ידיעון 2858 פר' בא

בס"ד, ב' בשבט תשע"ד  

 

ב א

 

 

16.27

הדלקת נרות שבת

08.00

תפילת שחרית

16.35

מנחה, קבלת שבת

 ערבית, דרשת הרב

11.00

שעור בפרשת השבוע במועדון

שעור במשניות

18.00

סעודת שבת בחדר האוכל

11.30

סעודת שבת בחדר האוכל

מכונת השטיפה תפעל

בשעות  19.00 –  21.00

בבקשה להביא כלים עד 20.30

12.45

שעור לנשים בספר תהלים – במועדון

13.00

מנחה גדולה

15.30

שעור בדף יומי

16.00

נשים אומרות תהלים – בבית סעדון

16.00

מנחה

17.29

ערבית, הבדלה, קידוש לבנה

 

 

 

זמני תפילה במשך השבוע

שחרית א, ג, ד, ו              06.00

שחרית ב, ה                    05.50

מנחה ברחבת חדר האוכל   13.30

מנחה בבית הכנסת           16.30

רבע לערבית                    19.45    

ערבית                           20.00

עונג שבת לילדים בשעה 11.00

 

  כיתות א – ג   דקלה שניאור

  כיתות ד – ו   שמואל ברוכי

 

 

 

לוח השבוע

 

מוצאי שבת

20.30

ריקודי עם עם חן שרמן

בית שפירא

יום ראשון

19.00

מתורתו של הרב יצחק ניסנבוים הי"ד

חדר העיון

יום שני

09.00

בית מדרש לגמלאים

מועדון לחבר

17.30

התעמלות לגברים

בית שפירא

19.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

20.30

התעמלות לנשים

בית שפירא

21.00

שעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י

חדר העיון

יום שלישי

חוג תכשיטנות

בית באר

21.00

שעור גמרא לנשים

בית עירית ה'

יום רביעי

17.30

צ'י קונג לבגירים

מועדון לחבר

יום חמישי

19.00

ניצוצות מהדף היומי לע"נ אורה אהרן ז"ל

חדר העיון

יום שישי

06.30

שעור בדף יומי

חדר העיון

 

 

השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון

 

תורני נוער ברפת:   בוקר -      נדב ברוכי, מתן פלדמן

                            צהריים -   צוריאל בן-שמול, הדר ישראלי

 

 

 

איך מתחיל כל סיפור?

פעם לפני הרבה הרבה שנים עבדתי בקיבוץ הדתי במחלקת הקליטה, ושם נחשפתי לפעילות, לאכפתיות, למסירות ולעשייה הרבה של הפעילים בתנועת הקיבוץ הדתי.

אחרי ארבע שנות פעילות חזרתי הביתה, והחלטתי שאני שומרת על קשר עם התנועה הנקראת הקיבוץ הדתי. בכל דרך של פעילות ועזרה – אני שם.

מאז אני מארחת כאן אצלנו ישיבות ומפגשים של צוותי עבודה של התנועה.

במשך השנים פגשתי עשרות אנשי עשייה מהקיבוצים. דור בא ודור הלך והיום פוגשים את הדור הצעיר שממשיך להנהיג את החצר הקיבוצית שלו וזה מחמם את הלב.

התנועה שלנו לא חוסכת בהעשרה תרבותית, כלכלית, חינוכית ועוד, ועוד, ועוד פעם עור.

גם זה התחיל לפני הרבה הרבה שנים: התבקשתי לקחת על עצמי להיות המועדונה שלנו, ונעניתי בשמחה.

זה המקום להזכיר שוב שיש כתובת למועדון. גם אם הוא פתוח – הוא לא פרוץ להיכנס ולהוציא ציוד בלי נטילת רשות. אני לרשותכם תמיד – בואו בשמחה !!

כבר די הרבה שנים מאז לקחתי על עצמי את האחזקה והאחריות על חדר העיון. לא כאן המקום לפרט באיזה מצב קיבלתי את המקום ואיך הוא נראה היום.

הקושי שלי: חדר העיון צריך להיות תמיד פתוח, כך נאמר לי, ומאוד קשה לעקוב מי בא ומי יצא והשאיר אחריו עקבות, ולא השאיר לבאים אחריו מקום נקי.

בקשה גדולה ממני: תזכרו: יש כתובת למקום וכל מי שרוצה להשתמש, להוציא, בבקשה ליידע אותי.

כשנשאלתי מה בעצם אני עושה אחרי שעבדתי שלושים שנה בנוי, אני אומרת: "אני עושה מה שאני רוצה ורק מה שאני אוהבת".

                                                                                    לרשותכם תמיד,

נורית סוקו

מה בגיליון?

