ידיעון 2713 פר' ויקהל

 

בס"ד כ"א באדר א' תשע"א
 
פרשת ויקהל
 
17.13
הדלקת נרות
08.00
תפילת שחרית
17.20
מנחה, קבלת שבת, ערבית
       דרשת הרב 
 
שעור בפרשת השבוע – במועדון
שעור במשניות – בשטיבל
18.30
סעודת שבת בחדר האוכל
11.00
סעודת שבת בחדר האוכל
 
מכונת השטיפה פועלת
 בשעות 19.30 – 21.15
13.00
מנחה גדולה
15.45
שעור בדף יומי
16.30
נשים אומרות תהילים – בבית לאה פ'
16.30
מ נ ח ה
 
 
18.12
ערבית, הבדלה
 
 
 
בית מדרש אבות ובנים – בית הכנסת
 
 
זמני התפילה במשך השבוע
 שחרית א' ג' ד' ו'               06.00
 שחרית ב'  ה'                   05.50
 מנחה ברחבת חדר האוכל    13.30
 מנחה בבית הכנסת            16.30    
 רבע לערבית                     19.45
 ערבית                            20.00
עונג שבת לילדים בשעה 10.30
 
    כיתות א'-ג'  -  שולי גל
 
    כיתות ד'-ו' -  שמואל ברוכי
 
 
 
לוח השבוע
 
יום ראשון
19.00
שיעור: גדולי המחשבה הישראלית
חדר עיון
יום שני
17.30
התעמלות לגברים
בית שפירא
21.00
שיעור משניות ע"ש שימי לע"נ חברי בא"י
חדר עיון
יום שלישי
08.30
בית מדרש לגמלאים
 מועדון
19.30
התעמלות לחברות
בית שפירא
20.30
התעמלות לחברות
בית שפירא
יום רביעי
17.30
צ'י קונג לבגירים
מועדון
18.30
מפגש ערבית לבגירים
מועדון
יום חמישי
19.00
שיעור ניצוצות מהדף היומי
מועדון
יום שישי
06.30
שיעור בדף יומי
חדר עיון
 
השיעור בדף היומי מתקיים בכל ערב אחרי ערבית בחדר עיון
 
 
                   ק ר א ת ?                                                    מ ח ז ר ת !
 
 
 
 
כמובן שהשמחה שלנו עם לידתה של עידית גדולה מאוד, ואולם קיבלנו את התחושה שההתרגשות אינה רק שלנו. כל הקהילה התרגשה ביחד איתנו, ושוב נוכחנו כמה נפלא לגור בקהילה מחבקת כל-כך, שבה התמיכה והפרגון באים מכל הלב.
למי שלא שמע את הדברים שנאמרו בשבוע שעבר, שמה של עידית נקבע (מעבר לעובדה שאהבנו את השם) כזכר לסבתא של ירון, ששמה היה שפרה (משמעות המלה זהה), וכמו כן מצאנו סימוכין בגימטריה:
עדית (484) = "אַת לֹא בֵּן"...
עידית (494) = "וְאִם בַּת הִיא וָחָיָה", שהיה המשפט שנאמר לשפרה ולפועה. כולנו תפילה שהדברים יתקיימו לאורך ימים ושנים גם בעידית שלנו.
ברצוננו להודות לכולם על הברכות, האיחולים, המתנות, ארוחות הערב, העוגות, ושאר הפינוקים שקיבלנו.
אלישבע וירון בן-דוד
 
 
 
מה בגיליון?
·         ויזמרון לך – הרב ירון
·         משאבי אנוש – בנג'ו ברמן
·         קפה בצוותא – גבי נאור
·         הרהורים ביום שאחרי – נורית סוקולובסקי
·         לקראת באזאר הצדקה – ועדות תרבות-חינוך
·         חדש על המדף – אילנה לרמן
·         בקיבוץ הדתי – עמוד"שבועי
·         בבית המדרש לגמלאים – דינה אמיר
·         זה אכפת לי – לאה ברמן
 
                                           כלבו דף ולוחות זמנים
                                                                 קראו בנעימות !
המערכת
 
 
 
וִיזַמְּרוּן לָךְ
אודה לא-ל / חלק ב
אוֹדֶה לָאֵ-ל לֵבָב חוֹקֵר בְּרָן-יַחַד כּוֹכְבֵי בֹקֶר 
 
