ידיעון 2704 פר' שמות

 

בס"ד י"ז בטבת תשע"א
 
פרשת שמות
 
16.20
הדלקת נרות
08.00
תפילת שחרית
16.30
מנחה, קבלת שבת, ערבית
       דרשת הרב 
10.30
שעור בפרשת השבוע – במועדון
שעור במשניות - בשטיבל  
18.00
סעודת שבת בחדר האוכל
11.00
סעודת שבת בחדר האוכל
 
 
12.30
שעור בפרקי אבות לנשים - במועדון
 
מכונת השטיפה פועלת
 בשעות 19.00 – 21.00
13.00
מנחה גדולה
15.30
שעור בדף יומי
16.00
מ נ ח ה
 
 
17.22
ערבית, הבדלה
 
 
 
בית מדרש אבות ובנים – בית הכנסת
 
 
זמני התפילה במשך השבוע
 שחרית א' ג' ד' ו'               06.00
 שחרית ב'  ה'                   05.50
 מנחה ברחבת חדר האוכל    13.30
 מנחה בבית הכנסת            16.30    
 רבע לערבית                     19.45
 ערבית                            20.00
עונג שבת לילדים בשעה 10.30
 
    כיתות א'-ג'  -  ענבל ישראלי
 
    כיתות ד'-ו' -  עזי אלטשולר
 
 
 
לוח השבוע
 
יום ראשון
19.00
שיעור: גדולי המחשבה הישראלית
חדר עיון
21.00
שיעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י
חדר עיון
יום שני
17.30
התעמלות לגברים
בית שפירא
21.00
אספת חברים
חדר האוכל
יום שלישי
08.30
בית מדרש לגימלאים
 מועדון
19.30
התעמלות לחברות
בית שפירא
20.30
התעמלות לחברות
בית שפירא
יום רביעי
17.30
צ'י קונג לבגירים
מועדון
18.30
מפגש ערבית לבגירים
מועדון
יום חמישי
19.00
שיעור ניצוצות מהדף היומי
מועדון
יום שישי
06.30
שיעור בדף יומי
חדר עיון
 
השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון
 
                   ק ר א ת ?                                                    מ ח ז ר ת !
 
 
 
 
בעוד כשבוע וחצי נציין ונחגוג את השלמת "פרויקט כנף" – הסבת לולי ההודים ללולי פטם.
בימים אלה אנו מסיימים את שיווקה של הלהקה השנייה שגודלה במבנים המוסבים והתוצאות המקצועיות והכלכליות טובות מאוד.
אהרן גל, כמנהל הפרויקט, קרא לי "לדגל" לסייע לו בניהול ההקמה. אני חש הרגשת סיפוק עמוקה כשותף להרחבתו וביסוסו של ענף הלול.
בתחילת 1972 גייס אותי יוס'ק וינד ז"ל – בהיותו סדרן עבודה – לענף, ומאז אני קשור לענף, בתחילה כעובד לצידו של יוסי כץ ז"ל ובהמשך כרכז הענף.
הייתי שותף להקמת הלול המבוקר הראשון (לול מס' 2 בחוות הושע) ולבניית שאר הלולים באותו אזור.
חג ענף הלול השתא הינו חגה של כל הקהילה. רבים וטובים היו שותפים לפרויקט ויש לנו כקהילת בארות יצחק סיבות טובות להתגאות בענף הלול המצטיין שלנו וברוח צוות הקהילה כולה שליוותה את העוסקים במלאכה בעשייה, במחשבה ובעידוד.
שבת שלום ולהתראות במסיבה,
דוד פורת
מה בגיליון?
·         ויזמרון לך – הרב ירון
·         70 שנה לטיבוע "פאטריה" – רות יעקבס
·         לקראת אסיפת חברים – נשיאות האסיפה
·         מוועדת חינוך – אסתר פורשר
·         מוועדת קליטה – דינה ברוכי
·         מענף המזון – שולי גל
·         בקיבוץ הדתי – עמוד"שבועי, כנס חירום, שבת לצעירים
                                           כלבו דף ולוחות זמנים
                                                                 קראו בנעימות !
המערכת
 