·         סיפור מן ההפטרה – הרב ירון

·         לקראת היום השלישי – יהונתן שרמן

·         על נחשים וזוחלים – אהרן גל

·         דיווח מסידור חדרי אורחים – משפחת כץ

·         למגדלי כלבים – הוועדה החברתית

·         חדש על המדף – אילנה לרמן

·         בקיבוץ הדתי – עמוד"ש 194

·         בבית הספר התיכון – שרה עברון

·         מדרגות פורחות

                                           כלבו דף ולוחות זמנים

                                                                 קראו בנעימות !

המערכת

 

 

הפטרת פרשת בא : ירמיהו מו, יג-כח

תמצית ההפטרה – גם ההפטרה הזו, כמו ההפטרה שקראנו בשבוע שעבר, עוסקת בחורבנה הצפוי של מצרים בידי בבל. הנביא מזהיר את המצרים מפני האסון הצפוי להם, ובמקביל מעודד את ישראל, שאמנם גם הם יינזקו, אבל הנזק שלהם לא יהיה כליון.

הקשר לפרשה – פרשתנו עוסקת ביציאת מצרים ובמכות האחרונות – שהן הקשות ביותר – על העם המצרי. גם ההפטרה עוסקת במכות העתידות לבוא על מצרים. המכה הראשונה בפרשתנו היא מכת הארבה, ובהפטרה אומר הנביא שצבאו של נבוכדנצר יהיה גדול מאוד: "כִּי רַבּוּ מֵאַרְבֶּה וְאֵין לָהֶם מִסְפָּר".

מתוך ההפטרה – "קוּמָה וְנָשֻׁבָה אֶל עַמֵּנוּ וְאֶל אֶרֶץ מוֹלַדְתֵּנוּ מִפְּנֵי חֶרֶב הַיּוֹנָה" – מה היא חרב היונה? מן ההקשר ברור כי הכוונה היא לצבאו של נבוכדנצר. המלבי"ם טוען שהיה דגלו בצורה של יונה. אך רוב המפרשים הסבירו שהמלה 'יונה' אינה מתארת את העוף אלא שזהו שם פועל הנגזר מהמלה 'אונאה', והכוונה לחרב שגורמת נזק גדול.

"כְּתָבוֹר בֶּהָרִים וּכְכַרְמֶל בַּיָּם יָבוֹא" – מפסוק זה דרשו חז"ל (מגילה כט, א) שבזמן מתן תורה כל ההרים באו למדבר סיני. מכאן דרשו חז"ל קל וחומר שעתידין כל בתי הכנסיות ובתי המדרשות בחו"ל שייקבעו בארץ ישראל.

"קוֹלָהּ כַּנָּחָשׁ יֵלֵךְ" – הנביא מתאר את זעקת המצרים כתוצאה מכיבוש בבל, וממשיל זאת לקולו של נחש: "קוֹלָהּ כַּנָּחָשׁ יֵלֵךְ כִּי בְחַיִל יֵלֵכוּ וּבְקַרְדֻּמּוֹת בָּאוּ לָהּ כְּחֹטְבֵי עֵצִים". ואולם, המשל מאוד לא ברור, שהרי קולו של הנחש אינו חזק כלל, וגם במקרא הנחש הוא דווקא סמל ללחישה: "אִם יִשֹּׁךְ הַנָּחָשׁ בְּלוֹא לָחַשׁ וְאֵין יִתְרוֹן לְבַעַל הַלָּשׁוֹן" (קהלת י, יא)!?

התשובה היא, כפי שאומרים חז"ל (אוצר המדרשים עמ' 267), שאין הכוונה לנחשים שאנו מכירים אלא לנחש הקדמוני. בשעה שגזר הקב"ה עונש על הנחש, ירדו מלאכי השרת וקצצו את רגליו וידיו, והיה קולו הולך מסוף העולם ועד סופו. כך יזעקו גם המצרים.

"וְיִסַּרְתִּיךָ לַמִּשְׁפָּט וְנַקֵּה לֹא אֲנַקֶּךָּ". בסוף ההפטרה אומר הנביא לישראל שגם הם ייענשו, אך העונש שלהם איננו כמו העונש שיבוא על המצרים. בעוד על הגויים אומר הקב"ה: "כִּי אֶעֱשֶׂה כָלָה בְּכָל הַגּוֹיִם אֲשֶׁר הִדַּחְתִּיךָ שָׁמָּה", הרי שלגבי עם ישראל: "וְאֹתְךָ לֹא אֶעֱשֶׂה כָלָה". אבל אין להסיק מכאן שעם ישראל לא ייענש. להיפך: "וְיִסַּרְתִּיךָ לַמִּשְׁפָּט וְנַקֵּה לֹא אֲנַקֶּךָּ". ההבדל הוא שהמשפט של הגויים נועד להיפרע מהם ואילו המשפט של ישראל נועד לזכך אותם. לכן, כשהגויים חוטאים הם אינם נענשים מיד. "כי לא שלם עוון האמורי עד הנה" (בראשית טו, טז). אבל כאשר החטאים מצטברים, העונש שלהם הוא כליון. ישראל, לעומת זאת, נענשים על כל חטאיהם, אבל העונשים רק נועדו להחזירם למוטב.

