ידיעון 2683 פר' עקב

 

בס"ד י"ט מנ"אב  תש"ע
 
פרשת  ע ק ב
 
19.18
הדלקת נרות
08.30
תפילת שחרית,
19.25
מנחה, קבלת שבת, ערבית
 
11.00
שעור בפרשת השבוע – במועדון
שעור במשניות - בשטיבל  
20.30
סעודת שבת בחדר האוכל
11.30
סעודת שבת בחדר האוכל
 
 
13.30
מנחה גדולה
17.15
שעור בדף יומי
 
 מכונת השטיפה פועלת
 בשעות 21.30 – 23.30
17.30
נשים אומרות תהילים - בבית סעדון
18.00
מ נ ח ה
 
 
20.19
ערבית, הבדלה
 
הרב ומשפחתו לא ישהו עמנו בשבת זו.
 
 
זמני התפילה במשך השבוע
 שחרית   א' ג' ד' ו'             06.00
 שחרית   ב'  ה'                  05.50
 מנחה ברחבת חדר האוכל    13.30
 מנחה בבית הכנסת            18.30    
 רבע לערבית                     20.00
 ערבית                            20.15 
 
עונג שבת לילדים בשעה 11.00
 
    כיתות א'-ג'  - מילכה מיור
 
    כיתות ד'-ו' -  אלן ארונסון
 
 
 
 
לוח השבוע
 
יום ראשון
 
צ'י קונג לבגירים – יצאנו לפגרה
 
 
שיעור באגדות חז"ל לא יתקיים
 
21.00
שיעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י
חדר עיון
יום שני
17.30
התעמלות לגברים
בית שפירא
יום שלישי
19.30
התעמלות לנשים
בית שפירא
20.30
התעמלות לנשים
בית שפירא
יום רביעי
21.10
שעור עם הרב וולף
בית יוסי שטרן
יום חמישי
 
שעור ניצוצות מהדף היומי לא יתקיים
 
יום שישי
06.30
שיעור בדף יומי
חדר עיון
 
יחדיו ב-ו' – יצאנו לפגרה
 
 
השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון
 
 
            ק ר א ת ?                                          מ ח ז ר ת !
 
 
 
גולני שלי......
6.11.1983 - אני מגיע לבקו"ם בסיוע טרמפ של שלמה לוי ז"ל .
בבקו"ם נשארתי שלושה ימים ולאחר מכן התפניתי לבזק (בין זבבדה לקבטיה), בסיס הטירונים של גולני דאז .
26.7.2010 - אנו מלווים בהתרגשות וגאווה את בננו רז לבקו"ם (לאחר לילה ללא שינה).
נכנסים אנו בשער בהתרגשות ועם הרבה חרדה ומנסים לחפש מקום ישיבה מוצל. תוך כדי הכרוז מקריא שמות. אנו לא שמענו כלום עקב קולות תופים וזמבורה ברקע. פתאום רז אומר "קראו בשמי". "לא יכול להיות" – עניתי, "רק הגענו". וכמו ברוב הפעמים גם הפעם הוא צדק. רז עלה לאוטובוס הראשון בדרך לשרשרת החיול.  עד סוף היום הוא יגיע לבסיס הטירונים של גולני ברגבים.
27 שנים, אבל אצלי זה נראה כאילו זה היה אתמול. אני ניזכר בטירונות, במסלול,  בקורס מכי"ם ומרגיש גאווה שרז בחר לשרת ביחידה קרבית ובמיוחד בגולני.
אני מאחל לך רז שרות מהנה ותמיד תזכור שלא סתם גולני נקראת בצבא חטיבה מספר 1.
באהבה,
נעם - אבא גאה
 
 
מה בגיליון?
·         ויזמרון לך – הרב ירון
·         בנעלי בית – איריס ואלישבע
·         כשרות מסעדות – הרבנות הראשית
·         בקשת תרומה – המועצה האזורית
·         בגיל הרך – דקלה שניאור
·         בבית הספר התיכון – שרה עברון
·         11 שנות לימוד – דינה אמיר
·         גרעין "צבר" – הצוות
·         מתיק המכתבים - סג"מ א'.
·         בקיבוץ הדתי – עמוד"שבועי
 
                                           כלבו דף ולוחות זמנים
                                                                 קראו בנעימות !
המערכת
 
 
 
     נר זיכרון !
     יוסף ברוך אילני הי"ד – כ"ה מנ"אב תשי"ז
 
וִיזַמְּרוּן לָךְ
מְנוּחָה וְשִׂמְחָה אוֹר לַיְּהוּדִים   יוֹם שַׁבָּתוֹן יוֹם מַחֲמַדִּים 
שׁוֹמְרָיו וְזוֹכְרָיו הֵמָּה מְעִידִים   כִּי לְשִׁשָּׁה כֹּל בְּרוּאִים וְעוֹמְדִים 
שְׁמֵי שָׁמַיִם אֶרֶץ וְיַמִּים   כָּל צְבָא מָרוֹם גְּבוֹהִים וְרָמִים 
תַּנִּין וְאָדָם וְחַיַּת רְאֵמִים   כִּי בְּיָ-הּ ה' צוּר עוֹלָמִים 
הוּא אֲשֶׁר דִּבֶּר לְעַם סְגֻלָּתוֹ   שָׁמוֹר לְקַדְּשׁוֹ מִבֹּאוֹ וְעַד צֵאתוֹ 
שַׁבָּת קֹדֶשׁ יוֹם חֶמְדָּתוֹ   כִּי בוֹ שָׁבַת אֵ-ל מִכָּל מְלַאכְתּוֹ 
 
בְּמִצְוַת שַׁבָּת אֵ-ל יַחֲלִיצָךְ   קוּם קְרָא אֵלָיו יָחִישׁ לְאַמְּצָךְ 
נִשְׁמַת כָּל חַי וְגַם נַעֲרִיצָךְ   אֱכוֹל בְּשִׂמְחָה כִּי כְּבָר רָצָךְ 
 