     נר זיכרון !
     בתיה (בתי) סלומון ז"ל – כ' בטבת תשמ"ו
     יצחק בלנקנשטיין ז"ל – כ' בטבת תשנ"ח
     יוסף (פיינטוך) פורת ז"ל – כ"ד בטבת תשס"ב
     יצחק (איציק) קייזלר ז"ל – כ"ד בטבת תשס"ב
 
 
וִיזַמְּרוּן לָךְ
 
דְּרוֹר יִקְרָא לְבֵן עִם בַּת      וְיִנְצָרְכֶם כְּמוֹ בָבַת        נְעִים שִׁמְכֶם וְלֹא יֻשְׁבַּת    שְׁבוּ נוּחוּ בְּיוֹם שַׁבָּת 
דְּרֹשׁ נָוִי וְאוּלָמִי                וְאוֹת יֶשַׁע עֲשֵׂה עִמִּי       נְטַע שׂוֹרֵק בְּתוֹךְ כַּרְמִי    שְׁעֵה שַׁוְעַת בְּנֵי עַמִּי 
דְּרֹךְ פּוּרָה בְּתוֹךְ בָּצְרָה       וְגַם בָּבֶל אֲשֶׁר גָּבְרָה           נְתֹץ צָרַי בְּאַף וְעֶבְרָה          שְׁמַע קוֹלִי בְּיוֹם אֶקְרָא 
אֱ-לֹקִים תֵּן בְּמִּדְבָּר הַר         הֲדַס שִׁטָּה בְּרוֹשׁ תִּדְהָר       וְלַמַּזְהִיר וְלַנִּזְהָר               שְׁלוֹמִים תֵּן כְּמֵי נָהָר 
הֲדוֹךְ קָמַי אֵ-ל קַנָּא           בְּמוֹג לֵבָב וּבִמְגִנָּה              וְנַרְחִיב פֶּה וּנְמַלֶּאנָה          לְשׁוֹנֵנוּ לְךָ רִנָּה 
דְעֶה חָכְמָה לְנַפְשֶׁךָ            וְהִיא כֶתֶר לְרֹאשֶׁךָ             נְצֹר מִצְוַת קְדֹשֶׁךָ               שְׁמֹר שַׁבַּת קָדְשֶׁךָ 
 