שִׂימוּ לֵב עַל הַנְּשָׁמָה      לֶשֶׁם שְׁבוֹ וְאַחְלָמָה             וְאוֹרָה כְּאוֹר הַחַמָּה          שִׁבְעָתַיִם כְּאוֹר בֹּקֶר 
מִכִּסֵּא כָבוֹד חֻצָּבָה          לָגוּר בְּאֶרֶץ עֲרָבָה              לְהַצִילָהּ מִלֶּהָבָה              וּלְהָאִירָהּ לִפְנוֹת בֹּקֶר 
עוּרוּ נָא כִּי בְכָל לַיְלָה     נִשְׁמַתְכֶם עוֹלָה לְמַעְלָה       לָתֵת דִּין חֶשְׁבּוֹן מִפְעָלָהּ לְיוֹצֵר עֶרֶב וָבֹקֶר 
יִמְצָאוּהָ מְטֻנֶפֶת              בַּעֲוֹנוֹת וּבְתוֹסֶפֶת              כְּמוֹ שִׁפְחָה נֶחֱרֶפֶת          תָּמִיד בַּבֹּקֶר בַּבֹּקֶר 
יִמְצָאָהּ מְקֻשֶׁטֶת             בְּזָכִיוֹת וּבְתוֹסֶפֶת                כְּמוֹ כַּלָּה מְקֻשֶׁטֶת           תָּמִיד בַּבֹּקֶר בַּבֹּקֶר 
הַנֶּאֱמָן בְּפִקְדוֹנוֹ              יַחֲזִירֶנָּה לוֹ כִּרְצוֹנוֹ              אִישׁ לֹא גָוַע בַּעֲוֹנוֹ           וַיְהִי עֶרֶב וַיְהִי בֹקֶר
קוּמוּ כִּי זֹאת הַמְּנוּחָה      מִדַּת רַחֲמִים מְתוּחָה            שׁוּבוּ כִּי יָדוֹ פְתוּחָה         לְכָל מַשְׁכִּימֵי בַבֹּקֶר 
וְשֵׁנָה אַל תֶּאֱהָבוּ             לְהַקְדִישׁ לָאֵ-ל אֱהָבוּ           הָבוּ לַה' הָבוּ                   כָּבוֹד וְהָיָה הַבֹּקֶר 
סָלּוּהָ כְּמוֹ עֲרֵמִים           נֶפֶשׁ בְּהֵמוֹת נִרְדָּמִים           יַעַן לְמִשְׁטַח חֲרָמִים         לְסֵדֶר עוֹלַת הַבֹּקֶר 
וְהַחֲיוּ הָעֲנִיָּה יְחִידָה          תַמָּה וּנְקִיָּה                         וַאֲשֶר נַפְשׁוֹ לֹא חִיָּה         אֵיךְ יִזְכֶּה לְאוֹר הַבֹּקֶר 
נֹעַם ה' לַחֲזוֹת                נִזְכֶּה וּבַשָּׁנָה הַזֹּאת              בִּשְׂמָחוֹת תַּחַת רְגָזוֹת      בֹּקֶר תִּשְׁמַע קוֹלִי בֹּקֶר
 
