ידיעון 2651 פר' וישב שבת חנוכה

 

בס"ד כ"ד בכסלו תש"ע – ערב חנוכה
 
 
 
פרשת וישב – שבת חנוכה – מברכין החודש
 
 
16.15
הדלקת נרות
08.00
תפילת שחרית, הלל, מברכין החודש
16.25
מנחה, קבלת שבת, ערבית
         דרשת הרב                            
10.30
שעור בפרשת השבוע – במועדון
שעור במשניות - בשטיבל  
18.00
סעודת שבת בחדר האוכל
11.00
סעודת שבת בחדר האוכל
 
 
12.30
שעור לנשים בפרקי אבות – במועדון
 
מכונת השטיפה פועלת
בשעות 19.00 – 21.00
13.00
מנחה גדולה
15.30
שעור בדף יומי
 
 
16.00
נשים אומרות תהילים - בבית פרידמן
16.00
מ נ ח ה
 
 
17.17
ערבית, הדלקת נרות, הבדלה
 
 
 
זמני התפילה במשך השבוע
שחרית א-ד מנין ראשון        05.50  שחרית ה-ו, ר"ח, מנין ראשון  05.45  
שחרית מנין שני                  08.00
מנחה ברחבת חדר האוכל      13.30
מנחה בבית הכנסת             16.30    
רבע לערבית                      19.45
ערבית                              20.00 
 
עונג שבת לילדים בשעה 10.30
 
 
   כיתות א'-ג' -  דקלה שניאור
                      שימו לב לשינוי !
   כיתות ד'-ו'  -   יוסי שניאור
         
 
         
 
ת ר ב ו ת ו ן
 
יום ראשון
21.15
שיעור לצעירים
בית ע' שטרן
יום שני
17.30
התעמלות לגברים
בית שפירא
יום שלישי
08.30
בית מדרש לגימלאים
 מועדון
יום רביעי
18.30
ארוחת ערב חגיגית ומסיבת חנוכה
חדר האוכל
21.10
שיעור עם הרב וולף
בית י' שטרן
יום חמישי
21.00
שיעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י
חדר עיון
יום שישי
06.30
שיעור בדף יומי
חדר עיון
09.00
יחדיו ב-ו'
בית שפירא
 
השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון
 
 
ביום ששי שעבר חזרנו מביקור בארה"ב. במשך כמעט שבועיים התגוררנו בעיירה Lawrence בניו-יורק, שם גרים סבא וסבתא של ירון, וכן דודים שלו. מדובר באיזור שיש בו הרבה מאוד יהודים דתיים, ורובם די מבוססים מבחינה כלכלית. יחד עם זאת, נפעמנו מכמות שיעורי התורה ומהרמה שלהם, ובין ביקורי הקרובים והשופינג גם הצטרפנו למספר שיעורים מעניינים. בין השאר למד ירון בשיעורי דף יומי המתקיימים כל בוקר בחמש בבוקר, שם הוא פגש את אליעזר כהן, שהיה מאומץ אצל משפחת שטרסבורגר ושומר עד היום על קשר עם הקיבוץ.
תודה לדואגים לשלומו של אבא של ירון. כיום, ב"ה, מצבו טוב מאוד, והוא צפוי לחזור לארץ בעוד כשבוע. כמו כן תודה גדולה לכל מי שסייע לילדינו שנשארו בבית. הידיעה שיש להם תמיד למי לפנות בבית הגדול הזה, בית בארות יצחק, הקלה עלינו מאוד.
אלישבע וירון בן-דוד
 
 
 
מה בגיליון?
·         שבעים פנים לתורה – הרב ירון
·         משלחן מרכז המשק – שמוליק ברוכי
·         לתת את הנשמה – לאה ריידר
·         נא להכיר – שולי גל
·         סביבון סוב, סוב, סוב – שורי אמיר ואיריס נתנזון
·         באנו חושך לגרש – חי יום-טוב ברוכי
·         סמינר י"ב – המדריכים
·         מרוץ הלפיד תש"ע – בית הילדים המשולב
·         תרבותנו – ועדתרבות
·         מענף המזון – שולי גל
·         הביאו את האור – ציפי לוי
                                           כלבו דף ולוחות זמנים
                                                                 קראו בנעימות !
המערכת
 
 
 