פיוט זה נכתב ע"י דונש בן לברט, תלמידו של רב סעדיה גאון, שהיה גם דיין ובלשן, וחי בפאס שבמרוקו במאה העשירית לספירה. אגב, הוא גם זה שחיבר את הפיוט הקצר שאומרים לפני הזימון בסעודת שבע ברכות: "דְּוַי הַסֵּר וְגָם חָרוֹן" וכו'. זהו אחד הפיוטים הקדומים ביותר שאנחנו שרים על שולחן השבת.
דְּרוֹר יִקְרָא לְבֵן עִם בַּת - אנו קוראים לקב"ה שיגאל את ישראל, וְיִנְצָרְכֶם כְּמוֹ בָבַת - ישמור אותנו כבבת עינו, כפי שכתוב (זכריה ב, יב): "כִּי הַנֹּגֵעַ בָּכֶם נֹגֵעַ בְּבָבַת עֵינוֹ". נְעִים שִׁמְכֶם וְלֹא יֻשְׁבַּת, שְׁבוּ נוּחוּ בְּיוֹם שַׁבָּת - השֵם הטוב והנעים שלכם לא ייפסק, אם תנוחו ביום השבת.
דְּרֹשׁ נָוִי וְאוּלָמִי - פקוד את הנוה ואת האולם, שהם כינויים לבין המקדש, וְאוֹת יֶשַׁע עֲשֵׂה עִמִּי - על דרך מה שכתוב (תהלים פו, יז): "עֲשֵׂה עִמִּי אוֹת לְטוֹבָה וְיִרְאוּ שֹׂנְאַי וְיֵבֹשׁוּ". נְטַע שׂוֹרֵק בְּתוֹךְ כַּרְמִי - להחזיר את עם ישראל לארץ ישראל. השורק הוא הכינוי לעם ישראל והכרם הוא הכינוי לארץ ישראל, כידוע ממשל הכרם (ישעיהו ה), שְׁעֵה שַׁוְעַת בְּנֵי עַמִּי
דְּרֹךְ פּוּרָה בְּתוֹךְ בָּצְרָה       וְגַם בָּבֶל אֲשֶׁר גָּבְרָה - כדבר הנביא (ישעיהו סג, א-ג) "מִי זֶה בָּא מֵאֱדוֹם חֲמוּץ בְּגָדִים מִבָּצְרָה... פּוּרָה דָּרַכְתִּי לְבַדִּי" שרומזים על הנקמה באדום ובכל הקמים עלינו. נְתֹץ צָרַי בְּאַף וְעֶבְרָה - להשמיד את הקמים עלינו בחרון אף, שְׁמַע קוֹלִי בְּיוֹם אֶקְרָא.
אֱ-לֹקִים תֵּן בְּמִּדְבָּר הַר - בהרי המדבר יתן ה' - הֲדַס שִׁטָּה בְּרוֹשׁ תִּדְהָר     -ע"פ הפסוק (ישעיהו מא, יט): "אֶתֵּן בַּמִּדְבָּר אֶרֶז, שִׁטָּה וַהֲדַס וְעֵץ שָׁמֶן, אָשִׂים בָּעֲרָבָה בְּרוֹשׁ תִּדְהָר וּתְאַשּׁוּר יַחְדָּו". וְלַמַּזְהִיר וְלַנִּזְהָר - לנשמרים במצוות השבת - שְׁלוֹמִים תֵּן כְּמֵי נָהָר - יינתן שלום ללא קץ, כזרימת הנהר. רמז לפסוק (ישעיהו מח, יח): "לוּא הִקְשַׁבְתָּ לְמִצְוֹתָי וַיְהִי כַנָּהָר שְׁלוֹמֶךָ".  
הֲדוֹךְ קָמַי אֵ-ל קַנָּא - לבית זה ישנם כמה גרסאות, אבל העקרון בכולם זהה, והוא קריאה לנקמה באויבים. להדוך את האויבים הכוונה לכתוש אותם כמו במדוכה. בְּמוֹג לֵבָב - הכוונה לפחד גדול, כפי שכתוב (יחזקאל כא, כ): "לְמַעַן לָמוּג לֵב וְהַרְבֵּה הַמִּכְשֹׁלִים עַל כָּל שַׁעֲרֵיהֶם". וּבִמְגִנָּה - צער גדול שיהיה לגויים אלו. (ולא כפי שיש השרים בטעות 'ובמנגינה'...), וְנַרְחִיב פֶּה וּנְמַלֶּאנָה - נקבל שפע רב, כמאמר הפסוק (תהלים פא, יא): "הַרְחֶב פִּיךָ וַאֲמַלְאֵהוּ", וממילא: לְשׁוֹנֵנוּ לְךָ רִנָּה
דְעֶה חָכְמָה לְנַפְשֶׁךָ - יש לנצל את השבת להרבות בחכמה, וְהִיא כֶתֶר לְרֹאשֶׁךָ - החכמה היא כתר לראשו של האדם, כמו שכתוב (משלי א, ט): "כִּי לִוְיַת חֵן הֵם לְרֹאשֶׁךָ". נְצֹר מִצְוַת קְדֹשֶׁךָ - לקיים את רצון ה', שְׁמֹר שַׁבַּת קָדְשֶׁךָ - ויש שגרסו פה "שְׁמֹר שַׁבַּת וְחָדְשֶׁךָ", והכוונה גם לראשי חודשים, שגם הם נועדו ללימוד תורה.
 
