסגרת זו מפעילה העמותה חוות חקלאיות קטנות בקצות הערים, בהן עובדים המבוגרים, ומסתבר שאכן יש לכך השפעה רבה. חברים וחברות מוזמנים להצטרף ליום התנדבות בו חקלאים 'ותיקים' יטו שכם לחקלאים 'חדשים'. בעתיד תישקל שותפות רחבה יותר. יום שני הקרוב. פרטים אצל רזי – 050-9935244.

 

 

קיבוצניקים למען החברה

ההתנדבות בתנועות הקיבוציות עולָה מדרגה. לפני כשנתיים יזם ערן שחר (פלמחים) הקמת רשת אינטרנטית שתחבר בין אלפי המתנדבים בתנועות הקיבוציות. מאחורי הרעיון עמדה המחשבה שההתארגנות יכולה גם לסייע למתנדבים בפועל, וגם לצרף חברי קיבוצים נוספים למעגל המתנדבים, הנותנים מענה למגוון רחב מאד של צרכי החברה בישראל. מאז, מידי שבוע, מוציא ערן דף אינטרנטי שבועי, ובו מידע על ההתנדבויות הנעשות, ועל מקומות הזקוקים למתנדבים נוספים. הנהלת הארגונים הכלכליים הקיבוציים הזמינה את ערן לסקור את העשייה שכותרתה "קיבוצניקים למען החברה בישראל", ולאחר דיון הוחלט לאמץ את המיזם, ולתמוך תקציבית בפעילות ההתנדבותית הנעשית ע"י חברי הקיבוצים בכל הארץ.

 

מפגש שנתי מנהלי מש"א

השבוע נפגשו בבארות יצחק מנהלי משאבי אנוש בקבה"ד ליום מפגש ולמידת עמיתים, בהנחיית ניתאי קרן (טנא יועצים). עסקנו בהגדרת האתגר המרכזי של מנהל מש"א בקיבוץ, וקיבלנו נקודות מבט שונות (הטמעת שפה ותרבות ארגונית, מיצוי כושר התפרנסות), בהתאם למנהל והקיבוץ. משם יצאנו להגדרת התפקיד של מנהל המש"א בארגון: ייעוד, תחומי אחריות וסמכות, כפיפות ומיקום במבנה הארגוני הניהולי של הקיבוץ, כישורים נדרשים, ומה ייחשב כהצלחה? והנה מבחר אפשרויות להגדרת הייעוד של מש"א: לנהל את כל ממשק העבודה והפרנסה בין העובדים- הענפים- ההנהלה; ליישם את האסטרטגיה של הארגון בתחום המשאב האנושי והעבודה; להטמיע תרבות ארגונית התואמת את ערכי הארגון; לבטא את ה"נשמה" של הארגון (דיון בערכים); לכוון בעיקר את ניהול התהליך והיחסים בארגון. בסוף היום עסקנו ב'תכנית העבודה השנתית בארגון שלי', ולמדנו כיצד יוצרים תרבות של שימוש בכלי זה. היה חשוב, מעניין ומלמד, ונשקול האם וכיצד להרחיב מעט את תדירות המפגשים.

 

הפורום הציבורי

בכפר המכביה התכנסו עשרות חברי 'הפורום הציבורי של כפרי הנוער והפנימיות בישראל', ליום עיון שעסק בנושא מאתגר: כיצד מביאים לתודעת הציבור הרחב את העשייה החינוכית, האנושית והחברתית של כפרי הנוער? אלפי ילדים שהוריהם אינם מצליחים לספק להם את כל צורכיהם הבסיסיים ביותר, זוכים לבית חם ואוהב, לצוות חינוכי מסור, למורים המשתדלים להעלות כל תלמיד אל פסגת יכולותיו – וכל העשייה העצומה הזו אינה ידועה לציבור הרחב, ואינה זוכה להערכה הראויה ולתמיכה הדרושה. למען האמת, גם בקיבוץ הדתי לא יודעים כל החברים שבבעלות התנועה שלנו ישנם שישה כפרי נוער דתיים, ושמאות תלמידים זוכים לקבל בהם מידי שנה בשנה את כל הדרוש להם. בפורום חברים מן הטובים שבאנשי העסקים, כולם בהתנדבות, והם הובילו שיח מגוון על תקשורת, פרסום ושיווק, שמטרתם הבאת מירב הילדים הזקוקים אל כפרי הנוער.   

 

חנוכה שמח ושבת שלום

                                                         נחמיה רפל

 וחברי המזכירות הפעילה   -

 

כ ל ב ו ד ף

שעור בפרשת השבוע במועדון:  הרב גור ברמן

אחות תורנית: אריאלה פלדמן - פלאפון 61999

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

מנין שני לשחרית

בימי חופשת החנוכה מתקיים בכל בוקר בשעה 07.45 מניין שני לתפילת שחרית.

הורים וילדים מוזמנים בשמחה להצטרף ולחזק את המניין.

אסתר פורשר – ועדת חינוך

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

מי שבא ברוך הבא

"החיילים הבודדים מזמינים את כל הציבור להרמת כוסית לכבוד שלוש שנים של קליטת גרעיני צבר בבארות יצחק –בליל שבת בחדר אוכל לאחר הסעודה, החל מהשעה 19.30.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

בשעה טובה

לחברי הקיבוץ חג אורים שמח.

ברצוני להודות לכולכם על עזרתכם בתקופה הקשה שעברתי - לכל מי שטרח, שביקר, שהסיע, שבנה, שתיקן, שאפה ושסייע.  חיממתם את ליבי.                                                      

אני שמחה לבשר כי השתחררתי מהאשפוז ומאושרת לחזור הביתה.      

שמחה שטרסבורגר ומשפחתה

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

עבודת המרפאה בחנוכה

ד"ר ליאורה תהיה בחופשה בימים שני – רביעי הקרובים, כ"ט בכסלו – א' בטבת, 2 – 4 בדצמבר.

ביום שני תהיה רופאה מחליפה.

ד"ר ליאורה תעבוד ביום חמישי.

האחות בתיה תעבוד בימים שני וחמישי.

לוח הזמנים מפורסם על לוח המודעות בחדר האוכל.

נא להימנע מהשארת בקשות בכתב במרפאה בחנוכה - עדיף לגשת למרפאה בשעות הקבלה .

·                    עדיין נשארו חיסוני שפעת – מוזמנים.

ב"ה אחרי חנוכה יהיו שעות קבלת רופאה אחר הצהריים עד 18.00 בימי רביעי לסירוגין למשך חודשיים.

מפברואר נחזור לשעות קבלה עד 16.00 בימי רביעי (הרופאה  מתחילה ללמד באוניברסיטת ת"א ב-17.00 בימי רביעי).

                               תודה על שיתוף הפעולה, חנוכה שמח ובריא,

ד"ר ליאורה וצוות המרפאה

 

AtarimTR