שבעים פנים לתורה
 
ר' אברהם ישעיה קרליץ (חזון אי"ש)
הרב אברהם ישעיה קרליץ (1878-1953) נחשב למנהיג החרדי הבולט ביותר בדור הקודם, על אף שלא שימש במשרה רבנית רשמית. הוא נולד בעיירה קוסובה שברוסיה הלבנה, עלה לארץ בשנת 1933 והתיישב בבני ברק. הוא פעל רבות להנחלת המצוות התלויות בארץ והתנגד להיתר המכירה בשמיטה, ולציונות בכלל.
לאחר קום המדינה הוא התנגד בחריפות לגיוס בנות לצבא או לשירות הלאומי, ולצורך כך נפגש עם ראש הממשלה דוד בן גוריון, שם הוא אמר לו את המשל הידוע שכאשר שתי עגלות עוברות במקום צר, העגלה הריקה צריכה לפנות מקום לעגלה המלאה, ולא להיפך, ולכן היהודים החילוניים הם אלו שצריכים להתגמש.
בן גוריון לא אהב את ההשוואה הזו, אך כתב לאחר הפגישה שהייתה זו בשבילו חוויה בלתי נשכחת.
ידועה שיטתו של החזון אי"ש בענייני מידות ושיעורי תורה (כזית, רביעית וכו'). הוא סבר כי הביצים והזיתים של היום קטנים בהרבה מהמידות שהיו בזמן חז"ל, ולכן יש להגדיל את כל השיעורים המקובלים. לדוגמא: הטפח אינו 8 ס"מ, כפי שהיה מקובל עד אז, אלא 9.6 ס"מ. שיעור רביעית אינו 86 סמ"ק כפי שהיה מקובל, אלא 156 סמ"ק, ועוד.
הוא כתב סדרת ספרים בשם 'חזון אי"ש' (ראשי התיבות של שמו) על הש"ס והשולחן ערוך, וכן ספר מפורסם בענייני אמונה ובטחון.
לחזון אי"ש מעולם לא היו ילדים, אך שני הגיסים שלו, הרב יעקב ישראל קנייבסקי והרב שמואל גריינמן הפקידו את חינוך ילדיהם בידיו, וחלקם הפכו להיות מנהיגי הדור הבא.
 
מפירושיו לפרשת השבוע:
בספרו 'אמונה ובטחון' פורס הרב קרליץ את משנתו בענייני בטחון בה' והשתדלות במעשה.
כידוע, אדם מאמין אינו אמור לשבת בחיבוק ידיים ולצפות לנסים, אלא לפעול לטובת עצמו. ואולם, חז"ל (בראשית רבה פט, ג) אמרו שיוסף טעה בכך שפנה אל שר המשקים וביקש ממנו שיזכירנו בפני פרעה, ובגלל פניה זו, שהעידה על חוסר בטחון בה', הוא ישב עוד שנתיים בכלא. מסביר החזון אי"ש (פרק ב, אות ו):
...אבל בהיות שנתחייב האדם בפעולות ולא לסמוך על נס, חִיֵּב יוסף את עצמו להשתמש בהזדמנות זו ולבקש משר המשקים. ואמנם בהיות שלפי תכונת הרהבים אין בטבעו לזכור ולהיטיב, אין ראוי המעשה הזה רק מתוך ייאוש, והמיואש עושה כל מה שיכול אף דברים הרחוקים מכל תועלת. אבל אין לבוטח לעשות כמו אלה ואין פעולה זו מפעולות החובה, ויש במעשה זה כעין זריית אבק על זוהר האמונה והביטחון, ואחרי שאינה חובה היא אסורה.
אדם מצווה לפעול לטובת עצמו, כל עוד יש הגיון במעשהו. אבל כאשר הוא עושה מעשה חסר תועלת, כמו טובע הנאחז בקש בלב ים, הוא מעיד על חוסר בטחון בה', ובדרגתו של יוסף – זה נחשב פגם בביטחון.
הרב ירון
 
 
 
 משולחן מרכז משק
רשות שדות התעופה
כפי שדיווחתי בעבר, תוכנית שינוי המסלולים בנתב"ג התעוררה לחיים ושוב אנו נאלצים להתמודד עם המשמעויות של שינוי צפוי באיכות חיינו. חברנו לשכנינו ממושב מזור והחלטנו לשתף פעולה במטרה למנוע את רוע הגזירה. כרגע אנו בחיפושים אחרי דמות אשר תוכל לסייע לנו במאבק מול הרשות. כמו כן פנינו לישובים נוספים העלולים להיפגע מהנושא להצטרף אלינו. נמשיך לעדכן על פי ההתפתחויות.
תוכנית עבודה 2010  
במקביל להכנת תוכנית המשק לשנת 2010, אנו נפגשים עם מנהלי הפעילויות ומנסים להניע תהליך של הכנת תוכנית עבודה קצת יותר מפורטת, אשר תחבר את יעדי הענפים ליעדי כלל המשק (זה לא מובן מאליו) ותאפשר שליטה ובקרה הדוקים יותר על התוצאות.
בית האיכר 
נפגשנו השבוע עם שגיא, שמוליק וישורון מבית האיכר. במהלך הפגישה עלו נושאים שונים הקשורים ליחסים בינינו. אין זה סוד, וגם לא מפתיע, שלא הכל זורם חלק – גם בעסקים מדובר הרבה פעמים בתקשורת בין בני אדם וצריך להבין זאת.
הסכמנו ש: א. טוב שנפגשנו ודיברנו גלויות על התחושות ולא רק על מספרים,
               ב. נמשיך להפגש באופן סדור וקבוע על מנת לשפר את שיתוף הפעולה וההבנה.
טרקטורים 
נפרדנו בשבועות האחרונים משני ידידים ותיקים: האוליבר והגלידי. את האוליבר אני אישית לא הכרתי - רק זכיתי לראותו משמש כמתקן טיפוס ליד הנשקיה. את הגלידי הכרתי הרבה יותר טוב. בילינו ביחד זמן רב ולמדתי להעריך אותו על יתרונותיו וחסרונותיו. בכל אופן, נפרדנו כך ולא הייתה דממה. נאחל להם שימשיכו לייצג אותנו נאמנה כל אחד במקום משכנו החדש. את האוליבר ניתן לבקר ולראות ב"אוסף הטרקטורים" בעין ורד.
שבת שלום וחנוכה שמח,
שמוליק
 