הַנֶּאֱמָן בְּפִקְדוֹנוֹ יַחֲזִירֶנָּה לוֹ כִּרְצוֹנוֹ - הקב"ה נאמן בפקדון ומשיב לנו את הנשמה בבוקר, למרות החטאים שלנו. כאן רומז המשורר שוב לתפילת 'מודה אני', ולפסוק (תהלים לא, ו): "בְּיָדְךָ אַפְקִיד רוּחִי פָּדִיתָ אוֹתִי ה' אֵ-ל אֱמֶת". אנו מודים על כך שלא גווענו בעווננו וזכינו לראות את אור הבוקר -  אִישׁ לֹא גָוַע בַּעֲוֹנוֹ וַיְהִי עֶרֶב וַיְהִי בֹקֶר.
קוּמוּ כִּי זֹאת הַמְּנוּחָה מִדַּת רַחֲמִים מְתוּחָה - זהו עידוד הקורא לנו לקום בבוקר ולהתחדש לעבודת הבורא, כי מה שמשמח אותנו הוא שרחמיו של הקב"ה מאפשרים לנו לחזור בתשובה. שׁוּבוּ כִּי יָדוֹ פְתוּחָה לְכָל מַשְׁכִּימֵי בַבֹּקֶר.
וְשֵׁנָה אַל תֶּאֱהָבוּ לְהַקְדִישׁ לָאֵ-ל אֱהָבוּ - בבוקר, כשאנשים אוהבים להתכרבל בשמיכה ולא לצאת מהמיטה, קורא המשורר לא לאהוב את השינה, אלא לשמוח בכך שאנחנו יכולים להתפלל לקב"ה: הָבוּ לַה' הָבוּ כָּבוֹד וְהָיָה הַבֹּקֶר.
סָלּוּהָ כְּמוֹ עֲרֵמִים - לשון הפסוק (ירמיהו נ, כו) והכוונה היא שיש לדוש (סָלּוּהָ -מלשון לסלול, לדרוך עליה) כמו ערמות של תבואה את נֶפֶשׁ בְּהֵמוֹת נִרְדָּמִים - נפשם של האנשים הנרדמים, שמתנהגים כמו בהמות, יַעַן לְמִשְׁטַח חֲרָמִים - מכיון שהם עלולים ליפול ברשת אם הם לא יחזרו בתשובה. הביטוי "משטח חרמים" לקוח מדברי יחזקאל (כו, ה) "מִשְׁטַח חֲרָמִים תִּהְיֶה בְּתוֹךְ הַיָּם" לְסֵדֶר עוֹלַת הַבֹּקֶר.   
וְהַחֲיוּ הָעֲנִיָּה יְחִידָה תַמָּה וּנְקִיָּה - עלינו להחיות את נפשנו העניה, וכאן מופיע גם איום מרומז: וַאֲשֶר נַפְשׁוֹ לֹא חִיָּה אֵיךְ יִזְכֶּה לְאוֹר הַבֹּקֶר - מי שלא מחיה את נפשו, איך הוא מצפה לראות את אור הבוקר?
נֹעַם ה' לַחֲזוֹת נִזְכֶּה וּבַשָּׁנָה הַזֹּאת בִּשְׂמָחוֹת תַּחַת רְגָזוֹת - סיום אופטימי לשיר, שבעז"ה נזכה עוד בשנה הזאת לראות שמחות במקום הדברים הקשים שאנחנו חווים. בֹּקֶר תִּשְׁמַע קוֹלִי בֹּקֶר - מלים אלה הן חלק מהפסוק (תהלים ה, ד): "ה' בֹּקֶר תִּשְׁמַע קוֹלִי, בֹּקֶר אֶעֱרָךְ לְךָ וַאֲצַפֶּה", ואולי עצם העובדה שהמשורר קטע את הפסוק באמצעו רומזת לכך שהוא מצפה ומקוה להמשך השיר, לזכות לראות את הגאולה שעליה הוא מתפלל.
 
 
הרב ירון
 
 
 
דווח ממש"א
 
חילופי גברי
נעם גרינברגר סיים 15 שנות עבודה בסנאק-טיים. נעם הוא ראשון העובדים במפעל וביצע את כל התפקידים בו מיום הקמתו בחדר האוכל, בתפעול, דרך מחלקת הרכש ועד כסא המנכ"ל. כפי שרובכם בוודאי שם לב, נעם נכנס לעבודה בכלבי ומחליף את איסר בניהול הענף. יחד עם מיכל הם ביצעו חפיפה מסודרת בחודש האחרון. בהצלחה לנעם ולכל צוות הכלבי.
סוכנות הדואר
בהמשך לדיווח למעלה, איסר ספיר יכנס לתפקיד סוכן הדואר שלנו. איסר יעבור הכשרה בדואר ישראל וילמד את העבודה בתקופה הקרובה. במקביל לעבודה בדואר יוגדרו לאיסר משימות נוספות בתחום התמחיר/ הנה"ח. בהצלחה לאיסר.
רישום עבודה
הושלמה התקנת מערכת הבקרה של שעות העבודה באינטרנט. בדומה למערכת סידור הרכב כל חבר יוכל להיכנס לאתר האינטרנט עם הקוד והסיסמא שלו ויוכל לצפות בדיווחי השעות שלו "און-ליין". אני מקווה שבקרוב תושלם גם התקנת מערכת דיווח הנוכחות הטלפונית ויוסרו כל הטיעונים והסיבות של חוסר נוחות וחוסר ידידותיות בנושא.
ריכוז שירותים
כפי שדווח, עירית פורשר נכנסה לתפקיד. עד כה טיפלתי בנושאים רבים שקשורים לשירותים לחבר ואני חושב שהיא הגיעה בדיוק בזמן הנכון. מנהלי ענפי השירותים כבר בטח שמעו ממנה ועוד ישבו איתה רבות. נפגשתי איתה מספר פעמים לצורך חפיפה בנושאים שטיפלתי בהם.
פסח
הנושא החם בימים אלה הוא כמובן ההיערכות לקראת פסח. כממונה על מש"א ישבתי עם עירית לגבי הצרכים השונים הייחודיים לעונה זו. אנו נפנה לחברים שפנויים על מנת לצלוח את התקופה הלחוצה הזו.
נא היענותכם המרבית.
שבת שלום,
בנג'ו ברמן
 