ציטוטים – "מַדּוּעַ נִסְחַף אַבִּירֶיךָ". ""חֶרֶב הַיּוֹנָה". "עֶגְלָה יְפֵה פִיָּה מִצְרָיִם". "אַל תִּירָא עַבְדִּי יַעֲקֹב". "וְשָׁב יַעֲקוֹב וְשָׁקַט וְשַׁאֲנַן וְאֵין מַחֲרִיד". "וְיִסַּרְתִּיךָ לַמִּשְׁפָּט וְנַקֵּה לֹא אֲנַקֶּךָּ".

הרב ירון

 

 

לקראת היום השלישי של מועצת החינוך של הקיבוץ הדתי

 

מה, עוד יום?!

במהלך השנה שעברה – סיוון התשע"ג, מאי 2013 – התכנסה בסעד מועצת החינוך ה- כ"ט של תנועת הקיבוץ הדתי, שנשאה את הכותרת: "תלמיד חכם חלוץ 2020". מלכתחילה, נקבעה המועצה לשלושה ימי התכנסות, כאשר מועדו של היום השלישי נקבע לחורף. עתה, משבא עלינו החורף הגשום והברוך לטובה, תתכנס מועצת החינוך ליום האחרון באדר א' הקרוב (פברואר), והפעם בניר עציון. מעבר להזדמנות לסקירת יישום ההחלטות שהתקבלו ביומיים הראשונים בסעד (יש סיכום כתוב אצל מז"פ), תכליתו של יום זה, שיארך כחצי יום, היא בעיקר דיון בהצעות שלא נדונו ביומיים הראשונים, והועברו, מסיבות שונות, לדיון ביום זה.

 

מה הקשר לכלל החברים?

כזכור, צירי המועצה נבחרים בקיבוצים, כמייצגי הקיבוצים בדיוני מועצת החינוך. גם אצלנו רשימת הצירים שהוצעה אושרה באסיפת חברים שקדמה למועצת החינוך. עם זאת, בשל אופי הדיון ביומיים הראשונים של המועצה – 'מרחב פתוח' שבו מוצעים ונדונים רעיונות, חלקם  ספונטניים, שהועלו במקום ע"י המשתתפים – מטבע הדברים קשה לגבש עמדה קיבוצית, בוודאי ככל שהעניין נוגע להצעות שטרם הועלו. אולי בשל כך, דווקא חלק מן ההצעות השנויות במחלוקת הועברו לדיון ביום השלישי. משום אופיין של ההצעות הללו, יש טעם והיגיון לדון בהן לקראת היום השלישי, בפורום נרחב יותר מאשר בין הצירים לבין עצמם.

 

אילו הצעות יידונו ביום השלישי?

להלן רשימת ההצעות הצפויות לדיון – בראשי פרקים (יש פירוט בחוברת כתובה אצל מז"פ):

א.      הקמת בית-ספר דתי לחינוך מיוחד, לילדי ההתיישבות העובדת בדרום

ב.       הקמת ישיבה תיכונית ואולפנא של הקיבוץ הדתי

ג.        בני עקיבא והקיבוץ הדתי

ד.       בנות השירות הלאומי בקיבוצים

ה.      החינוך לחברה משותפת צנועה

ו.        הצעה לטיפוח תלמידי חכמים והנהגה רוחנית צעירה בקיבוץ הדתי

 

ת'כלס, מה עושים?

נוכח האמור לעיל ובשל עקרוניותן של חלק מההצעות שיועלו לדיון, חשבנו, צירי המועצה, כי נכון לקבוע בעתיד הקרוב (כנראה באחד ממוצאי השבתות שלפני המועצה)  ערב דיון ושיח בנושאים הללו – כולם או מקצתם – כדי לבחון את התייחסותנו וכפועל יוצא לקבוע את עמדתנו/עמדותינו לקראת הדיונים.

יהונתן שרמן

 

 

נ... נח... נחש... נחשו מה?

לפני כמה חודשים הגשמתי חלום: בהשתתפות של המשפחה הקמנו 'זוחלייה'.

כפי שחלקכם יודעים, בנעוריי גדלתי ביערות של VERMONT , ותמיד אהבתי נחשים ושאר זוחלים וחלמתי שיום אחד אגדל אותם. מעולם לא פחדתי מהם ופיתחתי שיטות ללכוד אפילו את הארסיים ביותר. לא פעם נקראתי ללכוד נחשים שנמצאו בבתים ובסביבתם.