 
לפרשת וישב
מתי רועה צאן חולם על אלומות?
מדוע יוסף חולם על אלומות, על עבודת אדמה, כאשר הוא וכל משפחתו מתפרנסים מרעיית צאן?
הרב סולובייצ'יק (בספרו "חמש דרשות") עונה שהנבואה שניתנה לאברהם 'כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם...' הייתה ידועה אצל זרעו. יוסף התכונן לקדם את פני הרעה וללמוד מקצועות פרנסה בנוסף לרעיית הצאן.
ייתכן שהוא שיער שירדו למצרים ושם 'תועבת מצרים כל רועה צאן'. אף ייתכן שניסיונו בעבודת אדמה סייע לו בתפקיד 'המשביר לכל ארץ מצרים'. אחי יוסף זלזלו בניסיונותיו אלו והמשיכו לרעות צאן.
הרב סולובייצ'יק מתאר תופעה דומה שהתרחשה בימיו. חלוצי "המזרחי" למדו את עבודת האדמה שתאפשר להם להפריח את אדמת ארץ ישראל ואף להתפרנס. גדולים וטובים בעם ישראל התנגדו לדרך זו ולא האמינו שתבוא רעה על מבצרי הענק הרוחניים שהם בנו באירופה. אולם מסתבר שמאמצי יוסף ומאמצי "המזרחי" הם שגרמו לתחייה למרות הסערה שעברה עלינו.
האם הרב, ששמו יוסף, חש הזדהות אישית עם יוסף הצדיק ועם קורותיו?
בראון דסברג
מתוך עלון "שבת בשבתו"
 
 
 
נא להכיר –  שולי גל משוחחת עם גבי נאור
לכבוד חנוכה חג האורים נפגשנו עם גבי, איש האורות והחשמל בקיבוץ. בחג החנוכה גבי גם חוגג את יום הולדתו, בעצם יום הולדת כפול. הוא נולד פעמיים ביום הולדתו. "האמת שרק פעם אחת היתה חגיגת יום הולדת שהוקדשה רק לי, חוץ ממנה לא חגגו לי במיוחד כי תמיד זה יצא ב'כריסמס', החג של הנוצרים.
אמנם בילדותי בהונגריה נהגנו לחגוג חג זה אך לא כחג דתי, הורי ראו בו הזדמנות לאיחוד משפחתי. כולם ממילא קיבלו מתנות, גם אני, אבל לא קיבלתי התייחסות מיוחדת לציון יום הולדתי. בשבילי היה יותר חשוב יום ההולדת שלי אבל לסביבה - החג היה יותר חשוב."
- הרבה פעמים אנשים שעלו לארץ מביעים געגועים לאווירה של החג הזה. גם יש לך געגועים?
"ממש לא! חוויה של עונג ומשפחתיות אני מקבל כל שבוע כשנכנסת השבת. זה הרבה יותר מפעם בשנה..."
אתה יכול להסביר למה הכוונה ב"יום הולדת כפול"?
"בהונגריה למדתי יהדות אצל הרב דויטש, שהכניס אותי לעולם התורה והיהדות בצורה מעמיקה ורצינית. הוא פעל כך שיום הגיור שלי ייצא ביום ההולדת העברי שלי, כך בעצם נולדתי פעמיים...
החנוכה הראשון שלי היה אצלו, הדלקת הנרות בביתו היתה מאד לבבית וחמה, הוא סיפר לילדיו ולי את סיפור החנוכה ועל החשמונאים, מאוד התרשמתי מהידע שלו ומהדרך שבה הצליח להעביר את המסרים של סיפור המכבים. הוא נטע בנו את הרצון לחפש את האיזון לעולם כמו שהמכבים הצליחו להחזיר את האמונה במקום הייאוש. בלי שיגיד זאת במפורש קלטתי ממנו כמה חשוב שלא לקבל כל דבר אוטומטית אלא לבדוק ולבחון מה נכון."
 