בְּמִשְׁנֶה לֶחֶם וְקִדּוּשׁ רַבָּה   בְּרוֹב מַטְעַמִּים וְרוּחַ נְדִיבָה 
יִזְכּוּ לְרַב טוּב הַמִּתְעַנְּגִים בָּהּ   בְּבִיאַת גּוֹאֵל לְחַיֵּי הָעוֹלָם הַבָּא 
 
מחברו של הפיוט הזה אינו ידוע בוודאות, אבל יש המייחסים אותו לר' משה בן קלונימוס הזקן אשר חי במאה העשירית בצפון איטליה. שלושת הבתים הראשונים יוצרים את ראשי התיבות 'משה'. המוטיב המרכזי הוא ששמירת השבת היא עדות לכך שהעולם נברא בששה ימים. בהמשך מזכיר הפייטן את התפילות המיוחדות לשבת ואת מנהגי השבת, ואת ההבטחה שמי שמתענג בשבת יזכה לראות בביאת הגואל.
מְנוּחָה וְשִׂמְחָה אוֹר לַיְּהוּדִים - השבת היא יום של מנוחה, שמחה, ואור. אמרו חז"ל בגמרא (ביצה טז, א) שהקב"ה נותן באדם נשמה יתרה בכל ערב שבת, ומסביר רש"י שהכוונה לרוחב לב למנוחה ושמחה. עוד אמרו חז"ל (בראשית רבה יא, ב) שאינו דומה אור פניו של אדם כל ימות השבוע לאור פניו בשבת.
שׁוֹמְרָיו וְזוֹכְרָיו הֵמָּה מְעִידִים - אמרו חז"ל (ראש השנה כז, א) ש'זכור' ו'שמור' נאמרו בבת אחת בעשרת הדיברות, כאשר 'שמור' מתייחס למצוות לא תעשה, ואילו 'זכור' מתייחס למצוות עשה של שבת, כגון קידוש ועונג שבת. מי שמקיים את מצוות השבת מעיד בכך כי הקב"ה ברא את הארץ בששה ימים.
תַּנִּין וְאָדָם וְחַיַּת רְאֵמִים - גם היצורים הגדולים (=התנינים), וגם היצורים המורכבים (=האדם) ואפילו השדים (הגמרא בגיטין סח, ב אומרת שהמלה 'ראם' רומזת לשדים) נבראו בששה ימים בלבד.
כִּי בְּיָ-הּ ה' צוּר עוֹלָמִים - זהו חלק מפסוק (ישעיהו כו, ד), שעליו אמרו חז"ל (ירושלמי חגיגה ב, א) שהעולם נברא בשתי אותיות אלו: העולם הזה נברא באות ה"א, והעולם הבא באות יו"ד.
בְּמִצְוַת שַׁבָּת אֵ-ל יַחֲלִיצָךְ - זו תפילה לקב"ה שיחזק אותנו במצוות השבת. מזכיר גם את התוספת שאנו אומרים בברכת המזון בשבת 'רצה והחליצנו'.
נִשְׁמַת כָּל חַי וְגַם נַעֲרִיצָךְ - שתי תוספות בתפילה המיוחדות לשבת. כמובן שמלים אלו מובנות רק לפי נוסח אשכנז, שבו פותחים את הקדושה בכל ימות השבוע במלים 'נקדש את שמך', ורק בתפילת שבת אומרים 'נעריצך ונקדישך'.
אֱכוֹל בְּשִׂמְחָה כִּי כְּבָר רָצָךְ - על בסיס הפסוק (קהלת ט, ז): "לֵךְ אֱכֹל בְּשִׂמְחָה לַחְמֶךָ וּשֲׁתֵה בְלֶב טוֹב יֵינֶךָ כִּי כְבָר רָצָה הָאֱ-לֹקִים אֶת מַעֲשֶׂיךָ".
בְּמִשְׁנֶה לֶחֶם וְקִדּוּשׁ רַבָּה - אמנם ברוב הסידורים מופיע פיוט זה בליל שבת, אך המונח 'קידושא רבה' מתייחס בלשון חז"ל (פסחים קו, א) דוקא לקידוש הנאמר ביום ולא בלילה.
 
הרב ירון
 
לתשומת לב !
ע"פ בקשת הרב ירון אנו מביאים כאן את הנחיות הרבנות הראשית באשר לכשרות בתי האוכל בארץ.
 
"עם היציאה לחופשת הקיץ פוקדים המוני בית ישראל את אתרי הקניות, הבילויים והנופש בכלל רחבי הארץ ועל כן מומלץ להיות עירניים למקרים הבאים על מנת שלא להיכשל.
·         בהגיעכם לבית עסק המוצג ככשר יש לדרוש לראות תעודת הכשר מקורית ואין להסתמך בשום אופן על תעודות הכשר מצולמות!
·         יש לוודא כי שם הרבנות המופיע על גבי תעודת ההכשר שייך לאזור בו אתם נמצאים ולא מחוץ לתחום.
·         יש לוודא כי תעודת ההכשר בתוקף.
·         יש לוודא כי שם בית העסק וכתובתו , כפי המופיע בתעודת ההכשר, אכן מתאים לנתונים בשטח ולא שייך לעסק אחר.
·         רצוי להתעניין היכן המשגיח ובמידה ואיננו לבקש מבעל העסק את מס' הנייד שלו.
·         אין להיכנס לבית עסק המציג תעודת המעידה על השגחה במקום וכדומה ללא שוידאתם תחילה הימצאותה של תעודת הכשר מטעם הרבנות המקומית המוסמכת.
·         אין להסתפק בהבטחותיו של בעל עסק ללא השגחה המציג את עצמו ככשר בכתב או בע"פ תוך טענה כי בשל פתיחה בשבת אין לו תעודת הכשר. כמו"כ אין לקבל טענה שהתעודה אינה בנמצא כי "המשגיח עוד לא הספיק להביא אותה מהמועצה הדתית..." – פשוט לעזוב את המקום לאלתר!
·         אין לסמוך על כשרותם של "עוגות אישיות" הנמכרות בקיוסקים ללא השגחה, הנושאות מדבקות בעלות ציוני כשרות בלבד ללא שם היצרן ופרטים מזהים אחרים.
במידה וראיתם ליקוי כשרות בבית עסק מושגח העשוי להכשיל את הציבור, יש לדווח למחלקת הכשרות של אותה עיר כפי הנתונים המופיעים ע"ג תעודת ההכשר. במקרה של חשד להונאה בכשרות ניתן לפנות למוקד היחידה הארצית לאכיפת חוק איסור הונאה בכשרות בפקס 02-5313169, או לחלופין לכתובת מייל:achifa1@rabbinate.gov.il  ואנו נשתדל לטפל בתלונה בהקדם. "
 