משפחתנו תמיד אהבה בעלי חיים. אחרי החתונה היו לנו קופים, תוכים, סוגים שונים של ציפורים ועוד. גידלנו כלבי נחייה במשך 20 שנה. גם ילדינו המשיכו את האהבה לבעלי חיים – נעמה ואברהם קנו פיתון מתכדר לביתם. כשנסעו לחו"ל התבקשתי להיות 'סנייקי סיטר' ומכיוון ששולי לא הסכימה (משום מה...) שהנחש יהיה בבית הבאתי אותו ללול. כשחזרו מחו"ל, ראו שכל כך נהניתי ושטיפלתי בו יפה, והחליטו עם שאר ילדיי ואמי לעשות לי הפתעה ולקנות לי נחש משלי.

כשגיליתי זאת התרגשתי מאד! זו הייתה מתנה מאד מוצלחת. אחר כך הרחבתי והוספתי, והיום יש כעשרים נחשים. הצלחתי לזווג זוג נחשי קרחן תירס שהטילו ביצים ומהם בקעו תשעה נחשחשים. כולם שרדו את הילדות והוחלפו בנחשים אחרים להרחבת האוסף.

בכישרון שלא ידעתי שיש לי הכנתי כלובים... שולי אומרת שחוץ מהדברים שזוחלים שם – הכול כל כך יפה!

בכניסה יש שלט: "ויקרא האדם שם אשתו חוה כי היא הייתה אם כל חי".  חוה – קודם כל כי ענף הלול מחולק לחוות וזו החווה שבאחריותי, שנית – חוה הייתה אם כל חי, גם של הנחשים, למרות שהנחש פיתה אותה לחטוא (מעניין שהנחש מסמל ניגודיות – גם את הרוע ולשון הרע אבל גם נבחר להיות סמל הרפואה...).

אבל הסיבה העיקרית לבחירת הפסוק היא שלאמי ז"ל קראו חוה...

אני מתרגש בכל פעם מחדש כשאני נכנס לשם, גם בגלל החלום שהתגשם וגם כי אני יודע כמה אמא שלי הייתה נהנית ושמחה בשבילי ..

עד כה ביקרו במקום עשרות אנשים – חברים, אורחים, ילדים ועוד. בדרך כלל אני הולך לשם אחרי סעודת הצהריים בשבת. אם מזג האוויר מאפשר מי שמעוניין להצטרף מוזמן לבוא לבקר ב'זוחלייה' (אשתי קוראת לזה 'המאורה של אהרון') רק קחו בחשבון שחלק מהנחשים נכנסו לתרדמת חורף ואי אפשר לראות אותם. אבל עדיין יש מה לראות ולהתרשם,  גם למי שלא מתלהב מזוחלים.  

חשוב לציין שהנחש הוא חיה מוגנת. בטבע אם נפגשים בנחש לפעמים קשה לזהות את סוגו (נחש ארסי, צפע, זעמן שחור ועוד). יש הבדלים במראה בין נחש צעיר למבוגר, ולכן אפשר להתבלבל .... מותר להתבונן אבל אין לנסות ללכוד ובוודאי אין להרוג אותו, זה אסור על פי החוק להגנת החיות. נחש לא רץ אחרי אנשים ותוקף, כמעט כל ההכשות הן בגלל שהוא נבהל  לכן פשוט אפשר להתרחק.

כדי שאוכל להיות לוכד מורשה (על פי החוק לוכד חייב רישיון) אני מתכוון בעזרת ה' (ובעזרת אישור מהקיבוץ) להשתתף בקורס בקיץ הקרוב.

אהרון גל

 

חדרי האורחים

לאחר כחודשיים בתפקיד סדרני חדרי האורחים להלן כמה בקשות:

-                      חידשנו מלאי שמיכות וכריות בחדרים. אנו מבקשים לדאוג לציפוי השמיכות והכריות בעת השימוש.

אם יש צורך בכביסה -  נא לשלוח למכבסה וליידע אותנו.

     -   נתקלנו כמה פעמים בהחזרת החדרים ללא ריקון הפחים וניקיון. אנו מבקשים לעבור באופן אישי

         בחדרים לאחר עזיבת האורחים.

     -  בסיום השימוש, נא לוודא כיבוי אורות, מזגנים ובוילרים והעברת השעונים למצב "חול".

     -  במקרה של תקלות המצריכות תיקונים של אנשי מקצוע - נא לדווח באופן מיידי.

     -  אין לנתק מקררים מן החשמל בסיום השימוש, הדבר גורם להעלאת עובש במקרר.