 סיפור המכבים הוא סיפור של גבורה. מהי גבורה בעיניך?
"גבורה איננה המעשה המלחמתי, המטרה שמשיגים. הגבורה היא כוללת, כולם נכללים בה כמו שכולם נכללים בנס. זה מה שנס פח השמן מסמל, הן במציאתו והן בגילוי שגילו למחרת שיש עוד שמן. עצם העובדה שבחנוכה ההדגשה היא על הנס הכולל, הנס של כולם, גם לאלו שהיפנו את גבם לקב"ה, מעידה שגם הגבורה היא כוללת. השמן שנמצא איננו רכושו הפרטי של הכהן הגדול אלא ההדלקה בעזרתו היא למען כלל עם ישראל. כולם נכללים בגבורה, כולם שייכים, לא רק אלו שעשו את מעשי הגבורה. זה לא מגמד את גבורת הבודדים אלא מעצים את השייכות של כולם לגבורה ולנס."
תן עוד דוגמה למשהו שהוא גבורה בעיניך.
"אחד הדברים שמסמלים בעיני גבורה אלו הנשים שיולדות. הילד שנולד לאם הוא ילד נוסף בשרשרת של עם ישראל. בתהליך הלידה קורה ממש נס! אשה שיולדת היא גיבורה, גם כשהיא נושאת את העובר 9 חודשים, גם בלידה וגם בהמשך, בגידולו, בחינוכו ובליווייו לאורך כל החיים."
איך אתה רואה את הקשר שלך לחג החנוכה, לגבורת המכבים?
אני חושב שאימצתי הרבה מהמרדנים האלה, שלא מקבלים מרות של שלטון עריץ, דיקטטורי, שאיננו מסתדר עם שלטון הא-ל בעולם. באופן כללי העולם מפסיד המון כשאינו משתמש בידע של חז"ל. קורה פעמים רבות שהעולם חושב ש'עלה' על תגלית חדשה ובעצם מתברר שחז"ל אמרו זאת מזמן. לפעמים מגיעים לכל מיני מסקנות שלנו, היהודים, הן כבר ידועות, למשל – עמותת 'גרין פיס' (הירוקים) הגיעו למסקנה שהעולם זקוק למנוחה ופעלו להשבתה עולמית ליום אחד. אצלנו קיים יום השבתה פעם בשנה כבר כמה אלפי שנים... הטכנולוגיה אכן משתפרת ומשתנה אבל החכמה התורנית לעד נשארת.
בעניינים סוציאליים, למשל, התורה מורה לנו איך לנהוג ומה ראוי ונכון לעשות, אבל לנו יש נטייה לנהות אחרי התרבות המערבית, שלכאורה מתיימרת להיות מאד סוציאלית, יותר מפגינה ערכים חברתיים ובעצם היא לא כל כך, למשל – מול הדאגה של התורה גם לחלש וגם לחזק, גם לעשיר וגם לעני – החברה המודרנית דואגת למי שצועק או למי שחשוב. כואב לי שאנחנו מוותרים על ערכים מוסריים ודתיים ששימשו אותנו אלפי שנים. בגלל הויתורים האלה אנחנו מצויים במצב של זיהום אויר, חוסר תפקוד מנהיגותי ועוד ועוד...
גם בשם המשפחה החדש אני מביע את הרעיון הזה - שם משפחתי הקודם היה סיקרה (SIKRA) שפירושו ניצוץ. שיניתי את שמי לנאור (עוד לפני שהצעתי נישואין לאשתי). נאור פירושו משכיל, מתקדם, תרבותי. החבר'ה שלי בהונגריה טענו שאני ההיפך מ'נאור' כי אני הולך לדת שהיא זקנה וישנה ובכלל לא נאורה, אבל אני ראיתי דוקא בדת היהודית את הנאורות! אני מרגיש שבזה שאני דתי – אני נאור!"
השם של גבי בהונגרית הוא גבור (ג' בקמץ) GABOR. "הרב דויטש אמר שזה לא יכול להיות מקרה שקוראים לי גבריאל. תיקנתי אותו ואמרתי 'גבור' והוא אמר זאת שוב! זה היה לפני שהחלטתי על השם גבריאל." ואופק החמודה שישבה לידינו הוסיפה "גבריאל זה מלאך" והדס אומרת ש"בעלי הוא מלאך"...
"בארץ הוספתי עוד שם – חיים, היום השם המלא שלי הוא גבריאל חיים נאור (והתחתנתי עם אשתי לבית שניאור, שני-אור, פעמיים אור...)".
הקיצור 'גבי' לא מקלקל קצת את השם המיוחד והמשמעותי 'גבריאל' (שגם בו נרמז שורש גבורה...)?
"השם 'גבי' הוא סגירת מעגל. גבי הוא קיצור של גבריאל בעברית וקיצור של גבור בהונגרית, יש כאן מעין איחוד של שתי תקופות בחיי, כאילו חזרתי לאותה נקודה ממנה יצאתי אבל עם תוספת..."
גבי גבריאל חיים נאור, אנחנו מאחלים לך עוד הרבה שנים טובות ובריאות מלאות בהרבה אור בתור נאור בקרב שניאור. 
 
 
סביבון סוב סוב סוב...
בשגרת היומיום שלנו אנו מוצאים את עצמנו מסתובבים בהזדמנויות רבות.
אנחנו מסתובבים סביב העבודה, סביב המשפחה, סביב התפילות, סביב הארוחות... וחלקנו אף מסתובבים סיבוב פיזי סביב הקיבוץ.
המושג – "עושה סיבוב"(אני הולכת לסיבוב, אני עוד לא עשיתי היום סיבוב וכו') שגור בפינו כבר שנים בבארות יצחק. חשבנו לדבר קצת עם ה"משוגעים לדבר".
 