 
 
מהמועצה האזורית
אשמח לשמוע אם למשהו יש רעיון מהיכן ניתן לקבל תרומה של ילקוטים לילדי כתה א' (תלמידי המועצה).
תודה,
שרית ארנפלד
עובדת סוציאלית
מ.א. חבל מודיעין
03-9722456 שלוחה 7
 
 
 בבית הספר התיכון בקב' יבנה
ב"ה ‏י' מנ"אב תש"ע ‏21 ביולי 2010
תלמידים והורים יקרים - שלום לכולכם,
חדש אב נושא בכנפיו ימי כאב וחורבן בתחילתו וימי שמחה ובנין ממחציתו. ימי הקיץ בעיצומם, ובית הספר ריק מתלמידים. בחינת הבגרות האחרונה שהתקיימה בשבוע שעבר חתמה את מעגל פעילות הלמידה שלנו לשנת תש"ע. המסע לפולין של תלמידי י"א, בעוד עשרה ימים, יחתום את הפעילות החברתית ערכית של שנה זו. ההכנות האינטנסיביות למסע נמשכות כמתוכנן לתוך הקיץ. בשבת חזון קיימנו סמינר הכנה לכל המשתתפים, ובשבוע הנוכחי מתקיים מפגש אחרון לפני המסע.
חמ"ד של קיץ, היא סיסמת החינוך הדתי בקיץ זה. כל מוסדות החינוך, ואנו בתוכם, נקראים לשמור על קשר עם התלמידים במהלך החופשה בדרכים מגוונות המתאימות להם. במסגרת זו התקיים מפגש לבוגרי כתות ח' בבית המחנך בקרית מלאכי ומפגש לימודי בערב ט' באב של בוגרי כתות ט' עם הצוות החינוכי, בקבוצת יבנה. ברבים מהישובים שלנו מתקיימים מנייני נער בכל בקר, מחנכי חטיבת הביניים ישמחו להצטרף למניינים אלה מעת לעת וליצור מעגל לימוד ומפגש בתום התפילה- רכזי חינוך והורים מוזמנים לפנות ולתאם דרך מוטי שולץ ממונה חט"ב או ישירות דרך המחנכים.
אנו עוקבים בגאווה ובשמחה אחרי תלמידינו ובוגרינו המתנדבים במפעל החשוב של קייטנות אילן יישר כוח לכל המתנדבים עד כה, ובהצלחה לאלה שהקייטנה עדיין לפניהם!
חידושים לקראת תשע"א:
מסלול בית מדרש/מדרשה- בעקבות הדיונים על דרכנו הדתית, והקריאה הברורה לחיזוקה, אנו נערכים לפתיחת מסלול חדש בבית הספר, מסלול בית המדרש. בשעה טובה החל משנה"ל הנוכחית נקיים בכתות י' מסגרת של 5 כתות אם: בנוסף לכתות האם הרגילות ניפתח כתת בית המדרש לבנים וכתת המדרשה לבנות. כמו כן, תוקם מסגרת מכינה למסלול זה בחטיבת הביניים. המסלול בחטיבת הביניים, שיקבל את תמיכת המועצה האזורית חבל יבנה, מיועד לתלמידים בכתות החטיבה המעוניינים בהעמקה דתית, ויתקיים אחת לשבועיים בימי א' בתום יום הלימודים. בשני המסלולים, בחטיבה ובתיכון יתקיימו גם מפגשי לימוד משותפים להורים ותלמידים לאורך שנה"ל. בחטיבת הביניים נקיים את המפגשים בימי שישי ובכתה י' נקיימם בימי חמישי בערב במסגרת תוכנית "לקראת שבת" בה ישתתפו תלמידי המסלול. הודעות מפורטות על לוחות הזמנים ועל המפגשים המיוחדים יישלחו למשתתפים לקראת פתיחת שנה"ל.
בכתה ז' – בית הספר מצטרף לתוכנית פיילוט בנושא מצוינות במדעים. בית הספר שלנו, הוא קהילתי באופיו ומשתדל לתת מענה לתלמידים בעלי יכולות מגוונות. בשנים האחרונות, בנוסף להפעלת מרכז למידה לתלמידים המתקשים פתחנו ערוץ העשרה לתלמידים מצטיינים במדעים וביהדות. לקראת שנה"ל תשע"א משרד החינוך בחר בבית ספרנו להיות אחד ממובילי תוכנית פיילוט לבניית עתודה מדעית טכנולוגית בישראל, אנו מרגישים שמסלול מסוג זה יוכל לתת מענה רציני ונכון עבור קבוצת התלמידים הזקוקה לכך.
קבוצה זו, אמורה ללמוד את מקצועות המדעים והמתמטיקה בהעמקה רבה יותר מאשר שאר התלמידים וכן לקבל העשרה והרחבה. מטרת הלמידה המוגברת בחטיבת הביניים היא להגיע לתיכון עם תשתית מתאימה
 ללימודי בגרות של תעודה הכוללת 5 יחידות במתמטיקה, 5 יחידות בפיסיקה, מגמה הנדסית ברמת 5 יחידות (אצלנו- מחשבים), וממוצע ציונים מעל 90. התוכנית מאתרת ומטפחת תלמידים ותלמידות בעלי פוטנציאל הצטיינות מדעי-טכנולוגי, ושואפת לתת להם הזדמנות להצליח בתחומים אלה. דגש מיוחד ניתן בתוכנית על
עידוד בנות להצטרפות למסלול למידה זה. כמו כן מלווה התוכנית המדעית גם בשיח ערכי הניתן לקבוצה בצורה מסודרת. מכתבי הצטרפות נשלחו לכל המועמדים לתוכנית.
לבוש הולם– בעקבות קריאה חד משמעית לשיפור המראה הדתי של תלמידי ותלמידות בית הספר שונו במעט ההנחיות, ותוגבר אכיפת הנושא.
                                                                                                                 בברכה נאמנה
שרה עברון – מנהלת בית הספר
 