     -  אין להעביר ציוד בין החדרים.

     -  במקרים של ריבוי הזמנות חלוקת החדרים נקבעת עפ"י הנחיות שורי, נציגת הועדה החברתית.

 

למען הסדר הטוב, נבקש להעביר את הבקשות לחדרי האירוח בפתק בתיבת הדואר או בדוא"ל iris2801@walla.com  בלבד.

(אין לנו אפשרות לענות לטלפונים במהלך היום ובנוסף איננו מתהלכים כל העת עם היומן...)

איריס וחיים כץ

 

על כלבים ואנשים - תזכורת לציבור - הועתק מאתר המועצה האזורית שלנו: 

חוק עזר לחבל מודיעין (החזקת בעלי חיים), התשס"ב -2002 פורסם: חש"ם 649, התשס"ב )21.3.2002(, עמ' 194

החזקת בעל חיים

8. (א) לא יחזיק אדם, בעל חיים במקום ציבורי, אלא אם כן בעל החיים קשור היטב, על צווארו דיסקית זיהוי, ואם בעל החיים הוא כלב - מחסום לפיו, ובמידה ונדרש לכך - סומן בעל החיים במשדר אלקטרוני.

(ב) לא יתיר אדם לבעל חיים לשוטט חופשי, אף אם התקיימו לגבי בעל החיים הוראות סעיף קטן (א).

(ג) לא יתיר מחזיק בעל חיים לבעל החיים לעשות את צרכיו במקום ציבורי או במקום פרטי שאינו בבעלותו של מחזיק בעל החיים, אלא אם כן ניקה אחריו.

(ד) עשה בעל החיים את צרכיו בתחום מקום כאמור בסעיף קטן (ג), יאסוף מיד מי שבעל חיים בהחזקתו או ברשותו או בהשגחתו אותה שעה, את  הגללים.

(ה) ראש המועצה רשאי לתת אישור למעוניין בכך להתקין אוטומטים באופן, במקום ובתנאים שיקבע ראש המועצה.

(ו) לא יחזיק אדם בעל חיים לא קשור, ואם בעל החיים הוא כלב - בלא מחסום על פיו, בתחום שטח פרטי שאינו מגודר מכל צדדיו ואינו סגור בשער.

(ז) אדם המחזיק כלב בתחום חצרו לצורכי שמירה או הגנה ישלט את הכניסה בשלט שגודלו 30 × 40 ס"מ לפחות, בנוסח "זהירות כלב" או בנוסח אחר שיאשר המנהל.

הועדה החברתית

 

 

חדש על המדף

למבוגרים

1.       הבריחה ממחנה  14 -  הרדן. על אדם שהצליח לברוח ממחנה בקוריאה  הצפונית.

2.       עונת העצמות - שנון. פנטזיה למבוגרים.

3.       מלחמתו של גדעון - גורדון.

4.       הנערה שהשארת מאחור - מויס.

5.       מלכת היופי של ירושלים - ישי-לוי.

6.       יצור פראי - בזל. רומן מתח.

7.       הגולם והג'יני - וקר. מבוסס על שתי אגדות: אחת מהיהדות ואחת מהאסלאם.

8.       היורשת מדלהי - שווארופ, מחבר של "נער החידות ממומביי".

9.       הייתה זאת שנת 42'  - ביילסקי.

10.   אישה זרה - אבירמה גולן.

11.   הפירמידה - מנקל. רומן מתח.

12.   תעביר את זה הלאה - היד.

13.   אהוב המוות - אקונין. ספר בלש רוסי המתרחש ב1900.

14.   המורדים - מראי, מחבר "הנרות בערו עד כלות".

15.   צילה - יהודית קציר.

 

לילדים ונוער

16.   ערפד חנאן: נקמה זה כאן - קולינס.

17.   למה לנוח אין מנוח? - קופטש.

18.   זאבי הלילה - קרמר. ספר 2 בסדרת "צל לילה".

19.   עיר של מלאכים נופלים - קליר. בי הנפילים 4.

20.   כוח המוח:  גול אחד יכול - אביב.

21.   הילדה של דודה לולה - דביר. בריחה של אמא ובת בזמן מלחמת העולם השנייה.

22.   אח זה דבר שלא זורקים לפח - שבתאי.

23.   שלדון פוקס 5 -  לנדי.

24.   ריין - לה-ון. סיפור על נערה מתבגרת.

25.   אמרלד, ילדת פיות 2: יצור בצל - ארבליך-בריפמן.

26.   שבעיים בכפר - בונן.

27.   אלונה לא לבד - די-נור.

28.   אמא קסומה 2 וקוסמי יערות העד - אלבוים.

29.   תולעת כל יודעת - דונלדסון.