לעדי מכלוף בת המצווה
להורים רויטל ומאיר
לסבתא וסבא אסתר וחיים תמים
ולכל המשפחה
שפע ברכות
אשרי כל ירא ה' ההולך בדרכיו
 
אחרי ערב מעניין בבית צוותא לא יכולתי שלא לכתוב כמה מילים.
תהליכים שקורים בימינו הם לא תהליכים שלא קרו בעבר, שלא כתבו עליהם בעבר. כן יכול להיות שאני חי בעבר.  אני כזה אוהב את תורת האמת שנכתבה לפני אלפי שנים ואני אוהב ספרים שנכתבו לפני מאות שנים. ברצוני לשתף את הציבור בכמה ציטוטים של איש ניתוח חברתי וכלכלי שעד היום משפיע- קרל מרקס: 
"דברי-ימיה של כל חברה עד כה הם דברי ימים של מלחמת מעמדות.
בן-חורין ועבד, פאטריצי ופלבאי, ברון וצמית, אומן ושוליה, בקיצור: מדכאים ומדוכאים, ניצבו זה מול זה בניגוד מתמיד, ניהלו מאבק בלתי פוסק, עתים נסתר, עתים גלוי, מאבק שנסתיים כל פעם בשינוי המהפכני של כל החברה כולה או בשקיעתם המשותפת של כל המעמדות הנאבקים. בתקופות קודמות של ההיסטוריה מוצאים אנו כמעט בכל מקום התפלגות גמורה של החברה למעמדות שונים, דירוג רבגוני של עמדות חברתיות. ברומא העתיקה מוצאים אנו פטריצים, אבירים, פלבאים, עבדים; בימי-הביניים אדונים, פיאודלים, ואסאלים, אומנים, שוליות, צמיתים, ונוסף על כך שוב דירוגים מיוחדים כמעט בכל אחד מן המעמדות האלה. החברה הבורגנית המודרנית, אשר קמה ונהייתה מתוך שקיעתה של החברה הפיאודלית, לא ביטלה את הניגודים המעמדיים. היא אך העלתה מעמדות חדשים, תנאי דיכוי חדשים, צורות מאבק חדשות, במקום הישנים. אולם תקופתנו, תקופתה של הבורגנות, מצטיינת בכך שעשתה את ניגודי המעמדות פשוטים יותר. החברה כולה מתפלגת והולכת לשני מחנות-אויבים גדולים, לשני מעמדות גדולים, הניצבים במישרים זה כנגד זה: בורגנות ופרולטריון."
"הבורגנות, בכל מקום בו הגיעה לשלטון, הרסה את כל היחסים הפיאודלים, הפאטריארכליים, האידיליים. היא שניתקה בלי-רחם את כל הקשרים הפיאודאליים הרבגוניים, שקשרו את האדם לאדוניו הטבעיים, ולא הותירה שום קשר בין איש לרעהו זולת האינטרס העירום, זולת "תשלום-המזומנים" חסר הרגש. את חרדת-הקודש של דביקות-המסתורין, של ההתלהבות האבירית, של העצבות הקרתנית, טיבעה במים הקרים של החשבון האנוכי. את הכבוד האישי המירה בערך-חליפין, במקום החירויות המרובות לאין שיעור, הכתובות-וחתומות, שנקנו כדין, כוננה את החירות האחת ויחידה, חירות-המסחר נטולת המצפון. בקיצור, במקום הניצול העטוף באשליות דתיות ופוליטיות כיוונה את הניצול הגלוי, החצוף, הישיר, הנוקשה. הבורגנות ערטלה מזיו-הקדושה את כל מעללי-האדם, שעד כה נערצים היו ומעוררים יראת-רוממות. היא הפכה את הרופא, את המשפטן, את הכומר, את הפייטן, את איש המדע לפועלים שכירים המקבלים שכרם מידיה. הבורגנות רקעה מעל יחסי המשפחה את צעיף הרגשות הסנטימנטאלי והעמידה אותם על יחסי ממון צרופים."
"ככל שמתפתחת הבורגנות, כלומר ההון, כן מתפתח הפרולטריון, מעמד הפועלים המודרניים, שאין להם קיום אלא כל זמן שהם מוצאים עבודה, ואין הם מוצאים עבודה אלא כל-זמן שעבודתם מרבה את ההון. פועלים אלה האנוסים למכור עצמם אחד-אחד הם סחורה ככל חפץ סחיר אחר, וכמוהו מופקרים הם לכל חליפות התחרות, לכל תנודות השוק. עם התרחבות מערכת המכונות ועם חלוקת-העבודה, קיפחה עבודת הפרולטרים כל אופי עצמאי, ומתוך כך כל טעם בעיני הפועל. הוא נעשה ספח בלבד למכונה, שאין נתבעת ממנו אלא תנועת-היד הפשוטה ביותר, החדגונית ביותר, הנלמדת בקלות יתירה. ההוצאות שגורם הפועל מצטמצמות איפוא כמעט לצורכי המחייה בלבד, הדרושים לו לקיומו ולהמשך מינו. אולם מחירה של סחורה, כלומר של העבודה, שווה להוצאות-הייצור שלה. ככל שגדל מיאוסה של העבודה, כך מתמעט שכרה. יתר-על-כן, ככל שמתרחבת מערכת-המכונות וחלוקת-העבודה, כן גדלה גם כמות העבודה, אם על-ידי ריבוי שעות-העבודה, אם על-ידי ריבוי העבודה הנדרשת בזמן מסוים על-ידי התנועה המואצת של המכונות וכו'."
גבי נאור (ציטוטים מקרל מרקס)
 