לאה לוי
אני צועדת כבר לפחות 15 שנה. התחלתי לצעוד עם רות פלדמן וכעת כבר בערך 10 שנים עם שושנה לייבוביץ'.
התחלתי לצעוד כי אמרו שזה בריא. ד"ר יפה לרמן אמרה לי שלדרוך על הרגליים זה יותר טוב מלקחת כדורי קלציום.
אנחנו צועדות בשעה קבועה: בקיץ – 7:00 ובחורף – 18:00. ביום שמחליפים את השעון, מתחלפת שעת ההליכה שלנו. אנחנו צועדות כל יום למעט ימי שישי. בחורף יש לפעמים גשם או אירועים ואז לפעמים אנחנו מוותרות או משנות את השעה.
המסלול שלנו הוא קבוע – סיבוב אחד בכביש העוקף של הקיבוץ, אבל אם יש כלב לא קשור בדרך – מקצרים.
אנחנו משוחחות בינינו, אבל בעליות מפסיקות כי זה קצת קשה.
אנחנו פוגשות אנשים קבועים שהולכים - מהקיבוץ, ממזור ומנחלים.
בדרך אנחנו רואות את המקומות המוזנחים של הקיבוץ ומלוות את גידולי השדה מיום הזריעה ועד הקציר.
אני מגלה בדרך הרבה דברים שבד"כ אני לא רואה, כי אני לא מגיעה למקומות האלו.
אנחנו צועדות עם וסט בצהוב זוהר כדי שיראו אותנו.
אברהם פולובין
אני צועד כבר 42 שנים. התחלתי אחרי מלחמת ששת הימים, הייתי רץ 12 שנים ואח"כ עברתי להליכה.
ההתחלה הייתה בעקבות דיון עם יחזקאל דגן שבו החלטנו שנעשה כושר ונלך כל יום למניין בבוקר.
הוא החלים ואני נשארתי...
התחלתי לצעוד ב- 5:30 לפני התפילה וטרקטורים שיצאו לעבוד היו מעירים לי, בנוסף הייתי מתקלח מיד לאחר הצעדה והתפילין בתפילה היו נרטבים ומתקלקלים. לכן עברתי ל- 4:00.
גיליתי שאני יכול לחזור לישון אחרי הצעדה לחצי שעה אז עברתי לצעוד ב- 3:30. אני חוזר ב- 5:00 ויש לי 3/4 שעה לישון לפני התפילה.
בהתחלה הייתי רואה תקלות בהמטרה בשדות והייתי עוצר לתקן. היום אני ממשיך הלאה.
נתקלתי פעמיים בגנבים – בפעם הראשונה שמעתי דיבורים ליד משרד סידור הרכב והיו שם 2 בחורים שניסו לפתוח את הכספת, צעקתי עליהם ואחד הוציא עליי סכין. צעקתי: "תירה בו" והם ברחו.
בפעם השנייה חזרתי הביתה ב- 4:30 ואני רואה מישהו מסתובב בתוך הבית שלי. הוא קפץ דרך החלון ורדפתי אחריו. למחרת עשינו מארבים ותפסנו 3 חבר'ה מקלקיליה.
אני צועד לבד. במשך השנים היו מצטרפים למיניהם שפרשו... (קשה לי לצעוד לאט...)
 יש לי מסלול קבוע: עוקף הקיבוץ + ירידה לכביש הראשי X 2. אורך המסלול הוא 5.2 ק"מ ולוקח לי בין 51 ל- 56 דקות, תלוי במצב הרוח.
אני לא פוגש אף אחד בסיבוב שלי בגלל השעה, ופה ושם את השומר. (לפעמים אני צריך להעיר אותו...)
אילנה לרמן
התחלתי לצעוד בערך לפני 7 שנים, אחרי שפיל נפטר. רציתי לרדת במשקל והתחלתי ללכת מסיבות בריאותיות.
אין שעה קבועה לסיבוב שלי אבל זה בד"כ בשעות הערב, בחורף לפעמים יוצא לי אחה"צ.
אני צועדת לבד במסלול די קבוע ותלוי מאיפה אני מתחילה אותו (מהבית או מהספרייה). אני צועדת 1/2 שעה סביב הקיבוץ ויורדת עד לחצ"מ ובחזרה.
בהתחלה צעדתי קצת פחות ולאט לאט הוספתי עד 1/2 שעה.
אני צועדת 3-4 פעמים בשבוע.
בזמן ההליכה אני מאזינה לספרים מוקלטים באנגלית. חברה שלי סיפרה לי על הקלטות האלו. מוכרים אותן בארה"ב ואני מזמינה דרך האינטרנט או אם מישהו נוסע / מגיע משם.
ספרים שסיימתי להאזין להם אני תורמת לספרייה של לקויי ראיה בארץ.
כשאני שומעת סיפור מתח והולכת בחושך זה לפעמים מפחיד.
אני לא מאזינה בבית לקלטות כדי שתהיה לי סיבה לצאת לסיבוב. הסיפורים שבקלטות מעובדים והם בד"כ יותר קצרים מהספר עצמו.
כיום כבר לא מייצרים כמעט קלטות, הכל עבר לדיסקים או לאייפון, אבל אני עוד לא התקדמתי לשם.
אני לא פוגשת הרבה אנשים, יש מעט צועדים קבועים שיוצא לי לפגוש.
לין ונעמי
אנחנו צועדות כבר 15 שנה כשכל אחת מאיתנו התחילה עם בת זוג אחרת: נעמי עם ג'ודי ולין עם שורי.
מאז שהתחלנו לצעוד יחד אנחנו זוג קבוע. שימי ז"ל היה קורא ללין 'המאהבת של נעמי'...
התחלנו לצעוד בעקבות סדנא שהייתה בקיבוץ עם דניאל הדיאטנית, ובנוסף בגלל שצריך להוציא את הכלב...
אין לנו שעה קבועה לסיבוב אבל זה תמיד בשעות הערב וזה הולך ונהיה יותר מאוחר.
המסלול שלנו קבוע – 2 סיבובים סביב הקיבוץ, וזה לוקח לנו 40 דקות.
בזמן הסיבוב אנחנו מדברות ופוגשות צועדים קבועים ואת השומר.
הסיבוב הוא חוויה משחררת נפשית ובריאותית. (נעמי: יש לי הרבה אנרגיות אחרי הסיבוב.)
יצחק סוקולובסקי
דיברתי עם סוקו בקשר לסיבוב שלו - בעצם זה וואחד סיבוב!
סוקו סיפר לי שהוא אוהב ללכת בעיקר בשעות אחה"צ , אחרי מנחה בפרגולה. הוא אוהב לצאת לדרך כשיש לו יעד, לרוב הוא יוצא לכיוון פ"ת. לפעמים הוא הולך עד לסירקין וחוזר, ולפעמים הוא הולך לכיוון הבית של בנו. הוא עולה על כביש מכבית וחותך בשערייה את השכונה התימנית והולך עד הסוף. משך ה"סיבוב" הזה הוא כשעה ועשרים דקות. בפ"ת הוא נהנה בחיק המשפחה ומבלה עם הנכדים כולל ארוחת ערב, ואף מתפלל שם (בישראל הצעיר) ערבית ב21:00. ולגבי שאלתי אם הוא חוזר ברגל –קיבלתי תשובה נחרצת ש "זה מוגזם!". (הוא מתכוון שזה מוגזם בגלל החושך והשעה מבלי להתייחס למרחק...)
 אפרורפו חושך, שמעתי מפיו קוריוז קטן על הליכה בשעות החושך. ערב אחד כשהוא היה בדרכו לכיוון הבית של מוטי ומיכל, העליה במכבית קצת
הכבידה עליו, הוא חשב לעצור מכונית רק לקטע של העליה. מכוניות חלפו על פניו, כאשר לפתע נעצר פרייבט ומתוכה נשאלה השאלה, "אתה אבא של אבנר?"
זאת היתה מירי, אשתו של זאבי קורן שכמובן אספה אותו ונתנה לו "ספיצ'" על ההליכה בחושך ועל הסכנות הכרוכות בכך, וגם התעקשה להביא אותו לרחוב של מוטי. (היו שם הרבה צחוקים, וסוקו זכה להחזיר לה ספיצ' כאשר נורת הדלק נדלקה...)
הוא מתמיד בהליכה יומית כבר שנים רבות, בערך 20 שנה, בעקבות המלצת המרפאה. הוא טוען שההליכה בשבילו "זה הסמים הכי טובים , במקום הרואין- לוקח את זה וזה מצוין!". סוקו לא מאזין למוסיקה בזמן ההליכה, מכיוון שהוא הולך בשולי הכביש וחשוב לא לאטום את האוזניים, אך הוא נהנה לזמזם ניגוני קרליבך. הוא מעדיף ללכת לבד, נחמד לו ככה (גם לאכול הוא מעדיף לבד...).
 