30.   יום הולדת שמח - ד"ר סוס.

אילנה לרמן

 

 

 

 

שלום לכולם,

 

מפגש מרכזי משקים

מפגש מרכזי המשק, גזברים ויו"רים כלכליים, שהתקיים השבוע בבארות יצחק, עסק בשני נושאים עיקריים: מאבק הקרקעות ותחום האנרגיה הירוקה. יונתן בשיא (מעלה גלבוע), חבר בצוות הקרקעות הבינקיבוצי, נתן סקירה מקיפה על המו"מ שמתנהל בין התנועה הקיבוצית ורשות מקרקעי ישראל. כידוע, מזה זמן רב שקיבוצים רבים אינם מקבלים היתרי בניה, ואנחנו פועלים לגיבוש פתרון לטווח ארוך. בהמשך הציג ד"ר אודי ניסן, יו"ר דלק ישראל, את מהפכת הגז בישראל, שהתחילה עם הנחת צינור הגז מאתר תמר. לדבריו, הגז המסופק לחברת החשמל ולחברות הפרטיות לייצור חשמל מוזיל את השימוש בחשמל, ומסייע לשמירה על איכות הסביבה. אודי ומנהל דלק גז המליצו לקיבוצים ולתעשייה הקיבוצית לעבור לשימוש בגז במקום בשימוש במזוט ובגפ"ם. להערכתם, בקרוב ניתן יהיה להשתמש בגז דחוס למשאיות ורכבים פרטיים, ובתוך מספר שנים צינור הגז יגיע כמעט לכל מקום בארץ. אחריו הציג שגיא שני מחברת סולארפארם את האפשרות לייצר חשמל בשיטת ביו-גז. חומר הגלם הנדרש לכך הוא הזבל המיוצר ברפתות ובלולים. הוצג תחשיב המוכיח את כדאיות הקמת האתר בקיבוצים שבהם קיימת רפת גדולה כשהרווח המשני הוא פתרון 'ירוק' לבעיית איכות הסביבה. יש לציין שבחלק מקיבוצי הקיבוץ הדתי, בודקים ולעיתים כבר מיישמים את השימוש בגז לתעשייה וכן את השימוש בביו גז ברפתות.

קרקעות ובנייה

שתי פגישות חשובות התקיימו השבוע במסגרת המאמץ המתמשך להסדיר את נושאי הקרקעות והבנייה בקיבוצינו. הראשונה התקיימה במשרדו של אסף רפלד, המנהל החדש של האגף החקלאי ברשות מקרקעי ישראל, ובה השתתפו חברי 'צוות הקרקעות' של הקבה"ד: צביקי פורת (יו"ר), יונתן בשיא, שרגא וילק, דובי מילר ונחמיה רפל. הפגישה הנעימה הוגדרה כ"פגישת היכרות", עם כניסתו של אסף לתפקיד החשוב, והיא התמקדה במספר נושאים: הסדרת הקרקעות של מוסדות הקבה"ד שבקיבוצי התנועה (ישיבת הקבה"ד, מדרשת הבנות וכו'); הסדרת המשבצות של  ששת כפרי הנוער הדתיים שנוסדו ביוזמת הורינו ושאנו מלווים כל השנים, כמשימה לאומית; וכן הוויכוח הגדול שבין רשות מקרקעי ישראל לבין התנועות הקיבוציות לגבי זכותנו לבנות בשטח המחנה ללא מעורבותם. על אותו הנושא, זכותנו לבנות את בתינו והוצאת רמ"י משטח המחנה, נפגשו ביום שני בערב נציגי התנועות הקיבוציות עם ראש הממשלה. אותנו ייצג בפגישה יונתן בשיא. רוה"מ גילה אהדה רבה לעמדותינו. הוא שמע את הצהרתו של בנצי ליברמן, מנכ"ל רמ"י, שתוך שלושים יום תוצג לקיבוצים תכנית מגובשת. רוה"מ דרש שמנכ"ל משרדו יהיה מעורב בתהליך, והצהיר שאם תוך ששה שבועות התכנית לא תהיה מוסכמת, הנושא יוחזר  לשולחנו להכרעה.