בבית המדרש לגמלאים
ביום שלישי הקרוב , כ'ה באדר א' 1.3.2011 בשעה 10:15 בבוקר
תתקיים הרצאתו של
ד"ר שי וייסברגר
בנושא: הומור ואופטימיות כמנוף לחיים
ההרצאה תעסוק בין היתר בדברים הבאים:
     # מדוע מומלץ להשתמש בהומור?
     # הומור כאמצעי לבריאות ולאריכות ימים
     # שמחה והומור כדרך חיים
 
ד"ר שי הוא חוקר ומרצה בעל שם בינ"ל בתחום תקשורת ודתות ומומחה לאתיקה עיתונאית
ההרצאה תתקיים במועדון לחבר
ד"ר שי וייסברגר כתב ספר בשם "100 שנים של שמחה" ניתן לרכוש את הספר במחיר 50 ש"ח
דינה אמיר
 
 
זה אכפת לי !!!
בעוד מספר שבועות אנחנו עומדים בפני סגירה של אולם בית-שפירא לשמחות חיצוניות מכיוון שאין לנו רישיון עסק. אולם הספורט שופץ כל כך יפה והוא כן עומד גם לשימוש חיצוני.
בבית שפירא ימשיכו קבוצות הילדים והמבוגרים להתעמל אבל לא יהיה מי שיהיה אחראי לניקיון וכו' כי עוזי פלדמן מפסיק לעבוד שם.   מי ידאג לסדר וניקיון באולמות הנ"ל?
לאה ברמן
 
 
אסיפת חברים
לא תתקיים בשבוע הקרוב
הודעה על המועד החדש תפורסם על לוח המודעות ובידיעון הבא.
נשיאות האסיפה
בספריה - חדש על המדף
למבוגרים
1.            סיפור השכחה - סטפן בלוק. בן חוקר את מחלת האלצהיימר אצל אמו.
2.            אישה אמינה - גולריק.
3.            גאות אפלה - אנדרו גרוס. ספר מתח.
4.            בן החמאס - מסעב חסן יוסף. על בנו של מנהיג חמאס שהפך לסוכן השב"כ.
5.            שביל פירורי הלחם: על רעב, אהבה וחיפוש אחרי בית- קים.
6.            הנאום הסודי - רוב טום סמית. מתרחש בבריה"מ שאחרי סטאלין.
7.            האלמנות של יום חמישי- פינירו.
8.            בת ברית - ג'ודי פיקו.
9.            איש קטן, לאן? - פאלאדה. סיפורו של זוג צעיר, יהודי וגרמניה, בשנות ה- 30 הקשות בגרמניה.
10.         ללצ'קה - אמירה קידר. סיפורה של ילדה מהעיר של זהבה שניאור.
11.         חיי חורף - אורלי קסטל-בלום. סיפורים קצרים.
12.         השער לגהינום - רולינס. ספר מתח על מגיפה קטלנית.
13.         בא מלבנון; בכל מקום שהם – מיכאל שיינפלד.
14.         צללים צרובים - שמזי.   רומן שנפרש מיפן והודו אחרי מלחמת העולם הII- ועד ניו-יורק ואפגניסטן
                                       אחרי 9.11
לילדים ונוער
1.                   אבל אני תמיד נשאר אני - דתיה בן דור. השיר האהוב בספר מאויר ומעוצב יפה.
2.                   68 חדרים- מריאן מאלון. הרפתקה פנטסטית בתוך בית מיניאטורי.
3.                   רעד - סטיווטר. לנוער. ראשון בטרילוגיה הזאבים של גרייס.
4.                   קלמנטיין, והכשרון המיוחד של קלמנטיין - שרה פניפקר.
5.                   מתן הסקרן חוקר את גוף האדם - עידית רונן-סתר. ספר שמומלץ להורים לקרוא עם הילדים.
6.                   מבוך העצמות (מסדרת 39 רמזים) - ריק רירדן.
7.                   העץ של תום - שילדס.
אילנה לרמן
 
