NewsArticles
בתעלה. מאיר ברוייר זורק רימון לעבר המצרים, הם מחזירים אך הרימון לא מתפוצץ - כנראה נרטב במי הבריכה.
אברמל גרוס הצלף מתמקם בתעלה שבין בית התינוקות ובין המקוה וממתין בסבלנות, מולו תלולית עפר שמשמשת כ"עמדת דמה" והמצרים מנסים לנצלה לטובתם כעמדת מקלע. כשהוא רואה ראש מתרומם מעל התלולית, הוא יורה בו כדור אחד ומיד מחליף עמדה, 11 הרוגים מצרים, פגועי ראש נמצאו בגזרתו. איציק קייזלר מביא לו תחמושת ששמחה שטרסבורגר ניקתה מהבוץ.
צבי בכרך, "יקה'לה", מפעיל את רובה הנ.ט. אך משקלו הכבד, החום וההדף העצום, כמעט מפילים אותו אחרי כל יריה וגורמים לו חבלות בכתף. הבוץ ממלא את הרובה ואי אפשר להזיז את הבריח. מנחם קסטנבאום (ערמון) פותר את הבעיה במכת פטיש, אך בכל זאת צבי מניח את ה"תותח", מקבל רובה רגיל ומחליף עמדה, בדרכו הוא נתקל בנשק של מישהו, נופל, קם, מבקש סליחה וממשיך לירות. רפאל הס מעיר "יקה - מבקש סליחה מרובה..."
 חיים המלי התחיל את הקרב בעמדת המקווה אך נקרא להחליף את אברהם הרטשטיין כמפעיל הפיאט. אברהם נהרג ליד הפעוטון והפיאט ניזוק. מנחם ק. מתקן את הכלי בפטיש הרב שימושי וחיים יוצא להפעילו, כאשר הוכברג טוען ומציב את הנשק על ברכו, והמלי מכוון ויורה. כך הם מפגיזים ב"כינון עקיף", כמו במרגמה, את האויב שבין בית ביקהרד והפעוטון החדש. אחרי כמה שעות לחימה מתפוצץ פגז אחד קרוב מדי ושני המפעילים נפצעים - המלי מאבד את אור עיניו והוכברג את שמיעתו. מפנים אותם למקלט הש.ר., זהבה שוורץ בהנחיית מרדכי ק. חוסמת דימום בעורק הצואר של המלי ומצילה את חייו.
שני חברים, מן הנועזים ביותר, שיצאו לילה לילה למשימות מחוץ לגדר, כשהם רואים את המצרים במחנה ואת התמוטטות קו ההגנה, הם מבינים שהכול אבוד וצריך להזעיק עזרה במהירות, אחרת יחזור כאן סיפור הטבח בכפר עציון. הם יוצאים בחשאי מן השער המזרחי ומתגנבים לסעד השכנה. בערב ישובו עם התגבורת.
מנחם ק. מתלבט האם יהיה מסוגל להרוג אדם הבא להרגו. הוא משתתף בקרב הרימונים ליד הפעוטון, אחר כך שמעון שולח אותו לאבטח את מקלט המטה כשהוא מזויין בתת מקלע טומיגן. מנחם מרים את ראשו מעל דופן התעלה ורואה מולו פנים שחורות של ענק "סודאני" מחייך ברשעות, ההתלבטות נגמרת, גם הערבי... הוא מסייר לאורך התעלה ומזהה קנה יורק אש מחלון הפעוטון. שני כדורים מהטומי מפסיקים את הירי. מאחרי תלולית עפר עולה אבק המעיד על ירי מאותו מקור, לא רואים את היורה אבל מאחריו מונח פח. כדור לפח והאש נפסקת. מנחם מגיע לעמדת המקוה ומנסה לצלוף אל קצין מצרי הניצב במשוריין כ 300 מ' מולו. הרכב נעצר, מכוון את תותחו והורס את הבית הסמוך. בעמדה זו נמצא גיסו אריה'ס המבקש שידאג לילדיו אם חלילה יקרה לו משהו.

חנה ברוך צמודה למכשיר הקשר. היא בוגרת קורס קשריות של ההגנה בג'וערה ורק בימים האחרונים שבה הביתה מן הסמינר. חנה וישראל ו. שומרים על הקשר עם החוץ. כעת היא שומעת במקלט המטה דיבורים על הנפת סדין לבן ומזדעזעת מן האפשרות. היא מתקתקת מברק "האויב פרץ משלושה כיוונים, המצב הנואש, אם לא תגיע מיד עזרה - נכנע בעוד חצי שעה!". קרבת המצרים למקלט המטה מביאה להחלטה לשרוף את מחברת השירים לפיהם מצפינים את התשדורות ולהעביר

דפים: 11 of 15 הדף הבא
AtarimTR