שוחחו ורשמו: איריס נתנזון ושורי אמיר
 
 
"באנו חושך לגרש, בידינו אור ואש......."
אני נולדתי בחודש כסלו, בנר שלישי של חנוכה, ולכן אני אוהבת את חג חנוכה, בעיקר בגלל הסופגניות (הפשוטות עם הריבה ואבקת הסוכר, הן לא נמאסות עלי לעולם)....
כשהייתי סטודנטית בירושלים חנוכה תמיד היה חג "מזמין" במיוחד.
תארו לעצמכם, דצמבר בירושלים, קור מקפיא עצמות, כולי עטופה בכל השכבות שהיו לי בהישג יד, אני חוזרת ממפגש פר"ח כושל במרכז העיר ומחליטה לטייל מעט בתקווה למצוא ערמונים חמים.
כל השכונות בדרך להר הצופים מוארות באור חמים. דרך החלונות הבהירים נראה שבכל בית המשפחה בדיוק נאספת לה לארוחת ערב חמה סביב סיר מרק חם ומהביל, ולקינוח מוצגות על השולחן לביבות או סופגניות, והחנוכיות מוצבות כמיטב המסורת בחלונות או בדלתות.
המראה היה פשוט מרהיב.....ואפילו הזכיר לי במעט את אירופה לפני חג המולד כשהכל נוצץ באור יקרות.
ואז ......עצב היה יורד עלי. ידעתי שבדירתי במעונות לא מחכה לי אוכל חם ולא סופגניה, ואם דעתה של מנהלת המעונות לא נוחה עליה באותו יום, אז גם לא יהיה חימום . וכמובן גם לא חנוכייה ונרות צבעוניים.
כמיטב הויכוח בין מסורת בית הלל למסורת בית שמאי, בית שמאי מפחיתים נר כל יום ובית הלל מוסיף נר. אני רוצה להציג פשרה מעניינת....
אני בעד שבכל אחד מימי חנוכה תהיה חנוכיה לכל אחד מיושבי הבית, וכל יום החנוכיה תאיר במלוא שמונת נרותיה, ולא יפחיתו ממנה וכמובן לא יצטרכו להוסיף לה.
ההולכים ברחוב יזכו לראות את אור היקרות הזה זוהר מכל חלון, הנפש תתמלא שמחה וחיוך יעלה על השפתיים..
                                                                             חג אורים שמח וזורח
חי יום-טוב ברוכי
  