לסבתא רבתה רות פלדמן
ולכל המשפחה
מזל – טוב בהולדת הנין
נכד לשרה ושמואל פלדמן
בן למלכה-לאה ולוי-יצחק קרליבך בצפת
תזכו להכניסו בבריתו של אאע"ה ולגדלו לתורה, לחופה ולמעשים טובים
 
 
 

שלום לכולם,
 

מוצאי שבת

פרשת ויקהל
 
"קפה תנועה" בכפר עציון
 
 
עם אסף ענברי
 
 
יום שלישי
ב' אדר ב'
 
"מעגלי תקשורת" בקבוצת יבנה
 
יום עיון בנושא תקשורת
 
חמישי-שישי
ה' אדר ב'
 
"תרבות בילוי ראוייה"
 בשלוחות
 
סמינר לכיתות י'
 
 
ראשון-שני
כ"ג-כ"ד באדר א'
 
"כִּסְנֶה
מול השמיים"
במלון לביא
 
כנס החינוך
הבלתי פורמאלי
 
יום שלישי
ב' אדר ב'
 
"מעגלי תקשורת" בקבוצת יבנה
 
יום עיון בנושא תקשורת
 
מפגש ראשי התנועות והמועצות האזוריות
במשרדי המועצה האזורית מנשה נערך ביום שישי האחרון המפגש הרבעוני של חברי כנסת מהקיבוצים, ראשי המועצות האזוריות הקיבוציות (למעלה מ- 20!) וראשי התנועות הקיבוציות. הנושאים השוטפים שעל סדר היום רבים, אך עיקר הדיון הוקדש לסוגיית הקרקעות. מתברר שלמרות כל ההסכמות שהתקבלו בינינו לבין מינהל מקרקעי ישראל, עדיין אין המינהל חותם על היתרי בנייה בקיבוצים, ואחדים מאיתנו מרגישים היטב את "ההקפאה". בפועל, אנו עדים לכך שהדרג הפוליטי אינו מצליח להביא את עובדי המשרדים הממשלתיים ליישם את המדיניות שנקבעה. מעל ומעבר לבעיות הנקודתיות, נערכים ראשי ההתיישבות לדיוני ועדת המנכ"לים בראשות מר גיא רוטקופף, מנכ"ל משרד המשפטים, ועדה שהתמנתה ע"י הממשלה "לבחינת מדיניות הקרקע החקלאית". הסוגיות הנמצאות כעת בדיון הן שאלות הבעלוּת על הקרקע, זכויות הקיבוצים והמושבים להמשיך לאורך שנים לעבד את אדמות "המשבצת" עליה התיישבו, לקבל מכסות מים בהתאם ולחיות מעמל כפיהם של החקלאים. תוצאותיו של הדיון עשויות/עלולות להיות מרחיקות לכת לכל אורחות חיינו, ואנו פועלים ביחד עם תנועות ההתיישבות האחרות להצגת עמדתנו האידיאולוגית והמעשית. 
 
הארץ פורחת
המהלך בימים אלה בשבילי ארץ ישראל, והנוסע בין קיבוצי התנועה, אינו יכול שלא להתפעל ולהתבשם משפע הפריחה: "דרום אדום" בין סעד לעלומים; השקדייה פורחת בעלייה לגוש עציון; רקפות בדרך הנוף למעלה גלבוע ומירב; עיריות וחרציות לאורך כביש 6; שפע של ירוק משובץ בכתמים משלל צבעי הקשת בדרך העולה ללביא ובית רימון – חגיגה ללב ולעיניים. "ארץ ישראל יפה, ארץ ישראל פורחת".
 