מיליוני אנשים לבד

בתוך שנים לא רבות הפכה החברה המערבית לחברה שלצד הישגים בתחומי המדע, המוסר והקידמה, היא מאופיינת בניכור ובאינדיווידואליזם. אשליות חברתיות רבות מועברות ללא הפסק לבני הנוער ברשתות חברתיות, בהתכנסויות המוניות ובמערכות החינוך, ואולם בסופו של יום האדם נותר בודד במאבק הישרדותו. על נושאים אלו ואחרים שוחחנו עם בני ובנות כיתות י' בסופ"ש האחרון. ניסינו להציע מענה לחלק מהבעיות, כגון: ריקודי עם במעגל (כתגובה לתרבות הריקוד הרווחת); אימוץ ערכים מרעיון השמיטה והיובל (כפתרון למאבק על צדק חברתי); פיתוח תודעה ערה למדיניות הכלכלית של הממשלה (שתוצאתה גידול מתמיד במספר הנזקקים). ביקשנו להדגיש שתיים מהמידות בהן נדרשת התורה ע"פ ר' ישמעאל: "פרט שהוא זקוק לכלל וכלל שהוא זקוק לפרט", ואנו מקווים שהנוער חזר עמוס חוויות ותובנות.

אוֹקִיר אֱנוֹש מִפָּז

השבוע התכנסו ב'גבעת התחמושת' מפקדי הצנחנים לדורותיהם, חברים ובני משפחה, להשקת סרט לזכרו של רס"ן נדב מילוא, בן קיבוץ שדה אליהו, מפקד פלוגת חיל ההנדסה של חטיבת הצנחנים, שנפל בראש חייליו בעת פעילות מבצעית בלבנון לפני 16 שנה. הסרט "אוקיר אנוש מפז" הוא פרי יוזמה של עמותת הצנחנים, בניצוחו של כתרי מעוז מנהל אתר גבעת התחמושת (לשעבר חבר שדה אליהו וסמח"ט חטיבת הצנחנים), במסגרת הקמת מדרשה למנהיגות שתפעל באתר. בסרט המרגש הוצגו הצדדים המנהיגותיים של נדב, בניסיון לפענח את סוד מנהיגותו השקטה והמיוחדת. בפתיחת האירוע הדגיש כתרי את הצורך להוריש לדורות הבאים את ערכי המנהיגות כפי שביטא אותם נדב בחייו ובמותו. בשם המשפחה הודה האח דן מילוא, תוך שיתוף הקהל בכאבו כאח שכול. בסרט משתתפים לצד משפחתו וחבריו, הרמטכ"ל בני גנץ, האלוף אבי כוכבי ראש אמ"ן ואלוף פיקוד צפון יאיר גולן – ממפקדיו של נדב בחטיבת הצנחנים.

 

הפסוקים היפים בתנ"ך

באולם האירועים בקבוצת יבנה, כשהוא מלא מפה לפה, נערכה השקה לספר חדש שהוציאו יהודית בר-יש"ע ואילה צרויה: "הפסוקים היפים בתנ"ך". קצרה היריעה מתיאור ייחודו ורגישותו של הערב ומהבעת דברי שבח למרצים וללהקת "תשע ורבע" שליוותה במוסיקליות נעימה את לימוד התנ"ך. נסתפק במשפט מתוך דבריה של אילה: "... לא בחרנו רק בטוב, לא יצרנו ספר תנ"ך חדש, אלא אפיינו בעזרת פסוקי התנ"ך עתים ומצבים בחיינו, המורכבים מטוב ורע, מעֶצֶב, מיגון ושמחה וממה שביניהם". יישר חילכן לאורייתא!

יוסקה שפירא ז"ל

השבוע ליווינו את יוסק'ה שפירא ז"ל בדרכו האחרונה. בצעירותו היה יוסק'ה שנים אחדות חבר עין צורים, אך תרומתו העצומה לתנועתנו בפרט ולעם ישראל בכלל היא פרי יוזמותיו הרבות ומעשיו הברוכים לאורך שנים, מהם נציין כאן שניים בלבד: רבים מחברי הקבה"ד חבים ליוסק'ה את עלייתם ארצה במסגרת תנועת בני עקיבא העולמית, ואלפי ילדי נעל"ה (נוער עולה לפני ההורים) הגיעו ארצה וחזרו לעם ישראל לא מעט בזכות יוסק'ה. יהי זכרו ברוך!

                              שבת שלום

                                                          נחמיה רפל

 וחברי המזכירות הפעילה

 

בבית הספר התיכון

פתחנו את השבוע עם הרב בני לאו בשיחה על דמותו ופעלו הרב  עובדיה יוסף ז"ל ביום א' עם תלמידי והורי בית המדרש בחטיבת הביניים. ובהשתתפות תלמידי הפנימייה מי"א י"ב.

ביום שלישי אחרי הצהרים צוות מורי מפר"ש אירח את מנהלי החינוך ההתיישבותי בדרום וסיפר על למידה משמעותית. המורים שיתפו בתפיסת עולם, דרכי עבודה ותהליכים חינוכיים, קיבלנו שבחים רבים על הנעשה בכתות אלה. תודה ויישר כוח  לשרית, ליאת, יאיר, אוריאל ואיילת שנענו לאתגר. ובהצלחה לכולנו בהמשך.