 
לתת את הנשמה ואת הלב
מזה כשלושה חודשים אני עובדת במפעל השיקומי בשוהם, בו מועסקים אנשים בעלי צרכים מיוחדים.
בין המועסקים ישנם פגועי נפש, אנשים עם פיגור ופגועי ראש.
לפני כשבועיים חגגנו יום הולדת 50 לזאביק – אחד המועסקים שלנו.
לקראת יום ההולדת בקשתי מרותי אלידע שתכין עוגה יפה ומרשימה. רותי כמובן נענתה ברצון לבקשתי ועוד הוסיפה ברכה וציורים שילדי גן "חרוב" הכינו לכבוד זאביק.
ההתרגשות במפעל הייתה עצומה...
בעקבות המחווה הגיע השבוע מכתב ממנהלת המפעל שלנו והרי הוא לפניכם.
לאה ריידר
 
לילדי גן חרוב והגננת רותי
קיבוץ בארות יצחק
 
בשמי ובשם זאביק רצינו להודות לכם מעומק הלב על התנדבותכם בהכנת עוגת
יום ההולדת 50 של זאב מפעי, מועסק במפעל, ועל הברכה המקדימה שהכנתם לו.
זה היה מאוד מרגש עבור זאביק לקבל את הברכות והציורים המקסימים, וגם כל שאר המועסקים מאוד התרגשו מכך שמישהו חשב עליהם וטרח להקדיש מזמנו ומשאביו להכנת העוגה המרשימה והטעימה ולהכנת הציורים.
אשרינו שיש עוד אנשים טובים שגם מחנכים את הדור הבא לנתינה.
                                                            בברכה,
אילנית אהרוני
רכזת מפעל תעסוקה שיקומי חבל מודיעין
עמותת שק"ל
 
 
 
 
סמינר י"ב תש"ע
בשבת האחרונה, פרשת וישלח, יצאו ילדי כיתה י"ב לסמינר הכנה לצבא שהתקיים בכפר-עציון.
החבר'ה הגיעו ביום חמישי בערב ישר לארוחת ערב וסדנת פתיחה.
הפעילות הייתה בפורומים שונים כמו פאנלים שהונחו ע"י אנשי מקצוע ועסקו בנושאים מגוונים: כלל ישראל, עקרונות התנועה בתחום הדתי, תפיסה דתית של הקבה"ד, לימוד מקורות בנושא חנוכה, ועוד.
כמו כן היו שיחות ופעילויות בקבוצות קטנות בנושאים כמו: זהות אישית, הכוונה לבחירת מסלול מתאים, ועוד.
עיקר הסמינר עסק בהכוונה לשנת י"ג משימתית – שנת שירות לפני הצבא או השירות הלאומי, תוך הבנה של הצרכים והרצונות של כל צעיר וצעירה על פי אופיו ויכולת תרומתו המרבית.
בפני הצעירים הוצגו עוד מסלולים שונים: ישיבת מעלה-גלבוע, מדרשת עין-הנצי"ב, מכינת "צהלי" לבנות וכן ארגון "השומר החדש" – ארגון ישן-מחודש שמטרתו להגן על אדמות הגליל מהתפשטות בלתי חוקית של "בני דודינו".
האווירה בסמינר הייתה טובה מאוד. החבר'ה מעולים והיו הרבה שירה וריקודים.
היה ברור שהדור הצעיר של הקיבוץ הדתי הם חבורה של צעירים ערכיים ושאפתניים שמוכנים לתת את הלב ואת הנשמה (בלי ציניות) בשביל המדינה.
בהצלחה לכל הי"בתים בבחירה ובארגונים לקראת היציאה לדרך החיים !
רעות ואביעד שטרן – המדריכים
 
 
 
מרוץ הלפיד חנוכה תש"ע / בתי הילדים "ארזים" ו"אלונים"
בחופשת חנוכה נערוך את מרוץ הלפיד תש"ע.
בתחילת כל יום ( ימים א' – ו' בשבוע של חנוכה ) נתכנס בבית הילדים לפני התפילה ונרוץ קטע אחד מסביב לקיבוץ.
אנו נקיים את המרוץ במתכונת של תרומה, כלומר שעבור כל ילד שישתתף במרוץ בכל יום ייתרם סכום סמלי של שקל אחד ובסה"כ 6 שקלים לריצת ילד אחד בכל ימי החופשה.
בדרך זו תהיה משמעות לריצה של כל ילד וילד בכל יום ויום.
עם הכסף נקנה צ'ופר ליום ההפנינג עם ילדי אסיף, מבית החולים אסף הרופא, שייערך ביום ג' בחופשת החנוכה.
לכן נשמח אם תוכלו לתרום ששה שקלים ובכך לממן ילד אחד שירוץ במרוץ הלפיד.
                                                                 תודה רבה
ילדי בית הילדים "ארזים" ו"אלונים"
חן רבקה אביגיל ויאיר
 