 
 
 
אחת עשרה שנות לימוד
השבוע סיימנו אחת עשרה שנות פעילות בבית המדרש לגמלאים. מי שרואה בבוקרי יום ג' את המשתתפים בשעת ארוחת בוקר בבגדי א', ואחרי כן בדרך למועדון, ומי שרואה את חניית הקלנועיות וההליכונים על מרפסת המועדון, יכול להסיק שכאן מתכנסים התלמידים הכי מסורים בבארות יצחק. טווח הגילים נע בין 80 ל - 94, ס"ה לפחות 1.200 שנים. ההתמדה מעידה שבוקר הלימוד הזה חשוב להם. שאלתי את המשתתפים לסיבות, ואלה חלק מהתשובות ששמעתי:
המניע החשוב ביותר הוא לימוד תורה, גם במובן הרחב; לשמוע וללמוד מהידע ומנסיון החיים של אנשים אחרים, להתעדכן בנעשה בסביבה הקרובה והרחוקה. לזה מצטרפת ההזדמנות למפגש חברתי ולחילוץ עצמות, וגם – למה להכחיש – הכיבוד הטעים.
בתש'ע היו 39 פגישות שבועיות !
לתוכנית השבועית ארבעה חלקים:
אנחנו פותחים בלימוד נושא מתחום היהדות (דינה). השנה עסקנו בפירושי רש"י לתורה, צמוד לפרשת השבוע (17 פגישות), מועדי השנה והקשור בהם (10 פגישות), תנ"ך – סיפורי דוד, עד מות שאול (5 פגישות), ספרות (3 פגישות) ונושאים מזדמנים. אחרי הפסקת קפה + עוגיות + פירות שנורית מכינה לנו, וחילוץ עצמות בהדרכת הדס (תודה לשתיהן!), יש הרצאה מפי חברים שונים מהקיבוץ ועליהם נוספו השנה 4 הרצאות בתשלום, שמומנו ע"י מח' הרווחה של המועצה האזורית. אני רוצה לציין שההיענות של אלה שאני פונה אליהם היא מלאה וברצון, ועל כך אני מודה לכולם ומקווה לשיתוף פעולה דומה גם בעתיד.
"אורך ימים ושנות חיים ושלום יוסיפו לך" (משלי ג' ב)
שנזכה כולנו להזקין באריכות ימים, באיכות חיים טובה, בבריאות, בכבוד ובאושר!
דינה אמיר
 
  
מתיק המכתבים
 
לכבוד חברי קיבוץ בארות יצחק,
רציתי לנצל במה זו להודות לקיבוץ ולחברי הקיבוץ. לפני כשבעה שבועות התחלתי קורס קצינים בבסיס צריפין ליד ראשון לציון. קורס קצינים זה הוא קורס ייחודי שנפתח לאוכלוסיה של חיילים בעלי צרכים מיוחדים, ואופיו מותאם כך שהתוכן הוא אותו התוכן, הלימודים אותם לימודים, רק שאנו מוותרים על האימונים הגופניים, שמירות, מטווחים וכו'. הצוערים הינם בעלי מוגבלויות כמו כבדות שמיעה, קשיי הליכה, דרישות למזון מיוחד ועוד מגוון, כשאני אישית יושב על כסא גלגלים בעקבות תאונה.
באתי לקורס ביום הראשון עם חששות רבים לגבי תנאי מגורים המתאימים לצרכים שלי, ולצערי חששותיי התאמתו. לנסוע כל יום מזכרון יעקב לצריפין במשך שישה שבועות, זה דבר בלתי אפשרי מבחינתי, ולכן הקורס פתאום היה בסימן שאלה. תוך מספר שעות שמעו בקיבוץ על כך שישנו חייל שצריך מגורים בתנאים מסוימים, ועד הערב הגעתי לראות את הדירה והתמקמתי בה עד סוף הקורס.
קשה לי לתאר את התחושות שלי כלפי הקיבוץ וחבריו. ההירתמות הכ"כ מהירה של הקיבוץ כלפי זר, פתיחות הלב של כל חבר שדרש לשלומי ושאל אם אני או המלווה שלי, מריו, צריכים משהו, הם לא דברים המובנים מאליהם. אני מאד אוהב ומוקיר את החברה הישראלית, אבל לראות כזאת התנהגות זה משובב את הנפש ומפתיע לטובה אף יותר.
את הקורס סיימתי לפני שבוע על רחבת המסדרים בבה"ד 1 במצפה רמון, ובשעה טובה הצטרפתי למשפחת הקצונה. קשה לי להאמין שהייתי מגיע לשם ללא העזרה של הקיבוץ והדאגה הרבה לי ולמלווה שלי מריו.
חשוב לי להודות במיוחד למשפחת גל היקרה, שהעלתה את הנושא בפני הקיבוץ ואירחה אותי כבן בית בכל אותה התקופה.
אסיים בציטוט מן המקורות:
"שמאי אומר: הוי מקבל את כל האדם בסבר פנים יפות.
כיצד? מלמד שאם נתן אדם לחברו כל מתנות טובות שבעולםופניו זעופות וכבושות בארץ, מעלה עליו הכתוב כאילו לא נתן לו כלום. אבלהמקבל את חברו בסבר פנים יפות, אפילו לא נתן לו כלום, מעלה עליו הכתוב כאילו נתן לוכל מתנות טובות שבעולם:" (אב' א'; אדר"נ יג'). 
בקיבוץ שלכם זכיתי גם למתנות טובות וגם לסבר פנים יפות.
                                                                                     תודה לכולכם,
סג"מ אורי צ'רלס פרידלנד
  