הרב ירון
 
 
בוועדת קליטה
אחרי תקופה ארוכה שלא דיווחתי, אני מעדכנת את הציבור בעשייה הרבה בוועדת קליטה.
לאורך כל השנה אני מקבלת פניות רבות ממתעניינים שונים הפונים אלינו לבחון אפשרות לקליטה בקיבוץ. הרבה מהפניות אינן רלוונטיות מכיוון שהפונים מחפשים לשכור דירה בקיבוץ או שנתוני המשפחה אינם עונים על מה שאנו מחפשים.
פרטי אותן פניות של משפחות המבקשות להתקבל לחברות בקיבוץ ועונות על הקריטריונים שלנו, מרוכזים ונידונים בישיבות הועדה, ואנו בוחרים מתוכן את אלה שאנו מעוניינים להתקדם איתן בתהליך המורכב של קליטה לחברות.
כרגע אנו בקשר מתקדם עם שתי משפחות, אחת מהן מתארחת אצלנו השבת: משפחת משה וטובה שיק ובניהם איתן (5) ואריאל (2). טובה, איתן ואריאל הצטרפו אלינו לטיול משפחות בחנוכה והחוויה הייתה חיובית לכולנו.
בנוסף אנו בקשר בתקופה זו עם משפחות בני המשק המתקרבות לסיום תקופת הסדר בנים. נפגשנו במוצאי שבת "ויגש" לשיחת היכרות של המשפחות וחברי ועדת קליטה במטרה לפתוח ערוץ תקשורת לקראת קבלת החלטות בנוגע להמשך קליטה בקיבוץ. אנו מאוד מקווים שהמפגש יתרום להמשך התהליך ושהמשפחות תבחרנה להקים את ביתן בתוכנו.
ישנם מגעים עם בני משק בהסדר שאינם מתקרבים לגיל 30 ובודקים גם הם את אפשרויות הקליטה.  במקביל ליווי המשפחות שנמצאות כבר בתוך תהליך הקליטה – ליבוביץ שי, נאווה ונפתלי, ושטרן אביעד, רעות, נעמה ואביחי.
לסיום, בנימה אישית, אחרי תקופה של פעילות בתחום אני חשה שלמרות הלחץ של חלק מהציבור לקלוט יותר משפחות, קשה לנו למצוא משפחות ש"מתאימות לנו" ועם זאת לקבל אותן כפי שהן.
לעניות דעתי במצב זה עלינו לרכז מאמצינו בשתי משפחות בשנה ובנוסף לכך לפתוח את לבנו לקבל אותן כפי שהן ולא לצפות מהן להיות מה שאנחנו לא.
תודה לכל החברים המתעניינים ונותנים עצה טובה ולחבריי לוועדה – אביגיל, שורי, ורד, יאיר ואורי.
דינה ברוכי
 
 
 
לסבתא וסבא עטרה ואשר גרינברגר
ולכל המשפחה
מזל – טוב
בשמחת בר-המצווה של הנכד
ע נ ב ל
בן הדס ומאיר אלטמן בקב' יבנה
בכל דרכך דעהו והוא יישר אורחותיך
 