 
ת ר ב ו ת נ ו
חנוכה חנוכה חג יפה כל כך
ביום שני, כ"ז בכסלו 14.12.09 - טיול משפחות
                                יציאה ב-08.30 לגני הנדיב בזכרון יעקב.
                                חזרה משוערת בשעה 16.30
ביום רביעי אור לראש חודש טבת 16.12.09
                 כולם מוזמנים בשעה 18.30 למסיבת חנוכה בחדר האוכל.
                                בתכנית: הדלקת נרות
                                         סעודה חגיגית בשרית, ועוד
ביום שישי א' בטבת 18.12.09 – מירוץ הקיבוץ – פרטים יפורסמו
ועדתרבות
 
 
 
 
מה חדש בחזית האינטרנט שלנו
הגדלת קו: פעם השנייה בתוך חצי שנה אנחנו מגדילים את רוחב הפס באינטרנט.
                 לאחר השינוי רוחב הפס של בארות יצחק יהיה ETD  10m/5m .
זה אמור לספק לנו מהירות טובה אבל אנחנו צריכים להתחשב אחד בשני. הורדות סרטים יש לבצע בשעות המאוחרות של הלילה ובוודאי לא משעה 16:00 עד 23:00 בהן העומס רב. 
בכל הגדלה של הקו יש תוספת עלות אך בינתיים לא העלינו את המחיר שחבר משלם כבר מספר שנים.
אם נידרש בזמן הקרוב שוב להגדיל את הקו אז נצטרך להגביל את רוחב הקו של כל חבר ולגלגל את העלות ע"ח המשתמשים.
סינון אינטרנט: השבוע 'מורשת' התקינו אצלנו תוכנת סינון אינטרנט. מי שמעוניין בזה מתבקש לפנות אלי בדוא"ל או בפתק שכתוב בו שם משתמש וסיסמא . הסבר איך להפעיל את הסינון אצטרך לעשות באופן אישי. השימוש בסינון זה נכלל בתשלומים הקיימים ואינו מצריך תשלום נוסף של החבר.
כל טוב,
אהרון גל
 
 
השעור בפרשת השבוע יינתן ע"י אבי צוייג
אחות תורנית: אריאלה פלדמן - פלאפון 5199
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
ברוכה הבאה
לאוה דאום – חיילת בודדת מבלגיה שמאומצת אצל משפחת פורשר – ברכות חמות עם סיום השירות הצבאי. קליטה טובה בביתנו !
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
לכל חובבי הזמר העברי!
בואו לחגוג את היום האחרון של חנוכה בערב שירה בציבור,בהנחייתו של פרדי ברק הידוע.
ערב השירה יתקיים במושב מזור- בבית העם, במוצ"ש 19.12.09 בשעה 20.30
מחיר כרטיס כניסה - 25 ₪ כולל כיבוד קל ושתייה חמה כל הערב.
נשמח לראותכם!
לפרטים: שלמה נתנזון / הפקות ואירועים   0503520092
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
מענף המזון – לקראת חנוכה
·        ארוחת בוקר בחופשת חנוכה עד 9:00.
·        מסיבת חנוכה עם ארוחה בשרית תתקיים כאמור ביום רביעי -  נר שישי של חנוכה ב 18:30 בחדר האוכל. על מנת להיערך כראוי, משפחה שלא תשתתף מתבקשת לרשום זאת בלוח ליד נטילת ידיים.
                                                                                                                 תודה,
שולי
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
הביאו את האור
חג החנוכה הוא חג של מסיבות, מתנות, סיבה טובה לקנות הפתעות וכד'.
אני רוצה לכתוב ולציין את אלה שרכשו מארזי חג של "טל חיים" ובכך דאגו לאלה שאין מי שיפתיע אותם במתנות כך שגם להם יהיו שמחה ואור בחג הזה.
הבאתי בשמחה ל"טל חיים" 600 ₪ שנאספו כאן אצלנו, ועל כך תודה !
שיהיה לנו חג אורים שמח !
ציפי לוי
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
גשם בא
השבוע זכינו לגשמי ברכה בכמות של 26.2 מ"מ, ובסה"כ עד סגירת הגיליון 136.5 מ"מ.
לפי התחזית חג החנוכה ייפתח בימים סוערים וגשומים – שיהיו לברכה !
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
  
 
שעות הכלבי בשבוע של חנוכה תש"ע
 
ב ו ק ר
צ ה ר י ם
ערב
יום ראשון
כ"ו בכסלו 13/12
6:30 - 8:30
11.30 – 14.30
17.00 – 19.00
יוםשני
כ"ז בכסלו 14/12
6:30 - 8:30
11.30 – 14.30
 סגור
יום שלישי
כ"ח בכסלו 15/12
6:30 - 8:30
11.30 – 14.30
17.00 – 18.00
שימו לב !
יום רביעי
כ"ט בכסלו 16/12
6:30 - 8:30
11.30 – 16.00
ר צ ו ף
  סגור
יום חמישי
ל' בכסלו 17/12
6:30 - 8:30
11.30 – 14.30
17.00 – 19.00
ערב שבת
א' בטבת 18/12
6:30 - 8:30
11.30 – 13.30
 
 
 
 
במרפאה
ביום רביעי הקרוב כ"ט בכסלו 16.12.09 המרפאה תהיה סגורה
ביום חמישי ל' בכסלו 17.12.09 לקיחת בדיקות בשעה 08.00 – 08.45 .
ריקי
 
 
חן חן לחנה ברוכי שעיצבה את השער לגיליון זה. תזכי למצוות !
 
 
 
 
 
AtarimTR