 
האמינו יום יבוא     
 
 
לאחר חודשים של עבודה והכנות (שטרם הסתיימו), יגיעו אלינו בע"ה ביום חמישי הקרוב חברי גרעין צבר.   הגרעין מונה עשר בנות ושמונה בנים - מרביתם מארה"ב, אחת מגואטמלה, ואחד מאנגליה. השבוע הראשון יהיה עמוס משימות מנהלתיות, במיוחד מול הגופים הממשלתיים השונים.   כבר בשבוע השני הם יתחילו ללמוד באולפן לעברית ובמקביל יתחילו תהליך של היכרות עם הצבא. הם יתכוננו לגיוסם בסיוע שתי חיילות שישהו אצלנו עד תום תקופת ההכנה (סוף חודש נובמבר).   חברי הגרעין יתמקדו בלימודים ובהכנות אך גם יעבדו בקיבוץ. למרות שמבחינת תכנית צבר הם אינם חייבים לעבוד, אנו נשלב אותם בעבודה מתי שאפשר כדי שיכירו את הקיבוץ, את הענפים, ואת החברים. משימה לא פחות חשובה היא גיבוש הגרעין, כדי שבזמן השירות הצבאי הם יוכלו לקבל תמיכה מחבריהם, מהמשפחות המארחות בבארות יצחק ומצוות הגרעין. 
בכוונתנו לשלב בתכנית החינוכית פעילויות לחיזוק הקשר ביניהם לבין בארות יצחק. כמה ימים לאחר הגעתם אנחנו מארגנים נסיעה לבארות יצחק בנגב. שם נספר להם על מורשת בארות יצחק ובכך ננסה להדק את הקשר בין המעשים החלוציים דאז למעשים החלוציים של חברי גרעין צבר היום.
לאחר חג הסוכות יתקיים אירוע מרכזי הנקרא "הכרזת גרעין" שבו חברי הגרעין מכינים תוכנית עבור כל חברי בארות יצחק ותושביה. האירוע הזה הוא תוצאה של גיבוש הגרעין ומהווה נקודה שבה החבר'ה בוחרים שם לגרעין ומכריזים על השתייכותם לבארות יצחק לאורך תקופת השרות הצבאי שלהם.  
ביום הראשון של התכנית החניכים שלנו ייפגשו עם חברי הגרעינים מכל הקיבוצים בארץ בטקס באוניברסיטת תל אביב, טקס שצפוי להיות מרגש ויהיה שיא בתהליך עלייתם. בסיום הטקס, לקראת ערב, כל גרעין ייסע ל"ביתו" החדש. כפי שפורסם, נקבל אותם באירוע חגיגי בשיתוף עם ועדת התרבות, כולל ארוחת ערב לכל הקיבוץ. 
כאן המקום להודות לבעלי התפקידים ולענפים השונים שנרתמו, כל אחד בחלקו, להצלחת הפרויקט. יישר כח לעבדי גן נוי, חשמליה, ענף הבניין, מסגריה, אינסטלציה, ענף התקשורת, הנהלת חשבונות, מחסן בגדים, כלבי וענף המזון שעמלו (וחלקם עדיין עמלים) במרץ! תודה מיוחדת ללאה'לה שהפשילה שרוולים, עזרה לנו בשטח ותרמה מהידע שלה ומניסיונה רב השנים.
אנחנו בטוחים שחברי בארות יצחק המנוסים כל כך בהכנסת אורחים יקבלו בשמחה את הנוער הנפלא הזה והם יהפכו במהרה לחלק מהקהילה שלנו.
                                                          שבת שלום,
                                   פרד, שורי, דוריאן, אלעד, דנה, ויפעה
 
  
בנעלי בית – קצת אחרת
בניגוד לפעמים אחרות בהן אנו פנינו למרואיינים, את הראיון הפעם ביקש המרואיין, ומכיוון שכך, נענינו לבקשתו והראיון עמו נערך בצורה קצת שונה מהרגיל במדורנו: "בנעלי בית".
יהודה 'לואי' נוה, מייסד ענף ההודים של קיבוץ בארות יצחק, ביקש שנעזור לו לסכם את תקופת ההודים מתחילתה ועד סופה בימים אלו ממש.
 