 
70 שנה לטיבוע אניית המעפילים "פאטריה" – 25.11.1940
הטלפון בביתי צלצל והקול שמאחורי האפרכסת רצה לוודא שאכן זו אני ניצולת ספינת המעפילים.
לאחר מספר ימים הגיעה הזמנה מכובדת מעירית חיפה.
בעוד אני מתלבטת איך אגיע, זה כבר לא בשבילי... קשה לי ללכת... – אך בכל אופן הייתי מאד סקרנית לדעת מי עדיין חי וזוכר – משפחתי קבעה לי עובדה: את יוצאת! אנחנו איתך.
הגענו לחופי נמל חיפה 1200 ניצולים מ- 3 הספינות ולא קיבלנו אישור כניסה לארץ.
כיום נותרו בחיים 30 ניצולים.
1  באנייה "פסיפיק" הגענו (חיה פרידמן ואני) בתאריך 1.11.40
2. האנייה מילוס הגיעה אחרינו ב-2.11.40
3, "אטלנטיק" הגיעה מאוחר יותר, ב-24.11.40
הבריטים רצו לגרש אותנו מחופי הארץ ואנחנו הועברנו לאוניית מעפילים גדולה בשם פאטריה.
לא את כל המעפילים הספיקו להעביר לפאטריה. חומר נפץ שהונח באנייה ע"י ה"הגנה" ב-25.11.40 פוצץ את האונייה במהירות רבה ואלו שלא הספיקו לעבור לפאטריה, בעיקר מהאטלנטיק, הוגלו לאי מאוריציוס שבאפריקה.
בפיצוץ של האוניה ניספו 200 יהודים ועוד 40 בריטים. חלקם אלמונים וחלקם חברים של...
יצאתי לטקס נרגשת ותוהה מי יגיע ואיך יגיע? בבית הקברות הצבאי בחיפה יש חלקה של אלמונים שהגיעו לארץ בעליה בלתי לגאלית ונספו במלחמת השחרור או בספינות מעפילים בדרכן לארץ.
באותה החלקה ישנה מצבה גדולה לנספים מאסון טיבוע ה"פאטריה".  עירית חיפה חידשה מצבות ושמות שהיו מוכרים לי וזכיתי לכבד את זכרם.
בסיום הטקס בבית הקברות הצבאי נסענו למוזיאון ההעפלה שם נפגשנו עם פנים מוכרות מלפני 70 שנה שהגיעו עם בני דור שני ושלישי ויכולתי לזהות ע"י הדמיון של הבנים להוריהם ....
כבר בכניסה למוזיאון פגשתי את דוד בן דוד ומשפחתו ואת לאה רוטפלד וילדיה. הייתה התרגשות והעלאת זיכרונות מימים עברו. הגיעו גם בנים של ניצולים שהוריהם לא יכלו להגיע מפאת מצבם הבריאותי 
והם באו לשמוע ולזכור .
את הטקס ליוותה זמרת בשירי מולדת מהימים של קום המדינה.
הרוח החיה מאחורי הטקס היה יעקב שלזינגר, בן של ניצול שנפטר לפני כשנה ולאביו היה מאד חשוב הזיכרון וההנצחה של המעפילים.
הוא ידע כמה חשוב לאביו לערוך טקס לציון יום הפיגוע באוניה ופנה לגורמים רשמיים בעירית חיפה ואנשי המוזיאון על מנת לזכור ולציין במלאת 70 שנה לניסיון החבלה שלא צלח.
הוא הקריא יומן מסע של אביו בהפלגה הממושכת מגרמניה לארץ על כל תלאותיו, מה שמשקף את הנוער של אז שהיה על האוניה .
כיבדו אותנו בנוכחותם בטקס, שר המדע דניאל הרשקוביץ,  ראש העיר חיפה יונה יהב , יו"ר המוזיאון ניר מאור, ומי שהיה מפקד נמל חיפה ומעפיל בעצמו באונית מעפילים אחרת – יוסק'ה אלמוג.
הוא היוזם האחראי לשליית הדופן של האוניה מן הים בשלמותו עם הכיתוב השם PATRIA, בעת מבצע ניקוי הנמל מספינות שטבעו.
 
בסיום הטקס לאחר שירת "התקווה" הונחו זרים בשם הניצולים מ- 3 הספינות. גם דוד בן דוד, נציג של הספינה שלנו, הניח זר.
התרגשנו מאד, הצטלמנו ליד השריד מהאוניה, העלינו זיכרונות מהמסע שהחל בהמבורג שבגרמניה דרך הדנובה ומיצר הבוספורוס בדרכנו לארץ וכן ממחנה המעצר שבו שהינו בעתלית במשך 7 חודשים עד לשחרור. 
בני הדור השני והנספחים צפו בנו בהתרגשות ובהערצה.
                                                                         רות יעקבס
 
לחברנו יחזקאל אלידע
ולכל המשפחה
שפע ברכות
בהגיעך לגיל הזקנה.
מאחלים אורך ימים ושנים בבריאות ובשמחה.
 