 יהדות ודמוקרטיה
בסופשבוע שעבר התכנסו בניר עציון תלמידי כיתות י"א לסמינר בנושא 'יהדות ודמוקרטיה'. למדנו שחברי קיבוץ פלך (השמוצניקים) מאמינים בעתיד השיתופי ואף מיישמים אותו בחלוציות מפעימה, אך חוששים מאוד מהיחלשות הדמוקרטיה בישראל. מצאנו שלאפז מדיר אל אסד משוכנע שישראל היא הדמוקרטיה הכי טובה בכל האזור, ואולי בכל העולם (למרות שיש לו גם כמה טענות כלפינו). גילינו ב'אור הגנוז' קיבוץ אמיתי של חרדים, שאת ערכי השיתוף והשוויון שואבים רק ממקורות יהודיים, אך מטילים ספק רב במהות הדמוקרטיה.
המחמאות שקיבלו בני הנוער שלנו במהלך הסמינר הרקיעו שחקים, והבהירו לנו איזה אוצר יש לנו תחת הידיים. עתה רק נותר לטפחו. היה מצוין! ותודה לטל ליאון ולחברי ניר עציון על האירוח החם.
 
תוכנית ניסן
"תוכנית ניסן" הינה תוכנית שבה חניכי התנועה העולמית של בני-עקיבא הנמצאים בארץ בתוכניות תורניות (ישיבות ומדרשות) יוצאים במהלך חופשת 'בין הזמנים' לעבוד בקיבוץ, ולחוות את חיי "תורה ועבודה" הלכה למעשה. השנה ישתתפו בעז"ה בתוכנית כ- 160 חניכים מארה"ב, דרום אפריקה, אוסטרליה, ניו-זילנד ואנגליה. הקיבוצים המארחים הם: עלומים, סעד, משואות יצחק, יבנה, מגדל עוז, שדה אליהו, שלוחות ולביא, ומוביל התוכנית בתנועתנו הוא שרגא וילק. השבוע נפגשו רכזי ומדריכי "תוכנית ניסן" מטעם התנועה העולמית של בני- עקיבא עם המקשרים וחלק ממזכירי הפנים של הקיבוצים המארחים, לתיאום ציפיות. הרכזים מטעם בני עקיבא הציגו בפני המקשרים והמזכירים את יעדי התוכנית מנקודת ראותם, ובשיחה משותפת לובנו נושאים טכניים, הועלו לקחים משנים שעברו, ולבסוף נציג כל קיבוץ נפגש ביחידות עם המדריך/רכז שיגיע אליו לצורך סיכום נקודות ייחודיות לקיבוץ המארח ולקבוצה המתארחת.
 
פורום מזכירי פנים
פורום מזכירי פנים ומנהלי קהילה של הקיבוץ הדתי התקיים השבוע בקיבוץ עין הנצי"ב והתכנס בחדר הישיבות של מפעל פלציב. בתחילת היום פתח רוברט ברל, מנהל הקהילה בעין הנצי"ב, בסקירה מקיפה על הקיבוץ, דו"ח אוכלוסיה, צמיחה דמוגרפית, מעמד חבר תושב, עבודת הוועדות וצוותים בקיבוץ, שינוי נוהלים ותקנונים, עין הנצי"ב לאן? ועוד. בהמשך עסק הפורום בהיבט אחר של "התמודדות עם קונפליקטים בקהילה", וזאת ע"י למידה ועבודה בקבוצות, מונחים ע"י תמי לס כץ – מנחה מקצועית. במהלך ההליכה לחדר האוכל שמחו המזכירים לפגוש בשבילי הקיבוץ מכרים וחברים מעין הנצי"ב. בחלק האחרון של היום אירח הפורום את לאה בן יצחק (שד"א), מנהלת מדרשת הבנות בעין הנצי"ב, ושמע ממנה על הנעשה במדרשה. לאה הציגה את התוכניות השונות של המדרשה, את עבודת צוות המדרשה, תוכניות לפיתוח המדרשה, הכנות לחגיגות ה- 25 של המדרשה, ולבסוף הדגישה לאה את מערכת היחסים הטובה בין קיבוץ עין הנצי"ב למדרשת הבנות, שבאה לידי ביטוי בחיי היומיום של המדרשה, במעורבות המשמעותית של חברי עין הנצי"ב ברבדים השונים של העשייה השוטפת, ובמיוחד באירוח בנות המדרשה במהלך כל השנה. תודה לקיבוץ עין הנצי"ב על האירוח הנהדר!
 