רציתי לכתוב משהו לידיעון על ענף ההודים שבימים אלו נסגר והופך להיסטוריה של בארות יצחק. לא הצלחתי לכתוב לבד, כי מידי פעם ירדה דמעה מן העין שטשטשה את ראייתי וידי רעדה...
היה לי קשה לכתוב בכמה מילים סיכום של תקופה של ענף שהייתי מחובר אליו כל כך הרבה שנים.
הרעיון ותקופת הלימוד
בשנת 1972, לאחר שנים שהייתי איש גד"ש - מרכז ההשקיה, פנה מרכז המשק אליעזר שפיר אל אברהמ'ל גרוס ז"ל ואליי, והודיע לנו שאנחנו מקימים בקיבוץ את ענף ההודים.
במשך כחצי שנה נסענו אברהמ'ל ואני לכל מיני מקומות בארץ בכדי ללמוד איך להקים את ההודים. היינו בכפר עציון ובראש צורים ולאחר מכן גם במעלה גלבוע.
אברהמ'ל התרכז באפרוחים והיה עתיד להיות אחראי על בית האימון ואני על השאר. היינו נוסעים בכל יום ראשון עד יום שלישי, וביום רביעי נסענו שוב עד שישי. היינו נוסעים ב"בלנקיתא" – הסוסיתא של יצחק בלנקנשטיין ז"ל.
הקמת הלולים
אנשי המסגרייה של שנת 1972, משה פלדהיים ז"ל, ישראל רמות, רפי גנש, וגרישה ז"ל, הכינו את האגדים שהיו צינורות גדולים מאוד שהיוו את בסיס הלול. אחרים הכינו את השטח ואז העמידו את האגדים, לאחר מכן שמו בלוקים בקירות, אסבסט מלמעלה – וזהו – הלול מוכן!
כך הקימו את איזור הודים א' שכלל 5 לולים של 7 דונם.
את בית האימון הקימה חברה חיצונית בשם "הרלו" שהביאה מאנגליה חלקים העשויים מעץ.
לאחר שנבנו הלולים צבענו את הריתוכים, הוספנו מיכלי מים ותערובת והתחלנו לגדל הודים.
ב-1973 פרצה מלחמת יוה"כ ובתקופה זו היינו צריכים להתחיל ולהקים את איזור הודים ב', אבל גנש וישראל גויסו למלחמה והפרויקט של בניית האזור החדש נמסר לקבלן רפי עצמון ממגשימים. הכרנו אותו כשנעזרנו בו גם בהקמת האזור הראשון. הוא המשיך בעצמו באזור ב' בכוחות משותפים שלנו ושלו.
אחרי המלחמה חזרו האנשים המקצועיים וסיימו להקים את איזור ב'.
עובדי הלול
בתקופה הזו הסתמך כוח האדם בלול על מתנדבים.
אברהמ'ל קיבל לבית האמון להקה של 12,000 אפרוחים, שאחר כך הועברו לחמשת הלולים באזור א'.
גידול ההודים היה לצרכי בשר והשיווק הראשון ב- 1973 היה לתנובה אשקלון.
את כל העבודות עשינו בכוחות מקומיים: הכנת בית האימון, קבלת אפרוחים, פיזורם בבית אימון, גידולם, העברה לאזור א' או ב' בעגלות, שטיפת האזורים, שריפת הנוצות, ריסוס, ניקוי ומילוי כלי מים.
מסידור העבודה קיבלנו בעיקר אולפניסטים ומתנדבים.
הלול היה שטח סטרילי והכניסה אליו הייתה רק אחרי מקלחת ובבגדים נקיים ומיוחדים לאזור.
בתקופה זו הייתי האדם הנקי ביותר בקיבוץ – כל הזמן מקלחות...
במשך הזמן התחלנו לקבל לעבודה גם אולפניסטיות ומתנדבות: נעמי סלומון, סוזי כרמי, מרשה בידר, גולדי, בת' ודבורה רייניץ. הן היו אחראיות על אזורי הגידול א' וב' ואני הייתי אחראי עליהן.
הבנות ידעו היטב את העבודה ועשו הכל – גם את העבודות הקשות ביותר.
כמובן שהיו גם בנים איתנו: איסר ספיר, ארני וייס, אברהם פופוביץ', ג'רי נוסבאום ומשה ברנד, שהחליף את אברהמ'ל שיצא לגמלאות. הרבה אנשים עבדו בהודים, כי זה היה ענף שהיה זקוק להרבה ידיים עובדות.
תוצאות הענף
בתקופה ההיא ענף ההודים היה מאוד רווחי. הודו בוגר הגיע למשקל של עד 13 ק"ג. הרווחנו בתקופה זו יותר מהפטם, אבל היום משבחים כל הזמן את הגנטיקה והודו בוגר מגיע היום למשקלים של עד 18 ק"ג.
הדו"חות החשבונאיים הגיעו תמיד מהר מאוד דרך יצחק בלנקנשטיין וראינו שאנחנו רווחיים למדי.
מנהל חדש
לאחר מספר שנים יחיאל פארן היה מרכז משק והיה "ידיד המחלקה". הוא התעניין מאד בנעשה בהודים, ולאחר שסיים את תפקידו בריכוז המשק נכנס גם הוא לעבוד בענף.
אני ריכזתי את הענף עד שנת 1982. אז יצאתי ללמוד ברופין קורס כלכלי. מטרת הקורס הייתה להכין אותי להיות מרכז משק, אך הדבר לא התממש ונהייתי גזבר...
גם בתקופת לימודיי המשכתי לרכז את הענף, וכשהתמניתי לגזבר עזבתי לגמרי את הענף ויחיאל קיבל את הריכוז שלו. יחיאל שינה שיטות עבודה, הוא השתמש בקבוצות העמסה, קבוצות ניקיון וכו'. זו הייתה שיטה אחרת של שימוש בכוחות חיצוניים בתשלום.
המשך דרכי
אחרי שהייתי גזבר ביקשו שאצא לעבודת חוץ ב'תעשיות מאיר מולר' – לימים 'ריחן', ששכנה ביבנה. הייתי אחראי מטעם הקיבוץ על המפעל יחד עם השותף מאיר מולר. אחרי 3 שנים ביבנה העבירו את המפעל לבארות יצחק וניהלתי אותו עוד שנה. כשראיתי שהמפעל מפסיד החלטתי לעזוב, ואז פנו אליי ממשחטת "הוד חפר".
העבודה במשחטה התחילה מוקדם בבוקר. הייתי מתייצב בעבודה עד 05:30 בכל יום ויום, קיץ, חורף ומה שביניהם. לפעמים הייתי נוסע למשחטת "זוגלובק" בשלומי, כדי להיות נוכח בשקילה של ההודים שהם קנו מ"העוף המעולה", וזה הצריך נסיעה במשך כל הלילה.
כמו כן הייתי נוסע בין לולים שונים בארץ לראות את הטיב של ההודים ולהחליט מתי לוקחים לשחיטה ומאיזה לול.
עבדתי במשחטה 12 שנים עד שחזרתי הביתה לעבוד באזור הביניים של ההודים עם יחיאל במשך 6 שנים.
בסך הכל במצטבר עבדתי בהודים (כולל התקופה בהוד חפר) כ- 32 שנים. 
 