ביום רביעי קיימנו את יום הספורט בחטיבת הביניים. משיכת החבל המסורתית, לבנים ובנות מסמליו של היום החשוב הזה: נפש בריאה בגוף בריא! יישר כוח לצוות החינוך הגופני, לארי ולילך הנמרצים ולכל צוות חטיבת הביניים!

 

מה יהיה הצלצול שלנו? זאת נדע בתום ההצבעה! חמישה שירים של אריק איינשטין הושמעו כצלצול היום בכל אחד מימות השבוע החולף, חידון יומי נושא פרסים התקיים וכעת הגענו לשלב האחרון, אחד מהם ייבחר על ידינו להיות שיר הצלצול.

השבוע שהיה

ביום ראשון בצהרים – יום פתוח לעולים לכתות ז', ארחנו כאן לסיור, רישום ומבדקים, את תלמידי היסודי עמיחי בית הספר המזין המרכזי שלנו, וכן תלמידים מיישובי קהילת בית הספר. הצוות כולו מגויס למבצע, שימו לב להודעות המסודרות ממוטי ואייל. למותר לציין שאנו זקוקים לכל אחת ואחד מכם למשימה חשובה וחיונית זו. "יום פתוח" זה והצלחתו יקבע במידה רבה את הרכב ומבנה כיתות ז' בשנה הבאה. אל תוותרו על האפשרות להשפיע על בניית שכבה זו.

בקרוב נמשיך בסבב ערבי ההסברה בישובים, מורים המוכנים לעזור בתיאום ולהשתתף בהסברה מוזמנים לפנות אלי בהקדם – תודה.

                                                             שבת שלום

שרה עברון

עם סגירת הגיליון

מדרגות פורחות - מדרגות נאות...

חודש טבת לא היה פשוט לנו במרתף - פיגום, סולמות, רעש ואבק מילאו את הצומת הכי סואן בקיבוץ, מקום שבו עוברים ושבים ביום ובלילה, אם לתאי הדואר או להוצאת כלי רכב והחזרתם....

לכבוד חודש שבט שהגיע אלינו בשמחה ובפריחה – אור בעיניים: הקיר האפור הפך ללבן, הרקפות מחייכות בשלל צבעים, ויש אומרים שמי שיחכה בסבלנות ולא ירטון, יזכה לצפות אפילו בפריחת היקינטון.

לעירית... אין כמוך...   

מכולנו...

 

כ ל ב ו ד ף

שעור בפרשת השבוע במועדון:  שמואל לובושיץ    

אחות תורנית:  שלי ספיר – טלפון 61999

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

חופשה נעימה

בשבוע הקרוב אהיה אי"ה בחופשה.

לטיפול בתקלות דחופות ופיצוצים ח"ו ברשת המים – אפשר להתקשר לדודו 050-5218365

להחלפת בלוני גז – לפנות ליוסי שניאור 050-5832920

לטיפול במיזוג האוויר בחדר האוכל – לפנות לג'ני פרץ.

                                                                          דוד פורת

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

תזכורת  - מתוך תקנון בריאות 2013 עמוד 10.

ניתוחים

אנו ממליצים על ביצוע ניתוחים במסגרת בתי החולים של הקופה.

אם צריך לפנות לניתוח פרטי דרך חברת הביטוח "הראל" -  יש לבצע זאת ע"י מנתחים שבהסדר עם חב' הביטוח וקופת החולים.

במקרה שחבר פונה למנתחים שאינם עובדים בהסדר עם חברת הביטוח "הראל" וקופת החולים, יש לקבל אישור  מברוריה. התשלום ייעשה בתיאום עם ברוריה ואליעזר שפיר.

אשפוז שיקומי - במקרים של ניתוחים המצריכים אשפוז שיקומי רצוי לעשותם במערכת הציבורית. (אם יש צורך בהקדמת תורים אפשר לפנות למרפאה להתייעצות.)

אליהו לוי – מזכיר פנים

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

בקופת הבית

ביום רביעי הקרוב, ז' בשבט  8 בינואר, קופת בית תהיה סגורה.

דויד שפירא

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

חנוכת מרכז המורשת "בארות בנגב"

בתאי הדואר חולקו הזמנות לאירוע, וכן נשלחו הזמנות על פי רשימה שמשמשת אותנו לקראת האירוע השנתי בח' בתמוז.

חברים המעוניינים בהזמנות נוספות, או לעיין ברשימת המוזמנים – יכולים לפנות לעטרה גרינברגר במשרד.

סדרי ההסעות יפורסמו במהלך השבוע הקרוב. (מתוכננות הסעה לכנס בבוקר, והסעה נוספת שתגיע ישירות לחנוכת המרכז ב- 14:30).

מילכה

 

 

AtarimTR