שבת שלום,
נחמיה רפל
וחברי המזכירות הפעילה
 
  
הרהורים של יום אחרי ...
על חופש הבחירה – מתוך ממרות חסידים:
חסיד שאל את ר' נחמן מברסלב: מהי בחירה?
השיב לו ר' נחמן בפשטות: "הבחירה היא בידי אדם. אם רוצה – עושה, אם אינו רוצה – לא עושה.
במפגש קפה בצוותא שהתקיים השבוע שמחתי לפגוש חברים מכל הקשת החברתית שלנו.
יישר כח למארגנים.
כשנשאלתי כשאלת מפתח לדיון למה אני כאן? עניתי בשיר: "כאן נולדתי,, כאל נולדו לי ילדיי, כאן בניתי את ביתי...", "אין לי ארץ אחרת".
במשך שנות חיי בקיבוץ עמדתי כמה פעמים בצמתים לכאן או לכאן ותמיד בחרתי בקיבוץ כדרך חיים, לחיים הטובים שבו, גם אם לא תמיד הם היו מוסכמים על ידי. אבל בחרתי !
אני רוצה להאמין שכל החיים אתינו כאן גם בחרו בדרך הזו. כנראה טוב להם, אחרת לא היו אתנו כאן.
בקבוצות הדיון נשמעו דעות. פה ושם גם נשבו רוחות שלא ניתנות להסבר. אם כל כך רע – למה לסבול? למה את/ה פה?
רוצים שינוי? הוליכו אותו אתם ואל תחכו שקבלני משנה יעשו בשבילכם את העבודה.
הסירו אצבע מאשימה והרימו את הכפפה.
אני קוראת לכל היושבים על הגדר וזורקים אבנים לבאר: עשו בחירה באשר תעשו וקומו בבוקר "עם שיר חדש בלב...".
הקיבוץ הוא מבצרי, הוא הבית שלי מתוך בחירה שלמה. אני כבר בחרתי.
נורית סוקו
 
 
לקראת באזאר צדקה
בשבת הבאה, כ"ט באדר א', 5.3.11 תתקיים שבת נוער ובמסגרתה  יתארח כאן הזמר אהרון רזאל.
במוצאי שבת תיערך הופעה של הזמר במסגרת באזאר הצדקה המסורתי שלנו.
בערב יעמדו דוכני מכירה למטרת צדקה ובית קפה.
מטרת הערב הינה תרומה וצדקה ולכן הכניסה להופעה הינה בתשלום סמלי אשר ייתרם לצדקה .
המחיר למבוגר: 10 ₪        מחיר לילד:  5 ₪
     בואו בשמחה !
צוות חינוך וועדת תרבות
 
  
השיעור בפרשת השבוע יינתן ע"י יששכר ברמן 
אחות תורנית: שלי ספיר - פלאפון 61999
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
תודה
לילדי החטיבה ולמדריכים – אביגיל, חן ויאיר – על השתילים הנחמדים ששתלו בגינתי בצהרי היום.
לאה ברמן
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
בארות יצחק מטיילת ! בהמשך לנכתב בידיעון ועל לוח המודעות, עוד פרטים:
על מנת להתאים את הטיול לכל המעוניינים נצרף לטיול רכב 4ֳ—'> 4
אשר יאפשר לחלק מהמטיילים לעבור כמחצית מהמסלול באופן ממונע.
ניתן יהיה לישון בחדרים מסודרים בבית הארחה שדה בוקר ולא בחאן, 
בתוספת בתשלום של -.70 ש"ח.
אם למישהו יש שאלות נוספות לגבי אופי המסלול והטיול בכלל ניתן לפנות למארגנים.
אנו מצפים שהטיול יהיה חוויה נהדרת.
כדאי למהר לרשום ביומנים ולהירשם בלוח המודעות
                                              עירית הלוי, עירית פורשר, עמית פורשר
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
 הודעות חשובות !!!
 
גניבת עגלים:בתחילת השבוע נגנבו 11 עגלים מרפת בקיבוץ נחשונים. בהמשך נגנבו עוד 11 עגלים ממשק פורר במושב נחלים. מג"ב הגבירו את הסיורים שלהם וגם אנחנו סיירנו בשעות הערב עד תחילת השמירה נקווה שיעבור הגל הזה ויחזור השקט לרפתנים.
סוחרי ברזל:   כנראה שמחיר הברזל עולה ולכן הם צצים אצלנו לפעמים כמה פעמים ביום, בדרך כלל עם טנדרים פתוחים, ומעמיסים כל מה שמריח כברזל - ממזגן ועד מכונת כביסה.
האיזור חם. נא שימו לב לכל תנועה חשודה ודווחו מייד !
צוות בטחון: בנג'ו, דבורה, גבי, איסר
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
במערכת החינוך
כל צוותי החינוך של ילדינו מכיתות א'-י"ב יוצאים ביום ראשון לשני ימי עיון מטעם הקיבוץ הדתי, בנושא
החינוך הבלתי-פורמאלי (ראו גם עמוד"שבועי) בבית הילדים המשולב ימלאו מקום עפרה פארן ועירית הלוי.
תהנו ותחכימו. ומערכת הידיעון תשמח לקבל רשמיכם לידיעון הבא.
 
AtarimTR