מה עושה לך ההחלטה לסגור את הענף?
ההודים לא הרוויחו וכואב הלב. אחרי כל כך הרבה שנים הענף התמקצע, תהליכי הגידול היו טובים ובכל זאת לא הרווחנו. היו ניסיונות לשיתופי פעולה עם אמבר והקמנו את מיזם אבי"ה – אמבר, בארות יצחק, יפה הוד והוד חפר. התחלקנו איתם ברווח ובהפסד. בתקופה זו עבדו בענף רק מעט אנשים- יוסיק'ה, יחיאל ואני, ובכל זאת אין לי הסבר למה לא נוצר רווח. בכל שנותיי בענף הייתי תמיד בעניינים. תמיד ידעתי כל מה שקורה בשוק ההודים בארץ, ובכל זאת זה לא עבד.
בעבר משקל ההודים וכל שאר הנתונים היו פחות טובים, אך הרווח היה יותר טוב, והיום למרות הנתונים הטובים והמשקלים שעלו – לא היה רווח.
בשר הודו היה בעבר הרבה יותר פופולארי עד שהפטם נכנס חזק לשוק והמחיר הלך ודעך.
גם כדאיות הייצוא של הבשר הלכה וירדה.
לפני כשנתיים שלוש יחיאל ואני חשבנו מה לעשות ועלתה הצעה להפוך את הלול לבית אימון של הודים. אני בדקתי נתונים, אך זה עלה הרבה מאוד כסף וירד מהפרק.
היום אני עדיין מאד מחובר בלב להודים. אני בקשר עם אנשים בענף שהפכו להיות חברים שלי.
מאוד אכפת לי מהענף, ואני מקווה מאד שהמעבר לפטם יוכיח את עצמו ויהיה מוצלח.
התקופה שעבדתי בהודים הייתה תקופה טובה, עם זיכרונות יפים ואנשים נהדרים.
הקמתי את הענף מההתחלה ועכשיו, לצערי, אני רואה אותו נגמר.
חבל שלפני כחודשיים נאלצתי שלא ברצוני לעזוב ואני מרגיש שהכושי עשה את שלו - הכושי יכול ללכת.
 
תודה לואי, על ששיתפת אותנו בתחושות שלך. ולמרות שהן לא קלות- נהנינו לנסוע איתך חזרה במסע הזמן ולחוות איתך, ולו במעט, את הזיכרונות היפים שתמיד יישארו איתך.
איריס נתנזון ואלישבע בן-דוד
 
  
בגיל הרך
חום יולי-אוגוסט גם אצלנו בגיל הרך וכדי להתרענן בתקופה זו התחלנו פעילות קיצית עם הרבה מים וחוויות: טיולי בוקר, טיולי אופניים, שחייה בבריכה ובגיגיות, ועוד.
אנו נכנסים לישורת האחרונה של שנת הלימודים, תקופה שמתבטאת בחופשות של הילדים ושל הסייעות, וכמובן במסיבות סיום.
גן חרוב פתח את תכנית הקיץ במסיבת סיום שהוקדשה לנושא "השבת". באומר, בצליל ובהרבה ריקודים הציגו הילדים את חוויות השבת. כמיטב המסורת של הגן היו חברינו הבגירים אורחי הכבוד במסיבה וכפי שסיפרו לו הם נהנו מכל רגע.
אחרי המסיבה יצאה רותי לחופשת מחלה ואת מקומה בגן מילאה לימור נתנזון במשך ארבעה שבועות. תודה ללימור שהשתלבה בצורה נהדרת בצוות ובמשימות ועמדה בכבוד בקצב ה"טורבו" של פעילויות הגן.
בשבוע שעבר נערך סיום חוגי הג'ודו והספורט עם הדס נאור, בהשתתפות ההורים ולהנאת כולם. תודה להדס.
גן רמון ציין בשבוע שעבר את סיום השנה בפעילות מיוחדת ומרגשת.
בחלק הראשון הייתה פעילות מוסיקלית בניצוח עידן, המורה למוסיקה היצירתי שלנו. בין השירים היו כמה להיטים מוכרים. מסמר הערב היו שני ביצועים מתוקים ע"י הילדים: שיר המקפלות המפורסם (מהתכנית "ארץ נהדרת") שבו הותאמו המלים לחיי הגן, וכן השיר "אני ואתה נשנה את העולם" שבוצע בשפת הסימנים.
לא פלא שקהל ההורים ויתר האורחים התרגשו עד דמעות. היה מקסים!
בחלק השני התקיימה הפעלה יצירתית של הילדים והוריהם.
כאן המקום להודות לצוות הנפלא: עדינה ספיר הגננת, לאה שם-טוב, ופרחיה – ממלאת המקום על העבודה המסורה במשך השנה.
ההורים הודו לעדינה במלים חמות וארוכות שאת חלקן אנו מביאים כאן:
בין עצים ומדשאות, בין נסים לנפלאות / נמצא גן קסום ולו חצר גרוטאות.
שם נוסעים על אופנוע בין הרים ובין סלעים / ונכנסים אל תוך בית אדום ונעים. - - -
את עדינה פענחת כל בכי, כל סוד, כל כאב /וידעת להתחבר ברגישותך לכל עצב, לכל נים שבלב.
ידעת להקשיב לכל התנהגות ולקרוא אותנו בין המלים / ידעת להכיל ולפלס אלינו בלי קושי הרבה מאוד שבילים / היית החלטית, נחרצת, אך תמיד היית עדינה / והקרנת עלינו אישיות מיוחדת במינה.
היית עבורנו המלכה הבלתי מעורערת, מילה אחת שלך ואין אחרת.
כשרצינו צידוק לכל מעשה שארע, אז אמרנו לאמא: "ככה אמרה עדינה" !
נתת לנו כקבוצה להרגיש יכולים, גדולים וחכמים / ולימדת אותנו תמיד בחן, בחסד וברחמים.
בכל בוקר אפילו אלוקים ירד לגן והאזין איך שרו שפתותינו תהילות,
ובכל יום מודה אני, ברכת המזון ועוד מיני תפילות.
עדינה, אין ספק שזכינו גננת בחסד עליון לגלות. - - - 
 