 
אסיפת חברים
תתקיים בע"ה ביום שני הקרוב כ' בטבת תשע"א 27.12.2010
בשעה 21:00 בחדר האוכל
על סדר היום:
1.     אישור המשך כהונת הרב – העברה לקלפי
2.     סנאק-טיים
במידה ולא יהיה מספר נוכחים כנדרש לשם קבלת החלטות,
תתקיים אסיפה נדחית חצי שעה לאחר פתיחת האסיפה
והחלטות תתקבלנה בכל מספר נוכחים שיהיה.
נשיאות האסיפה
 
מוועדת חינוך
הורים לילדים מכיתות ד' ומעלה מוזמנים להיפגש עם צוות בית-הספר העל-יסודי ביבנה
אי"ה ביום שני כ"ז בטבת 3.1.2011 בשעה 20.30 .
מטרת הפגישה לקיים דו-שיח עם ההורים על מהות בית-הספר ועל תכניות חדשות המתקיימות בו.
בבקשה שריינו לכם מועד זה.   פרטים נוספים יפורסמו בידיעון הבא.
אסתר פורשר – ועדת חינוך
 
 

שלום לכולם,
 
מדרשת עין הנצי"ב
צוות המדרשה ותלמידותיה נערך לשני אירועים מרכזיים בחיי המדרשה. הראשון והקרוב יתקיים בעז"ה באסרו-חג פסח הבעל"ט, והוא כנס יובל 25 שנה להקמת המדרשה. אנו מצפים שמאות מבין בוגרות המדרשה ומשפחותיהן יגיעו לאירוע שיציין את ייחודה של המדרשה, ואת היותה פורצת דרך בלימוד תורה לנשים. האירוע השני הוא תחילת הקמת מבנה הקבע לבית המדרש של המדרשה. הדיונים מתמקדים כרגע באיתור המקום המדויק של הבניין בתוך תחום המחנה של עין הנצי"ב, ובגיוס התקציבים הגדולים למימון הבנייה.
 
ביקור ח"כ זבולון אורלב וד"ר יחיאל שילה בניר עציון וימין אורד
ע"פ בקשת ח"כ זבולון אורלב, אירגן לו מזכ"ל התנועה סיור מקיף בניר עציון ובימין אורד. לביקור נלווה ד"ר יחיאל שילה, מנהל המינהל לחינוך התיישבותי ועליית הנוער. הביקור החל בפגישה עם יואל רז, מנהל המלון בניר עציון (שגם אירח את כולנו לארוחת צהריים נפלאה!); המשיך בסיור רגלי מקיף בכפר הנוער הדתי ימין אורד, בהדרכת ד"ר בני פישר מנהל הכפר, ובהשתתפות עובד משרד ראש הממשלה המרכז את הוועדה הממלכתית לשיקום נזקי השריפה; והוא הסתיים בפגישה עם מזכירי ניר עציון. להערכתנו, הביקור היה מוצלח מאוד, ותהיינה לו השלכות מעשיות ותועלות חשובות!
 
ביקור המזכירות הפעילה בקבוצת יבנה
ביום שני התארחו חברי המזכירות הפעילה בקבוצת יבנה. היה זה הביקור האחרון בסבב בין כל הקיבוצים אותו התחילה המזכ"פ לפני כשנתיים, והוא היה סיום מכובד: ביוזמה חדשה של מזכירי יבנה החלה המזכירות הפעילה את הביקור כבר בבוקרו של היום וכך זכתה לפגוש בשני מוקדים שונים קבוצות של חברים שהתפנו במהלך יום העבודה לשעה וחצי של שיחה. מספר המשתתפים בכל קבוצה שכזו היה גבוה וכך התאפשר מפגש משמעותי עם מספר גדול ביותר של חברי הקיבוץ המארח. הרעיון המבורך שאיפשר זאת ישקל על ידי המזכירות והיא תיישם אותו בקיבוצים בהם ניתן לעשות זאת. עוד פרטים על הביקור המשמעותי והמוצלח – בגיליון עמודים הקרוב.
לקראת שבתות שמות + יתרו בדונה גרציה
קבוצה שנייה גדולה ומכובדת של חברי הקבה"ד תתארח בעז"ה השבת במלון "דונה גרציה" לשבת עיון ונופש, שכותרתה: "חסידים ואנשי מעשה". למעלה מ- 120 חברים וחברות יאזינו לדבריהם של פרופ' עמנואל אטקס, נילי בן-ארי ואברהם שטיין, וכל זאת בנוסף לטיול ביום שישי ולשבת ייחודית בחברה ייחודית במלון ייחודי. ההכנות לשבת השלישית ב"דונה גרציה" הולכות ונשלמות, וגם החדרים הולכים ונתפסים (עדיין יש מקומות בודדים, וכל המקדים – זוכה). כותרתה של השבת השלישית היא "איש, אישה והלכה", והמרצים הם: הרב רונן לוביץ, עו"ד וטוענת רבנית רבקה לוביץ ויהודית בר-יש"ע גרשוביץ.
 