כזכור, השנה הצטמצם מספר הילדים בגן ל-13 בלבד ועד סוף אוגוסט אשתקד לא היה ברור כמה ילדים בדיוק יהיו בגן. עדינה, שזה אך סיימה את לימודיה בסמינר, הסכימה לאחר לא מעט התלבטויות לדחות את תקופת הסטאז' בשנה ולעבוד כגננת בגן "רמון". כולם הרוויחו. הייתה שנה נפלאה.
תודה מיוחדת גם להורי ילדי גן רמון שהיו שותפים להתלבטויות, תמכו והאמינו במערכת.
לעדינה אנו מאחלים הצלחה בשנה הקרובה בתקופת הסטאז' ונשמח אם תשובי אלינו בהמשך.
בגן "גפן" (שחף לשעבר) חגגו את סיום שנת הלימודים בנושא הקרוב לעולמם של הילדים – "חיות" – בדקלומים, בריקודים ובברכות ההורים לצוות: יהודית הגננת, מירי, ברוריה, ציפי ואלישבע.
יהודית סעדון ביקשה לסיים את עבודתה כגננת לאחר 6 שנים בקדנציה הנוכחית. אין ספק שבשנים אלה עבר הגן שינויים גדולים ומשמעותיים, מפעוטון המורכב משני צדדים נפרדים שכונו "שחף גדולים" ו"שחף קטנים" לגנון אחד עם קבוצה גדולה של ילדים, גננת מקצועית וצוות גדול של 3 סייעות.
יהודית ידעה לרתום את הצוות לעבודה משותפת באווירה חמה ומקצועית, בחיוך גדול ובלבביות.
אנו מחפשים גננת לשנה הבאה כדי להמשיך את העבודה החינוכית החשובה. בימים אלה עלינו להחליט מי מבין המועמדות שרואיינו תיבחר למשימה.
בפעוטונים "צופית" ו"תאנה" (בני שנה עד שנתיים) נהנים לראות את הילדים שהגיעו כתינוקות, הולכים, רצים וחוקרים את העולם בטיולים, לומדים לשחק ביחד, מדברים ועומדים על דעתם.
ב"צופית" גליה ויהלומה עובדות במרץ ומנסות להסתדר עם היעדרותה הארוכה של הדר יורוביץ עקב פציעה.
מסיבת הסיום מתוכננת להתקיים בשבוע הקרוב.
גם בפעוטון "תאנה" עם הצוות לעניין: דורית, עינב ריידר וחן (ש"ל) יציינו בשבוע הקרוב את סיום השנה בנושא "הים".
בתקופה זו של השנה בית התינוקות מלא (+) כמו שכתוב בשיר "בתינו הומים מתינוקות" – כן ירבו - ובימים אלה אנו עומדים לקלוט את נהוראי ארצי הצעיר שבחבורה.
יישר כח לצוות שהתמודד עם חסרונה של דינה שיצאה לחופשה בת חודש ועתה זוכה לעבוד שוב בהרכב מלא עם ידיים מלאות עבודה ובאווירה הרגועה שדינה משרה.
אין ספק שאנו מרגישים במיוחד בבית זה את חסרונו של האולפן שנתן יד בעבודה בגיל הרך והקל על עבודת הצוותים.
החודש הגיעו לעזרתנו שתי מתנדבות מאנגליה – ג'מה ומרים – שישהו כאן תקופת מה.
לא נשכח לומר תודה ענקית לבנות המשק החמודות שעוזרות לנו: נטע לנדה, ניצן אדן, אושר מיור, אוריה אדן, סתיו סוקולובסקי, שני גרינברגר, שיראל אנגלנדר ורעות שניאור. הילדים והצוותים נקשרו אליהן ומחכים בכל יום שתגענה.
לתשומת לב ההורים: ילדי החוץ מסיימים ביום שישי י' באלול 20.8.2010.
מערכת הגיל הרך תהיה סגורה בימים ראשון – שלישי, י"ב – י"ד באלול (22 – 24 באוגוסט)
לצורך היערכות ויום גיבוש לצוותים. הנכם מתבקשים להיערך בהתאם.
דקלה שניאור – מרכזת הגיל הרך
  
השיעור בפרשת השבוע יינתן ע"י רחל פלינט 
אחות תורנית: ברוריה לנדה - פלאפון 61999
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
 
בעקבות ערב ט"ו באב
שלום וברכה,
לאור ערב השירה בקיבוץחשבתי שאולי תתעניינו להאזין - מצורף כאן למטה קישור לשירי משוררים בלחנים שלי. האזנה נעימה.
                           
http://www.myspace.com/bermanadav
נדב ברמן
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
לכל חובבי הזמר העברי
הינכם מוזמנים לערב שירה עם הזמרת דין דין אביב בפארק המים ברעות במוצ"ש 31.7.10, שעה 20.30
מצפים לראותכם.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
 
 
 
 
  
AtarimTR