ביקורי שרגא בקיבוצים
במהלך השבועות האחרונים החלה המחלקה לצמיחה דמוגראפית (=צמ"ד) את פעילותה בתוך אגף המשק במזכירות התנועה. שרגא וילק, פעיל המחלקה, צורף באופן קבוע  כנציג התנועה לצוותי הצמ"ד בקיבוצים בית רימון, סעד, מירב, משואות יצחק ומגדל עוז, ובכולם מתחילות להתגלגל ולהתגבש תוכניות אב לקליטה וצמיחה. בנוסף התקיימו פגישות עבודה בעין הנצי"ב, שלוחות וניר עציון, בהם נדונו סוגיות ספציפיות של צמיחה דמוגרפית בקיבוצים. בנוסף, צורף שרגא, כנציג התנועה, לוועדת הקבלה האזורית של המועצה האזורית עמק המעיינות, והשתתף בישיבה בה התקבלו שתי משפחות לשכונות במעלה גלבוע וטירת צבי. כמו כן יזם שרגא פגישות תיאום ציפיות עם מחלקת צמ"ד בתנועה הקיבוצית, עם מנהלת בית ראשון במולדת בסוכנות היהודית, ועם ראשי  תנועת בני עקיבא העולמית, אשר מהווים קרקע לפיתוח מנועי צמיחה. בימים אלה הופצה על ידי המחלקה לצמיחה דמוגרפית, בקשה לכל הקיבוצים לעדכן את קבצי הנתונים הדמוגראפיים, על מנת לעדכן את מסד הנתונים של התנועה.
 
הזמנה לכנס חירום
ביום ראשון, י"ט בטבת 26/12/2010 בשעה 09:30, באולם 'צוותא' שבמתחם הלונדון-מיניסטור בתל אביב,       נקיים כנס חירום בנושא: המאבק נגד מינהל מקרקעי ישראל לביטול הקפאת הבנייה בקיבוצים.מוזמנים נציגי הקיבוצים (לפחות נציג אחד מכל קיבוץ), נציגי הקיבוצים במועצות האזוריות.
חברים, אנחנו יוצאים למאבק על זכותנו לבנות ולהתפתח !!! חשוב להפגין נוכחות!!!
 
שבת שלום,
נחמיה רפל וחברי המזכירות הפעילה
 
 
 
ענף המזון – לקראת שנה תקציבית חדשה:
המטרה העיקרית לשמה קיים ענף המזון היא לספק ארוחות (בימי חול, שבתות, חגים, שמחות, אירועים) לשביעות רצון החברים ככל האפשר.
בקורס ניהול שהתקיים לאחרונה בקיבוץ נחשפנו לכלים ודרכי פעולה על מנת להצליח ליישם מטרה זאת על הצד הטוב ביותר ככל האפשר.
כמה נקודות עיקריות בתכנית 2011:
·                    תקציב – אין ספק שזהו הבסיס לכל עבודת הענף. מובן שגם בשנה הבאה נשתדל בעזרת ה' להמשיך ולפעול בתוך המסגרת התקציבית.
בשנים האחרונות נחסכו מאות אלפי שקלים בשנה לזכות הקופה הכללית של הקיבוץ בזכות התנהלות הנהלת הענף בצורה חסכנית, קפדנית ויעילה.
התקציב מכתיב את היכולת שלנו לתת את השירות הנדרש ולפיו אנחנו יכולים לתכנן את הפעילות לכל פרטיה (קביעת התפריט, ניהול העובדים ושכר, קנייה חכמה ששומרת על איזון בין עלות נמוכה לאיכות גבוהה, עמידה בדרישות הבריאות והתברואה, הדברה, תקינות מכשירים ומכונות ועוד ועוד).
התקציב שאושר בשנה שעברה לצד עליות המחירים בשוק לא איפשר לקצץ יותר ונדרשה התנהלות קפדנית וחסכנית ביותר על מנת לעמוד במסגרת התקציבית הנתונה. פרטי הצעתנו לתכנית 2011 מוגשים בימים אלו למזכירות.
·                    תלושים – בכוונתנו לייעל את ההתנהלות שלנו מול אורחים שסועדים בחדר האוכל, הן עצמאיים שפונים אלינו ישירות (מהשכירויות בסביבה וכדו') והן ענפים בקיבוץ המארחים בעלי מקצוע לארוחת צהריים במסגרת הענף.
·                    כוח אדם – מצבת כ"א בענף עדיין אינה שלמה. יש לציין את העובדה שמזה שנתיים אין אוכלוסייה זמנית בקיבוץ, שהיוותה כוח עזר משמעותי ביותר בענף. שאיפתנו לייצב את המערכת עד שכל מחלקה וכל תפקיד בענף יאוישו כנדרש.
·                    ציוד וכלים – יש לנו מערכות כלים לחלבי, לבשרי, לשמחות ולפסח. הכלים, כשנקנו, היו יפים ושלמים ועם הזמן חלקם ניזוקו בצורה זו או אחרת או שנלקחו ולא הוחזרו. תכניתנו להשלים את המלאי תוך שמירה על הכלים בצורה נאותה שתאפשר לנו לספק אותם כנדרש ולהשתמש בהם לפי הצורך. 
·                    הדברה – הדברת המזיקים בענף מאד בעייתית לאור מצב המבנה, למרות זאת לאחרונה ניכר שיפור משמעותי בתחום זה. אנחנו מקוים בע"ה להמשיך במגמה זו.
אלו הם עיקרי הדברים. מי שמעוניין במידע נוסף מוזמן לפנות אלינו.
בברכת "ונאכל מפריה ונשבע מטובה"
שולי ודוד – ענף המזון
 
 
 השיעור בפרשת השבוע יינתן ע"י אוריאל אמיר 
אחות תורנית: שלי ספיר - פלאפון 61999
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
דרך צלחה
למתגייסות החדשות חברות גרעין אופק:  גליה ניסנבאום, קנדל מקסבאואר, זהבה גייל, אורית מרוקין וליסה טיטלבאום. הקב"ה ישמור צאתם ובואכן לשלום !
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
ברוך הבא
לאבי קאטליסקי – חייל בודד חדש שהצטרף השבוע לשורותינו. מאחלים קליטה טובה בקרב צעירינו.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
תזכורת ממערכת תקציב אישי/מנגנון תכניות חסכון
עכשיו הזמן...
מי שמעוניין למשוך כסף מהחיסכון או להפקיד בו כסף, יפנה לדוד שפירא בשבוע האחרון של הרבעון.
הכסף ישוחרר או יופקד ביום הראשון של הרבעון הבא 1.1.2011    פניות לדיויד בקופת בית בשעות הקבלה,
או בכתב.   בעלי חשבונות קיימים, יקבלו דיווח מצב החשבון נכון ל 31.12.2010
מילכה מיור – הנה"ח
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
בכלבי -   לרגל ספירת מלאי ביום ראשון כ"ה  בטבת, 2/1  הכלבי יפתח רק בערב בשעות 17:00 עד 19:00
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
הודעה מענף המזון:
הרשימה לשבת הבאה, שבת "וארא", תורד הפעם ביום רביעי הקרוב אחרי ארוחת בוקר. נא להירשם עד אז. שולי גל
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
איחולי רפואה שלמה ומהירה   לחברתנו הוותיקה חנה ברמן-תשבי השוהה בביה"ח בילינסון.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
 
לסבתא אורה אהרן
ולכל המשפחה
מזל – טוב לנישואי הנכד
דוד עם ניקול
בן בת-ציון ובילי ברמן בארה"ב
שיהא זה בנין עדי עד
 
AtarimTR